Резултати от 1 до 12 от общо 12
Like Tree7Одобрявам
  • 7 Post By Trayan Savov

Презреждане на климатик Хитачи!

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member Аватара на ivanov_km
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    579
    #1

    Презреждане на климатик Хитачи!

    Колеги при последната профилактика климатикът ми Хитачи ras/rac 35yh4 бе дозареден с фреон при режим на охлаждане и то само по манометри. Сега имам чувството, че климатикът не топли така добре както преди и се съмнявам, че е презареден. Искам да попитам техниците тук какво да изисквам от майсторът който ще дойде да ми провери климатикът.
    Според мен е необходимо наличният фреон в системата да бъде изтеглен със зарядна станция, а при липса на такава да бъде изпуснат в атмосферата, след което климата да бъда заредена с необходимото количество френ, чрез зарядна станция или чрез претегляне на фреона с везна.
    На прав път ли съм?
    При липса на зарядна станция и при изпускане на фреона в атмосферата няма ли да загубим определено количество масло от компресора и ако е така как се процедира в такъв случай?
    Задавам тези въпроси защото искам да съм наясно какво да изисквам от майстора.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #2

    Отговор: Презреждане на климатик Хитачи!

    Мисля, че си на прав път, трябва да се извади всичкия и да се зареди по везна.870 грама има, да не объркат нещо сметките.

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #3

    Отговор: Презреждане на климатик Хитачи!

    Точно това трябва да направиш. Интересно ми е, защо си позволил да дозареждат по манометри. Моето Хитачи е на 14г. и въобще не е пипано. Ако се наложи само източване и зареждане по везна с количеството по табелата на външното тяло!

  5. Member Аватара на ivanov_km
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    579
    #4

    Отговор: Презреждане на климатик Хитачи!

    А при изпускането на старият фреон няма ли да загубя компресорно масло ?
    Можете ли по подробно да ми обясните как трябва да се изкара всичкия фреон от климатика при положение, че няма зарядна станция техникът!
    Този пост е редактиран от ivanov_km; 17-01-13 в 22:09.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    1,035
    #5

    Re: Презреждане на климатик Хитачи!

    след като се изтеглия стари фреон, зареждане с нов по везна и задължително вакумиране!

  7. VD
    VD е офлайн
    Member
    Тук е от
    Dec 2011
    Мнения
    197
    #6

    Отговор: Презреждане на климатик Хитачи!

    Колега, не мисля, че след като съм редактирал отговора ти (причината е, че е в разрез с правилата на форума), днес да виждам че е коригирана отново от теб!
    Този пост е редактиран от Aleksandars; 07-02-13 в 20:40.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Nov 2013
    Мнения
    222
    #7

    Отговор: Презреждане на климатик Хитачи!

    Количеството фреон зависи и от тръбният път, във всяка монтажна брошура си пише завода какво количество фреон е предписал, според дължината на тръбите, да се добави или да се отнеме..

    Презареден климатик ще има високи показатели в ниската част на системата, може да са толкова високи чак, че да не може фреона да кипи и да отнема топлина, тогава климатика духа хладко, и навлиза течна или полутечна фаза във смукателната част на компресора, тази фаза е трудно свиваема, компресора се товари и е сигурен начин за нов компресор..



    Малко зареден климатик има по ниско или 0 или вакум във ниската част на системата което довежда до бързо изкипяване, и много ниска температура, много ниската температура пък довежда до заледяване на конденза по топлообмениците и влошен топлобмен..
    Такъв климатик обикновено в режим на охлаждане началото тръгва да работи супер и след 1 минута спира да духа
    Когато се заледи топлообменика, няма от къде да си взима топлина за изпарението, и пак постъпва течна фаза в засмукващата част...

    В такъв случай не се експлоатира климатика....


    Маслото, всъщност няма човек който да може да каже колко точно масло има в системата, а там толеранса е + - 50 грама, а сега честито на печелившите, ако е изтекло колко масло е изтекло, много и малко не са мерни единици, но понеже толеранса е 50 грама, може да добавиш 50 грама във системата....


    Зареждането, едно компонентните фреони се зареждат лесно, но съставните фреони не се до зареждат... За правилното зареждане се източва системата, изчислява се колко количество трябва, и се налива през везна...
    Зареждане по манометри става ако знаеш точно какво правиш и работните налягания и температури..


    Последно не не на последно място..
    След като майстора изкензал лайна, редно е и да провери тези лайна дали са качествени или не са...
    Понеже ако се е изкензал не качествено, много скоро клиента ще звънне и ще има разправии.....


    Пуска се климатика да работи и му се проверяват параметрите, ако е лятото на охлаждане ако е зимата на отопление..
    И чак като се уверите че машината си покрива спецификацията за температури и налягания, и няма проблем с работата...
    Чаак тогава вече може да се говори за пари с майстора...
    Не се подлъгвай те от калпави майстори калпазани, в режим на охлаждане трябва да духа около 7 градуса , в режим на отопление около 50 градуса...
    Замервате и работните налягания на системата, и чак тогава се плаща, при свършена работа...

  10. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #8

    Отговор: Презреждане на климатик Хитачи!

    какви са тия майстори без везна ..

  11. Member
    Тук е от
    Nov 2013
    Мнения
    222
    #9

    Отговор: Презреждане на климатик Хитачи!

    що бе, има клиенти идват и викат майсторе да ми долееш малко не духа топло сигурно е изтекъл фреона.

    Доливаш му малко, както иска клиента, нали знаете той винаги е прав, и после обикаля на всякъде и казва, аз ходих при тея некадърници, ми взеха парите....

    Докато има пълначи, няма да върви работата и майсторите ще са скапани..

    Като ти дойде втори път такъв клиент, му казваш виж сега мой то момче как се работи тук...

    1 източва се цялата система.
    2 проверява се за пропуски.
    3 вакумира се.
    4 зарежда се по везна.


    ще струва толкова, толкова и толкова...

    и клиента ще каже ааа много майсторе, и ще отиде при някой пълнач, всеки клиент си заслужава майстора.
    bobovo, VeleV.Klima, Aleksandars и 4 други харесват това.

  12. Member
    Тук е от
    Mar 2008
    Мнения
    204
    #10

    Отговор: Презреждане на климатик Хитачи!

    ТОЧНО, много точно казано! ПОЗДРАВЛЕНИЯ!!!

  13. Member
    Тук е от
    Nov 2013
    Мнения
    222
    #11

    Отговор: Презреждане на климатик Хитачи!

    Точно казано но изпитано на собствен гръб, когато майстора е коректен и си върши работата както трябва, има само добри коректни и доволни клиенти..
    Ако майстора я кара калпазанската, завъжда само едни измикяри около себе си, лошото е че гони и свястите хора около него...
    Вече калпазанлъци не правя, не одричам че съм правил, само да го видиш майсторе, само доливане майсторе, търси си друг майстор.....

    Нямам вече нерви, всичко е НОВО ремонтните процедури се правят според описанията, ако не им харесва да търсят майстор измекяр, и да му се оплачат на него колко съм се надувал, колко съм се правил на велик, как ми е бутал парите в ръцете а аз не съм ги щял.....


    За това колега ivanov_km викаш техник, точи системата ако са ти откачани съединенията при обслужването на климатика трябва да се надуе със азот и да се провери дали при закачането не са се разместили и дали уплътняват добре връзките..
    Добавка на масло трудно може да се каже, там по преценка на техника..
    Вакумира се системата, после на везна правилното количество фреон...
    И най накрая проверка на системата как работи..
    + е ако майстора сложи филтър дехидратор при източването, за да отдели ако е попаднало малко количество влага, от не добре вакумирана система, не че много майстори го правят....

    Ако ти свърши всичко това значи майстора си е свършил работата, и можеш да си спокоен, че си попаднал поне на внимателен майстор, и ще му се радваш още дълги години на климатика...

  14.  
     
  15. Member Аватара на ivanov_km
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    579
    #12

    Отговор: Презреждане на климатик Хитачи!

    Да съживя една моя много стара тема. Колеги до къде стигна използването в практиката на т.н. зарядни станции? Струва ми се, че всеки уважаващ майстор (сервиз) трябва да разполага с такава станция и при необходимост от дозареждане с фреон да се ползва с цел безразборното изпускане на фреона от климатичната инсталация в атмосферата. Тук говоря за вече старият фреон R410A. Питам понеже искам да сервизирам един мой-климатик и предварително искам да знам, какво да изисквам от майсторите.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 0
    Последно: 23-11-12, 16:55
  2. Отговори: 0
    Последно: 19-09-12, 16:42
  3. хитачи-избор
    От vasko_123 във форум Климатици Hitachi
    Отговори: 7
    Последно: 19-11-11, 19:31
  4. Отговори: 8
    Последно: 22-08-11, 15:36
  5. Отговори: 4
    Последно: 22-10-10, 10:12

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе