Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 46
Like Tree24Одобрявам

Избор на духалка

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,253
    #31

    Отговор: Избор на духалка

    Печките с реотани без хистрезис (демек без терморегулатор) също топлят перфектно. Стига друг да плаща сметките за електричество.
    jhoro одобрява това.

  2.  
     
  3. Banned
    Тук е от
    Jun 2014
    Мнения
    390
    #32

    Отговор: Избор на духалка

    Цитат Първоначално публикувано от Gena_bs Виж публикацията
    Печките с реотани без хистрезис (демек без терморегулатор) също топлят перфектно. Стига друг да плаща сметките за електричество.
    Това ме връща в студентския живот - преди 1989 година:
    „Когато ти стане студено - усили печката, когато ти стане топло ... отвори прозореца!“
    Gena_bs одобрява това.

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #33

    Отговор: Избор на духалка

    Цитат Първоначално публикувано от Gena_bs Виж публикацията
    @Lazar,
    Постът ми #23 беше насочен към jhoro.

    Все пак благодаря за разясненито!
    Явно нещо в моята логика е погрешно или съм се повлиял от рекламите на Airelec, където упорито ни натрапват, че малкият хистерезис води до икономия на електронергия.
    Така също имах предвид сравнение на отоплението с естествена (конвектор) и принудителна (различни уреди с вентилатори) конвекция. Първите би трябвало да имат по-голяма температурна инертност.
    Знам, че постът не беше към мен, но и друг път съм виждал подобни твърдения в пространството на форума, та реших да внеса яснота
    jhoro одобрява това.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2017
    Мнения
    2,658
    #34

    Отговор: Избор на духалка

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Хистерезисът може да има отношение към комфорта, но не и към икономия на енергия. Малкият хистерезис няма как да води до икономия
    Големия хистерезис предполага , че уреда ще "презагрява" до температура над тази която си задал и от която реално имаш нужда(комфорт) , ако намалиш заданието за да компенсираш пък ще усетиш хлад(дискомфорт) на долна граница и пак ще се наложи да вдигнеш ... от там идва преразхода. Загряване на помещение с всеки градус нагоре (дори за кратко) от който нямаш нужда за да изпиташ комфорт е преразход.

    Изпратено от моят SM-M215F с помощта на Tapatalk

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #35

    Отговор: Избор на духалка

    Още ли не е ясно? Да разгледаме 3 случая със зададена една и съща температура, но различен хистерезис на термостата:
    1. Зададена температура 22*С, хистерезис 0,5 градуса - това означава, че отоплителният уред ще спре на 22,5 градуса и ще тръгне на 21,5 градуса
    2. Зададена температура 22*С, хистерезис 2 градуса - това означава, че отоплителният уред ще спре на 24 градуса и ще тръгне на 20 градуса
    3. Зададена температура 22*С, хистерезис 5 градуса - това означава, че отоплителният уред ще спре на 27 градуса и ще тръгне на 17 градуса
    При трите случая средната температура на помещението ще е 22*С и разходът за отопление ще е един и същ, но комфортът е съвсем различен. Кое не е ясно?
    jhoro одобрява това.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2017
    Мнения
    2,658
    #36

    Отговор: Избор на духалка

    При "отопление" в 3-тия случай тялото ми няма да приеме за нормално , камоли комфортно това бавно и мъчително достигане на 17 градуса и ще се наложи по-високо задание . Щото в крайна сметка мен като жив човек ме интересува като съм пуснал отоплителен уред и си плащам за това да ми е топло , а не да стоя с кожуха в средата на стаята ... аз разбрах какво искаш да кажеш , но реално ще се получи това което аз искам да кажа , особенно при зиморничава жена в стаята

    Изпратено от моят SM-M215F с помощта на Tapatalk
    Този пост е редактиран от Mig82; 06-10-21 в 07:56.
    Gena_bs одобрява това.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #37

    Отговор: Избор на духалка

    Третият случай не е реален, за вторият не съм сигурен - дал съм ги само илюстративно. Масово електронните термостати са с хистерезис 1 или 0,5 градуса, а някои и по-малко, за старите механични не помня - сигурно е имало и с доста по-голям хистерезис
    jhoro одобрява това.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #38

    Отговор: Избор на духалка

    На мене ако ми се налагаше да ползвам така стая, охладена и да се стопли максимално бързо бих взел 2 духалки по 15..20лв с по голяма гаранция от някой кауфланд, включени на два токови кръга да не падне бушона и бих сложил някаква вътрешна изолация - стиропорени тапети или нещо подобно. И малко мебели.
    П.П.
    Всъщност налагало ми се е, 17кв панел с една духалка на първа степен и една печка Елба (или нещо подобно). Бетона на стените си дърпа и 2..3 часа зорлем 4...5° покачва.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2017
    Мнения
    2,658
    #39

    Отговор: Избор на духалка

    Аз духалка в спалня не бих ползвал (камоли две) , съхне ми гърлото и носа от горещия въздух който издухват (може проблема да си е в мен но едва ли ).
    Бих се огледал за конвектор с електронен термостат в олх , ако ще плащам яко ток поне да ми е комфортно.

    Изпратено от моят SM-M215F с помощта на Tapatalk

  12. Banned
    Тук е от
    Jun 2014
    Мнения
    390
    #40

    Отговор: Избор на духалка

    Цитат Първоначално публикувано от Mig82 Виж публикацията
    Аз духалка в спалня ...
    За 24 години - спалнята (вкъщи) е топлена само когато децата бяха малки. Вътрешна стая, с хубава дограма и топлоизолация.
    Цитат Първоначално публикувано от Mig82 Виж публикацията
    Бих се огледал за конвектор с електронен термостат в олх , ако ще плащам яко ток поне да ми е комфортно.
    От сума си време ви се обяснява - няма значение вида на уреда - за еднаква затопляне на един и същ обем!
    Все едно да кажете, че ако водата тече бързо или бавно, или гребна от кофата - чашата ще събере различно количество!

  13. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2017
    Мнения
    2,658
    #41

    Отговор: Избор на духалка

    Цитат Първоначално публикувано от jhoro Виж публикацията

    От сума си време ви се обяснява - няма значение вида на уреда - за еднаква затопляне на един и същ обем!
    Все едно да кажете, че ако водата тече бързо или бавно, или гребна от кофата - чашата ще събере различно количество!
    Жоре , да взема да ти обясня и аз тогава макар че имайки в предвид тона ти и това че децата ти са големи се съмнявам да ме разбереш :

    Кога ще "похабиш" повече ракия да се "издокараш с кеф" когато ти се сипва в кристална чашка и оползотвориш всяка капка или ако ти сипя в тенекиена кофа в която се пои магарето и се наложи да се олееш до пояса докато отпиваш ?
    Щото то количеството което ще поеме тялото ти е едно и също въпроса е в начина по който ти се "доставя" за да ти стане кеф . Ами кофата ти е аналогия на големия хистерезис .... ще ти трябва повече матрял ... до нирваната



    Изпратено от моят SM-M215F с помощта на Tapatalk
    Gena_bs, justify и Palev харесват това.

  14.  
     
  15. Banned
    Тук е от
    Jun 2014
    Мнения
    390
    #42

    Отговор: Избор на духалка

    Цитат Първоначално публикувано от Mig82 Виж публикацията
    Жоре , да взема да ти обясня и аз тогава макар че имайки в предвид тона ти и това че децата ти са големи се съмнявам да ме разбереш :

    Кога ще "похабиш" повече ракия да се "издокараш с кеф" когато ти се сипва в кристална чашка и оползотвориш всяка капка или ако ти сипя в тенекиена кофа в която се пои магарето и се наложи да се олееш до пояса докато отпиваш ?
    Щото то количеството което ще поеме тялото ти е едно и също въпроса е в начина по който ти се "доставя" за да ти стане кеф . Ами кофата ти е аналогия на големия хистерезис .... ще ти трябва повече матрял ... до нирваната



    Изпратено от моят SM-M215F с помощта на Tapatalk
    Много омеша нещата - ефективност (при ореобразуването), загуби, хистерезис …
    За последното има терморегулация. Без значение - автоматична или ръчна (да пъхаш дърва, когато ти захладнее).

  16. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2017
    Мнения
    2,658
    #43

    Отговор: Избор на духалка

    Цитат Първоначално публикувано от jhoro Виж публикацията
    Много омеша нещата - ефективност (при ореобразуването), загуби, хистерезис …
    За последното има терморегулация. Без значение - автоматична или ръчна (да пъхаш дърва, когато ти захладнее).
    Именно , кое е по икономично откъм разход на количество матерял (не говорим за цени) - пелетната горелка с компютърно управление на подаването според следене на заданието или кюмбето ? Можеш ли с 5кг. дърва и кюмбе да държиш КОМФОРТНА топлина за 24ч. в 25кв.м. помещение , както го можеш с 5кг. пелети(смлени и пресовани дърва) ... грубо казано. Нарочно съм наблегнал на "комфортна" , да не се счита за повишаване на тон.

    Изпратено от моят SM-M215F с помощта на Tapatalk

  17. Banned
    Тук е от
    Jun 2014
    Мнения
    390
    #44

    Отговор: Избор на духалка

    Цитат Първоначално публикувано от Mig82 Виж публикацията
    Именно , кое е по икономично откъм разход на количество матерял (не говорим за цени) - пелетната горелка с компютърно управление на подаването според следене на заданието или кюмбето ? Можеш ли с 5кг. дърва за кюмбе да държиш КОМФОРТНА топлина за 24ч. в 25кв.м. помещение , както го можеш с 5кг. пелети ... грубо казано.

    Изпратено от моят SM-M215F с помощта на Tapatalk
    Изобщо не говоря, за системи, с окислително-редукционни процеси. Много ниско КПД!

  18. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2017
    Мнения
    2,658
    #45

    Отговор: Избор на духалка

    Цитат Първоначално публикувано от jhoro Виж публикацията
    .

    От сума си време ви се обяснява - няма значение вида на уреда - за еднаква затопляне на един и същ обем!
    Тук говориш за "затопляне на един и същ обем" , а аз за същото само че без да пропускам фактора "комфорт" ... той не трябва да се пропуска когато се отчита размера на хистерезиса.
    Все пак говорим за отопление на живи хора , а не за печене тикви !



    Изпратено от моят SM-M215F с помощта на Tapatalk
    Този пост е редактиран от Mig82; 07-10-21 в 20:01.
    jhoro одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор на тиха и надеждна духалка
    От Zygot във форум Електрическо отопление
    Отговори: 13
    Последно: 18-01-16, 09:44
  2. Духалка Rowenta
    От freefan във форум Ремонт и сервиз - Малки домакински уреди
    Отговори: 12
    Последно: 22-12-13, 08:58
  3. Помощ за избор на сателитен приемник / FAQ - избор, препоръки
    От hristoslav2 във форум Сателитни, кабелни и ефирни приемници
    Отговори: 2
    Последно: 30-10-13, 19:31
  4. избор на ТВ, кой ли от голямия избор на пазара
    От sa6o_767 във форум Телевизори
    Отговори: 1
    Последно: 20-12-11, 19:49
  5. Избор на Хардуер...Избор на фирма
    От connect във форум Общ - хардуер
    Отговори: 14
    Последно: 28-11-05, 20:46

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе