Резултати от 1 до 10 от общо 10
Like Tree7Одобрявам
  • 1 Post By bobivg
  • 4 Post By bobivg
  • 1 Post By bobivg
  • 1 Post By sdhinkin

Помощ за пресмятане на отдавана мощност на глидер

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Jan 2022
    Живее в
    Велико Търново
    Мнения
    3
    #1

    Question Помощ за пресмятане на отдавана мощност на глидер

    Здравейте на всички!
    Предстои ми да газифицирам апартамент ново строителство и докато проучвам темата се запали интереса ми и реших сам да опитам да си напиша домашното.

    Следвайки този guide пресметнах топлозагубите на апартамента, а спрямо тях - броят нужни алуминиеви глидери на стая.
    Имам нужда от помощ при пресмятането на отдаваната мощност на алуминиев глидер.

    Според guide-а мощността според делтаТ50°C се смята по един начин, а според тази таблица (която приемам за 'от производител') - по друг.


    Стойности:
    Температура на котела приемам (условно) - 55°C
    Температура, която искам в стаята - 25 °C
    Отдавана мощност на глидер H600 T50 - 139,9 W
    Отдавана мощност на глидер H800 T50 - 174,1 W


    Сметка 1:
    Отдавана мощност = (t° на подаваща вода - стайна t°)/50 * Мощност на глидер при дТ50°
    H600 - (55 - 25)/50 * 139,9 = 83,94 W
    H800 - (55 - 25)/50 * 174,1 = 104,46 W


    Сметка 2:
    дТ = (t° на подаваща вода + t° на връщаща вода) / 2 – стайна t° = (55 + 50) / 2 - 25 = 52,5 - 25 = 27,5 °C (Приемам дТ = 30°)
    Според таблицата - H600: 71,6 W; H800: 88,5W, а ако приема дТ=25° H600: 56,4 W, H800: 69,5 W


    Получава се доста сериозна разлика (~ 12-25%) в крайната отдавана мощност, което доста ме безпокои. Броят нужни глидери ще се разминава доста сериозно.

    Ще съм благодарен на всеки, който сподели мнение и ми помогне в търсенето на истината
    Поздрави, Мартин!


    П.П. При интерес мога да покажа схема на апартамента с дължини на стени, топлозагуби и всичко, което съм пресметнал до сега.
    Ще подготвя изображения с highlight-и и легенди, но предпочитам това да го направим на следваща стъпка, тъй като ще стане доста обемно.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #2

    Отговор: Помощ за пресмятане на отдавана мощност на глидер

    Първата сметка не ми харесва!
    Делта Т залагаш 50гр. Това значи 25+50 = 75гр. средна на радиатора.
    Ще ти дойде акъла за термопомпа след време, заложи повече глидери.
    И за газовото е добре да заложиш ниска средна температура. Или делта Т към 20гр., че и 15гр.

  4. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #3

    Отговор: Помощ за пресмятане на отдавана мощност на глидер

    Сметка 2 е вярната трактовка.
    Относно сметката за загубите цитираните коефициенти не са актуални към днешна дата. Кога е строена сградата, колко е сложената изолация и каква. Каква е дограмата която са ти сложили реално. Въпроси които трябва да си изясниш. Как се смятат коефициентите си го пише в самата наредба 7, изтегли си актуалната. В сметката от тоя сайт липсва инфилтрацията (количеството въздух което влиза от вън вътре). Можеш да приемеш, че в рамките на час половината от обема на помещението се е сменил с външен въздух и мощността за загряване да я добавиш към загубите. Ако е много добра дограмата (плътна) 30% от обема но не по-ниско освен ако нямаш инсталация за подаване на обработен въздух в помещенията.

  5. Novice
    Тук е от
    Jan 2022
    Живее в
    Велико Търново
    Мнения
    3
    #4

    Отговор: Помощ за пресмятане на отдавана мощност на глидер

    Благодаря за отговорите!
    Както подозирах, нещата започват да придобиват съвсем различен облик.
    При първото четене за всекидневна 32квм излизаха 17 бр H600 глидери, които аз закръглях на 20 (2х 10) и така започнаха да ми се надигат съмненията


    Апартамента е в сградата ново строителство, изложение юг-изток, 2-ри етаж, 10см външна изолация, троен стъклопакет 4 сезона (лепенка на прозореца: Вид: 4 seasons \16 \ 4 FL. \ 16 \ 4 Low-E 58), френски прозорци (230см високи). Не се сещам какво друго мога да спомена на този етап


    Сега ще се опитам да пресметна правилните коефиценти спрямо наредбата. И при сметката ще заложа -17°C външна температура (това е според наредбата )

  6. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #5

    Отговор: Помощ за пресмятане на отдавана мощност на глидер

    Слагаш колко се може повече радиатори и да са пропорционално спрямо квадратурата. Не си губи времето със сметки.
    VanDan, lazarus18, Zhivko и 1 други харесват това.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2017
    Мнения
    43
    #6

    Отговор: Помощ за пресмятане на отдавана мощност на глидер

    Сега външните температурите се въртят около нулата , сложи по един електрически радиатор с ватметър закачен към него и засечи денонощната консумация на вече темперирана стая и ще добиеш представа за загубите при 0 външна.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #7

    Отговор: Помощ за пресмятане на отдавана мощност на глидер

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Можеш да приемеш, че в рамките на час половината от обема на помещението се е сменил с външен въздух и мощността за загряване да я добавиш към загубите. Ако е много добра дограмата (плътна) 30% от обема но не по-ниско освен ако нямаш инсталация за подаване на обработен въздух в помещенията.
    Това може да се отнася за овчарска колиба, но не и за апартамент ново строителство с изолация и пвц дограма.
    Ако приемем, че е вярно, то в рамките на няколко часа, вътрешната температура ще се изравни с външната.
    Модерните апартаменти са така запечатени, че въздух може да влезе единствено през входната врата, която е вътрешна.
    Иначе съм съгласен, да сложи колкото може повече радиатори.

  10. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #8

    Отговор: Помощ за пресмятане на отдавана мощност на глидер

    Rakeem, "всеки сам си преценя".
    Ние вкъщи дишаме и като си пуснем абсорбатора или вентилатора не става вакуум. Не само на дограмата, а и на входната врата си имаме уплътнение (така си беше).
    Техническите обяснения откъде идват тези коефициенти които съм ги написал в поста, колко енергия прави това и защо температурата няма да се изравни с външната ще си ги спестя.

    Прикачени изображения Прикачени изображения

  11. Novice
    Тук е от
    Jan 2022
    Живее в
    Велико Търново
    Мнения
    3
    #9

    Отговор: Помощ за пресмятане на отдавана мощност на глидер

    Това е интересно предложение. Към момента нямам как да го реализирам, тъй като сградата е в процес на строеж (скоро Акт15 и след това - 16).
    Дискусията до момента ми дойде доста полезна
    Коригирах коефиценти на термопроводимост в excel-а, който съм нагласил да "смята" термозагубите.
    Ориентирах се за делтаТ радиатор кои числа да гледам и така сметката за броя глидери изглежда доста по-различно от първоначалната.
    Съмненията, които изпитах относно коректността ѝ се оказаха основателни... (Излизаше 20 броя 60см глидери за 32 квм стая )

    П.П. Предвид последните обстоятелства около цените на енергията, в момента разглеждам и решения с климатици ...

    EDIT: Относно термозагубите свързани със "смяна" на въздуха - нямам нужните познания по темата, но си го обяснявам с вътрешната циркулация на въздуха в апартамента + навлизането на външен въздух = загуба на температура. Намалянето на загубите при по-ниските температури си го представям нещо като "съпротивление" при тоците... "Стените не дърпат достатъчно, че да изстине съвсем"

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    81
    #10

    Отговор: Помощ за пресмятане на отдавана мощност на глидер

    asterixbt Това с покриването на топлинните загуби е едната гледна точка. Ако се отопляваш на газ е хубаво да се сметне колко глидера ще покрият минималната мощност на котлето при 50/40 на водата, аз дори и по-малко бих заложил, ама с твойте 25 на въздуха - радиаторите ще са огромни. Говоря за целият апартамент. После този общ брой глидери се разпределя почти пропорционално на квадратурата на стайте, като за спалните се намалят малко, а въпросните глидери отиват в помещенията които се обитават целодневно. Взима се предвид и мястото, където ще бъдат поставени. В големи помещения може да се наложи да се слагат повече от един радиатор, защото мястото под прозореца не позволява да се сложат всичкия брой глидери, предвидени за стаята.

    Пример:
    Повечето съвременни котлета 24кВт имат минимум около 3 кВт. 10 глидера на 500мм , при 50/40/25 отдават около 340 Вт, а на 600мм - 390 Вт. Тези 3 кВт се покриват от 88 глидера на 500мм или от 77 глидера на 600мм.

    Защо се прави така? Защото котлето няма как да работи на по-малко от тази мощност, а това означава че тази мощност трябва да може да бъде отдадена в помещенията. В пропивен случай, котлето ще почне да "тактува" и ще се наложи да вдигаш температурата на изходящата вода на 55, а може и повече.
    AsterixBT одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 2
    Последно: 08-02-17, 18:53
  2. Консумация и мощност на рс
    От zakiid във форум Друга битова техника
    Отговори: 6
    Последно: 21-11-16, 22:41
  3. Компресори и мощност?
    От luboivanoff във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 23
    Последно: 06-03-11, 09:32
  4. Програма за пресмятане на площ
    От kris11 във форум Общ - софтуер
    Отговори: 4
    Последно: 29-07-09, 10:34
  5. Търсене на програма за пресмятане на загуби и товари
    От peshooo във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 30
    Последно: 01-12-07, 18:44

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе