Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 18
Like Tree11Одобрявам

DIY инсталация на камина с водна риза

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Aug 2020
    Мнения
    5
    #1

    DIY инсталация на камина с водна риза

    Добър ден!
    Планът на апартамента и инсталацията горе-долу:


    Дограмата е хубава, изолация няма, климатът е пред-предбалкански.
    Първоначални сметки камина 180 вата/м2 + малко отгоре за радиаторите + още малко отгоре за северната стая. Не съм сигурен за маршрута на тръбите през кухнята - от страната към терасата с радиатор Х500 и къртене или от вътрешната с радиатор Х2000.
    Проблем ли е тръбите да минават над вратите, след което да слизат до радиаторите? Искам да мина с възможно най-малко къртене - най-вече защото не ми се кърти, но и заради колоните. В стаите тръбите мисля да прекарам в долните ъгли с перваз.
    Дали би било удачно в кухнята (4 м2) да сложа високи 2 метра глидери, след което да върна студената тръба до 2 метра височина или да къртя по пода? Или по-добре първия вариант (от външната страна с Х500)?
    Глидери Х2000 дали биха задвижили гравитачно водата в случай на спиране на тока?
    За 20-тина глидера в стая дали е по-добре 2х10 с някакъв разклонител и един регулатор или един цял радиатор?
    За регулиране термоглави или друг механизъм е по-подходящ?
    Тръбите - по една тръба до всяка стая и свързване зад камината или една обща тръба?
    От какъв материал да бъдат тръбите?
    Радиатори Х500 мога да купя Радиатори2000 Хелиос за 16 лева/глидер и Ал-Терм за 14 лева/глидер, дали са добра идея? Или други някакви?
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    160
    #2

    Отговор: DIY инсталация на камина с водна риза

    Ако минаваш над врати, задълително трябва да имаш обезвъздушители на всяко вдигане. Системата ти без помпа няма да върти, така, че ти трябва и надежден UPS, който да държи поне няколко часа помпата без ток. Хубаво е тръбите да минават ниско долу - къртиш веднъж, но го правиш като хората.
    Млад Параджия одобрява това.

  4. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #3

    Отговор: DIY инсталация на камина с водна риза

    Нищо няма да ти задвижи "гравитачно" водата тука помпа ти трябва ако системата е отворена и да прегрее няма проблем обаче ако ползваш пластмасови тръби тогава ще сменяш и тях.Ако искаш парното ти да е термосифонно камината трябва да е по ниско от инсталацията ако си в апартамент няма как да стане. Юпиеса ти е задължителен и то хубав с максимално добра имитация на синусоида за да се ориентираш струват над 300 лева не се лъжи с други щото ще ти се скапе помпата тъй като вече всички модерни помпи се прецакват с тъпанарски юпиеси. Тръбите ги вкопавай ако искаш да е грамотно направено ако не може и по тавана това не влияе на работата на инсталацията относно тръбите зависи ако имаш кинти ги правиш с колектор ако нямаш с две тръби една топла една студена и слагаш тройници към радиаторите но там прокапването ти е гарантирано.Тръбите най хубаво медни другото е квото стане.Тъй като си ентусиаст което е добре но не всичко ти е ясно ти препоръчвам и една двайсет литрова бака с пясък да сложиш някъде до камината ако стане напечено хвърляш пясъка в камината и всичко е точно.
    Този пост е редактиран от PPP1; 15-08-20 в 20:19.
    Млад Параджия одобрява това.

  5. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #4

    Отговор: DIY инсталация на камина с водна риза

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    Ако искаш парното ти да е термосифонно камината трябва да е по ниско от инсталацията ако си в апартамент няма как да стане.
    Знам, че трудно понасяш чуждо мнение, ама да ти кажа. Тук грешиш. Топлата вода се качва под тавана, там се разпределя по радиаторите, там е и РС. Студената от радиаторите се връща по пода до котела.
    Млад Параджия одобрява това.

  6. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #5

    Отговор: DIY инсталация на камина с водна риза

    Защо да не понасям чужди мнения аз съм либерален човек както съм казвал многократно. Когато го изпълниш това в апартамент ела ми се обади за да стане това което казваш трябва да се спазват големи наклони и грубо казано радиаторите трябва да са ти закачени на средата на стената ако са нормално монтирани долу на стената няма как да стане защото камината ще прегрява локално и повечето вода ще се изхвърля през разширителния съд а и да не говорим че за такова изпълнение тръбите трябва да са с голям диаметър. Та това съм сигурен че не си го виждал на живо щото просто го няма.
    Млад Параджия одобрява това.

  7. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #6

    Отговор: DIY инсталация на камина с водна риза

    Виждал съм го и неведнъж. Ама май не си много либерален за колкото се мислиш.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #7

    Отговор: DIY инсталация на камина с водна риза

    По скоро си го сънувал но няма да обяснявам защо както съм казвал многократно света се подчинява на закони които за разлика от човешките не подлежат на изменение лошото на тия форуми е че някой може да се впрегне на това което си сънувал.

  10. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #8

    Отговор: DIY инсталация на камина с водна риза

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    няма да обяснявам защо .
    Не се мъчи нищо да обясняваш. Ясно ми е какво може да обясниш не от сега.

  11. Novice
    Тук е от
    Aug 2020
    Мнения
    5
    #9

    Отговор: DIY инсталация на камина с водна риза

    Пари общо взето няма, но пък и парно не правим всеки ден, всички предложения са валидни.
    Колектор(и) на гърба на камината с отделни тръби до всеки радиатор излизат 140-150 метра тръби, един чифт тръби с тетки почти наполовина - 80 метра примерно.
    Какви недостатъци точно има вторият вариант спрямо първия? Да изпълня него с медни вместо първия с пластмасови.

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    Ако искаш парното ти да е термосифонно камината трябва да е по ниско от инсталацията
    С двуметрови глидери става точно това - охлаждането започва 1 метър над камината, дори центърът на радиатора е над топлия извод. Но мощността там е само киловат и не знам дали ще бъде достатъчно да завърти дори част от водата.
    Под "гравитачно" наистина имах предвид термосифонно.
    Помпа ще сложа, ЮПС мисля да не слагам, като решението не е окончателно.
    Бака с пясък задължително ще има.

  12. Member
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    160
    #10

    Отговор: DIY инсталация на камина с водна риза

    Щом си притисат финансово, не изпълнявай водната система с колектори, а последователно,като се съобразиш с диаметрите на тръбите. За да стане по-надежно, използвай прес фитинги за връзки. Не сложиш ли UPS в началото, ще направиш това след първото прегряване и завиране на системата плюс смяна на някоя тръба. Не мога да разбера защо се хвърляш на 2м глидери (като нямаш достатъчно финансиране), а не сложиш панелни радиатори - ако направиш сметка, разликата ще покрие UPS.
    Lazar, doooon и Млад Параджия харесват това.

  13. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #11

    Отговор: DIY инсталация на камина с водна риза

    Цитат Първоначално публикувано от Млад Параджия Виж публикацията
    Пари общо взето няма, но пък и парно не правим всеки ден, всички предложения са валидни.
    Колектор(и) на гърба на камината с отделни тръби до всеки радиатор излизат 140-150 метра тръби, един чифт тръби с тетки почти наполовина - 80 метра примерно.
    Какви недостатъци точно има вторият вариант спрямо първия? Да изпълня него с медни вместо първия с пластмасови.



    С двуметрови глидери става точно това - охлаждането започва 1 метър над камината, дори центърът на радиатора е над топлия извод. Но мощността там е само киловат и не знам дали ще бъде достатъчно да завърти дори част от водата.
    Под "гравитачно" наистина имах предвид термосифонно.
    Помпа ще сложа, ЮПС мисля да не слагам, като решението не е окончателно.
    Бака с пясък задължително ще има.

    Така си мислиш ти онзи другия дето сънува тия двуметрови глидери нищо няма да ти помогнат ако ще и триметрови да сложиш. Сега ще влезна малко по детайлно и по популярно в нещата за да се разбира когато камината не е по ниско от инсталацията се получава локално прегряване във водната и риза разширяващата се топла вода тръгва нагоре но на този свят няма сила която да накара нещо да се движи по път с голямо съпротивление демек към радиатора ти това е съгласно закона за всеобщия мързел така загрятата вода с балончета включена пара в нея ще се насочи директно към разширителния ти съд и той ще стане най горещата точка в системата и ще започне да изхвърля вода в момента в който остане на сухо се губи връзката високо ниско налягане в системата и камината ти почва да работи като ракиен казан почва да произвежда само пара. Винаги при термосифонното отполение котела или камината се правят по ниско защото когато се разшири топлата вода се създава естествно ниско налягане във входа на камината и инсталацията служи като хидростатичен компенсатор т.е. водни стълб е над уреда за отопление тогава започва водата да се движи по тръбите а когато камината е на едно ниво със студената вода поради хидравличните съпротивления този процес е възпрепятсван и всичко отива към разширителния съд това е при отворена система другия вариант е да е затворена и тогава става упражнението направи си сам бомба. Но за куриоз може да я направиш така както си мислиш нали все пак ще имаш пясък.И най важното мисли с главата си не слушай много много хората в този форум те абсолютно нищо не разбират от механизмите които движат обективната реалност те си мислят че като са гледали някой как прави нещата и са експерти ако имаш някой познат инсталатор му съобщи за твоята уникална идея и за този който с лека ръка те подкрепя да видиш какво ще ти кажат.Относно тръбите ако имаш кинти ги прави медни те нямат никакви недостатъци единствения недостатък при тях са ръцете на майстора.
    Този пост е редактиран от PPP1; 16-08-20 в 12:40.
    Млад Параджия одобрява това.

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Aug 2020
    Мнения
    5
    #12

    Отговор: DIY инсталация на камина с водна риза

    Алуминиевите радиатори не са ли по-дуракоустойчиви? Знам, че тенекиените ги правят хубави и качествени, но все ми се струва, че ако ги чокна с нещо или няколко песъчинки да влязат в системата и заминават. А, както казах, пари няма.
    2м глидери разглеждам като вариант, понеже там (вътрешната страна на кухнята) няма място за други. Ако тръбите минат от външната страна ще бъдат х500.
    Първоначално мислех вътрешно тяло от климатик и ударно затопляне като се ползва кухнята, но вероятно ще образува конденз.

    Цитат Първоначално публикувано от Icata69 Виж публикацията
    последователно,като се съобразиш с диаметрите на тръбите.
    Един чифт тръби, всички радиатори вързани към тях и намаляващ диаметър (на общите тръби) след всяка връзка?

  16. Member
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    160
    #13

    Отговор: DIY инсталация на камина с водна риза

    Цитат Първоначално публикувано от Млад Параджия Виж публикацията
    Един чифт тръби, всички радиатори вързани към тях и намаляващ диаметър (на общите тръби) след всяка връзка?
    Да по принцип, но не става много ясно от схемата ти къде ще се намира камината. Навремето, когато и аз ползвах същия начин за отопление, камината ми е в стая без радиатор
    Млад Параджия одобрява това.

  17. Novice
    Тук е от
    Aug 2020
    Мнения
    5
    #14

    Отговор: DIY инсталация на камина с водна риза

    Голямото червеното 5+10 кв е камината. По документи 4+7 номинална, 5+10 максимална мощност.
    Сиво - тераси, малката е остъклена, синьо - врати, прозорците са там където са радиаторите.
    Помпата на входа на камината ли се слага?
    Дали би било вариант схема микс : 1 колектор преди помпата, студени тръби от всеки радиатор, една обща топла с намаляващ диаметър и връзки за всеки радиатор.

    Протон МС аварийно захранване СИНУСОИДАЛНО (така с големи букви написано) - дали е подходящо? Дали е българско?
    https://proton-ms.com/product/3837/a...ovi-kotli.html
    И акумулатор от мотор.

  18. Member
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    160
    #15

    Отговор: DIY инсталация на камина с водна риза

    Протона е мисля произродство на Правец - Ок. Помпата задължително на връщащата вода към камината, а преди нея филтър.
    Млад Параджия одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Камина с водна риза и ел .нагревател
    От tanchoo във форум Отопление
    Отговори: 2
    Последно: 19-01-19, 10:41
  2. Камина с водна риза
    От k.ivanov във форум Отопление
    Отговори: 42
    Последно: 23-09-13, 21:26
  3. Проблем с камина с водна риза
    От husqvarnah142 във форум Отопление
    Отговори: 10
    Последно: 01-02-11, 19:18
  4. Камина с водна риза проблем
    От smolls във форум Отопление
    Отговори: 4
    Последно: 03-01-10, 23:42
  5. Отново камина с водна риза
    От ninanb във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 25-11-09, 00:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе