Резултати от 1 до 9 от общо 9

Помощ за отоплителна инсталация и газов котел

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    30
    #1

    Помощ за отоплителна инсталация и газов котел

    Здравейте,
    След двуседмично четене на теми във форума и контакти с няколко фирми в главата ми стана пълна каша и имам нужда от помощ за крайното ми решение.
    Къща на два етажа с около 140 м2 отопляема площ - около 400м3 обем.
    Тъй като парцела има сложна схема и сериозна денивелация въпросите ми са много.
    След като четох тук, реших да използвам едноконтурен котел, направих изчисления за топлинните загуби според дебелината на стените, изолацията, дограмата и външната температура.Първият етаж е каменен зид 50 см., а втория плътна тухла 15 см с 10 см EPS изолация, PVC дограма с троен стъклопакет, тавана за сега не е изолиран, но и това ще стане.За външна температура заложих -15 С, а за вътрешна +22 C. Така се получи за първи етаж 2500W, а за втори етаж 6500W .Сметнах, че ще са ми нужни 90 глидера, но в една от офертите за хола и вестибюла, който има 13 м2 остъкление предложението беше за конвектори, което ми допадна.
    Въпреки желанието ми за едноконтурен котел и бойлер с две серпентини (за продължение със солар догодина) фирмите към които се обърнах ми предлагат все големи двуконтурни газови котли Viessman Vito 100W 35 kW, и Bosch Condens 2500WBC 28-1. Освен това едната фирма не ми даде оферта в писмен вид, а ми дадоха лист и химикал да си напиша колко ще ми струва котела и какви отстъпки щели да ми направят! Изслушах ги търпеливо, но е ясно, че няма да са те.Монополиста пък ми даде нещо много смешно - ценово предложение в което за водна отоплителна инсталация е посочена само крайната цена! Очаквам и последната оферта, но след тези 3 не мисля, че ще е по-различна.Говорихме със сина ми да повикаме неволята и да си я направим сами, а само включването да е от монополиста. Ще се опитам да кача схема.
    Бих желал да ме посъветвате според вашия опит за да мога да взема правилното решение.

    - - - - - - - - - -

    Ето и схемата
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    30
    #2

    Отговор: Помощ за отоплителна инсталация и газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от rhadjinikolov Виж публикацията
    Здравейте,
    След двуседмично четене на теми във форума и контакти с няколко фирми в главата ми стана пълна каша и имам нужда от помощ за крайното ми решение.
    Къща на два етажа с около 140 м2 отопляема площ - около 400м3 обем.
    Тъй като парцела има сложна схема и сериозна денивелация въпросите ми са много.
    След като четох тук, реших да използвам едноконтурен котел, направих изчисления за топлинните загуби според дебелината на стените, изолацията, дограмата и външната температура.Първият етаж е каменен зид 50 см., а втория плътна тухла 15 см с 10 см EPS изолация, PVC дограма с троен стъклопакет, тавана за сега не е изолиран, но и това ще стане.За външна температура заложих -15 С, а за вътрешна +22 C. Така се получи за първи етаж 2500W, а за втори етаж 6500W .Сметнах, че ще са ми нужни 90 глидера, но в една от офертите за хола и вестибюла, който има 13 м2 остъкление предложението беше за конвектори, което ми допадна.
    Въпреки желанието ми за едноконтурен котел и бойлер с две серпентини (за продължение със солар догодина) фирмите към които се обърнах ми предлагат все големи двуконтурни газови котли Viessman Vito 100W 35 kW, и Bosch Condens 2500WBC 28-1. Освен това едната фирма не ми даде оферта в писмен вид, а ми дадоха лист и химикал да си напиша колко ще ми струва котела и какви отстъпки щели да ми направят! Изслушах ги търпеливо, но е ясно, че няма да са те.Монополиста пък ми даде нещо много смешно - ценово предложение в което за водна отоплителна инсталация е посочена само крайната цена! Очаквам и последната оферта, но след тези 3 не мисля, че ще е по-различна.Говорихме със сина ми да повикаме неволята и да си я направим сами, а само включването да е от монополиста. Ще се опитам да кача схема.
    Бих желал да ме посъветвате според вашия опит за да мога да взема правилното решение.

    - - - - - - - - - -

    Ето и схемата
    Ето и вертикално - газовият котел ще е на нивото на кухнята - т.е. топлоносителят ще слиза надолу.

    Изпратено от моят SM-T710 с помощта на Tapatalk

  4. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #3

    Отговор: Помощ за отоплителна инсталация и газов котел

    9000кв/400м3=22,5Вт на м3 при ΔT 37С ми се вижда малко.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    30
    #4

    Отговор: Помощ за отоплителна инсталация и газов котел

    А защо ДТ 37С?

  6. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #5

    Отговор: Помощ за отоплителна инсталация и газов котел

    външна Т - вътрешна Т , изолацията трябва да е доста на ниво!

  7. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #6

    Отговор: Помощ за отоплителна инсталация и газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от ccankov73 Виж публикацията
    външна Т - вътрешна Т , изолацията трябва да е доста на ниво!
    Ами той има 9кВт при dT=30C, при dT=60C ще има поне 16кВт, та едва ли ще има проблем, ако вземе един едноконтурен Конденз 7000, та даже и Конденз 2500.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    30
    #7

    Отговор: Помощ за отоплителна инсталация и газов котел

    @ccankov73
    изолацията е EPS Baumit 10 см. PVC 5 камерна дограма с троен стъклопакет.

    - - - - - - - - - -

    Всъщност дилемата е между три едноконтурни газови котела Victrix 20x TT 2 ErP 3.1-20.5 kW, Viessmann Vitodens 100W-26kW и Bosch Condens 2500 WBC 24-1 DE 23 3.4-24kW
    - - - - - - - - - -

    @tony34al Condens 7000W ZSBR16 - 3 E 23 ли имате предвид? Не е ли малко 15 kW като максимум мощност?

  10. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #8

    Отговор: Помощ за отоплителна инсталация и газов котел

    Victrix 20x TT 2 ErP 3.1-20.5 kW за мен е напълно достатъчен. Мисля че има няколко човека с Виктрикс във форума и са доволни от котела.
    Газовите фирми предлагат това, с което те работят и имат изгода. Все още при немалка част от тях е дълбоко вкоренено мисленето за предлагане на котлите с огромната мощност. После се тюхкат, че клиенти няма, защото вързаните след време се отказват заради огромните сметки и това се разчува и няма нови желаещи.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    30
    #9

    Отговор: Помощ за отоплителна инсталация и газов котел

    Преди малко пристигна и последната оферта в която също ме предлагат 35 кВт. котел UNIKAL KONm C 35 kW. Помолих за разбивка на мощност по стаи за да сравня с моите изчисления - ще ми изпратят, но човека каза, че е смятал по 65 W/м2. Тогава ми стана смешно щото 140 Х 65 =9100 W, а ми предлагат 35kW!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 85
    Последно: 20-04-18, 22:26
  2. Отговори: 10
    Последно: 29-12-16, 11:40
  3. Помощ при изграждане на парно и газов котел
    От abrakadabra във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 21-04-16, 18:38
  4. Помощ за избор на газов котел за отопление
    От v_iliev във форум Отопление
    Отговори: 12
    Последно: 10-12-15, 16:55
  5. Отговори: 0
    Последно: 21-10-11, 22:27

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе