Резултати от 1 до 8 от общо 8

Микровълновата "изгърмя"

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Плевен
    Мнения
    117
    #1

    Микровълновата "изгърмя"

    Здравейте,
    преди ден два микровълновата "гръмна". Както размразяваше, се чу звук като на гръмнал предпазител, но доста по-силен и микровълновата спря да работи. "Мидея" с електронно управление:

    2014911142740.jpg а модела е 2014911142905.jpg

    Като е включена в контакта часовника/дисплея свети. Можеш да избереш функция, време и да я стартираш, но след това се чува едно бучене, като лампата не свети и чинията не се върти. Проверих предпазителите /има на малка платка на входа за 220V и един голям на единия изход на трафа/ - здрави са. Проверих входа на трафа - има 220V. Замерих магнетрона между клемите - около 2 ома /ако може да се вярва на уреда ми/ и към корпус - няма късо/отечка. Проверих ключетата на вратата - работят както трябва, няма някое да се е прецакало. Не знам само как да премеря трафа. На входа е около 5 ома. На изхода има 3 края, като между двата /единия отива на магнетрона, а другия минава през кондензатора, като има вързан диод към корпус/ има около 8-9 ома, а между тях и третия /на който има голям предпазител и отива на другия край на кондензатора/ няма нищо. Между третия край и корпус има съпротивление около 160 ома.

    2014911154617.jpg

    Не знам да ли са нормални тези стойности, но какво се случва: като е изключена буксата от магнетрона пак се чува бучене и след секунди започва да се чува и звук като "пращене" /изключвам от тока, защото "страх лозе пази"/. Разкачвам изхода на трафа и тогава има само бучене, без поява на "пращене". Като е изключен и трафа, тогава нищо не се случва, но часовника/дисплея си работи.
    Моля за някакви идеи.
    Печката е на 7-8 години, като още в гаранция при продължителна работа миришеше на бакилит. Не след дълго отиде в сервиз за смяна на траф /това в гаранция/. Какъв траф са сменили не знам, но преди година, баща ми сменява пак траф. Сега е с този:

    2014911141647.jpg

    и не съм сигурен, че е какъвто трябва. Магнетрона е такъв:

    2014911154521.jpg

    Ако се окаже пак същия проблем, мога ли да сложа траф от друга микровълнова /намират се по 20 - 30 лв за части/ или трябва с определена мощност според магнетрона.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на jonov
    Тук е от
    Dec 2009
    Живее в
    Лом
    Мнения
    1,203
    #2

    Отговор: Микровълновата "изгърмя"

    А що не си купиш за 60 лева една нова с 2/3 години гаранция Ще вземе да те убие тока - знаеш ли че има 4000 волта на магнетрона ?

    http://micro.nebelservice.com/site/datasheet.htm

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Плевен
    Мнения
    117
    #3

    Отговор: Микровълновата "изгърмя"

    Цитат Първоначално публикувано от jonov Виж публикацията
    А що не си купиш за 60 лева една нова с 2/3 години гаранция Ще вземе да те убие тока - знаеш ли че има 4000 волта на магнетрона ?

    http://micro.nebelservice.com/site/datasheet.htm
    Благодаря за информацията, но това не отговаря на въпросите. Тъй като мисля, че проблема е в трафа
    Цитат Първоначално публикувано от babatam Виж публикацията
    ...мога ли да сложа траф от друга микровълнова /намират се по 20 - 30 лв за части/ или трябва с определена мощност според магнетрона.

  5. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #4

    Отговор: Микровълновата "изгърмя"

    Цитат Първоначално публикувано от jonov Виж публикацията
    А що не си купиш за 60 лева една нова с 2/3 години гаранция Ще вземе да те убие тока - знаеш ли че има 4000 волта на магнетрона ?

    http://micro.nebelservice.com/site/datasheet.htm
    тока убива да ама волтовете мерят напрежение ..

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Плевен
    Мнения
    117
    #5

    Отговор: Микровълновата "изгърмя"

    Никой ли не знае какъв траф може да се сложи/смени?
    Има ли нещо специфично при тях и ако да - какво?

  7. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #6

    Отговор: Микровълновата "изгърмя"

    От друга микровълнова със същите литри, но при вас има нещо повече от странно.За 20г през мен са минали няколко хиляди печки и общо съм сменил 4-5 трафа, а вие на една печка втори път.
    Звучи ми повече от абсурдно.Тези трафове са солидни и много, ама много трудно горят.
    И плюс това когато изгори такъв траф - изгаря видимо, твоя е толкова чистичък, че нито една намотка не ми се вижда да е гряла, камо ли изгоряла.
    Далеч по вероятно е повреден магнетрон или високоволтовия диод към масата е окъсил и товари.
    Занеси твоя траф при друга печка и го пробвай или си намери магнетрон, кондезатор и диод и чрез смяна проверяваш кой от тях е източника на проблеми.Диода не може да се пробва с уред.Той всъщност е еквивалентен на няколко диода последователно свързани.Аз ползвам 10бр последователно свързани 1N4007 за проби.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Плевен
    Мнения
    117
    #7

    Отговор: Микровълновата "изгърмя"

    Цитат Първоначално публикувано от badr Виж публикацията
    ... твоя е толкова чистичък...
    Ами той е нов, на няма и година.

    Цитат Първоначално публикувано от badr Виж публикацията
    ...Далеч по вероятно е повреден магнетрон или високоволтовия диод към масата е окъсил и товари...
    Когато разкача изхода на трафа /остава без товар/ пак "бръмчи като електрожен". Затова мисля че е той. Значи трябва да търся от същия обем микровълнова. Благодаря.

  10. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #8

    Отговор: Микровълновата "изгърмя"

    Те изходите на трафа са два.В пост номер 2 от темата има линк към схемата на високоволтовата част на микровълнова.Тя е принципно същата при всички печки.От там може да се ориентираш.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 29
    Последно: 29-01-23, 16:48
  2. Отговори: 4
    Последно: 15-01-12, 23:07
  3. Отговори: 6
    Последно: 15-09-10, 17:53
  4. Отговори: 50
    Последно: 02-11-09, 07:24
  5. Отговори: 13
    Последно: 07-06-06, 10:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе