Страница 1 от 36 12311 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 527
Like Tree134Одобрявам

Отопление на газ

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    May 2011
    Мнения
    150
    #1

    Отопление на газ

    Здравейте!

    Предстои ми покупка на жилище, което се строй в момента. Тъй като съм на етап подписване на предварителен договор, с инвеститора се разбрахме в него да бъдат включени радиаторите, газовото котле и бойлера. Спрял съм се на котле Vitodens 200, но не мога да избера кое от двете ще бъде по икономично - 1.8 - 35 или 2.6 - 26 kw. Има ли някое друго по - добро и същевременно икономично? За момента ще живея сам, като температурата, която ще очаквам зимата в помещенията искам да е около 22C. Бих искал също да ми препоръчате и бойлер, който да свържа към котлето, както и с каква мощност да бъдат радиаторите ориентировъчно. Не разбирам, въпреки че четох много и сигурно пиша глупости, за което моля да ме извините. Прилагам схема на апартамента, който ще купувам. Благодаря ви предварително.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. zh
    zh е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    221
    #2

    Отговор: Отопление на газ

    Щом държиш да е Viessmann ето този: https://megaelectronics.bg/boileri-i...okonturen.html

    За бойлер 120, 150 л от тези две серии
    Modeco Classic със серпентина
    BiLight с високоефективна серпентина
    За радиаторите зависи от топлозагубите на жилището. Проектантът би трябвало да ги е сметнал. Но от прочетеното из форумите, инвеститорите слагат малки тела, за да им излезе по-тънко. Примери много. Затова слагай възможно най-големите доколкото ти позволяват прозорците. В предверието задължително да има един или два малки радиатора.
    Къде ще е котела? А, и таваните да са изолирани.
    Този пост е редактиран от zh; 29-10-17 в 08:48.

  4. Member
    Тук е от
    May 2011
    Мнения
    150
    #3

    Отговор: Отопление на газ

    Котела ще бъде в мокрото помещение.
    Изолация ще има на тавана.
    Не мога да схвана само каква е разликата между едноконтурен и двуконтурен. Не е ли двуконтурния по-икономичен?

  5. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #4

    Отговор: Отопление на газ

    Едноконтурен не произвежда БГВ на проточен принцип, но има изводи за подгряване на бойлер за топла вода. Двуконтурен произвежда БГВ на проточен принцип и не подгрява бойлери, и не е по икономичен.
    Много мощни котли гледаш - колегата отгоре ти е предложил нещо по нормално. Много скъпи тия Viеssmann, бе....

  6. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #5

    Отговор: Отопление на газ

    Що ми се струва, че двата котела от първия пост са двуконтурни и бойлер не им трябва. При двуконтурните котли по-високата максимална мощност значи повече комфорт с топлата вода - ако имаш вана това определено е плюс.

    ПС: Грешката е моя - има и едноконтурни варианти на гореупоменатите.
    Този пост е редактиран от Vizi; 29-10-17 в 13:35.

  7. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #6

    Отговор: Отопление на газ

    Той, човека, още в първия пост си говори за бойлер.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    May 2011
    Мнения
    150
    #7

    Отговор: Отопление на газ

    Така по спомени от примерен предварителен договор, който ми предостави инвеститора, там фигурират две котлета - едно за отопление и едно за топла вода. Има ли нужда от две котлета? Към двуконтурния не може ли да се закачи бойлер или просто няма смисъл от него? Защо на места чета, че двуконтурния е по-икономичен от едноконтурния и обратното? Едноконтурния от 13 kw, който ми препоръча ще може ли да загрее 103 кв чиста площ, като на всяка стена са огромни почти френски прозорци? Наистина се обърках..

  10. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #8

    Отговор: Отопление на газ

    При двуконтурен нямаш нужда от бойлер, но двуконтурния е мин. 24кВт заради това, че произвежда топла вода на проточен принцип. Две котлета са абсурд. Сложи си едноконтурен с бойлер - това си е най добрата комбинация за апартамент и най икономичната. Нетната площ на апартамента ти е точно 85.00м2. Не знам кави са тези 103м2 - най вероятно брутна площ. За отоплението те интересува нетната площ, а тя е точно 85м2. Котлето с мощност 13кВт е напълно достатъчно, стига да си поставиш достатъчно радиатори.
    Иначе за радиатори: Малка спалня 18ребра, голяма спална 20 ребра, дневна+трапезария 45 ребра, коридор 15 ребра, бани и тоалета - 2 лири колкото по големи/за банята/ толкова по добре. Това за алуминии при Н=500мм. Общо около 10.5кВт при dT=30. Това си е все пак груба сметка, на пръв поглед и, според мен, максималния брой глидери, които ти трябват.
    Този пост е редактиран от tony34al; 29-10-17 в 14:45.

  11. Member
    Тук е от
    May 2011
    Мнения
    150
    #9

    Отговор: Отопление на газ

    Благодаря ти за отговоеа!

  12. zh
    zh е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    221
    #10

    Отговор: Отопление на газ

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Иначе за радиатори: Малка спалня 18ребра, голяма спална 20 ребра, дневна+трапезария 45 ребра, коридор 15 ребра, бани и тоалета - 2 лири колкото по големи/за банята/ толкова по добре. Това за алуминии при Н=500мм. Общо около 10.5кВт при dT=30. Това си е все пак груба сметка, на пръв поглед и, според мен, максималния брой глидери, които ти трябват.
    98 ребра на Н500 при дТ30 няма как да са 10,5 кВт. Предпологам имаш впредвид дТ50. Правописна грешка

  13. Member
    Тук е от
    May 2011
    Мнения
    150
    #11

    Отговор: Отопление на газ

    Продължават близките ми да ме карат да се откажа от газта. И съм пред дилема. Според тях с три хиперинверторни климатици ще бъде по-евтино и по-топло. Колко според вас за това помещение ще плащам за газ?

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #12

    Отговор: Отопление на газ

    По-евтино предполагам няма да е, но по-топло - в никакъв случай

  16. Banned
    Тук е от
    Aug 2009
    Живее в
    гр. Сопот
    Мнения
    2,204
    #13

    Отговор: Отопление на газ

    Колко да е по-топло? Да не би да държите 30 градуса зимата? Ако търсиш евтино и достатъчно топло, което значи сигурни 24-26 градуса, пак си помисли...

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #14

    Отговор: Отопление на газ

    Нямам предвид високи стайни температури, а топло навсякъде - коридори, бани и не на ушите, а на краката - т.е. комфорт

  18. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #15

    Отговор: Отопление на газ

    Няма да се уморя да го повтарям това. Винаги парно с радиатори ще има по-голям комфорт, от който и да е климатик. Само подовото отопление е по-добро като комфорт. Нямаш нищо, което да вее, шуми, пука, трака, "бълбука" фреон. Няма нужда да чистиш филтри на 10-14 дни, да правиш профилактика и почистване против миризми, плесени и боклуци във вътрешното тяло на климатика всеки сезон. Нямаш никакви проблеми при всякакви ниски външни температури (не те бърка дали ще е -20 -25гр.). Следователно не те интересуват потенциално чести дефрости и намаляване на отоплителните възможности на климатиците, някои от които даже стават на ледени буци при определени условия и ходят да ги поливат с топла вода при продължителни сериозни застудявания. Знам че е субективно, но 22-23гр. от радиаторите са ми много по-приятни дори от 24-25гр. от климатик. Отделно е топло цялото жилище, плюс баня тоалетна. При климатика основното правило е, че един топли една стая.
    Вече при сметките скъпо-евтино все още има разлика в полза на климатици. Цената на тока относително е по-ниска от природния газ. Но и тук ще се повторя - последните 1-2г. цената на природния газ започна да пада, появиха се нови модели доста икономични газови котли с ниска минимална мощност, което в съчетание с кадърно направена и сметната система от радиатори и програмируемо стайно управление води до доста добри месечни сметки за газ цитирани от потребители в последно време.
    Ако живееш сам, действително можеш да си "боднеш" един климатик и да караш така.
    И малко пояснения, че гледам, че се бъркаш:
    - едноконтурен - има само един контур (кръг), който топли водата за радиаторите. Посредством едно приспособление, може да пренасочва работата към отопляване на топла вода към вградена серпентина във външен бойлер за БГВ. Тук задължително комбинацията е котел с един контур за радиаторите плюс външен бойлер с вградена серпентина за БГВ.
    - двуконтурен - има два отделни кръга. Единият е за отопление на вода за радиаторите. Вторият чрез вграден топлообменник (аналог на серпентината) топли вода на проточен принцип в тръба, която е свързана с душове за къпане, батерии в мивки и вани в жилището. Вторият контур (кръг) замества външния бойлер със серпентина за БГВ и само котелът е достатъчен.
    И двата вида котли не работят на отопление за радиаторите, когато работят за БГВ. Разликата е, че двуконтурният се включва при всяко врътване на кран за топла вода в баня, кухня и т.н., а едноконтурния се включва само, когато водата в свързания бойлер падне под зададената температура.
    Цитат Първоначално публикувано от dimkaraganchev Виж публикацията
    Колко да е по-топло? Да не би да държите 30 градуса зимата? Ако търсиш евтино и достатъчно топло, което значи сигурни 24-26 градуса, пак си помисли...
    Преобладаващата част потребители и специалисти в климатичните теми не обичат да говорят за 24-26гр. Огромното мнозинство са моржове, които на 22гр. им е жега. Не малка част от климите ще имат проблеми при много ниски външни температури с 26гр. зададена вътрешна температура - намесват се дефрости, заледявания и др. в зависимост от модел, изолация, оразмеряване и т.н. Докато при парното с радиаторите нямаш такива проблеми. Но всеки градус нагоре и при котел и при климатици означава повече пари като сметки.
    Този пост е редактиран от VanDan; 30-10-17 в 10:32.
    bobivg, Uve_Smotanson, pepitoff и 1 други харесват това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 36 12311 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отопление на газ, ток?
    От caravanio във форум Отопление
    Отговори: 16
    Последно: 04-05-15, 20:18
  2. Подово отопление на газ
    От LiviuCatan във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 27-06-14, 20:00
  3. Инфрачервено отопление ??????
    От fbi_1 във форум Отопление
    Отговори: 4
    Последно: 31-01-13, 21:54
  4. Отопление на газ / отопление с климатик?
    От VD във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 14
    Последно: 22-01-13, 19:57
  5. Отопление на хол
    От yoyo1 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 15
    Последно: 28-10-10, 23:47

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе