Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 19
Like Tree2Одобрявам

Отопление на газ. Препоръки.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Vek
    Vek е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Jan 2019
    Мнения
    2
    #1

    Отопление на газ. Препоръки.

    Здравейте,

    Нов съм във форума и се интересувам от отоплението на природен газ.

    Ще отоплявам тристаен апартамент, без изолация, втори етаж, краен апартамент във Варна.

    Кухнята и хола са около 30 кв. Спалнята е 16 кв, детската е около 20. Чистата площ е около 90кв. Интересувам се колко радиатора ще са ми нужни, какви пари са долу - горе приличните радиатори. Искам и бойлера да е на газ. Колко е инсталацията на газта? Колко ще е долу горе консумацията. В момента с климатик и конвектор плащаме около 150 лева. Държим към 22 - 23 градуса в хола с климатик. Четох доста и съм се насочил към газта. Просто искам малко конкретика за моя случай. Ще бъда много благодарен.

    Поздрави.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #2

    Отговор: Отопление на газ. Препоръки.

    Като се интересуваш, почвай да четеш не малкото теми в газовия раздел. Има писано толкова много за всичко. И за котли, инсталации, БГВ, разходи, сметки.

  4. Vek
    Vek е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Jan 2019
    Мнения
    2
    #3

    Отговор: Отопление на газ. Препоръки.

    Аз доста попрочетох. Вече искам някаква конкретика за моя случай.

  5. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #4

    Отговор: Отопление на газ. Препоръки.

    Като си попрочел, сигурно знаеш, че Lazar е от вашия край и това му е работата. Конкретиката се получава срещу пари - тук може да ти се дадат общи насоки, които може и нищо общо да нямат с твоя случай.
    Аз направих газова инсталация на подобно жилище като квадратура (това нищо не значи обаче) и ми излезна около 5500 лв без таксите за присъединяване, но разводките, колектора и газовата тръба, както и канала бяха от строителя. Аз съм платил радиаторите (трипанелни радик с малка височина), арматурата към тях, монтажа им., газов котел (двуконтурен 2,5/24/28 kW) и програматор/термостат с монтаж (свързване към колектора, монтаж комин, свързване програматор), документация по узаконяване + дребни промени по инсталацията. Трипанелните радиатори са по-скъпи от двупанелните и са горе долу на цената на стандартните алуминиеви, но при мен просто нямаше място за радиатори с нормална височина. Общата ми радиаторна мощност е около 6 kW при 60/40/20. Сега се ползва на 25 градуса денонощно без съседи до края на миналия месец и сметките бяха по 320 лв за Ноември и Декември. Градът е София.
    Този пост е редактиран от Vizi; 05-01-19 в 10:46.
    milanov одобрява това.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #5

    Отговор: Отопление на газ. Препоръки.

    Не очаквай някой да ти направи индивидуален проект, дистанционно по описание в потребителски форум...
    pepitoff одобрява това.

  7. Novice
    Тук е от
    Jan 2019
    Мнения
    6
    #6

    Отговор: Отопление на газ. Препоръки.

    Здравейте

    От доста време чета форуми за отопление. Първоначално мислих мислех да минавам на пелети, но разбрах,че до една година газта ще е до нас и съм се насочил към газ.Имам изградена ОИ от строителя, но не са и правени нито топли нито студени проби,Има колекторна кутия и от там до всеки радиатор пуснати полипропиленови тръби, като размер не мога да кажа. Отопляемия обем е 70 м2 и имам следните чугунени радиатори.

    Спалня 1 17 кв .м 24 глидера Н 58 см
    Спалмя 2 10 кв.м 9 глидера н 58 см

    Хол кухня трапезария 35 кв.м 41 глидера Н 35 см
    Баня 2,5 лира от старите
    Коридори 5 кв.м ако има възможност ще се сложи и там радиатор

    Въпроса ми дали тези радиатори са достатъчни или има недостиг на радиаторна мощност, по мой сметки тук таме се налага още някой друг глидер да се добави или греша.По мой сметки нужната мощност за отопление е около 10-12 квч следователно котле около 14 квч прав ли съм или греша.

    Според вас какъв бюджет ще ми е необходим.Лятото ще изолирам ап отвън, дограмата е стъклопакет дървен.

    И последен въпрос дали бюджет от около 2000 -2200 лв на сезон ще ми е достатъчен за отоление и топла вода.
    Града е София
    Благодаря предварително

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #7

    Отговор: Отопление на газ. Препоръки.

    Ако имаш нужда от 10-12 kW си я закъсал здраво. Тук някъде един съфорумец Боби беше постнал една екселска табличка за изчисляване на загуби, та мисля, че можеш да почнеш от нея.
    Обемът е в метра кубични - предполагам, че това ти е отопляемата квадратура. Сигурен ли си, че радиаторите са чугунени?

  10. Novice
    Тук е от
    Jan 2019
    Мнения
    6
    #8

    Отговор: Отопление на газ. Препоръки.

    Цитат Първоначално публикувано от Vizi Виж публикацията
    Ако имаш нужда от 10-12 kW си я закъсал здраво. Тук някъде един съфорумец Боби беше постнал една екселска табличка за изчисляване на загуби, та мисля, че можеш да почнеш от нея.
    Обемът е в метра кубични - предполагам, че това ти е отопляемата квадратура. Сигурен ли си, че радиаторите са чугунени?
    Благодаря ,че се отзова

    Да за радиаторите съм сигурен, че са чугунени -чешки са. За отоплителната мощност може и да съм сбъркал не съм специалист.Да това е квадратурата кубатурата е повече.
    Ще потърся таблицата и почвам от там.
    По данни на производителя на радиаторите на глидер е 104 вата на или 114 вата но при 90/70/20 ако Т на водата е примерно 70/60/20 тогава ОМ е друга нали.Котела съм го замислил да е едноконтурен с БГВ но като стигна то там пак ще се консултирам тук.
    благодаря

  11. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #9

    Отговор: Отопление на газ. Препоръки.

    Ами колкото е по-ниска температурата на водата, толкова по-добре. 70/60/20 ми се струва малко множко, но ако ще слагаш в бъдеще външна изолация - нещата ще се подобрят. Ако имаш големи загуби - отоплението на газ може да е доста скъпичко.

  12. Novice
    Тук е от
    Jan 2019
    Мнения
    6
    #10

    Отговор: Отопление на газ. Препоръки.

    Ще потърся таблица на боби съфорумеца и ще ги сметна да видим какво излиза после ще сметна ОМ на броя глидери и тогава ще видя.Но как да сметна ОМ на глидер при по ниска Т на водата а не 90/70/20

  13. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #11

    Отговор: Отопление на газ. Препоръки.

    Цитат Първоначално публикувано от brodski Виж публикацията
    Ще потърся таблица на боби съфорумеца и ще ги сметна да видим какво излиза после ще сметна ОМ на броя глидери и тогава ще видя.Но как да сметна ОМ на глидер при по ниска Т на водата а не 90/70/20
    Не смятай с тази таблица, тя беше пусната с друга цел и няма да ти свърши работа. Не отразява инфилтрацията, както и коефициентите са за изолирани оградения.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #12

    Отговор: Отопление на газ. Препоръки.

    Вярно, че първата година няма да е изолирано. За порядък след като си изолира жилището става. Като се замисля без изолация може и 12 kW да са.
    Аз си мисля, че колегата трябва да почне от изолацията, че без нея газът за първата година ще изпапка парите за изолацията

  16. Novice
    Тук е от
    Jan 2019
    Мнения
    6
    #13

    Отговор: Отопление на газ. Препоръки.

    Благодаря като сметка тополозагубите на ап тогава ще смятам ОМ на глидерите но май излиза че е хубаво да се сменят с панелни а да не са чугунени.

  17. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #14

    Отговор: Отопление на газ. Препоръки.

    Аз бих сменил с панелни ама наистина я по-добре първо направи изолация, че без нея загубите през стените ще са поне 5 пъти повече.

  18. Novice
    Тук е от
    Jan 2019
    Мнения
    6
    #15

    Отговор: Отопление на газ. Препоръки.

    Vizi

    Абсолютно съм наясно,че без изолация поне външна е безсмислено да минавам на газ и не си струва усилията и разходите по котле и ОИ. Но смятам да е в следния порядък изолация на голямата спалня, че там е най студено две външни стени и стена към стълбище след това малката спалня и хола.

    - - - - - - - - - -

    По изчисления чрез калкулатори в нета излиза топлозагуби 11 квч явно съм го закъсал а и ОМ на глидерите не са достатъчни но ще направя точни но как да сметна ОМ на глидер чугунен при т на водата 60/40/20

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отопление на газ / отопление с климатик?
    От VD във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 14
    Последно: 22-01-13, 19:57
  2. Препоръки LCD 32''-37''
    От delirium във форум Телевизори
    Отговори: 5
    Последно: 05-01-12, 14:22
  3. Препоръки за абсорбатор
    От Lider във форум Бяла техника
    Отговори: 11
    Последно: 15-02-08, 16:26
  4. Препоръки за сушилня
    От Alexi във форум Бяла техника
    Отговори: 9
    Последно: 30-11-06, 18:24
  5. препоръки за HDD
    От ivo80 във форум Общ - хардуер
    Отговори: 29
    Последно: 31-01-02, 22:59

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе