Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 46

Избор на духалка

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Banned
    Тук е от
    Jun 2014
    Мнения
    390
    #16

    Отговор: Избор на духалка

    Цитат Първоначално публикувано от milanov Виж публикацията
    Така де, запазва се, само от джоба отива в джоба на енергото.
    Нищо не каза!

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,205
    #17

    Отговор: Избор на духалка

    Харчат прекалено много ток при еднакви условия и желана температура спрямо истинските стенни конвектори.

  4. Banned
    Тук е от
    Jun 2014
    Мнения
    390
    #18

    Отговор: Избор на духалка

    Цитат Първоначално публикувано от Gena_bs Виж публикацията
    Харчат прекалено много ток при еднакви условия и желана температура спрямо истинските стенни конвектори.
    И как го харчат този ток? за какво?

  5. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,205
    #19

    Отговор: Избор на духалка

    Харчат го за месене на хляб!
    За отопление, естествено.
    Хистерезисът на духалките от всякакъв род и вид (има т.нар. подови конвектори, които реално са духалки на крачка) е от порядъка на 4 и повече градуса. Когато нагревателите не работят, вентилторът продължава да се върти и тънките реотани изстиват почти веднага.
    При конвекторите има все пак някаква инертност заради масивните нагреватели, някои от които не са само чист Al. А електронните терморегулаори са с по-малък хистерезис. Примерно 2 пъти, а в някои рекламни брошури се твърди, че той е под 1 градус. Последното не съм го проверявал с точен термометър, но съм отчитал 1,5 реално.
    Просто си играх да сравнявам 2000W Airelec Tactic с DeLonghi духалката.

  6. Banned
    Тук е от
    Jun 2014
    Мнения
    390
    #20

    Отговор: Избор на духалка

    Цитат Първоначално публикувано от Gena_bs Виж публикацията
    Харчат го за месене на хляб!
    За отопление, естествено.
    Хистерезисът на духалките от всякакъв род и вид (има т.нар. подови конвектори, които реално са духалки на крачка) е от порядъка на 4 и повече градуса. Когато нагревателите не работят, вентилторът продължава да се върти и тънките реотани изстиват почти веднага.
    При конвекторите има все пак някаква инертност заради масивните нагреватели, някои от които не са само чист Al. А електронните терморегулаори са с по-малък хистерезис. Примерно 2 пъти, а в някои рекламни брошури се твърди, че той е под 1 градус. Последното не съм го проверявал с точен термометър, но съм отчитал 1,5 реално.
    Просто си играх да сравнявам 2000W Airelec Tactic с DeLonghi духалката.
    Говориш ... колкото да не заспиш!

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #21

    Отговор: Избор на духалка

    Хистерезисът може да има отношение към комфорта, но не и към икономия на енергия. Малкият хистерезис няма как да води до икономия

  8.  
     
  9. Banned
    Тук е от
    Jun 2014
    Мнения
    390
    #22

    Отговор: Избор на духалка

    Като ви чета ... явно нямате идея от отопление!
    Не за моментно затопляне на въздуха, а зя цялостен топлинен комфорт на помещението!
    За да се стопли едно помещение до определени градуси - се иска точно количество енергия. Без значение - как ще я вкарате вътре!
    Другото са само празни приказки!

  10. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,205
    #23

    Отговор: Избор на духалка

    Много кардинални изводи!
    Като си толкова иформиран по въпроса, би ли ни осветлил след затоплянето на помещението дали има значение колко време ще работят различните уреди с термостат, за да поддържа зададената температура? При еднаква консумирана електрическа мощност.

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #24

    Отговор: Избор на духалка

    Цитат Първоначално публикувано от Gena_bs Виж публикацията
    след затоплянето на помещението дали има значение колко време ще работят различните уреди с термостат, за да поддържа зададената температура?
    Точно толкова, колкото време ще останат неработещи след изстиване на помещението под зададената температура
    В прикачената схема съм показал три различни случая на изменението на стайната температура във времето - в общия случай тя представлява.една модифицирана синусоида. Наклоните на лявото и дясното рамо на тази синусоида се определят от съотношението на мощността на отоплителния уред и топлозагубите на помещението. Колкото уредът е по-мощен, толкова лявото рамо (изкачването) е по-стръмно и обратно. Колкото топлозагубите на помещението са по-големи, толкова дясното рамо на синусоидата (спускането) е по-стръмно и обратно - при малки топлозагуби, спускането е по-полегато. При зададена температура (на графиката 20*С), площите над и под линията са еднакви, независимо колко е хистерезиса, което означава, че вложената топлина за поддържането на тази зададена температура не зависи от хистерезиса. Той се отразява само на комфорта
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от Lazar; 03-10-21 в 09:54.

  12. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #25

    Отговор: Избор на духалка

    Цитат Първоначално публикувано от StarScream Виж публикацията
    Мислил съм си за конвектор,но като цяло на мен ми трябва нещо за бързо стопляне,а конвектора е доста бавен,плюс това не взимам духалката с цел основен източник на отопление.Пуснах поръчка в техномаркета за неото,то ми се струва най-приемливия вариант от всичко което изчетох.Просто и новите модели на делонги гледах едно като колона DeLonghi HVS 3031 но и там четох мнения че не било като старите.


    За тези пари това е най-правилното решение, ако искаш на 5 сантиметра от пода да ти е топло.
    НЕО - то дори има предимството духа леко надолу в пода и така стопля дори самият под пред него.

    А бре огън е това НЕО - на втора степен след 5-6 минути работа не можеш да държиш ръката на 20 см пред него.

    Имах и 2 конвектора - с и без вентилатор --> топлеха. но им трябваха 3-4 часа до 6 часа на 2000-2500 вата, за да стоплят и да е приятно.Единият го подарих на жената за нейния апартамент, другата я свалих в мазето и от 7-8 години събира прах(опакована в кутията в която е закупих).

    Единственото предимство на конвекторната печка е че е тиха.

    ВНИМАВАЙ с НЕО-то не го слагай върху килими и пред него на 30=40см да има дебели килими в които да бие потока горещ въздух, защото да не стане фал на силната степен и да се запали нещо.

    Дори и да имаш килим слагаш една дебела книга под предните крака, задните ги остаяш на пода и така вдигаш предната част на духалката да не духа в пода е на 10-на сантиметра над него.

    Дори да се развали след 2-та година за 30 лева ще си купиш нова.

    Надявам се си купил с метален корпус, защото по едно време бяха пуснали едни НЕО с пластмасов корпус, а тя си духа яко топло...

    За пода и краката зимата е НЕОто е идеална за тези пари.Отделно като отиваш на вила или на хотел я мяташ в багажника и дори да е хладно в стаята за 40 минути "е баня".И да я забравиш в хотела за 30 лева няма да ти пука.

    Няма за какво да съжаляваш.

  13. Banned
    Тук е от
    Jun 2014
    Мнения
    390
    #26

    Отговор: Избор на духалка

    Цитат Първоначално публикувано от justify Виж публикацията
    За тези пари това е най-правилното решение, ако искаш на 5 сантиметра от пода да ти е топло ...
    Тук добавяш условие - за субективното усещане за топло! Човек има по-добро усещане за топлина, когато на краката му е топло.
    Затова с подово отопление (водно или електрическо) се получава най-добре.
    Но едно е моментно и локално затопляне, а друго - цялостно темпериране на помещението. И влизане „в режим“.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #27

    Отговор: Избор на духалка

    Виж ся, не ми чети лекции - и повече време съм в този форум и конкретно в раздела отопление климатизация и отделно едва ли си виждал някога истинска конвекторен отоплител Made in Bundesrepublik Deutschland широк 40 см и с турбинен вентилатор.

    Такива вече не правят и няма откъде да се закупят.

    Сегашните лайна Майд ин Чайна не струват и пукната пара в сравнение с ФРГ отоплителя в който всичко е истинско.

    Аз и досега не съм видял конвекторна печка/отоплител произведен последните 20-25 години, който да е широк повече от 15-на сантиметра, какво остана за около 35-40см.

    Колега с такова стопля 15 квадрата офис за около 40 минути, като имаш предвид, че отгоре таванът му е гола бетонна плоча-козирка само с една хидроизолация и зимата е хладилник.Но капацитетът му на преминаване на въздух през него е друг, отделно нагревателите му са специфични и са на две нива - в най-долната част и по средата.И това само с 2000 вата консумация...

    Отделно, че за 30-40 лв не можеш да си купиш "подово отопление".

    То и аз съм привърженик на подовото отопление, отделно че с него можеш да си отопляваш и баня и тоалетна и коридори, та дори можеш да отделиш отоплителни кръгове и за терасите и зимата да си пиеш кафето сутрин и да закусваш хем на въздух, хем да ти е топло...

    Но това си изисква при първоначалното изграждане на жилището предварителен проект и една значима инвестиция от няколко хиляди лева...

  16. Banned
    Тук е от
    Jun 2014
    Мнения
    390
    #28

    Отговор: Избор на духалка

    Цитат Първоначално публикувано от justify Виж публикацията
    Виж ся, не ми чети лекции - и повече време съм в този форум и конкретно в раздела отопление климатизация и отделно едва ли си виждал някога истинска конвекторен отоплител Made in Bundesrepublik Deutschland широк 40 см и с турбинен вентилатор.

    Такива вече не правят и няма откъде да се закупят.

    Сегашните лайна Майд ин Чайна не струват и пукната пара в сравнение с ФРГ отоплителя в който всичко е истинско.

    Аз и досега не съм видял конвекторна печка/отоплител произведен последните 20-25 години, който да е широк повече от 15-на сантиметра, какво остана за около 35-40см.

    Колега с такова стопля 15 квадрата офис за около 40 минути, като имаш предвид, че отгоре таванът му е гола бетонна плоча-козирка само с една хидроизолация и зимата е хладилник.Но капацитетът му на преминаване на въздух през него е друг, отделно нагревателите му са специфични и са на две нива - в най-долната част и по средата.И това само с 2000 вата консумация...

    Отделно, че за 30-40 лв не можеш да си купиш "подово отопление".

    То и аз съм привърженик на подовото отопление, отделно че с него можеш да си отопляваш и баня и тоалетна и коридори, та дори можеш да отделиш отоплителни кръгове и за терасите и зимата да си пиеш кафето сутрин и да закусваш хем на въздух, хем да ти е топло...

    Но това си изисква при първоначалното изграждане на жилището предварителен проект и една значима инвестиция от няколко хиляди лева...
    Този пост ...
    Идват като аслани, тръгват си ... насрани!

  17. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,205
    #29

    Отговор: Избор на духалка

    @Lazar,
    Постът ми #23 беше насочен към jhoro.

    Все пак благодаря за разясненито!
    Явно нещо в моята логика е погрешно или съм се повлиял от рекламите на Airelec, където упорито ни натрапват, че малкият хистерезис води до икономия на електронергия.
    Така също имах предвид сравнение на отоплението с естествена (конвектор) и принудителна (различни уреди с вентилатори) конвекция. Първите би трябвало да имат по-голяма температурна инертност.
    Този пост е редактиран от Gena_bs; 03-10-21 в 22:23.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    1,271
    #30

    Отговор: Избор на духалка

    Малкият хистерезис води до комфорт. В интерес на истината най-доволен бях от калорифера на трифазен ток в казармата

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор на тиха и надеждна духалка
    От Zygot във форум Електрическо отопление
    Отговори: 13
    Последно: 18-01-16, 10:44
  2. Духалка Rowenta
    От freefan във форум Ремонт и сервиз - Малки домакински уреди
    Отговори: 12
    Последно: 22-12-13, 09:58
  3. Помощ за избор на сателитен приемник / FAQ - избор, препоръки
    От hristoslav2 във форум Сателитни, кабелни и ефирни приемници
    Отговори: 2
    Последно: 30-10-13, 20:31
  4. избор на ТВ, кой ли от голямия избор на пазара
    От sa6o_767 във форум Телевизори
    Отговори: 1
    Последно: 20-12-11, 20:49
  5. Избор на Хардуер...Избор на фирма
    От connect във форум Общ - хардуер
    Отговори: 14
    Последно: 28-11-05, 21:46

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе