Резултати от 1 до 11 от общо 11

Избор на отоплителна система - кондензен газов котел или термопомпа !?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    26
    #1

    Избор на отоплителна система - кондензен газов котел или термопомпа !?

    Здравейте,

    Предстои ми изграждане на отоплителна система на новостроящ се апартамент. Апартаментът ще бъде на последен етаж и е единствен на етажа. Затова искам да обърна внимание на изолацията и да изграда възможно по-добра и изгодна отоплителна система. Строителят ще ми издаде апартамента изграден с тухли поротерм 25 + изолация EPS на баумит с дебелина 10см. на стените и 10см XPS на покрива (равен е).
    Имам договорка да си доплатя ако искам по-добра изолация. Според вас обосновано ли е да сложа 12 или 15см. изолация на стените и 15 или 20 на тавана. EPS и XPS добър вариант ли е или да преговарям с него за вата? Дограмата ще е PVC с двоен стъклопакет. Аз мисля да си доплатя за троен за да постигна по-добра топло и шумоизолация.
    Големи са ми колебанията каква отоплителна система да избера и съответно кой да я изгради. Колебая се между кондезен газов котел за отопление и топла вода + климатици за охлаждане или термопома вода въздух. Предполагам и в двата случая ще има подово отопление и конвектори. Какво е вашето мнение, кое е по-удачен вариант? Струва ми се, че за термопома имвестицията ще е по-голяма, но дали месечните разходи ще са по-ниски и комфорта съизмерим с газово отопление?!

    Поздрави,
    Коко

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    1,778
    #2

    Отговор: Избор на отоплителна система - кондензен газов котел или термопомпа !?

    За изолацията- колкото повече, толкова по-добре.На покрива единствено XPS мин. 20 см.Трябва да се прегледа добре за наличието на термомостове и избягването им.Тройният стъклопакет вече е стандарт, така да се каже.Ако се направи както трябва изолацията, охлаждането ще бъде по-належащо като акцент, за това мисля че конвекторите са задължителни.Не че подовото е лошо.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    146
    #3

    Отговор: Избор на отоплителна система - кондензен газов котел или термопомпа !?

    Аз бих заложил на едноконтурен газов котел с радиатори и бойлер със серпентина.Не съм фен на тия духащи и шумящи конвектори,особено пък за спални.Доста по евтино като инвестиция,а и топлата вода няма свършване.Дори и да има някаква икономия от термопомпа (в което се съмнявам) едва ли ще е толкова голяма,че да си избие парите.При правилно изградена инсталация и правилно подбран газов котел месечните сметки са доста прилични.

  5. Member
    Тук е от
    Mar 2011
    Мнения
    742
    #4

    Отговор: Избор на отоплителна система - кондензен газов котел или термопомпа !?

    При положение че дори и с климатици излиза по евтино от газта и то при тази и ниска цена в момента,която не се знае колко време ще се задържи,оппределено с термопомпа+подово и конвектори ще е по евтино ,отколкото на газ.Освен това ще може да се охлажда с конвекторите.Друг е въпроса с първоначалната инвестиция.Вероятно за газта,ще стигнат около 5000 за цялата система.Колко кв. е този апартамент.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    26
    #5
    Не съм го смятал с точност. Не знам колко w на кубик загуби да смятам. Във форума на направи си сам един колега смята, че около 25w на кубик ще са ми загубите, но не знам дали не е малко.
    Апартаментът е самостоятелен на последен етаж, тоест от никъде никой няма да пази завет. Строи се с тухли поротерм 25 + 10см. EPS на баумит на стените и 10 XPS на тавана.
    Ще сложа троен стъклопакет. Вероятно ще налея в още 5-10см. изолация на тавана. Може и стените да вдигна с 2см.
    Квадратурите са:
    Спалня 1 -19м2
    Спалня 2 -18м2
    Спалня 3 -19м2
    Хол и кухня в едно - 39м2
    Коридор 1 - 9м2
    Коридор 2 - 6м2
    Баня 1 - 4.3м2
    Баня 2 - 2.2м2
    Или общо 117м2.
    Грубо със загуби около 40W, би трябвало да е около 12кв.?!
    Не знам дали не е оптимистично обаче...


    P.s. За вариант с газ ей това ми хареса като параметри Bosch Condens 2500W , WBC 14, 2-14kW - с модулиращ SMART регулатор CT100, + серпентинен бойлер. Не излиза особено евтино, като сложа и някой и друг климатик за лятото, но може би пак ще е далеч по-малка инвестицията отколкото за ТП.
    Може би газта в комбинация с малко подово + радиатори. Прави сте за комфорта, та ако ще е газ, по-добре май да няма конвектори.
    Реално в момента съм с газ и съм по-скоро доволен от комфорт и сметки след две оразмерявания на системата. Идеята за ТП много ми допада, но нямам никаква идея какво да очаквам там и като комфорт и като сметки, а покрай приятели, които сложиха си мисля, че бюджета ще е двоен поне.
    Този пост е редактиран от koksun; 15-12-16 в 23:52.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    146
    #6

    Отговор: Избор на отоплителна система - кондензен газов котел или термопомпа !?

    При този голям апартамент, газов котел ще пасне доста по добре от термопомпа,да не говорим че цената ще е поне три пъти по малка.Ако има газ наблизо изобщо недей да го мислиш.Да не говорим че имаш три спални в които е безумно да слагаш духащи и шумящи конвектори.Заложи на панелни радиатори(ако жената ги хареса де,да не спиш на терасата) Правилно си се ориентирал за котел 14 КВ ще са ти достатъчни.В спалните сложи термоглави,в хола трапезарията и коридора обикновени кранове,за баните възможно най големите лири които може да побереш.Лично мнение, но то е на база опит с камина,после пелети и от 3 години на газ.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    26
    #7

    Отговор: Избор на отоплителна система - кондензен газов котел или термопомпа !?

    Газ ще има, строителят издава апартамента със завършена газова инсталация.
    Принципно подовото за газ и ТП с едни и същи технически изисквания ли е, Ф-та на тръби, дължина на тръби, гъстота на подреждане при все, че и двете ще са нискотемпературни ?!

  10. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2012
    Мнения
    126
    #8

    Отговор: Избор на отоплителна система - кондензен газов котел или термопомпа !?

    Цитат Първоначално публикувано от koksun Виж публикацията
    Газ ще има, строителят издава апартамента със завършена газова инсталация.
    Принципно подовото за газ и ТП с едни и същи технически изисквания ли е, Ф-та на тръби, дължина на тръби, гъстота на подреждане при все, че и двете ще са нискотемпературни ?!
    Най-евтино ще е с ТП, въпроса е да се сметне, колко ще е разликата в двете системи и дали разликата ще се избие някога. А, термоглави навсякъде - трябва да има контрол

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    146
    #9

    Отговор: Избор на отоплителна система - кондензен газов котел или термопомпа !?

    При този голям апартамент,ще трябва помпа поне 14 КВ която си е доста пари,над 10 000 лв и това е само за термопомпата.Най малкият газов котел ще свърши идеална работа,върви с бойлер и управление.Цена макс. 3000 лв. Разлика от 7000 лв.не знам дали някога ще се избият,ако изобщо излезе по евтино отоплението с термопомпа.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2012
    Мнения
    126
    #10

    Отговор: Избор на отоплителна система - кондензен газов котел или термопомпа !?

    Цитат Първоначално публикувано от batspetar Виж публикацията
    При този голям апартамент,ще трябва помпа поне 14 КВ която си е доста пари,над 10 000 лв и това е само за термопомпата.Най малкият газов котел ще свърши идеална работа,върви с бойлер и управление.Цена макс. 3000 лв. Разлика от 7000 лв.не знам дали някога ще се избият,ако изобщо излезе по евтино отоплението с термопомпа.
    В сметката не включваш охлаждането Среден клас климатик е около 1500 лв - това за спалните, за хола 2000 +. Със сигурност последен етаж, ще има нужда от охлаждане. Лично аз бих избрал ТП.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    146
    #11

    Отговор: Избор на отоплителна система - кондензен газов котел или термопомпа !?

    Не ги включвам понеже читавите конвектори + управление са около 600 лева бройката.Да не говорим за хола, че там ще трябва да се оръси поне хилядарка.А и не мисля, че за охлаждане някой ще даде толкова пари,освен ако не ги рине с лопатата.

  14.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 09:58
  2. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 21:51
  3. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 22:17
  4. Отговори: 16
    Последно: 07-04-11, 20:47
  5. Отговори: 0
    Последно: 27-03-11, 09:38

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе