Страница 5 от 7 ПърваПърва ... 34567 ПоследноПоследно
Резултати от 61 до 75 от общо 92
Like Tree51Одобрявам

7 Климатика или газ

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #61

    Отговор: 7 Климатика или газ

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Не съм в час с цените, но си мислех, че за около 20хиляди ще стигнат за инсталация с термопомпа.
    В момента изпълнявам обект - къща 120м2 на 2 етажа, долу подово, горе конвектори, термопомпа 13кВт, като общата сума е към 13К (инсталация + машина). Е, доста съм поизпилил ценичките, имам си съображения, но и 15-16К да е пак е съизмеримо с другата алтернатива - пелетен котел!
    bobivg одобрява това.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2017
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    2,066
    #62

    Отговор: 7 Климатика или газ

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    В момента изпълнявам обект - къща 120м2 на 2 етажа, долу подово, горе конвектори, термопомпа 13кВт, като общата сума е към 13К (инсталация + машина). Е, доста съм поизпилил ценичките, имам си съображения, но и 15-16К да е пак е съизмеримо с другата алтернатива - пелетен котел!
    Би ли споделил кой термо помпи са добри цена / качество и приблизително колко излиза на квадрат подово.
    Примерно на един етаж къща 160 кв .
    Мерси.

  4. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #63

    Отговор: 7 Климатика или газ

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Ще ни светнеш ли защо високо температурните ТП не могат да загряват водата до 80градуса? Сигурно знаеш нещо дето и самите производители още не са го разбрали?
    п.п като ти чета изцепките не само в тая тема ми става жал за клиентите ти.
    Виж сега аз не казвам че не може а е малко съмнително щото и на мойта кола пише на километража 280 обаче повече от 245 не ще и не на последно място дори и да ще не я карам постоянно с 245. А относно защо е трудно особено при машините ширпотреба и тези въздух вода се обърнете към любимата ми термодинамика и някои учебници там има Р-V, P-Т диаграми има критични температури и т.н. Иначе в заводите за втечняване на газове втечняват и аргон и хелий и кислород и азот ама там на тръбите не пише 4МПА а нещо много по неприятно и не знам дали някой ще се съгласи да се отоплява с подобен уред. Иначе най готини са термопомпите вода вода пак според ония диаграми критични температури т.н. обаче там цените са майко мила а и не знам дали някой от вас е виждал процеса по инсталирането на такава система.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #64

    Отговор: 7 Климатика или газ

    Цитат Първоначално публикувано от Rafailiev Виж публикацията
    Би ли споделил кой термо помпи са добри цена / качество и приблизително колко излиза на квадрат подово.
    Примерно на един етаж къща 160 кв .
    Мерси.
    Не искам да подхващаме пак спорове коя ТП е добра, коя не е добра. Не внасям термопомпи и не работя за такава фирма, каквито случаи имаше тук преди време. Което не ми пречи да харесвам и да хваля някое добро попадение, това да не се смята за реклама. Мнението ми е, че инсталатора трябва да знае повече от клиента (макар да има много случаи на обратното) и затова не трябва да се простира на широк фронт от марки, а да работи по вертикала.. Това беше за встъпление. Машината, която монтираме на въпросния обект е тази:
    https://bgr.bg/shop/%d0%b8%d0%bd%d0%...a-aura-crys-3/
    Колкото до цена на квадрат подово - много е относително, зависи какви материали и технологии се ползват, но мисля че като ориентир цифрите 50-60лв/м2 не са зле. Може и доста по-малко, може и доста повече, зависи от много неща. Може с подложка от 5лв, може и от 30лв, може тръба от 60ст, може и от 6лв. Може от ТП директно в подовото, може с буфери, различни температурни кръгове, скъпи смесителни помпени групи, скъпо оборудване за БГВ, управление през интернет за всяка стая...
    Rafailiev и PPP1 харесват това.

  6. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #65

    Отговор: 7 Климатика или газ

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    Виж сега аз не казвам че не може а е малко съмнително щото и на мойта кола пише на километража 280 обаче повече от 245 не ще и не на последно място дори и да ще не я карам постоянно с 245. А относно защо е трудно особено при машините ширпотреба и тези въздух вода се обърнете към любимата ми термодинамика и някои учебници там има Р-V, P-Т диаграми има критични температури и т.н.
    Аха ясно разсъждавал си на база километража. В любимата ти термодинамика има изписано доста и за двустъпните машини (каскадни машини с два фреона), но явно не си стигнал до тях още. Като си дочетеш учебника може да разгледаш и примери как са го реализирали на практика с подробности. Не са особено ефективни, но явно си имат приложение щом ги продават.

  7. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #66

    Отговор: 7 Климатика или газ

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Аха ясно разсъждавал си на база километража. В любимата ти термодинамика има изписано доста и за двустъпните машини (каскадни машини с два фреона), но явно не си стигнал до тях още. Като си дочетеш учебника може да разгледаш и примери как са го реализирали на практика с подробности. Не са особено ефективни, но явно си имат приложение щом ги продават.
    Не знам ти какви учебници си чел може би си чел барон мюнхаузен само той е в състояние да се издърпа сам за косите. Иначе 150 стъпални машини да измислиш в една машина важното е колко е температурата на кипене на хладилния агент и ония диаграми. Тъй като няма да задълбавам ще ти кажа че всеки един климатик е една мини фабрика за втечняване на газ като отпадните продукти се използват за отопление/охлаждане. Та относно някои хладилни агенти е писано тук https://www.engineeringtoolbox.com/r...nts-d_902.html. Ако можеш сам си извлечи информацията защо се ползват съвременните разпространени хладилни агенти а не някои които имат по голям потенциал няма да обяснавам повече ако ще не 2 стъпални ами и със асансьор да ги направят се си тая за битово ползване възможностите са ограничени от гледна точка на безопасност щото има доста баш майстори и цена не на последно място

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #67

    Отговор: 7 Климатика или газ

    Явно само до четенето на брошури се изчерпват възможностите ти, затова ето ти картинка, дано успееш да я осмислиш. На по-ниско ниво няма как да ти го обясня съжалявам.

    Пример за две машини реализирани така, сигурно всеки производител има подобни.
    http://steelsoft.rs/upload/databooks...IGH%20TEMP.pdf
    https://www.klimamichaniki.gr/client...x/ERSQ-AY1.pdf
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  10. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #68

    Отговор: 7 Климатика или газ

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Явно само до четенето на брошури се изчерпват възможностите ти, затова ето ти картинка, дано успееш да я осмислиш. На по-ниско ниво няма как да ти го обясня съжалявам.

    Пример за две машини реализирани така, сигурно всеки производител има подобни.
    http://steelsoft.rs/upload/databooks...IGH%20TEMP.pdf
    https://www.klimamichaniki.gr/client...x/ERSQ-AY1.pdf
    ЕЕЕЕххх няма ли поне един хладилен инженер в тоя форум да ви обясни какви глупости пишете и с него да си водим конструктивен разговор. Аз тая схема още като я видя и ми е ясна обаче на тебе изобщо ти си като повечето българи за които говрех видял някаква схема с странни съдове и завъртулки и си мисли че тая схема преборва основните природни закони. Аз ти пратих един линк с определени свойства на хладилните агенти и ако я беше разгледал и вникнал в нея щеше да разбереш че тая схема не прави кой знае какво просто задоволява перченето на хора като тебе сигурно се горееш и я показваш на всякъде обаче тя не е нещо особенно казах ти и линк ти споделих ако успееш да разбереш тия цифрички какво означават ще разбереш че термопомпите за битови нужди не могат да се правят кой знае какви подобрения.

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #69

    Отговор: 7 Климатика или газ

    PPP1, може ли да ни разясниш коя част от схемата е грешна и няма да работи, или ще работи, но няма да си изпълни функциите, че и аз се чудя. Не съм хладилен инженер да отсека категорично, но беглите ми познания мисля са достатъчни за да те разбера като ми обясняваш. Моля те.

  12. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #70

    Отговор: 7 Климатика или газ

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    PPP1, може ли да ни разясниш коя част от схемата е грешна и няма да работи, или ще работи, но няма да си изпълни функциите, че и аз се чудя. Не съм хладилен инженер да отсека категорично, но беглите ми познания мисля са достатъчни за да те разбера като ми обясняваш. Моля те.
    Аз много пъти съм казвал че не обичам сложните обяснения обяснението на всичко се крие в онзи линк който бях споделил там се намираат температаурата на кипене на някои агенти и критичните им налягания и образно обасних че термопомпата е завод за втечнен газ.Но на мен ми е ясно че не сте инженери щото ако бяхте веднага щяхте да се съгласите и да обясните че за гражданско ползване това което има е достатъчно и няма как да се постигне кой знае колко. Едно време в университета имахме един професор който казваше така инженерите са общаците на науката ако им вземеш справочната литература с която постоянно се движат стават стругари щото като тях могат да вземат само мерки ако трябва да се реши проблем и нямат справочна литература са свършили/това е за мейнстрийм инженерите има и кадърни/. Та тази схема е изключително проста тя използва високотемпературния агент р134а за топлоносител на по нискотемпературния агент р401а. Какво означава това да ви обясня това означава че на вън ако е -20 агента 401а ще трябва да достави по малко топлина на медиатора от колкото ако той отсъстваше но това може да спести някой и друг киловат но с повече чаркове/които могат да се счупят/ но не е гениално и става за шир потреба в природата не може да бъде надхитрена. Затова съм я постнал и онази таблица тя показва най важната характеристика на хладилните агнети температурата на кипене а когато една течност кипи тя поглъща топлина от околната среда и колкото по голям е контраста толкова по добре но тук има едно но колкото по ниско кипи една течност толкова после газовете за да се върнат в течно състояние искат по високо налягане а по къщите не е добре да се слагат бомби. Затова хората отдавна са се кротнали на р401 и неговия по чист от химична гледна точка р32 иначе и двата кипят при около -50 градуса. А какво означава това това означава че когато на вън примерно е -5 агента получава повече топлина от колкото ако е -30 и затова и компресорите се форсират за да има по голям топлообмен и се почва дрънчене тракане и темподобни и най вече спад в топлоотдаването. А в форума за клииматици тъй като там ми е най весело се започва да се говори за електроника софтуер некакви пълни глупсоти. Ако в климатиците за домашно ползване се сложи примерно това е пример агент който кипи при -200 тогава и на северния полюс ще има климатици които топлят обаче за да се върне циккъла наляганията стават големи ей това е истинския проблем.
    Този пост е редактиран от PPP1; 26-04-19 в 21:30.

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #71

    Отговор: 7 Климатика или газ

    Добре де, ама:
    1. В тази ТП не става дума за някакви високи налягания и ниски температури, не се ползват някакви необичайни и опасни фреони, а че към стандартния R410A е добавен още един контур с още по-безобидния R134A, който помага на R410A да си свърши по-лесно работата, не е ли тъй?
    2. Дори да не беше R134A, а някой друг по-опасен фреон, той се намира във външното тяло и няма достъп до къщите на хората
    3. Все пак това е паспорт на реална ТП със съответните сертификати - смяташ ли, че някой си е измислял някакви цифри и описаните технически данни не са вярни?

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #72

    Отговор: 7 Климатика или газ

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    PPP1, може ли да ни разясниш коя част от схемата е грешна и няма да работи, или ще работи, но няма да си изпълни функциите, че и аз се чудя. Не съм хладилен инженер да отсека категорично, но беглите ми познания мисля са достатъчни за да те разбера като ми обясняваш. Моля те.
    Не знам какво очакваш да ти разясни, като самия той си няма елементарни познания в областта.
    Не случайно се използват два хладили агента и двустъпална схема.
    Двустъпната схема е по-ефективна от една страна и се избягва проблема с високите температури след компресора ако се търси висока температура на КОНДЕНЗАЦИЯ.
    С двустъпната схема и два различни фреона се избягва проблема с високото налягане на кондензация когато се търси висока температура.
    За онагледяване качвам диаграмите на двата фреона.
    Вижда се от диаграмата че фреон 134а за да загрява вода с 80градуса трябва да кондензира при налягане 3MPa.
    От другата диаграма се вижда, че обикновените климатици на 410 работят с подобно налягане.
    Демек във високо температурните ТП наляганата са от порядъка на нормален климатик.
    За съжаление не са го написали в брошурата и няма как да го знае PPP1.

    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от bobivg; 26-04-19 в 22:57.

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #73

    Отговор: 7 Климатика или газ

    Добре де, що не ги пишат тез неща по брошурите?

  17. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #74

    Отговор: 7 Климатика или газ

    Ама вие наистина не четете какво ви пиша като се стремя да не натоварвам писанията си с фактология. Никъде не съм казвал че са опасни фреоните просто казвам че всичко на което се възхищават хората а понякога украсяват са класически постановки от научна гледна точка демек има бавна еволюция но няма революция. Както писах не обичам сложностите защото първо няма да се разбират а аз имам потенциал да се изразявам комплексно и все пак четат хора които хал хабер си нямат от нищо но са доста агресивни. Затова постнах линк с някои параметри на хладилните агенти. не съм казвал примерно че разни тъпанарски схеми не работят и точно това съм казал че в онази схема всичко е класическо няма нищо необичайно но постналия схемата дори ме предизвика неподозирайки че това за мен е детска игра но многократно съм казвал че подвизаването ми в форумите не е с цел да се хваля колко знам но ти сам виждаш че колкото човек повече не знае толкова е по агресивен което е показателно за повечето хора в България не знам от къде черпят тия хора самочувствие. Та да се върнем на схемата тя е обичайна и в нея няма кой знае какво и точно в предишните постове съм казал че няма как да има високи налягания щото е шир потреба. Относно фреоните мога да ти кажа че всичко е спекулация от химична гледна точка всеки флуоросъдържащ въглеводород е опасен уж за озона има и други газове които са опасни ама не са толкова известни. Та онзи господин ми постнал неква схема с некви символи на които той се възхищава и си мисли че това решава всички проблеми а не ги решава. Защото ти не знам дали си гледал във форума за климатици там по цял ден се надлъгват с КОП-ве с минимуми максимуми електроники софтуери а не разбират че най важното нещо е хладилния агент сегашните агенти които се използват са описаните от мен и от тях чудеса не може да се очаква затова казах че има и по нискотемпературни агенти но не са за домашна употреба. Тия неща ги има от 50-60 години това е като примерно турбините които се използват за напомпване на въздух в двигателя и системите за директно впръскване тия неща ги има от повече от 70 години обаче влез в някой форум или слушай младежи на улицата с какъв плам спорят и говорят глупости. Също така изразих пак ненатоварено с факти мнение относно термопомпите вода вода това е възможно най добрата технология която може да се намери шир потреба но си иска инвестицията. Никой не си измисля цифри а просто малко се преиначават относно термопомпите въздух въздух и въздух вода най важната цифра за мощност и КОП е тази срещу която пише 7 градуса външна температура. Има и производители които откровено лъжат вярвай ми сертификати се издават много лесно и срещу кинти.В съвремения свят повечето хора хал хабер си нямат от нищо те се очароват от електроники КОПОВЕ и незнам си кви щуротии.Та в България е така Лазаре когато си скромен и се изказваш неангажиращо те изяждат некви хора които изобщо не знаят на кой свят се намират. След това лирическо откровение ще продължа да си чета с интерес форумите щото човешката глупост е безкрайна.

  18. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #75

    Отговор: 7 Климатика или газ

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    има и такива които са уж високотемпературни но това пак е игра на думи щото там не е ясна каква е надежността виждал съм брошури в които пише дори 80 градуса на водата но това ми мирише на брошурите за климатици от преди 10 години та и сега където е записано че топлят при -30, -35 та и по на долу което е съмнително..
    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    Затова съм я постнал и онази таблица тя показва най важната характеристика на хладилните агнети температурата на кипене а когато една течност кипи тя поглъща топлина от околната среда и колкото по голям е контраста толкова по добре но тук има едно но колкото по ниско кипи една течност толкова после газовете за да се върнат в течно състояние искат по високо налягане а по къщите не е добре да се слагат бомби..
    Явно съм извадил нещо от контекста, най-маловажното дето си го написал. Аз спирам няма смисъл.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 5 от 7 ПърваПърва ... 34567 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Как да демонтирам климатика си?
    От to6ko76 във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 63
    Последно: 06-03-19, 06:10
  2. Климатика вие/свири...?
    От milanov във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 20
    Последно: 10-01-17, 22:21
  3. Покупка на 3 климатика
    От ilian.oblashki във форум Климатици Daikin
    Отговори: 16
    Последно: 04-07-14, 21:37
  4. Има ли проблем с климатика?
    От Николай Стефанов във форум Климатици Panasonic, National
    Отговори: 26
    Последно: 30-03-11, 23:27
  5. навес над климатика , ДА или НЕ
    От divi4 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 6
    Последно: 08-03-11, 19:02

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе