Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 40

Панелни радиатори - моля за съвет

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #16

    Отговор: Панелни радиатори - моля за съвет

    Моя грешка в изразяването - твърдостта е отделно нещо наистина и не се мери в Ph, но меката вода обикнoвено е и кисела (така наречената природно чиста вода). Не ми се влиза в подробности каква е връзката, но има такава. Важното е, че меката вода е обикновено по-агресивна - водата в Сф е изключително агресивна и поради тази причина имаше, а и продължава да има проблем с редица съоръжения, изградени за водоснабдаване на града. Тя отнема варовик, а не го отлага.

  2.  
     
  3. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #17

    Отговор: Панелни радиатори - моля за съвет

    Цитат Първоначално публикувано от Vizi Виж публикацията
    Моя грешка в изразяването - твърдостта е отделно нещо наистина и не се мери в Ph, но меката вода обикнoвено е и кисела (така наречената природно чиста вода). Не ми се влиза в подробности каква е връзката, но има такава. Важното е, че меката вода е обикновено по-агресивна - водата в Сф е изключително агресивна и поради тази причина имаше, а и продължава да има проблем с редица съоръжения, изградени за водоснабдаване на града. Тя отнема варовик, а не го отлага.
    Няма такова нещо.
    Водата е агресивна от съдържанието на кислород,хлора /на ВИК/ и металните окиси.
    Малко съдържание на калций и магнезий-мека вода.

    IMG_20170702_140715.jpg

    С тези филтърни ленти всеки може в домашни условия да провери ph на водата.
    Този пост е редактиран от Viking72; 02-07-17 в 15:13.

  4. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #18

    Отговор: Панелни радиатори - моля за съвет

    Хлорът във водата в Сф е толкова малко, че твърдението е меко казано смешно (на други места това може и да не е така), а меката вода има склонността лесно да става кисела (разтваря се въглероден диоксид от въздуха в нея). По същество, говорите за същото Viking 72. В Сф водата е доста кисела и мека, особено идващата от Бели Искър, а относно проблемите, които е имало там (интернет е за това). Връзката е, че проблеми с котления камък едва ли ще имате ако сте в Сф, но към стоманата (и не само) водата е по-агресивна. От моя гледна точка обаче тази по-голяма агресивност не е от значение за избора на радиатор.

  5. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #19

    Отговор: Панелни радиатори - моля за съвет

    Е аз говоря за топлообменници.
    За радиаторите няма проблеми.

  6. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #20

    Отговор: Панелни радиатори - моля за съвет

    Видях ама темата е за радиатори - аз споделям защо може да има проблем с радиаторите, но на практика не виждам да има. Поправете ме ако греша, но при алуминиевите радиатори май също има стоманени части на снадките.
    Аз топлообменник на живо не съм виждал - не изгарям от желание да се занимавам с неща, които не са ми работа. Проблемът е, че в БГ трудно се попада на човек да ти свърши работата. Писнало ми е през годините да проверявам неща, които не са ми по специалността, но са очевидно грешни като например твърдението, че алуминиев глидер с h350 има топлоотдаване 100 Вт при 60/40/20. Да не говорим и сметките на загубите на жилищата или за откровено несъобразени с изисквания на производител за монтаж и работа проектни решения.
    Шо се касае до мощността на турските радиатори, опитах се да намеря един каталог, който бях намерил, но се е затрил някъде - по памет наистина разликата беше пренебрежима с Корадо. Цените на труските са по-ниски, но тип 33 май не се внася.
    Този пост е редактиран от Vizi; 02-07-17 в 17:21.

  7. Novice
    Тук е от
    Jun 2017
    Мнения
    8
    #21

    Отговор: Панелни радиатори - моля за съвет

    Цитат Първоначално публикувано от Vizi Виж публикацията
    Видях ама темата е за радиатори - аз споделям защо може да има проблем с радиаторите, но на практика не виждам да има. Поправете ме ако греша, но при алуминиевите радиатори май също има стоманени части на снадките.
    Аз топлообменник на живо не съм виждал - не изгарям от желание да се занимавам с неща, които не са ми работа. Проблемът е, че в БГ трудно се попада на човек да ти свърши работата. Писнало ми е през годините да проверявам неща, които не са ми по специалността, но са очевидно грешни като например твърдението, че алуминиев глидер с h350 има топлоотдаване 100 Вт при 60/40/20. Да не говорим и сметките на загубите на жилищата или за откровено несъобразени с изисквания на производител за монтаж и работа проектни решения.
    Шо се касае до мощността на турските радиатори, опитах се да намеря един каталог, който бях намерил, но се е затрил някъде - по памет наистина разликата беше пренебрежима с Корадо. Цените на труските са по-ниски, но тип 33 май не се внася.
    Ако предполагах каква буря в чаша вода ще разрази въпросът ми нямаше да го задам изобщо. Просто исках да получа малко информация дали ако си сложа определени радиатори няма да стоя на студено през зимата.
    Проблемът наистина е огромен, когато трябва да намериш точно определена, специфична информация свързана с изграждане на отоплителната система в едно жилище. Не предполагах, преди да започна да изследвам тази материя с колко псевдо специалисти и малоумни дистрибутори ще се сблъскам. Влязох в поне 20 магазина за радиатори и един дистрибутор не можа да ми каже аджеба тоз рдиатор за който се интересувам какви ватове има ако му се пусне 45-50 градуса. Навсякъде ми мигаха на парцали и ми обясняваха как видиш ли никой не може да ми каже това, и че трябва да купувам, и на зима да видя как ще топли. Обърнах се и към фирми които се занимават с проектиране на вътрешни инсталации. Там също ударих на камък. Навсякъде искаха да ми пробутат някакъв леко фризиран техен типов проект, в който никъде не беше обосновано защо се слага точно такъв радиатор а не друг. Навсякъде се мъчеха да ме убедят, че просто като ми е студено трябва да си засиля радиатора, и да изляза от кондензният режим на котелът. Според тях това щяло да е за 2-3 месеца "само". Е нали идеята е да се сложи подходящият уред а отопление с който котелът да работи максимално икономично
    Затова започнах сам да си смятам - и топло загубите на апартамента и радиаторите. Та затова ми трябваше тази информация
    Благодаря на всички, които се включиха в дискусията с някакви мнения по конкретният ми въпрос.
    А относно дали смятам казаното за чиста монета ? Както споменах - срещнах се по неволя с много хора, и смея да твърдя, че вече разбирам кой-какъв майстор е от половин дума

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    124
    #22

    Отговор: Панелни радиатори - моля за съвет

    ratanasow; Влез в сайта на корадо там ще намериш отговор на всички въпроси за мощност ,големина и делтаТ .

    korado-01-catalogue-radik(1).pdf

    Само слезни по-надолу в каталога има и показан начин за преизчисляване според делтаТ и съответно таблици за радиатори.

  10. Novice
    Тук е от
    Jun 2017
    Мнения
    8
    #23

    Отговор: Панелни радиатори - моля за съвет

    Цитат Първоначално публикувано от lukas51 Виж публикацията
    ratanasow; Влез в сайта на корадо там ще намериш отговор на всички въпроси за мощност ,големина и делтаТ .

    korado-01-catalogue-radik(1).pdf

    Само слезни по-надолу в каталога има и показан начин за преизчисляване според делтаТ и съответно таблици за радиатори.
    Благодаря ! Точно това посочих в началният си пост, че съм намерил инфо как се преизчислеват радиатори Корадо, но не и за Комрад . Проблемът е турските

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #24

    Отговор: Панелни радиатори - моля за съвет

    ratanasow, с достатъчна точност можеш да приемеш, че ако 2 радиатора имат еднаква мощност при 90*, то те ще имат еднаква мощност и при 50* на водата

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    124
    #25

    Отговор: Панелни радиатори - моля за съвет

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    ratanasow, с достатъчна точност можеш да приемеш, че ако 2 радиатора имат еднаква мощност при 90*, то те ще имат еднаква мощност и при 50* на водата
    oh yeah

  13. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #26

    Отговор: Панелни радиатори - моля за съвет

    Цитат Първоначално публикувано от lukas51 Виж публикацията
    ratanasow; Влез в сайта на корадо там ще намериш отговор на всички въпроси за мощност ,големина и делтаТ .

    korado-01-catalogue-radik(1).pdf

    Само слезни по-надолу в каталога има и показан начин за преизчисляване според делтаТ и съответно таблици за радиатори.
    Имам един върпос:

    Например задачата е да изчислим каква е мощността на радиатор при темепратурен режим на работа 60*/х*/22*. Но същевременно в таблицата за коефициенти за изчисляване има данни за температура на изходяща вода от радиатора х*=55*, 50*, 45* и 40*.
    Как се определя предварително температурата на изходящата вода на радиатора?!?!
    От какво зависи тази температура и доколко тя ще е близка до бъдещите реалните условия на експлоатация на радиатора?

    Благодаря предварително!

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #27

    Отговор: Панелни радиатори - моля за съвет

    Цитат Първоначално публикувано от pepitoff Виж публикацията
    От какво зависи тази температура и доколко тя ще е близка до бъдещите реалните условия на експлоатация на радиатора?
    Благодаря предварително!
    Не мога да отговоря от знания, но размишлявайки Т на изходящата вода зависи от 1. скоростта на потока (респективно настройката на скоростта на помпата в котела, обикновено има такава)) и 2 от мощността на радиатора (1л вода през 1КВ или през 3КВ радиатор прекаран ще отдаде различно количество енергия и съответно ще излезе различно охладен.
    Помпата ще осигурява постоянен дебит, но за конкретния радиатор може да се регулира, чрез секретния кран на изхода.
    Може би Лазар ще сподели как точно влияе настройката на скоростта на помпата. По спомен ако е много ниска скоростта радиаторите не са ефективни и може да не успяват да стоплят. Ако пък е прекалено висока Т на изходящата вода ще кара котела да се изключва.

    При мен на управлението на котела Т която показва за водата е входяща за котела или след радиаторите.

  16. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #28

    Отговор: Панелни радиатори - моля за съвет

    Това ясно, но питам при преизчисляване на мощността на радиатор как да я определим предварително тази температура?

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #29

    Отговор: Панелни радиатори - моля за съвет

    Много задълбавате, няма нужда от такива сметки.

  18. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #30

    Отговор: Панелни радиатори - моля за съвет

    Не знам дали съм в грешка, но си мисля че топлоотдаването зависи основно от средната температура на топлоносителя, демек не би трябвало да има кой знае каква разлика дали говорим за 55/45 или 60/40. В тази връзка като си правих проверка на необходимите радиатори приех, че режимът ще е 55/45/20, загубите изчислих за минус 20 външна и разлика на температурата със съседите 10ина градуса или нещо подобно. Докарах загубите близко до тези на проектанта/изпълнителя, но не и радиаторите. В крайна сметка, макар че възложител да му е строителя, успяхме да се разберем и добави необходимия според мен кръг за радиатор и направи някои други дребни изменения.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 31
    Последно: 16-03-19, 18:34
  2. Панелни радиатори ARIFEL?
    От undacova във форум Отопление
    Отговори: 6
    Последно: 11-08-18, 13:22
  3. Отговори: 22
    Последно: 31-12-11, 21:36
  4. български електрически кварцови панелни радиатори ?
    От estqwerty във форум Електрическо отопление
    Отговори: 2
    Последно: 14-02-11, 20:06
  5. Панелни или алуминиеви радиатори
    От dedo pop във форум Отопление
    Отговори: 2
    Последно: 02-09-06, 20:10

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе