Вижте резултатите от анкетата: Избор на газова инсталация за апаратамент с две бани

Гласували
5. Не можете да гласувате в тази анкета
  • Еднконтурен котел + бойлер със серпентина

    3 60.00%
  • Двуконтурен Vitodens 111-w с вграден водосъдържател 46л и отделен бойлер на ток

    2 40.00%
Резултати от 1 до 13 от общо 13
Like Tree8Одобрявам
  • 2 Post By bobivg
  • 4 Post By Icata69
  • 1 Post By VanDan
  • 1 Post By Rakeem

Газова инсталация и котел при апартамент с две бани

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2011
    Мнения
    10
    #1

    Question Газова инсталация и котел при апартамент с две бани

    Здравейте съфорумци,

    Следя събфорума за газово отопление от известно време насам! Ето, че дойде и момента, в който да пусна запитване по моя конкретен казус.

    Инвестирахме в апартамент, който в момента е на етап акт 14 и предстои изграждане на проекта по част "Отопление и газификация". В тази връзка съм пред огромна дилема какъв подход да изберем при изграждането на газовата инсталация и нужна ли е промяна въобще, защото трябва да реша до няколко дни.

    Ето малко данни за апартамента, като прикачвам и схема (файлът започващ с "viber"):

    • 98 кв. м обща жилищна площ, 3 етаж (втори жилищен), изложение юг-изток, 12 см външна изолация, седемкамерна дограма REHAU с троен стъклопакет 4 сезона;
    • 2 бани - 4 и 3.5 кв.м
    • 2 спални - 14 и 13 кв.м.
    • хол с кухня - 33 кв. м.
    • мокро помещение/склад - 2 кв. м


    Докато преглеждах темите от събфорума, г/д се ориентирах (по съветите на @Lazar), че при тази конфигурация с 2 бани, най-разумният избор е едноконтурен котел + бойлер със серпентина. Проблемът, който възниква при мен, обаче, че котелът е предвидeн за монтаж в хола (на външна стена). Съответно монтаж на бойлер до, под или над него е по-скоро невъзможно. Прикачвам и проектите за отопление и газификация.

    По проект е предвиден двуконтурен котел + вграден водосъдържател от 46 литра. Чрез търсене в интернет достигнах до заключението, че става въпрос за Vitodens 111-W, като единствен отговарящ на тези характеристики.

    Тъй като със сигурност имам желание да монтирам бойлер в мокрото помещение/склада (дали със или без серпентина), въпросите са следните:
    1. Възможно ли е и съответно заслужава ли си прекарването на допълнителен тръбопровод от газовото котле до склада, за монтаж на едноконтурен котел + бойлер със серпентина? По мои груби сметки първоначалната инвестиция тук би била: 3 000 котел + цена на бойлера 500-800 лв? + инсталацията на допълнителната тръба (ХХХ лева)?
    2. Какъв едноконтурен котел бихте ми препоръчали при тази конфигурация? С каква мощност? Bosch 2500W, Vitodens 100w или може би друг?
    3. Какъв хоризонтален бойлер бихте препоръчали за монтаж над вратата в мокрото помещение/склада - ориентирам се към 120+ литрово решение? Има ли минуси на хоризонталните бойлери със и без серпентини?
    4. Възможно ли е и заслужава ли си монитрането на Bosch 2300i + бойлер със серпентина? Доколкото разбирам е по-ефективен от 2500w?
    5. Има ли минуси от монитрането на двуконтурния Vitodens 111-w с вградения водосъдържател от 46 литра. Тук инвестицията стартира от 5000 лв + допълнително цената за електрически бойлер (300-500 лева?)


    Благодаря предварително за отделеното време да прочетете този пост и евентуално за последващите коментари и съвети.

    Поздрави,
    Мартин
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Прикачени файлове Прикачени файлове

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #2

    Отговор: Газова инсталация и котел при апартамент с две бани

    Алуминиевите радиатори от проекта H500 не може да се монтират когато под прозореца е 60 см !!!
    Lazar и martop харесват това.

  4. Member
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    160
    #3

    Отговор: Газова инсталация и котел при апартамент с две бани

    С две бани е най-добре конфигурация с бойлер. Хоризонталния отпада, защото трябва да се гони голям воден обем. Жилището е подходящо за подово отопление, а и етапа от строителство съответства и сега му е времето за решение
    VanDan, Lazar, lazarus18 и 1 други харесват това.

  5. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #4

    Отговор: Газова инсталация и котел при апартамент с две бани

    Как им е хрумнало да сложат котела в хола, при положение, че има перфектно помещение в коридора и в средата на жилището.
    Със сигурност гледай колко е шумен котела.
    Не съм убеден, че тези радиатори ще затоплят дневната.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #5

    Отговор: Газова инсталация и котел при апартамент с две бани

    Най-удачно е подово отопление ако момента позволява изграждането на инсталация. После може газов котел или термопомпа, дори комбинация от двете при налични финанси да се ползва.
    Lazar одобрява това.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #6

    Отговор: Газова инсталация и котел при апартамент с две бани

    Аз също се съгласявам с колегите, че ОВК проектантът не става дори за чеп за зеле! При избора на радиатори може би е бъркал в някакъв чувал с листчета с написани различни радиатори, но явно изборът е бил голям, защото не е улучил нито един. При описаната ситуация аз също препоръчвам подово отопление, газов котел С2500 2-14кВт + бойлер Теси, вертикален, 100 или 120л (двата са с еднаква серпентина). Мястото на котела си е там, това е най-подходящото място.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #7

    Отговор: Газова инсталация и котел при апартамент с две бани

    Като му гледам хола, може и само със 60вата крушка да мине.
    Моят хол е със сходни размери, но с два пъти повече светла част и вътре се поддържат около 17гр. при -10 навън, без отопление и присъствие.
    Относно бойлера, хоризонталния го забряваш! Имах такъв 80л. и това беше най-голямата грешка.
    Двама човека не могат да се изкъпят един след друг.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #8

    Отговор: Газова инсталация и котел при апартамент с две бани

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Като му гледам хола, може и само със 60вата крушка да мине.
    Викаш и за спалните по една 20-ватова и със 100Вт ще се топли апартамента?

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #9

    Отговор: Газова инсталация и котел при апартамент с две бани

    Спалните въобще не съм ги гледал, там не съм критерий, обичам да спя на студено.
    Но като гледам 13Н500 не са малко за 10кв. спалня.

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #10

    Отговор: Газова инсталация и котел при апартамент с две бани

    Толкова са изчислени, ама както каза Боби - не се събират

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #11

    Отговор: Газова инсталация и котел при апартамент с две бани

    ТОва ще стане ясно като го види готово.
    Аз на база моят опит с апартаменти съм стигнал до извода да не си правя изводи по скици.
    Някои строители 10-20см ги нямат за нищо.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2011
    Мнения
    10
    #12

    Отговор: Газова инсталация и котел при апартамент с две бани

    Здравейте колеги,

    Малко да изтупам прахта от темата, тъй като вече съм по-близо до етапа с финализиране на инсталацията.
    С известно забавяне, искам да благодаря на всички за споделеното мнение и времето да разгледате моя казус - помогнахте ми да си изясня ситуацията.

    В крайна сметка се спрях на комбинацията от едноконтурен Bosch 2500w 14kw, 120l бойлер със серпентина и CT200 управление със смарт глави.
    Както повечето от вас предположиха, предвидените в първоначалния проект радиатори H500 за спалните ще бъдат твърде високи и ще се наложи да монитраме H350.
    От тук изниква обаче финалния въпрос - колко броя алуминиеви глидери ще бъдат необходими за всяка от двете спални (H350) и хола (H500), като вземем предвид намерението ми за нискотемпературно отопление и характеристиките на апартамента:
    - вътрешен (среден апартамент)
    - 2ри жилищен етаж
    - изложение хол - юг
    - изложение спални - изток
    - 7-камерна дограма с троен стъклоакет

    Крайната цел е поддържане на 22-23 градуса;

    Бих бил сърдечно благодарен ако ме насочите и към професионалнисти в София, запознати с подобен тип инсталации, за консултация и доизграждане на системата.

    Поздрави,
    Мартин

  16. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #13

    Отговор: Газова инсталация и котел при апартамент с две бани

    Сложи толкова, колкото можеш да побереш.
    Не мисля че можеш да прекалиш, с оглед намерението да се топлиш нискотемпературно и вече изградена инсталация.
    martop одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 11
    Последно: 19-02-20, 10:25
  2. Газова инсталация
    От karaslavov във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 11-03-18, 10:07
  3. домашна газова инсталация
    От YavorDD във форум Отопление
    Отговори: 26
    Последно: 11-01-15, 19:08
  4. Отговори: 6
    Последно: 02-07-11, 18:06
  5. Съвет за газова инсталация
    От ztomov във форум Отопление
    Отговори: 57
    Последно: 24-02-10, 19:57

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе