Резултати от 1 до 8 от общо 8
Like Tree1Одобрявам
  • 1 Post By Lazar

Разделяне на отопление в къща на различни зони

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    32
    #1

    Smile Разделяне на отопление в къща на различни зони

    Здравейте,
    Става въпрос за къща на три етажа (два етажа и мансарда) с отоплителна инсталация с един котел и една циркулационна помпа за цялата сграда. Досега котелът (Bosch Solid 2000 32kW) работеше с твърдо гориво, този отоплителен сезон го оборудвахме с пелетна горелка Greyko RB30 Star. Успоредно с това увеличихме и етажите с още един - мансардата! Сега обаче драмата е как да се управлява системата, така че да може трите етажа да се управляват поотделно и по такъв начин, че да има комфорт за всички. На двата етажа има по три стаи с радиатор във всяка плюс лира в банята. Квадратурата на етажа е около 65-70 кв.м като мансардата е с четири радиатора, но там няма преграждания, тоест го разглеждам като едно общо голямо помещение. Няма свързани бойлери за БГВ към системата.
    Как според вас е най-разумно да разделя трите етажа на три отделни зони с индивидуално отопление за всяка зона, така че да може всеки когато иска да му е топло да се стопли или когато го няма вкъщи да не се отоплява напразно цял етаж?
    След разговор със специалист на SALUS той ми предложи клемна (KL08RF) шина с три термостата (VS20W/BRF) за трите етажа и термозадвижки към всеки радиатор. Така може безжично да се управялава шината в котелното от всеки термостат и тя съответно да регулира температурата зададена от термостатите в помещенията.
    Другото решение, което ми предложиха в една голяма фирма е система на HONEYWELL (EVOHOME) с отделни термоглави за всеки радиатор с безжична връзка към базово устройство и връзка през интернет като така мога да контролирам температурата във всяка стая индивидуално. С тези термоглави обаче ми се вижда малко ненадеждно защото радиаторите са зад пердета а в кухнята дори е зад дивана и мисля, че това ще лъже термоглавите и няма да работят корекно защото те измерват темп. при самия радиатор.
    Масовият начин по мои наблюдения е механични термоглави на всеки радиатор и един стаен термостат/програматор, ама за три етажа ми се вижда малко странно. Както вече казах досега пердашех на твърдо гориво и не ми се налагаше контрол на системата!
    Та затова моля за съвет и мнения от по-запознати и опитни

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Отговор: Разделяне на отопление в къща на различни зони

    Според мен най-просто и евтино е на отклонението към всеки етаж да монтираш по един зонов термовентил 3/4" (най-лесно е радиаторен), на който да сложиш термоелектрическа задвижка, която да се управлява от стаен термостат. Тоест всеки етаж си има свой стаен термостат, който управлява зонов вентил.

  4. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #3

    Отговор: Разделяне на отопление в къща на различни зони

    Лазар, котела по температура на водата ли ще се управлява при твоето предложение? С презумцията, че по всяко време поне един от трите етажа ще се отоплява за да има от къде да превърта водата. Ако е такава идеята какво мислиш за монтирането на диференциален байпас вентил на щранга или между колекторите? Има ли смисъл от него или може да се спести? Примерно за да се спести една лира или радиатор да се вържат преди зонов вентил.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #4

    Отговор: Разделяне на отопление в къща на различни зони

    Да, въпроса в точен, аз не съм дал подробности. Имам изпълнени такива схеми, но аз монтирам трипътен антикондензен вентил и бойлера го връзвам на малкия кръг, така че през него винаги има циркулация.
    bobivg одобрява това.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    32
    #5

    Отговор: Разделяне на отопление в къща на различни зони

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Според мен най-просто и евтино е на отклонението към всеки етаж да монтираш по един зонов термовентил 3/4" (най-лесно е радиаторен), на който да сложиш термоелектрическа задвижка, която да се управлява от стаен термостат. Тоест всеки етаж си има свой стаен термостат, който управлява зонов вентил.
    Идеята е добра, но проблемът е, че долу в мазето на къщата тръгват всички отклонения към радиаторите поединично съответно трябва да сложа на всеки поотделно такива вентили. По какъв начин ще се управляват задвижките от термостатите? Това не го бях срещал като опция досега! Може ли малко повече подробности около предложението ти, заинтригува ме?!

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #6

    Отговор: Разделяне на отопление в къща на различни зони

    Е, щом не са разделени по етажи, това много оскъпява нещата. Колко са всичките радиатори, на един колектор ли са вързани? Системата на Салус съм я ползвал, но за 3-4 стаи, за 3 етажа няма да е евтино.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    32
    #7

    Отговор: Разделяне на отопление в къща на различни зони

    В мазето е пуснат тръбен колектор, който обикаля цялата къща и оттам тръгват отделните отклонения към всички радиатори. Единствено таванът е с отделно захранване директно от котелното.
    Това което SALUS предлагат е да се върже клемната шина със задвижки на всеки радиатор като самата шина може да управлява до три задвижки на зона, което е приложимо в моя случай. Все пак имам по три радиатора на етаж. След като тя може да управлява 8 зони с по 3 задвижки това прави общо 24 консуматора/радиатора. Като цяло и аз мисля, че няма да е евтино, но не знам какъв друг избор имам. Всъщност най-скъпото от тяхната система са самите стайни термостати които са около 500лв. Останалото е ясно. Аз търся вариант, който все пак ще прецизира управлението, което може би ще доведе и до иконмоия на гориво. Притеснението ми е как ще се управлява горелката за да не стане така, че постоянно да се пали и гаси с оглед на отделното управление от различни термостати на шината.

  10. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #8

    Отговор: Разделяне на отопление в къща на различни зони

    Аз бих го направил с термостатични радиаторни вентили и управление на котела по температура на водата. Съответно през някоя лира да може винаги да превърта или както Лазар сподели през бойлер.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отопление на 80м2 къща
    От bgpavarotti във форум Отопление
    Отговори: 6
    Последно: 24-09-18, 23:49
  2. Отопление и БГВ на къща 200м2
    От venstano във форум Отопление
    Отговори: 13
    Последно: 14-12-16, 21:45
  3. Отопление на къща с Дайкин
    От Foregner във форум Климатици Daikin
    Отговори: 44
    Последно: 13-02-14, 11:46
  4. Отопление на етаж от къща
    От rony67 във форум Други начини за отопление
    Отговори: 0
    Последно: 03-11-12, 20:38
  5. Препоръка за отопление за 2-ри етаж къща
    От div0t0 във форум Отопление
    Отговори: 12
    Последно: 23-04-10, 11:25

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе