Резултати от 1 до 4 от общо 4

Уж запушен хладилник? Дали е така наистина?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    1
    #1

    Уж запушен хладилник? Дали е така наистина?

    Здравейте!
    Комшиите ми подариха един хладилник Candy, като казаха, че бил запушен и затова не им се разправя да го ремонтират. Аз обаче го взех, защото е голям, на външен вид изглежда много добре и като че ли няма други проблеми освен "запушването".
    Като го видях, едната тръбичка, излизаща от компресора беше разкачена (разпоена). Оказа се, че компресорът работи, но наистиха системата някъде е запушена. Моторчето върти, в началото се чува свистене от въздушната струя, която след няколко секунди отслабва доста.
    Първоначалната ми идея беше да викна майстор, който да го отпуши, да му сипне фреон, масло и др. и да запои тръбичката.
    Обаче си помислих, че може отпушването да ми струва скъпо, затова реших да пробвам да го отпуша с подръчни средства и чак тогава да викна техник да го зареди.
    Първо, срязах и другата тръбичка, излизаща от компресора, за да не му се случи нещо при опитите.
    След това взех една крачна помпа, вкарах маркуча в едната тръбичка и почнах да помпам. Само да уточня, че вкарвам въздух в посока противоположна на тази, в която нагнетява компресора. Идеята ми е, ако са се набили боклуци на някое тясно място, да ги изкарам по обратния път. Ако пробвам в другата посока, се случва същото като това, описано в следващите редове.
    Помислих си, че няма да излезе въздух от другата страна, но грешах. Излизаше въздух, но много бавно. Ако го оставя на 4 атмосфери, след 20 секунди спада на 3 атмосфери (според манометъра на помпата). Чувал съм, че компресорът по принцип създава налягане 30 атмосфери, затова помпах доста, но от другият край въздухът излизаше доста бавно (не знам с какво налягане, защото манометърът на помпата показва до 4 атмосфери).
    Въпросът ми е, има ли запушване, или такава е пропускливостта на системата? (Вярно, че налягането при нормална работа е високо, но щом газ (въздух) минава трудно, още по-трудно ще минава и течност (фреон)).
    И ако е запушен, с какво би могъл да се отпуши? В смисъл с някакъв разтворител/киселина/специален препарат... в краен случай мога да се добера до един голям компресор и да пробвам с него.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    295
    #2

    Re: Уж запушен хладилник? Дали е така наистина?

    Грам не съм специалист, но имах подобна случка с един хладилник.
    Наложи се да се подмени целия изпарител (ако се казва така), т.е. всичките тръбички вътре в хладилника - по-точно една дълга и много нагъната медна тръба.
    Доколкото разбрах, в нея тече не само фреон, а и някакво масло и именно то бе предизвикало запушването.

  4. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #3

    Re: Уж запушен хладилник? Дали е така наистина?

    Сам няма да се справиш.Обърни се към някой сервиз.С тази помпа само вкарваш допълнително влага в с-мата.Не опитвай с компресор за да не раздуеш тръбата на изпарителя.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    76
    #4

    Re: Уж запушен хладилник? Дали е така наистина?

    Компресорът дава налягане 7-8 bar. Ниската пропусклилост се осигурява от капилярната тръба.
    Нормално дебита и е от 4 до 8 л. на минута.

    Наистина по-добре викни сервиз.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Хладилник-фризер Привилег 7970 - дали е инверторен?
    От Raicho във форум Ремонт и сервиз - Хладилна техника
    Отговори: 3
    Последно: 24-06-14, 23:22
  2. Хладилник - дали е за смяна?
    От ontario във форум Ремонт и сервиз - Хладилна техника
    Отговори: 16
    Последно: 20-09-12, 20:40
  3. Запушен дренаж на хладилник/фризер Prestige PRT325FFCS
    От milev във форум Ремонт и сервиз - Хладилна техника
    Отговори: 3
    Последно: 09-04-12, 20:48
  4. Хладилник Indesit BAN 12 NF - така ли трябва да работи компресора?
    От Alias във форум Ремонт и сервиз - Хладилна техника
    Отговори: 1
    Последно: 16-10-07, 20:04
  5. междинка:А дали е така?
    От tonych във форум Логически задачи
    Отговори: 11
    Последно: 25-01-07, 17:25

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе