Резултати от 1 до 13 от общо 13

Проблем с нов процесор

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    198
    #1

    Проблем с нов процесор

    От известно време си чопля мозъка да си съживя малко настолния компютър и днес вече си взех нов процесор. Процесора е AMD Athlon 64 6000+ s.AM2, проблема е, че температурата му отиде на 70-80 градуса и компютъра се изключи. На стария ми процесор Аhlon 3500+ съм нямал тези проблеми. Сложил съм му паста.... Дъното е Epox MF 4 Ultra. Мислех си, че просто ще бодна новия процесор и нещата ще тръгнат но уви. Някакви предложения?

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Apr 2002
    Мнения
    1,395
    #2

    Re:Проблем с нов процесор

    Време е да му смениш радиатора/вентилатора с нещо по сериозно ...

  4. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #3

    Re:Проблем с нов процесор

    Две вероятни причини:
    1. Прекалено лоша нова паста или пък недобро прилепване между процесора и радиатора - например някоя песъчинка
    2. "Зелени" функции в BIOS - изключи AMD Cool'n'Quiet, а също и ако има други функции свързани с оборотите на CPUFan. Пък после ги пускай една по една и ги "калибрирай" според новия процесор.

    ПП. Разбира се и
    3. Прекалено маломощен радиатор

    ПП2.
    4. AMD Athlon 3500+ е само 67W
    а пък
    AMD Athlon X2 6000+ е 125W - почти двойно откъм "ватова" мощност.
    Така че, нов по-мощен радиатор.
    Сега остава да кажеш, че си купил боксовата версия с фабричен радиатор - тогава виж 1. и 2.

  5. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    198
    #4

    Re:Проблем с нов процесор

    Използвам боксовия радиатор от предишният процесор. Пастата е някаква бяла от спринцовка, купих е от магазин за компютри. Това със зелените функции въобще не го разбрах. Явно ще е доста трудно да се справя сам и ще се наложи да го нося в сервиз.

  6. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #5

    Re:Проблем с нов процесор

    "Зелени" функции - често на жаргон "зелени" се наричат функциите, които по своята идея имат някаква екологична насоченост и най-вече пестене на енергия. Едва ли при теб няма такива, но едва ли те са причината за силното греене.

    Новия процесор е с почти два пъти по-голяма "ватова" мощност, което горе-долу означава още, че грее два пъти по-силно (по-мощно) и радиатора от стария процесор не успява да разсейва отделяната топлина щото е изчислен при други по-слаби изисквания.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    457
    #6

    Re:Проблем с нов процесор

    Причините за такива високи температури аз лично ги виждам в охлаждането.
    Или самото охлаждане състоящо се от радиатор и вентилатор не са подходящи или си сложил пастата - не правилно!
    Я сподели пастата как я сложи и какво количество от нея?
    По принцип се слага една капчица в средата на процесора и при поставянето на радиатора леко се завърта.

    Май си сложил повече отколкото е необходимо..така също се получава обратен ефект!!!

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на fXOrange
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Lyon
    Мнения
    3,213
    #7

    Re:Проблем с нов процесор

    е добре де димитре ха кажи ми сега, за какво си ги нацъкал честно тия глупости, се едно, че си пиян, или някакъв пълен невежа а? Да седне човек да ти се ядосва посред нощ на глупостите!

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    "Зелени" функции - често на жаргон "зелени" се наричат функциите, които по своята идея имат някаква екологична насоченост и най-вече пестене на енергия. Едва ли при теб няма такива, но едва ли те са причината за силното греене.

    Новия процесор е с почти два пъти по-голяма "ватова" мощност, което горе-долу означава още, че грее два пъти по-силно (по-мощно) и радиатора от стария процесор не успява да разсейва отделяната топлина щото е изчислен при други по-слаби изисквания.
    1 знаеш ли какво е Cool'n'Quiet изобщо и за какво служи? Сигурен съм, че го знаеш, вече си го описал горе долу.
    Ха кажи ми, като се знае, че при оверклока целта, е да се дига честотата и с нея едновременно се печели градус и по голяма консумация,, каква ще е при даунклока? Същият ефект ли ще има, демек яка темперетура?!

    2 никъде не е казано, че ако тоя процесор консумира двойно, обезателно ще грее двойно, двете са съвсем несъвместими.
    А това, за стария радиатор, дето не охлаждал добре новия процесор, просто no coment

    ма ядосваш сега и ме караш, место да ти честитя именния ден, да ти тегля майна.

    Не ме разбирай на криво, не ме ядосва това, което си писал, ядосва ме, че е писано от човек, дето е от доста време във форума, който пише обикновено читави постове.

    по темата

    Причините мога да бъдат няколко, но грешката е почити със сигурност в теб.

    Една от тях примерно, лощо поставяне на радиатора - демек радиатора от едната страна опира в пластмасовия кадър, дето се хваща, за него.

    Втора - забравил си да включиш вентилаторчето към дъното.

    трета - включил си вентилатора, на друг конектор, не на правилния, за процесора.

    четвърта - може да има причина, инсталираната версия на тоя биоса, да не приема такъв процесор, и да е лошо разчетен, с некви неправилно зададени честоти, напрежения, което води до загряване на самия процесор.

    Абе такива ти ми работи...

    Иначе честит имен ден на миткос със закъснение

  10. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #8

    Re:Проблем с нов процесор

    Не се ядосвай бре.
    За Cool'n'Quiet си прав по принцип, но съм срещал ситуация при която Cool'n'Quiet, в комплект с функциите за контрол на оборотите, в комплект с вехти игри води до прегряване. Ама не защото играта е яка, а защото блокира по някакъв начин функциите за контрол на оборотите и те си остават ниски, когато вече трябва да са високи. И единственото което помогна тогава да не прекъсва играта заради прегряване, беше изключването на всичките тия неща от BIOS-а, включително Cool'n'Quiet.
    Така или иначе, за Cool'n'Quiet си прав, но не и за функциите за контрол на оборотите - при такова прегряване първата работа е да се изключат (ако е възможно) и вентилатора да се остави да си върти на дифолт обороти, които по правило са достатъчно високи и често са максималните.

    За ватовете съм написал "грее горе-долу двойно", ама съм по-склонен да напиша "горе-долу тройно", щото на практика тая допълнителна топлина трябва допълнително "да се изхвърли" и от кутията на компютъра, не само от чипа на процесора.

    А за радиаторите - ей тук пред мен в момента се търкалят фабричните радиатори на 5200+, на X2 250 и на X4 640. Първия и третия са горе-долу с еднакви размери, докато тоя на X2 250 е поне една трета по-малък размер от тях. Сещаш ли се защо, или да търся линковете с описанието на ватовете на различните модели ?

    Мерси за поздравленията.

    ПП. Съвсем леко се редактирах, без да забележа, че вече си писал след мен.

  11. Moderator Аватара на fXOrange
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Lyon
    Мнения
    3,213
    #9

    Re:Проблем с нов процесор

    Така или иначе, за Cool'n'Quiet си прав, но не и за функциите за контрол на оборотите - при такова прегряване първата работа е да се изключат (ако е възможно) и вентилатора да си върти на дифолт обороти, които по правило са достатъчно високи и често са максималните.
    е така де, напълно съгласен

    А това, за кулерите, не е от значение, всичките се боклуци!
    Дали някой е с два три милиметра по това по онова няма разлика, реално са една и съща материя, сиреч алуминии, със същият смотан вентилатор.
    Не вярвам старият кулер, да не може да охлажда до толкова, че да се стигне до тук.

    Може и да греша по всички точки в крайна сметка, като се знае, че не са в ръцете ми, нито процесора и дъното.

  12. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    198
    #10

    Re:Проблем с нов процесор

    От термо пастата не съм слагал много. Леко с върха на спринцовката намацах върху процесора и след това с една като шпатолка го разнесох хомогенно, нещо като мазане на филия. Пастата почти прозираше върху процесора. При закопчаването си лепна бокса плътно не е върху пластмаси и т.н. Кабела на вентилатора съм го включил и си върти, включил съм го пак на същото му място. Много си мисля, че може би нещата с биоса не са наред. Да не би стария процесор да е работил на по високи ватове ли незнам и тоя сега един вид да се клоква? Скапана работа. Сега ме няма, но като се прибера след 10 дни ще почвам да го мъча наново Между другото някой ако има още решения какво може да е, ще се радвам да сподели.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    457
    #11

    Re:Проблем с нов процесор

    Щом твърдиш, че си поставил правилно пастата и охлаждането, освен да флашнеш биоса с по-нова версия друго не ми идва на ум.
    Нооо много чети и внимавай да не прецакаш биоса.

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #12

    Re:Проблем с нов процесор

    Ъпдейт на биоса е много добър първи ход.
    Лошото е, че EpOX отдавна ги няма и няма от къде да се изтегли.
    При продължително търсене, попаднах на това, но дали е каквото трябва (и дали е по-нова версия от съществуващата при теб) не знам:
    http://www.x-drivers.ru/catalog/bios...ltra/7098.html

  16. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    198
    #13

    Re:Проблем с нов процесор

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    Ъпдейт на биоса е много добър първи ход.
    Лошото е, че EpOX отдавна ги няма и няма от къде да се изтегли.
    При продължително търсене, попаднах на това, но дали е каквото трябва (и дали е по-нова версия от съществуващата при теб) не знам:
    http://www.x-drivers.ru/catalog/bios...ltra/7098.html
    Благодаря за отделеното време и внимание. Би ли ми казал, как мога да проверя моят биос каква версия е и как да ъпдейтна с този който ти си ми намерил? Благодаря предварително.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 22
    Последно: 05-04-14, 12:45
  2. Може би проблем с процесор...
    От c0urage във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 13
    Последно: 23-04-09, 21:44
  3. Проблем след ъпгрейд на процесор
    От Popkaro във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 24
    Последно: 15-11-06, 19:26
  4. Проблем с дъно или процесор!
    От rinceuind във форум Общ - хардуер
    Отговори: 4
    Последно: 18-02-04, 18:13
  5. дъно+преходник+процесор проблем
    От paco във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 4
    Последно: 18-09-03, 11:27

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе