Резултати от 1 до 9 от общо 9

Стържещ звук от вентилатор на чипсет

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2003
    Мнения
    76
    #1

    Стържещ звук от вентилатор на чипсет

    Става дума за вентилатора на чипсета nForce4 4X на дъно ASUS K8N4E-Deluxe.


    По време на работа на компютъра започва да се чува адски неприятен стържещ звук. След известно време спира, пак започва и т. н. Интересува ме някои може ли да ми каже как мога да го демонтирам за да го почистя, смажа и евентуално да го сменя с нов ако не се реши проблема.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    898
    #2

    Re: Стържещ звук от вентилатор на чипсет

    Като гледам снимката ми се струва, че е закрепен с двата фиксатора,дето приличат на винтове.
    Натискат се надолу и на задната страна на платката се вижда другият им край, би трябвало да е с две перца.
    С малки клещички притискаш перата към фиксатора и го избутваш. След това изваждаш вентилатора заедно с радиаторчето, най-вероятно е завинтен за него(вентилатора към радиатора). По-натам преценяваш може ли да го смажеш, но най-практично е да го смениш, не са скъпи.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2003
    Мнения
    76
    #3

    Re: Стържещ звук от вентилатор на чипсет

    Да, видях че не са скъпи. Притеснява ме само монтажа. В смисъл дали са универсални охладителите за чипсетите или има някаква специфика която трябва да търся.

  5. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    898
    #4

    Re: Стържещ звук от вентилатор на чипсет

    Ще отвинтиш вентилатора от радиатора и ще сравняваш дали има същият или подобен. Другият вариант е да закрепиш по същият начин друг радиатор с вентилатор - комплект. Всеки ще ти свърши работа, стига дупките на фиксаторите да съвпаднат. Ако не - (в краен случай) търсиш удобни места на платката и пробиваш две дупки за фиксаторите на новия. Подобни са на охладителите на видеокартите.

    //добавено: то като погледнах пак сега, май няма много място за нови дупки, но като го свалиш ще прецениш, повечето малки вентилаторчета се закрепват към радиатора с малки винтчета, все ще намериш начин да завинтиш нов вентилатор.
    И сега се сетих, мож да го смажеш и да го сложиш без ламаринката отгоре, да не би тя да дрънчи.

  6. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #5

    Re: Стържещ звук от вентилатор на чипсет

    няма никакъв проблем да се свали, но да знаеш, че обикновено на чипсетите се слагат най-идиотските и евтини вентилатори, които дори и след смазване и почистване пак си свистят. така че пробвай да го смажеш с малко машинно малсо, а ако продължи да дразни - в коша и слагай друг със същата големина

  7. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #6

    Re: Стържещ звук от вентилатор на чипсет

    Никакви дупки и масла ... само чисто вазелинче от аптеката.
    А преди това, оста и всичко останало по триещите се части се почиства със спирт, пак от аптеката.
    Вервайте ми, става много-много по-добре от фабричната изработка.
    Направил съм няколкостотин вентилатора и нито един не е блокирал впоследствие.
    Е, може пак да се разбръмчи след десетина месеца, но не и да блокира от запечена смазка.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #7

    Re: Стържещ звук от вентилатор на чипсет

    @ wiseacre
    Не е честно да се дават толкова некомпетентни съвети по един толкова тривиален въпрос! Да се пробива 4-слойна платка?!? Да се маха ламаринката, която държи вентилатора, т.е. да го махнем?!? Че то и от снимката се вижда, как е закрепен вентилатора...

    @ stancho_75
    Сглобил съм си доста нискошумяща система - AMD64 с включен Cool&Quiet, захранването е със 12см вентилатор, харда е с пасивно охлаждане Zalman ZM-2HC2, видеото RADEON X550 е с пасивно охлаждане и трябваше да се преборя с това на чипсета на EPoX 9NPA+ Ultra. Стана перфектно с COOLER MASTER Blue Ice II - става за всякакви разстояния между отворите в дънната платка. Никакви разпробивания и т.н. . Изключих му вентилатора и го обдухвам завено с видеото със 8cm вентилатор, включен на 7 волта. Мир и спокойствие!

  10. Senior Member Аватара на dragozow
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    1,304
    #8

    Re: Стържещ звук от вентилатор на чипсет

    Колкото и да го смазваш е почти сигурно че след две седмици пак ще почне да вие.Ходи и си купи един друг,не е скъп и няма да си тровиш живота.Като е заминал лагера колкото и да го блъскаш с грес и вазелин е само временно решение.Ето ти един вент:
    http://www.dekada.com/catalog/produc...roducts_id=152

  11. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2002
    Мнения
    994
    #9

    Re: Стържещ звук от вентилатор на чипсет

    Предлагам ти да го махнеш и замениш с пасивен радиатор. Продават Залмански (май Жар им беше дистрибутор) с такъв съм на същия чипсет и е наред. Така ще убиеш с един куршум два заека;-).

    Огледай също и радиатора. При мен на подобно дъно има пластина служеща като шайба , която от температурните разлики се беше поразхлабила и вдигаше шум до бога.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Стържещ звук от външно тяло на TOSHIBA 406LDR
    От selium във форум Климатици Toshiba, Carrier
    Отговори: 5
    Последно: 04-04-14, 10:52
  2. чипсет-струва ли си да се ремонтира или не
    От tiburon във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 15
    Последно: 08-02-13, 11:51
  3. Стържещ (скърцащ) шум от бойлер Елдом
    От radomirsl във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 3
    Последно: 16-12-11, 00:45
  4. НФ2 или ВИА, кой чипсет е по добър ?
    От Ivostiil във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 29
    Последно: 17-12-03, 16:10
  5. GeForce4 на BX чипсет
    От Razer във форум Аудио и Видеокарти
    Отговори: 17
    Последно: 11-06-03, 00:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе