Резултати от 1 до 9 от общо 9

Проектор и прожекционен екран

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    219
    #1

    Проектор и прожекционен екран

    Здравейте, какъв проектор и екран бихте ме посъветвали да си взема. Става въпрос за обща сума от около 750 лв максимум. Ще се презентират снимки, документални филми, pdf и ppt презентации пред аудитория 20-30 човека.

    Относно екраните виждам, че повечето са с квадратни размери 1,5 х 1,5 метра или 1,8 х 1,8.

    Проекторите имат различни резолюции. Но това не мога да разбера за тях при каква резолюция какво изображения биха могли да проектират, т.е. да речем ако проекторът е с макс.резолюция 640х480 (VGA) дали екран с размер 1,5х1,5 би бил достатъчен или пък този от 1,8х1,8 би бил излишно голям и т.н.

    Също така екраните са различни видове, някои са като ролки, други са дъски. Отделно би ли било възможно да се проектира качествено изображение на едноцветна(бяла) стена, т.е. да не е необходимо купуване на проектор? И можете ли да ми кажете до колко метра би било добре виждано едно изображение съответно на екрани с размер 1,5х1,5 или 1,8х1,8.

    Благодаря предварително за съветите и се извинявам ако темата не е в подходящия раздел.

  2.  
     
  3. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #2

    Re:Проектор и прожекционен екран

    Здравей. Първото важно нещо е колко светло ще е във помещението в което ще се презентира. Евтините ММ проектори са с малко анси лумена и се виждат добре в затъмнено помещение. На бяла стена се вижда супер , аз във къщи на бял тапет съм гледал и качеството беше повече от добро. На всеки един проектор във спецификацията дават какъв диагонал прави и от какво разстояние. Ако имаш достатъчно мощен проектор и място , можеш да си направиш и реален киносалон като размер на картината.

  4. Novice
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    6
    #3

    Re:Проектор и прожекционен екран

    Цитат Първоначално публикувано от Stanley
    Здравейте, какъв проектор и екран бихте ме посъветвали да си взема. Става въпрос за обща сума от около 750 лв максимум. Ще се презентират снимки, документални филми, pdf и ppt презентации пред аудитория 20-30 човека.

    .............
    Също така екраните са различни видове, някои са като ролки, други са дъски. Отделно би ли било възможно да се проектира качествено изображение на едноцветна(бяла) стена, т.е. да не е необходимо купуване на проектор? И можете ли да ми кажете до колко метра би било добре виждано едно изображение съответно на екрани с размер 1,5х1,5 или 1,8х1,8.

    Благодаря предварително за съветите и се извинявам ако темата не е в подходящия раздел.
    Бюджета ви е тънък и едва ли ще позволи голям избор.
    Това, какви файлове ще прожектирате, като формат няма значение. Има значение с каква резолюция са (детайлите които искате да се виждат). Прожектори с резолюция 640х480 (VGA) сигурно няма да намерите, ако разбира се не мислите да прожектирате с пико или мини прожектор, но с него едва ли можете да "напълните" екран с 1,5 метра ширина и ще се наложи да прожектирате само на тъмно.
    Изображението на бизнес прожекторите е с формат (съотношение широчина / височина) 4:3 или 16:10 (широкоформатни), така че на квадратен екран винаги ще има бели полета (поне в хоризонтално направление). Ако материалите ви са правени на преносим к-р с широкоформатен дисплей е хубаво и проектора да бъде с такъв (16:10).
    За презентации и бизнес приложение е хубаво да имате по-висока резолюция XGA (1024x768) или WXGA, текст и графика няма да изглеждат добре на SVGA (а да не говорим за VGA), така че ако е за бизнес или представителни цели по-добре да бягате от SVGA (800x600).
    Що се отнася до екрана, дъските са предимно за писане и обикновенно лъскави, което не е добре за прожекция.
    Не само на стена, на всичко може да се прожектира стига да ви устройва качеството на изображението, а е хубаво и мазилката да ви е добра и гладка иначе тези дето гледат ще споменават често майката на майстора, който е шпакловал.
    Това не го разбирам "да се прожектира качествено ........т.е. да не е необходимо да се купува проектор", сигурно сте имали в предвид екран.

    За 20 човека може и да е достатъчен екран с 1,8-2 метра ширина, но тези които са най-далеч не трябва да са по далеч от 5,5-6 метра от екрана (нито по близо от 3 м), така че зависи и от залата в която ще прожектирате, както и от това какво ще има на изображенията (текста сигурно ще трябва да се чете и от последните редици).

    Яркост - гледайте да не е по-малка от 2000 ANSI Лумена (към края на живота на лампата яркостта достига 50% и по-малко от първоначалната), освен ако не прожектирате на тъмно.
    Контраст - няма особено значение при добре осветени зали (бизнес приложение). Цветове - в този ценови диапазон, ако коректността на цветовете е критична по-добре LCD пред DLP.

    Надявам се това да е полезно ако питането ви е сериозно.
    Успех

    П.П. Проектора няма минимална и максимална резолюция - има една - "native", като LCD плазма дисплеите и независимо от резолюцията на сигнала (компютъра или видео източника) той прожектира в неговата резолюция. Ако сигнала е с различна такава той я "мачка" или "разпъва" до неговата nativ (ако може) и прожектира изображение с нея 800 точки по хоризонтала и 600 точки по вертикала, ако е SVGA, ако сигнала е с повече реже (губи качество) ако е с по-малко "измисля" допълнителни пиксели и добавя (обикновенно пак за сметка на качеството).

  5. Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    219
    #4

    Re:Проектор и прожекционен екран

    Здравейте отново и благодаря за дадените съвети. Питането е повече от сериозно. Разбира се, проекторът и екранът, не са лично за мене, а за нуждите на едно читалище и бюджетът е ограничен, защото от Мин. на културата не дават повече средства. На презентациите ще се прожектират снимки (повечето ще са стари, на историческа тематика), документи и документални филми, ще се извършват чрез връзване на проектора към лаптоп. А възникна и още един въпрос - за озвучението. Дали обикновени колонки ще вършат работа или е нужен субуфер?

    Това не го разбирам "да се прожектира качествено ........т.е. да не е необходимо да се купува проектор", сигурно сте имали в предвид екран.
    Да, объркал съм се. Именно ако избегнем купуването на екран, ще може да се вземе малко по-качествен проектор.

    И какво ще кажете за следния модел проектор? Цената му е около 600 лв и се вписва в бюджета, затова ви питам. Не е с XDA и LCD, но...

    AcerX110 3D
    • Part Number EY.K0101.059
    • DisplayTechnology DLP® 3D Ready
    • Native Resolution SVGA (800 x 600)
    • Compressed Resolution UXGA (1,600 x 1,200), 1080p (1,920 x 1,080)
    • Typical Colors 1.07 Billion Colors
    • Brightness (ANSI lumens) 2,500 ANSI Lumens (Standard), 2,000 ANSI Lumens (ECO)
    • Contrast Ratio 4000:1
    • Typical colors 1.07 Billion Colors
    • Aspect Ratio 4:3 Native, 16:9 Compatible
    • Projection Lens F = 2.41 ~ 2.55, f = 21.79 ~ 23.99 mm 1:1.1 Manual Zoom and Manual Focus
    • Projection Screen Size (Diagonal) 23" (58cm) ~ 300" (762cm)
    • Projection Distance 3.3' (1.0m) ~ 39.0' (11.9m)
    • Horizontal Scan Rate 30 ~ 100 kHz
    • Vertical Scan Rate 50 ~ 85 Hz, 50 ~ 120 Hz
    • Lamp Type Osram 180 W user replaceable P-VIP lamp
    • Lamp Life 3'000 Hours (Standard), 4'000 Hours (ECO)
    • Keystone Correction +/-40 Degrees (Vertical ), Manual
    • Projection Mode Front, Rear, Front-Ceiling, Rear-Ceiling
    • Audio N/A
    • Noise Level 30 dBA (Standard mode), 26 dBA (ECO mode)
    • Picture in Picture (PiP) N/A
    • Operating Temperature 5°C ~ 35°C / 41°F ~ 95°F
    • Uniformity 85%
    • Power Supply AC input 100~240V auto-switching power supply
    • Dimensions 268 x 192 x 80 mm
    • Weight 2.2 Kg
    • Video Compatibility NTSC (3.58/4.43), PAL (B/D/G/H/I/M/N), SECAM (B/D/G/K/K1/L), HDTV (720p, 1080i,1080p), EDTV (480p, 576p), SDTV (480i, 576i)
    • Input Interface Analog RGB/Component Video (D-sub) x 1 Composite Video (RCA) x 1 S-Video (Mini DIN) x1
    • Output Interface N/A
    • Bundled Accessories AC power cord, VGA cable, Remote control, Battery for remote control, Lens cap,User's guide (CD-ROM), Quick start guide, Security card

  6. Novice
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    6
    #5

    Re:Проектор и прожекционен екран

    За аудио не мога да давам съвети.
    За AcerX110 3D - гаранцията, ако не се лъжа е 2 години.

    Гледайте гаранцията за прожекторите - повече => по-добре => по-малко грижи, струва си някой лев отгоре (цените на извънгаранционните ремонти са, меко казано дебели и в много случаи излиза по-евтино да се купи нов прожектор). Аз съм почитател на други марки по отношение на прожекторите, но това е лично мнение и не значи, че Acer е лоша марка, а в този клас почти всичко е едно и също на практика.

    Гледайте и гаранцията на лампата - като консуматив тя не е евтина. Гаранцията на лампата е в месеци/дни или в работни часове (което настъпи първо във времето), например 90 дни или 500 работни часа има до 1 година и 1000 работни часа (може и повече да има). Това също е важно.

    Не знам в какъв режим ще работи прожектора във вашия случай, но имайте в предвид, че прожектори от този клас (а и от доста по-висок) за бизнес и/или домашно приложение са разчетени от производителите за 4-5 часа работа на ден, а не за непрекъсната такава или за продулжителни натоварвания.

    Успех

  7. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #6

    Re:Проектор и прожекционен екран

    Аз винаги съм харесвал DLP прожекторите повече от LCD (По-качественно черно, по-голям контраст, теоретично по-дълъг живот). Отностно звука пак всичко зависи от помещението , хората , шума и т.н. 2000 анси лумена е добра осветеност (в економичен режим) което ще увеличи живота на лампата. Subwoofer-а ще помогне за евентуално по-качествен звук (в ниските честоти) ако има прилично озвучаване в помещението не виждам проблеми и да липсва.

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #7

    Re:Проектор и прожекционен екран

    За ефтинн проектор само LCD. Евтините ДПЛ-та са много зле. Имам едма служебна Оптома ДПЛ, която е много добра, но не е за 750лв. Бягай далече от Тошиба. Дори скъпите им ДЛП проектори са много слабички. Правил съм тест. Слагам един до друг Хитачи ЛЦД и Тошива от висок клас с автофокус и 3500 лумена. Хитачите 2000 лумена. Картината беше еднакво светла на двата проектора. Освен това цветовете на тошибата не са много добри. Купи си един ЛЦД проектор 800х600 (за толкова ще стигнат парите) поне 2000 лумена. Има такива. Аз даже мисля да си купя един да не се занимавам със служебни проектори. Иначе за повечко пари някаква Оптома HD ще ти свърщи перфектна работа. Разбира се пак гледай лумените. ДПЛ 1600 лумена е много тъмно. Този Асер може и да ти свърши работа. Ако може да се пробва преди да се купи ще е най-добре, тъй като както споменах само на характеристики неможе да се вярва.

  10. Novice
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    6
    #8

    Re:Проектор и прожекционен екран

    Цитат Първоначално публикувано от stenly
    Аз винаги съм харесвал DLP прожекторите повече от LCD (По-качественно черно, по-голям контраст, теоретично по-дълъг живот). Отностно звука пак всичко зависи от помещението , хората , шума и т.н. 2000 анси лумена е добра осветеност (в економичен режим) което ще увеличи живота на лампата. Subwoofer-а ще помогне за евентуално по-качествен звук (в ниските честоти) ако има прилично озвучаване в помещението не виждам проблеми и да липсва.
    Звук със или без Subwoofer, но не от прожектора!
    Това което се слага в прожекторите, обикновенно не става за озвучаване. Ако питате мен по-добре въобще да не се слага - все пак това са вибрации, вероятно и статично електричество, което едва ли помага на микрочиповете и оптиката в прожектора.
    DLP или LCD, всяка технология си има предимствата и недостатъците и всеки потребител личните предпочитания (моите определено клонят към LCD). Но кой го интересува какво стои в кутията, ако прожектора му върши работа и харесва това, което вижда, по-важно е да работи без проблем, а в този ценови диапазон е естествено да са по-осезаеми недостатъците на която и да е технология, всичко е правено с фокус да стрва малко пари не да доставя супер качество.
    Иначе споменатия производител (по-добрия) от Julian винаги е бил сред уважаваните от мен, а другия....по-добре че се отказа от този бизнес, а да не говорим за съпорта в БГ.

  11. Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    219
    #9

    Re:Проектор и прожекционен екран

    Здравейте отново, купихме посочения от мен Acer по ред причини. Отново благодаря на всички отзовали се. Ако някой от вас се интересува от история мога да дам по-конретни координати. Ако всичко е наред първата прожекция е предвидена за 1 февруари в София. Всъщност все още не съм сигурен дали ще се прожектира нещо тогава, но със сигурност ще се представя една нова книга.

    Поздрави и лека вечер

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. екран за проектор
    От audibs във форум Проектори и екрани
    Отговори: 12
    Последно: 12-01-17, 10:46
  2. Отговори: 0
    Последно: 29-10-14, 10:30
  3. екран за проектор около 1000лв-100"
    От iuli1971 във форум Проектори и екрани
    Отговори: 1
    Последно: 29-12-13, 09:48
  4. Екран за проектор в окаченият таван
    От StackOverflow във форум Проектори и екрани
    Отговори: 0
    Последно: 04-01-13, 10:04
  5. Екран за проектор 4:3 или 16:9?
    От playdeni във форум Проектори и екрани
    Отговори: 10
    Последно: 25-10-12, 11:58

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе