Резултати от 1 до 11 от общо 11

HDD 80+ GB i stari dana

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2002
    Мнения
    23
    #1

    HDD 80+ GB i stari dana

    Здрасти, маняци.

    Искам да си купя 80 или 120 гб харддиск обаче съм със старо дъно и по-точно с 5ALi61. Притеснява ме това, че може да има конфликт и още по-лошо, да не ми разпознае правилния капацитет на харда и да имам достъп само до 10-20 GB. Един приятел си пусна на едно доста старо дъно, на което биоса казваше, че харда му е 8GB, а windows нямаше проблеми и си казваше 30GB, колкото всъщност беше и харда. [:0] Точно затова се надявам, че и със 120GB няма да има проблеми. [^]



    Ако някой знае нещо по въпроса моля да пише, че ми е много тъпо. [] Още не съм търсил някакви програми за биоса по този въпрос. Ъпдейти за биоса 5ALi61 нови няма, поне доколкото съм проверявал.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2003
    Мнения
    775
    #2

    HDD 80+ GB i stari dana

    "Трактор надо !!!!!! " !!!





    за всеки случай - провери на сайта на производителя - от поста ти не става ясно дали е Acorp или друга марка дъно



    /offofpic/



    цитата е от много стар виц за чукчите и грузинците..

  4. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2002
    Мнения
    23
    #3

    HDD 80+ GB i stari dana

    поогледах се откакто постнах във форума. намерих някакви ъпдейти за биоса за разширение на възможностите му. доколкото видях са точно за моя биос: Acorp, 5ali61, от 99 година, award modular version 4.xx -не си спомням точно колко ми беше версията.обаче не искам да си флашвам биоса веднага, щото отиде после една седмица да го нося по фирми ако стане нещо. .разбрах от форуми, че трябва биоса да боддържа LBA, за да 'вижда' големи хардове. отидох там, където се настройват хардовете Master/Slave/Auto и видях, че имам настройка за тип на харда и позволява да се сменя типа между Normal, LBA и Large. мисля, че това ми трябва, но ако някой знае нещо да каже, че лоша работа. на сайта на акорп има ъпдейти, не са много нови, не се казва какво подобряват, пише Description Flash ROM 2 MB . :-?





    btw вижте тоя сайт: http://www.biosupgrade.co.uk/technic...ter_hdd_1.html

    мойто дъно е от 99 година както казах.. значи или поддържа до 32 гб. или до 137 гб. [:0][xx(][:I][V]

  5. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2002
    Мнения
    994
    #4

    HDD 80+ GB i stari dana

    Проблемът въобще не е в LBA mode.Такъв режим им даже още при някои 486 дъна.Даже и да не стане с биоса от Акорп има руски страници където блядовете са туикнали биоси за стари дъна и те разпознават по големи капацитети.Друг е въпроса че 80гб са доста за дъно от това време.Съмнявам се дали ще разпознае и 40гб:-)

    Ще поровя и ще ти пратя линк понеже реинсталнах уина и ми ги няма фаворитите:-)

  6. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2002
    Мнения
    23
    #5

    HDD 80+ GB i stari dana

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">цитат:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Проблемът въобще не е в LBA mode.Такъв режим им даже още при някои 486 дъна.Даже и да не стане с биоса от Акорп има руски страници където блядовете са туикнали биоси за стари дъна и те разпознават по големи капацитети.Друг е въпроса че 80гб са доста за дъно от това време.Съмнявам се дали ще разпознае и 40гб:-)

    Ще поровя и ще ти пратя линк понеже реинсталнах уина и ми ги няма фаворитите:-)



    <div align="right">оргинално мнение на Popkaro</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">





    супер! когато можеш ми ги прати. между другото ъпдейтнах си биоса до версията от 2000 година. сега според тоя сайт дето го писах горе, трябва да ми поддържа големи хардове [] .

    и все пак разчитам на тея туикове.



    кажете ми защо като направя настройките на харда си на NORMAL, мога да променям цилиндрите и главите и така да си направя около 123+ GB? егати настройките.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2003
    Мнения
    42
    #6

    HDD 80+ GB i stari dana

    От написаното дотук не стават ясни поне 2 основни неща:

    1.Какъв е БИОСА защото това дъно е има различни версии BIOS 1Mbit=на 128Kb или другия BIOS 2Mbit=256Kb

    2.На самото дъно освен 5ALi61 обикновено има изписана и някаква друга буква от "А... до F"- с това се разграничават различните ревизии на чипсета ALI Aladin 5 на дъното- само ако на чипа е изписано M1543C , тогава харддиска ти ще работи в <font color="red">Ultra DMA 66 </font id="red">режим!!!

    Не ме разбирай погрешно- може биоса ти да разпознава харддиска като Ultra DMA 66 но това не означава че той ще работи в този режим- нужно е и чипсета ти да е поне <font color="red">M1543C</font id="red">...

    Сега пак за Биоса ти- Ако той е от 128Kb има 3 основни ревизии

    versia <font color="red">1.2</font id="red"> от 11/24/98 = 32Gb HDD Ultra DMA33

    versia <font color="red">1.4</font id="red"> от 09/06/99 =137Gb HDD Ultra DMA66

    versia<font color="red"> 1.5</font id="red"> от 02/20/01 =137Gb HDD Ultra DMA66 тази версия изисква задължително и 80жилен IDE кабел иначе вади неприятно съобщение всеки път...

    Ако BIOS е от 256Kb то версията ver:3.3_66 работи без проблеми!



    Нови дискове например Western Digital Caviar SE 120Gb /8MB кеш работят идеално

    CPU Support MMX Pentium, AMD K5/K6-II/ K6-III up to 6x100 =<font color="red">600 MHz</font id="red">

    За безпроблемна работа с това дъно ти препоръчвам да си изтеглиш и някои програмки:

    ALi Integrated Driver v.2.05

    ALi IDE Bus Master Driver v.3.56

    ALI AGP Utility v.1.40

    Ali IDE and Cache Utility v1.05

    ALI GeneSystem Logic Monitor 518



    Това е засега -дано съм ти бил поне малко полезен.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2002
    Мнения
    23
    #7

    HDD 80+ GB i stari dana

    KingDiamond, изключителен си!



    В момента версията на биоса ми е 3.3_66. На чипа пише точно M1543C ! Значи проблемът ми вече е решен. Сега остава да си взема харддиск. Мисля, че този, който предлагаш Western Digital Caviar SE 120Gb /8MB е подходящ, а и е на почти еднаква цена със този на Seagate. Ще дръпна и програмките и.. :-)

  10. Member
    Тук е от
    Mar 2002
    Мнения
    637
    #8

    HDD 80+ GB i stari dana

    ... и да се похвалиш после



    >

  11. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2002
    Мнения
    23
    #9

    HDD 80+ GB i stari dana

    ok ;-)

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2003
    Мнения
    42
    #10

    HDD 80+ GB i stari dana

    Ljancho [] -Щом ще взимаш Western Digital Caviar SE 120Gb /8MB кеш гледай да не те минат с по-малка гаранция защото той е с <font color="red">36 месеца </font id="red">пълна гаранция!!! Или направо отиди на ул"Коста Лулчев" на 100метра след ИЧС- там на първия етаж в един хотел са WestTech-- вносителите на Western Digital и ако се харесате[:D] можеш да си го вземеш направо от тях!

  13. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2002
    Мнения
    23
    #11

    HDD 80+ GB i stari dana

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">цитат:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Ljancho [] -Щом ще взимаш Western Digital Caviar SE 120Gb /8MB кеш гледай да не те минат с по-малка гаранция защото той е с <font color="red">36 месеца </font id="red">пълна гаранция!!! Или направо отиди на ул"Коста Лулчев" на 100метра след ИЧС- там на първия етаж в един хотел са WestTech-- вносителите на Western Digital и ако се харесате[:D] можеш да си го вземеш направо от тях!



    <div align="right">оргинално мнение на KingDiamond</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">





    KingDiamond, аз съм от Бургас [] .Обаче пък ще го имам предвид това, че е с 36 мес. гаранция[]. Виж ако не ми достигнат с малко парите, ще си купя с 2мб кеш или версията на Seagate също от 2мб -за тях(Seagate) мисля, че гаранцията е 1 година. Благодаря все пак.[:D]

  14.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Dobrite stari PC-ta - na4ini da gi opolzotworim
    От didoriginal във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 18
    Последно: 27-02-03, 17:16
  2. Stari westnici
    От kkp във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 2
    Последно: 12-04-02, 01:18
  3. overclock na stari shtaigi
    От Blizzard във форум Овърклок
    Отговори: 18
    Последно: 10-04-02, 23:11
  4. prodavat li dana EPOX v BG ???
    От mitak във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 35
    Последно: 15-03-02, 14:20
  5. Smjana na AGP delitel pri S370 dana??????
    От Mitko744 във форум Овърклок
    Отговори: 3
    Последно: 31-03-01, 16:07

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе