Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 16

Проблем с BIOS на А7N8X-X

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member Аватара на panevdd
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    753
    #1

    Проблем с BIOS на А7N8X-X

    Здравейте, имам проблем със следната конфигурация:



    Дъното е A7N8X-X

    Видеокарта: GeForce4 MX 440 with 8X

    Монитор: LG Flatron T710B

    HDD: Seagate Barracuda 7200.7, 40Gb

    CD: TEAC W540E

    FDD: NEC (другото не се чете)

    CPU: Не знам, не искам да свалям радиатора, само, за да му проверявам модела...



    На лепенката на чипа, където се съхранява BIOS пише:



    f6

    A7NX3

    1003



    Симптоми:

    При включване на компютъра работят само вентилаторите и светодиодите (на кутията и на дъното). Мониторът си остава тъмен, т. е., не пише, че няма сигнал, а просто не показва нищо. Флопито не развърта, и диода му не свети, същото е положението с твърдия диск. CD-то развърта, но не може да се boot-не от него. Светодиодите на клавиатурата присветват за момент и после изгасват. Няма никакви звукови сигнали, които да индицират неизправност в системата.



    Не ми е много ясно какво му се е случило на BIOS-а, но подозирам, че или е бил засегнат от вирус, или собственика се е опитвал да го флашва. (Свалих твърдия диск и го проверих за вируси. Имаше доста, но не видях да има CIH. Обаче в Program Files видях Asus Update...)



    Дотук направих:

    Свалих чипа с BIOS и го препрограмирах на едно друго дъно - A7V333. Използвах две версии на BIOS от сайта на ASUS - A7N8X-X BIOS 1009 for A7N8X-X only и A7N8X-X BIOS 1006 for A7N8X-X only, като използвах програмата за flash на A7V333. При flash-ването излиза съобщение, че работя на A7V333, а се опитвам да програмирам A7N8X-X. потвърждавам операцията и след няколко секунди и информация за това, кои адреси от чипа се програмират, илиза надпис, че записът е успешен. Обаче засега няма промяна в състоянието на компютъра.



    Молбата ми:

    Дайте някаква идея, къде може да е проблема. Ако някой има такова дъно, да ми изпрати един работещ BIOS.



    Благодаря.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2003
    Мнения
    775
    #2

    Проблем с BIOS на А7N8X-X

    ще трябва да го флашнеш на същото дъно : <font color="green">A7N8X-X</font id="green"> [V]





    <font color="orange">added </font id="orange">не можеш да очакваш да флашнеш коректно БИОС за дъно с NVidia2 чипсет на дъно с VIA.



    те между два поредни модела с еднакъв чипсет стават "мяуканията(мяу-тата)", а ти направо претендираш за титлата "хардуерист на годината" [^][^][^]



    п.п. "майтап бе Джони(Уили)"












  4. Senior Member Аватара на breiii
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    1,150
    #3

    Проблем с BIOS на А7N8X-X

    smarty, няма значение на какъв чипсет го флашваш, щом се е флашнал значи процедурата е успешна.



    panevdd, предполагам си нулирал цмос, виж и на самото дъно дали няма джъмпер за 100/133 или 133/166, и го остави на 100 колкото за проба.

    Успех!

  5. Member Аватара на panevdd
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    753
    #4

    Проблем с BIOS на А7N8X-X

    breiii, нулирането на CMOS го направих, но няма резултат. Джъмпери за 100/133 или 133/166 няма, пък и мисля, че след като BIOS не тръгва, няма начин да тръгне някакъв сигнал за данни между устройствата.



    Струва ми се, че smarty е прав, но защо при flash-ването не ми изведе съобщение за грешка например?



    smarty, съгласен съм, че нищо няма да стане, ако се опитам да пусна дъното A7N8X-X с BIOS на A7V333. Аз обаче ползвам A7V333 само като програматор, иначе файла, с който flash-вам е за A7N8X-X.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2003
    Мнения
    775
    #5

    Проблем с BIOS на А7N8X-X

    предполагам, че си направил "Hot Flash".



    В защита на мнението ми за еднаквите дъна:



    http://www.rojakpot.com/showarticle....rtno=62&pgno=1



    виж и тук:



    http://www.amptron.com/documents/Recover.pdf



    успех!



    <font color="orange">added </font id="orange">всъщност тук дават упътване как да се флашва на различни дъна:



    http://www.rojakpot.com/showarticle....rtno=62&pgno=5



    това пък е линк към няква програмка:



    http://www.uniflash.org/hardware.htm



    за съжаление <font color="red">" nForce2 might not work "</font id="red">



    ама пробай - така и така не те е страх явно [^]





    <font color="orange">added again</font id="orange">

    <font color="red">Don't forget to disable "Flash write protect" - either in system BIOS or |

    | using a jumper on the motherboard.</font id="red">






  7. Member Аватара на panevdd
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    753
    #6

    Проблем с BIOS на А7N8X-X

    Писах до ASUS и оттам ме окуражиха:



    From: YC Zhang [tsd@asus.com.tw]

    Sent: четвъртък, 17 Юни 2004 г. 10:59



    Dear Friend :



    Thank you for contacting ASUS Customer Service.



    My name is ZYC, and I would be assisting you today.



    #161;#244;I have met the same thing with you .



    I have a a7n8x deluxe boardd , one day the bios is corrupt ,



    soi use ASUS P4PE board with asus aflash tool to write the a7n8x deluxe bios file in to the a7n8x deluxe motherboard bios chip with hot-swap method .



    i think you can try to re-flash bios back with a7v333, i send you the aflash tool .



    please make a hot-swap





    Thank you for using ASUS products and services!



    ZYC



    ASUS Customer Service Center (Beijing,China)





    If you have any suggestion or complaints about our tech support service, please send your valuable info to support@asus.com.cn , we arrange specilists to handle relative issue, your suggestion may give us more elicitation to serve our customers much better.



    Best Regards





    Обаче засега резултата е нулев. Опитах следните програми, но освен aflas, нищо не ми свърши работа:



    AFUDOS: FILE CREATION ERROR

    PFLASH: ERROR! CAN`T FIND SYSTEM BIOS`HOOK

    CMOS: WRITE FILE IN FAILURE

    FLASH: FLASH MEMORY NOT FOUND



    Не знам, дали пък нещо чипа не е в ред? И ако е така, защо aflash ми казва, че записа е успешен?



    Дайте идеи, готов съм да ги пробвам...[]



    Още малко информация. Току-що бях на един компютър със същите BIOS и дъно, който си работи нормално. Горепосочените програми извеждат същите съобщения за грешка при опит за достъп до BIOS. Дори afllash отказа да тръгне, което ме навежда на мисълта, че самото дъно не е много в час. Обаче това не ми решава проблема...



    Дайте някакъв линк за някоя стара версия на awdflash.exe. Опитах да flash-на BIOS-а с Awdflash BIOS update tool V8.24B, обаче не ми дава - пише, че се опитвам да запиша BIOS, който е раличен от чипсета или нещо от сорта... Ако има версия, която да не прави такава проверка, пишете откъде може да се свали.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2003
    Мнения
    775
    #7

    Проблем с BIOS на А7N8X-X

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">

    Още малко информация. Току-що бях на един компютър със същите BIOS и дъно, който си работи нормално. Горепосочените програми извеждат същите съобщения за грешка при опит за достъп до BIOS. Дори afllash отказа да тръгне, което ме навежда на мисълта, че самото дъно не е много в час. Обаче това не ми решава проблема...



    Дайте някакъв линк за някоя стара версия на awdflash.exe. Опитах да flash-на BIOS-а с Awdflash BIOS update tool V8.24B, обаче не ми дава - пише, че се опитвам да запиша BIOS, който е раличен от чипсета или нещо от сорта... Ако има версия, която да не прави такава проверка, пишете откъде може да се свали.



    <div align="right">Originally posted by panevdd*-*18/06/2004*:* 08:52:55</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    опита ли "hot-flash" на това дъно ?



    освен това - дал съм ти линк към някакъв "юнивърсъл" флаш, дето уж работел на всички дъна - пробвай и него - не виждам други възможности да са ти останали ...[B)]



    успех!



    <font color="orange">added</font id="orange">



    ще се опитам да ти намеря и по-стари АУАРДФлаш утилита, но не обещавам - ако ги имам по дисковете си ....



    обаче, май хората от АСУС са ти казали, че трябва да пробваш на "Интел-ско" дъно...., а пък точно с ТЯХ Не Ми Се Спори ..!!!



    моя съвет е : - не се е променил - ХотФлаш на същия модел - естествено след Clear Cmos - нещо ми се върти в акъла( тук ми подсказват, че за това дъно има Специални Процедури За РЕСЕТ БИОС - справка : www.asus.com ..)...



    <font color="blue">/офф/

    .. ако ти е писнало да се занимаваш - върни го на човека и му кажи да отиде в Сервиз...

    /офф/</font id="blue">










  10. Member Аватара на panevdd
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    753
    #8

    Проблем с BIOS на А7N8X-X

    На това дъно не можах да опитам "hot-flash" - служебен е и се намира в държавно предприятие. Не, че ще разберат какво правя, но все ще им направи впечатление като разглобявам кутията...



    Uniflash го опитах, но и той не даде желаният резултат. Интересно ми е, че всички програми извеждат съобщение, че записа е успешен (с изключение на awdflash - казва, че има разлика в чипсет-а), а като преместя чипа на другият компютър - нищо...



    Тези дни ще опитам на Интел-ско дъно и ще видя какво ще излезе.



    <font color="blue">/офф/

    Никакво отказване. Никакви варени картофи...[:D][:D][:D]

    /офф/</font id="blue">

  11. DGP
    DGP е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    137
    #9

    Проблем с BIOS на А7N8X-X

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">На това дъно не можах да опитам "hot-flash" - служебен е и се намира в държавно предприятие. Не, че ще разберат какво правя, но все ще им направи впечатление като разглобявам кутията...



    Uniflash го опитах, но и той не даде желаният резултат. Интересно ми е, че всички програми извеждат съобщение, че записа е успешен (с изключение на awdflash - казва, че има разлика в чипсет-а), а като преместя чипа на другият компютър - нищо...



    Тези дни ще опитам на Интел-ско дъно и ще видя какво ще излезе.

    <div align="right">Originally posted by panevdd*-*23/06/2004*:* 12:12:36</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    При това положение отговора сам се натрапва - скапан чип. Ако знаеш как да направиш hotswap-а (има няколко тънкости), то няма никакво значение на какво дъно/чипсет флашваш, има значение само цокъла (DIP/PLCC) и напрежението на чипа. Даже и големината на BIOS-а може да се променя при някои случаи (справка rom.by) Остави го smarty, не е в час, но ще се научи ... просто чете неподходящи места ми се струва.

    Та по същество - след "успешен" флаш пробвай този чип на друг A7N8X-X, както и (ако можеш) читав чип на проблемното такова - тогава ще си сигурен. Не забравяй и нулирането на CMOS -важно е. За последен съвет мога да ти дам да се пробваш да го флашнеш с някоя версия на AMI-флашерите (те могат да програмират и AWARD БИОС-и, даже май се справят по-добре), както и да видиш дали няма опция (в БИОС или чрез джъмпер) за забрана на програмирането. Фирмените (aflash, pflash etc.) флашвачки на ASUS няма да помогнат, тъй като БИОС-а е обикновен AWARD. Погледни и тук: http://www.asus.com.tw/support/engli.../awdflash.aspx да не би да си пропуснал нещо покрай "веселбата". И използвай най-новата версия (1009).

  12. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #10

    Проблем с BIOS на А7N8X-X

    Smarty - това не бе умно

    мога да ти флашна всеки биос на всякакво дъно.

    проссто трябва да четеш внимателно комадите на AWDflash

    а то е с команда /f накрая

    awdflash a:\******.rom /f ( *.rom бе за Асус дъната )

  13. Member Аватара на panevdd
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    753
    #11

    Проблем с BIOS на А7N8X-X

    Такааа...

    Опитах с awdflash a:\1.rom /f , awdflash c:\1.rom /f , опитах и с вградената програма за флаш на работещото дъно (всичко това става на A7V333). Записът е успешен, обаче другият комп не тръгва (с дъното A7N8X-X). Което ме навежда на друга мисъл:



    Възможно ли е BIOS-а да си е добре, а да не работи нещо друго?

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #12

    Проблем с BIOS на А7N8X-X

    Издава ли някакви звукове , и ако да - какви

    провери ли процесора някъде другаде

    защото на тия дъна само той и биоса не издават звук ( възможно е да е счупен / оронен )

    ако издава звуци

    1. единичен сигнал , равномерно повтарящ се - RAM -смени или я понамести

    2. единичен дълъг сигнал , последван от 3 къси - VGA - смени или понамести

    3. единичен сигнал , последван от множество къси с еднакъв тон , а после след тях и множество звуци с различен тон от предходния - чипа на биоса е за смяна - Самия чип ( hardware )

  16. Member Аватара на panevdd
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    753
    #13

    Проблем с BIOS на А7N8X-X

    Там е работата, че не издава никакви звуци. Трябва да взема да сменя процесорите на двете дъна и да видя кое ще тръгне. Виж, за паметта не бях се сетил. В скоро време ще я проверя и нея.

  17. Member Аватара на panevdd
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    753
    #14

    Проблем с BIOS на А7N8X-X

    Край на проблема. Компютърът тръгна...

    Оказа се, че е била повредена RAM паметта. Сега освен с нов BIOS, компютъра е и с нова памет []. Не ми е ясно, защо при повредена RAM памет няма да работи и менюто на BIOS, но може би зависи и от повредата. Следващият път, когато срещна подобен проблем, първо ще тествам хардуера, а флашването на BIOS ще го оставя за обедната почивка...

    Благодаря на всички за помощта.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #15

    Проблем с BIOS на А7N8X-X

    когато паметта гръмне - компютъра просто не тръгва ,в зависимост от повредата - паметта или издава звуци или не

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Проблем с BIOS !!!
    От elvisd68 във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 1
    Последно: 19-12-13, 01:13
  2. Проблем със BIOS
    От shanto във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 16
    Последно: 24-11-08, 17:09
  3. Проблем с BIOS
    От electradel във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 5
    Последно: 15-11-05, 19:46
  4. Проблем с BIOS
    От DES във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 11
    Последно: 29-07-05, 20:17
  5. Проблем с BIOS
    От pland във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 18
    Последно: 19-12-03, 15:44

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе