Резултати от 1 до 10 от общо 10

Хладилник Gorenje - проблем с термостат

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    May 2009
    Мнения
    10
    #1

    Хладилник Gorenje - проблем с термостат

    Привет!
    От много време следя форума като гост, но вече се регистрирах, защото и при мене възникна проблем .
    Имам хладилник "Горенье" с отделна горна нискотемпературна камера от 1993 г. Работеше безупречно до декември 2007 г., когато му сменихме термостата. По неведоми причини беше пълен с вода и отказал. Работи нормално до 10 т.м., когато отново термостатът му сдаде багажа. Уж беше някакъв "по-така" по думите на техника, който го монтира през 2007 г. Извиках същия техник, той постави нов термостат, но докато го монтираше, ми изнесе една лекция, от която разбрах, че хабер си няма от тази техника. Термостатът имал БИМЕТАЛНА ПЛАСТИНА , освен това служил и като ТОКОВА ЗАЩИТА на компресора. На въпроса ми, той не действа ли на пусково реле, а то да подава ток от мрежата към мотора, просто си замълча. Та така, тръгвайки си, ни каза да държим термостата на позиция "1", което много ме озадачи. Не случайно има 7 позиции. Като наблюдавам поведението на хладилника тези дни, започвам да си мисля, че ни е монтирал термостат с неподходящи характеристики. Защото:
    1. Хладилникът, дори на позиция "1", много рядко изключва. Цикълът "работа-почивка" не ми харесва!
    2. Температурата в хладилната част е доста ниска, за камерата не мога да преценя, там всичко е замръзнало.
    3. По охладителната панела започна да се трупа лед.
    Виждам, че във форума участват много компетентни професионалисти, затова искам мнението им, дали съм прав, или всичко е нормално.
    За което благодаря!

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на fXOrange
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Lyon
    Мнения
    3,213
    #2

    Re:Проблем с "Горенье"

    не съм специалист по хладилници.
    Предполагам че вратата не му се затваря добре, щом той спира рядко да работи, и се набира лед.

  4. Junior Member
    Тук е от
    May 2009
    Мнения
    10
    #3

    Re:Проблем с "Горенье"

    Благодаря та fXOrange за отделеното внимание, но вратите се затварят идеално.
    Не може довчера (примерно!) да е работил без тези проблеми, а от момента на замяната на термостата изведнъж вратите да не прилепват добре .

  5. Moderator Аватара на fXOrange
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Lyon
    Мнения
    3,213
    #4

    Re:Проблем с "Горенье"

    просто така предположих, защото ако се образува лед, това често се случва заради лошо затваряща се врата.
    Поради същата причина, хладилникът може да работи постоянно, за изравняването на нужната температура, която отговаря, на дадена цифра на термостата.

  6. Junior Member
    Тук е от
    May 2009
    Мнения
    10
    #5

    Re:Проблем с "Горенье"

    Явно специалистите по празниците не са били пред компютрите, затова нямам още компетентен отговор. Продължавам да наблюдавам. Времето, през което компресорът не работи, не е достатъчно да се стопи заскрежаването по охлаждащата панела и при последващо включване водните капки замръзват и върху тях се трупа нов скреж. И така нататък... Със стария термостат, който държах на позиция 3, ако при работещ компресор превъртах към позиция 1, компресорът спираше, защото температурата в хладилника се оказва по-ниска от зададената на позиция 3. Сега е на 1 и няма мегдан накъде да го намалявам (т.е. да повишавам температурата на сработване). Затова си мисля, че параметрите на термостата не съответстват на нужните за моя хладилник. Ако е така, да отивам да се разправям в сервиза

  7. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #6

    Re:Проблем с "Горенье"

    Я измери температурата на хладилника и фризера. Да не се окаже, че проблема не е в термостата.

  8.  
     
  9. KTT
    KTT е офлайн
    Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    531
    #7

    Re:Проблем с "Горенье"

    И аз имам подобен проблем. Хладилник с 2 компресора - за фризера и за хладилника. Единият компресор е италиански, другия японски. Термостата на хладилника изкарва около 1- 2 години. Слагал съм италиански, немски, руски термостати, като най-дълго изкара с руския. Т.к. не ми е ясно от какво се получава този ефект, си го обясних с по-висок пусков ток и съответно натоварване на контакта на термостата и искрене. Сега съм сложил пак руски, като паралелно на контакта съм вързал искрогасителна верига - кондензатор с резистор. Ще видя дали ще има някакво подобрение. Иначе нямам проблем с хладилника. Работи си нормално.

  10. Junior Member
    Тук е от
    May 2009
    Мнения
    10
    #8

    Re:Проблем с "Горенье"

    Драги Julian, благодаря за взетото отношение, но съвсем естествено е, при положение, че хладилникът работи все едно, че термостатът е поставен на позиция 7, температурите да са възможните най-ниски. Точно в това е проблемът - няма възможност от регулиране на температурата по желание на собственика. А това е едно от предназначенията на термостата (той и терморегулатор). Започвам да си мисля, че ми поставиха термостат за фризер, или за някакъв хладилник с много по-голям обем. И като са знаели какви ги вършат, ме "посъветваха" да го държа на 1. Но и на 1 поддържа температури като на полюса Сега се връщам от сервиза, но беше затворено, сигурно са по адреси. Ще трябва да им обясня някои неща около хладилната техника... Да вземат да попрочетат нещо, не да я карат занаятчийски

  11. rkk
    rkk е офлайн
    Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    905
    #9

    Re:Проблем с "Горенье"

    Драги ivanko,попаднал си на човек дето не е наясно с тези неща...Хладилника ти има вътре табелка с информация ,моля те препиши я тук и премери температурите на хладилната и фризерната част,термостата който ти е сложен не е за него...

  12. Junior Member
    Тук е от
    May 2009
    Мнения
    10
    #10

    Re:Проблем с "Горенье"

    За съжаление, табелка вътре няма. Има само една, да се слага лампа до 10 W. Вероятно тази, за която става дума, е някъде отзад, но ми е трудно да издърпам пълния хладилник (в момента съм с 2 патерици ). Имам хладилен термометър, долу в хладилника е +5 С, горе е +9 С, а във фризерната част е -18 С. Ако това говори нещо...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Хладилник Gorenje RF 6278 W проблем ли е това?
    От porko във форум Ремонт и сервиз - Хладилна техника
    Отговори: 18
    Последно: 07-07-15, 09:24
  2. Проблем с хладилник Gorenje K337CLA
    От kristi77 във форум Ремонт и сервиз - Хладилна техника
    Отговори: 12
    Последно: 18-07-13, 07:59
  3. Хладилник Gorenje RK 6284 W
    От pipe82 във форум Хладилна техника
    Отговори: 2
    Последно: 16-09-10, 13:21
  4. Хладилник Gorenje RK63391DE
    От Georgi Penchev във форум Хладилна техника
    Отговори: 5
    Последно: 18-08-10, 12:04
  5. Хладилник Gorenje RK65325DE
    От Georgi Penchev във форум Хладилна техника
    Отговори: 0
    Последно: 13-08-10, 17:14

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе