Резултати от 1 до 8 от общо 8
Like Tree6Одобрявам
  • 1 Post By bisval
  • 1 Post By espace
  • 1 Post By VanDan
  • 2 Post By Rakeem
  • 1 Post By Rakeem

проблем с топлата вода при двуконтурен газов котел

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Dec 2023
    Мнения
    3
    #1

    проблем с топлата вода при двуконтурен газов котел

    Здравейте, моля за мнение кой според вас е най-удачен вариант за решаване на следния проблем:

    В 3-етажна къща е монтиран двуконтурен газов котел (immergas victrix maior). В къщата вече има 2 домакинства (топла вода се ползва за кухня и баня както на първия етаж, така и на третия). Проблемът, с който се сблъскваме, е, че понякога отнема около 10-тина минути, за да дойде топла вода (дори когато няма едновременна консумация на различните етажи). Случва се сравнително рядко, но както може да си представите дразни изключително много (има случаи, при които се чака да дойде топла вода преди човек да започне да се къпе, но по-нетърпимо е когато по време на душ започне да тече ледена вода). Другият по-малък, но по-чест проблем е промяната на температурата на водата по време на къпане (тоест през цялото време е достатъчно топла за нормален душ, но ту е по-гореща, ту е по-хладка).

    Кой според вас е удачен вариант за премахване на горните несгоди, тоес целта е гарантирано количество топла вода незабавно при поискване и константна температура на водата? Например монтиране на бойлер/съд с голяма вместимост при котела или нещо друго? Уточнявам, че съм лаик и при всички случаи ще се обърна за диагностика на място (понеже вероятно пропускам информация, която е от значение за адекватен съвет) и за изпълнение на съответното решение към хора, които с това си вадят хляба, просто ме интересува като клиент да знам какви разумни варианти са мислими.

    Ще съм благодарен за всеки съвет и насока.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    1,173
    #2

    Отговор: проблем с топлата вода при двуконтурен газов котел

    Зависи от дължината на тръбния път от котела до смесителя. Ако ти е монтиран в мазето , до третия етаж може да отнеме доста време да дойде. За постоянна температура си монтирайте термостатен смесител - по възможност по-качествена марка.
    zaraliq одобрява това.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,572
    #3

    Отговор: проблем с топлата вода при двуконтурен газов котел

    Имате някакъв проблем с котела, викнете сервиз.
    zaraliq одобрява това.

  5. Novice
    Тук е от
    Dec 2023
    Мнения
    3
    #4

    Отговор: проблем с топлата вода при двуконтурен газов котел

    Да, тръбният път е доста от котела (в гаража) до банята на третия етаж (в другия край на сградата). Благодаря за идеята за термостатен смесител - ще се поинтересувам какво се предлага на пазара.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от espace Виж публикацията
    Имате някакъв проблем с котела, викнете сервиз.
    Благодаря, може би наистина с това трябва да започна. Понеже техник беше идвал лятото за някакво регулярно обслужване/профилактика (сменял е някакви гарнитури, не присъствах и не знам точно какво), по инерция бях изключил опцията за неизправност на самия котел, но да - обезателно ще трябва първо това да се провери.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #5

    Отговор: проблем с топлата вода при двуконтурен газов котел

    Не трябва да има температурни амплитуди в БГВ. Трябва да е с постоянна температура, която е зададена.
    Зависи и мощността на котела за БГВ. Захранването на няколко ползвателя едновременно не е много лесна задача.
    Този пост е редактиран от VanDan; 27-12-23 в 09:38.
    zaraliq одобрява това.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #6

    Отговор: проблем с топлата вода при двуконтурен газов котел

    Няма спасение при тези обстоятелства. Решение е едноконтурен с буфер.
    Не си хабете паричките за термостатични смесители.
    espace и zaraliq харесват това.

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Dec 2023
    Мнения
    3
    #7

    Отговор: проблем с топлата вода при двуконтурен газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Няма спасение при тези обстоятелства. Решение е едноконтурен с буфер.
    Не си хабете паричките за термостатични смесители.
    Което ме води до въпроса дали двуконтурен котел принципно може да се настрои да работи като едноконтурен за целта (питам, защото не ми става ясно дали предложеното решение е подмяна на котела с едноконтурен или пренастройка на сегашния)

  10. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #8

    Отговор: проблем с топлата вода при двуконтурен газов котел

    Принципно може, но дефакто-фактически.
    Погледни тук https://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?f=10&t=67610
    zaraliq одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 49
    Последно: 12-02-22, 22:02
  2. Отговори: 19
    Последно: 04-01-20, 19:13
  3. Подходящ двуконтурен газов котел за тристайно жилище
    От zed90 във форум Други начини за отопление
    Отговори: 13
    Последно: 01-05-19, 10:01
  4. Проблем с топлата вода на газов котел BAXI ECO 3
    От орлин във форум Отопление
    Отговори: 13
    Последно: 06-03-16, 12:19
  5. Отговори: 2
    Последно: 24-04-12, 11:07

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе