Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 17

Хладилник - дали е за смяна?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    9
    #1

    Хладилник - дали е за смяна?

    Здравейте,

    от известно време се замислям за смяна на хладилника, четох че той е един от най-важните консумиращи ток уреди ако не работи както трябва.Хладилника е SILTAL от 1998г. и има камера в горната си част.Висок е около 190см.Кое ме смущава? Това, че вероятно уплътненията са заминали - преди трябваше да се чака известно време ако го затвориш и после искаш пак да го отвориш т.е. няма този вакуум като преди.От време на време образува голям лед на стената и като тръгне да се топи отзад прелива ваничката и потича по пода в кухнята.Иначе си изстудява - за това няма проблеми.
    Снимал към и компресора да видите - по-късно ще сложа снимка.
    Какво мислите по въпроса?Дали само уплътнения на вратите да сменя и кой може да го направи?
    Какви са признаците, че един хладилник е за смяна.

    Мерси


  2.  
     
  3. igt
    igt е офлайн
    Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    176
    #2

    Re:Хладилник - дали е за смяна?

    Всичко е въпрос на виждания по въпроса.
    Голямото количество лед се полечава вследствие на натоварването - слагането на храни или напитки в хладилника в голямо количество, както и ако е нагласен да студи повече. Всичко е субективно.
    От 1998 година досега сто процента уплътенията са заминали, в резултат на което влизо малко по малко топъл въздух отвън.
    Там където живееш потърси човек занимаващ се с ремонт на хладилна техника за консултация по въпроса.
    Изложените от теб болежки не обосновават нуждата за смяна на уреда, но ако имаш някой лев можеш да предприемеш тази стъпка.
    Успех в решаването на проблема.

  4. Novice
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    9
    #3

    Re:Хладилник - дали е за смяна?

    Един познат който има сервиз ме посъветва да не сменям уплътненията на хладилника - по причини:
    1. За моя модел хладилник вече няма да намеря оригинални, понеже е от преди 14г.
    2.Тези, които сменят ще ми сложат някакви други и после ще си бия главата

    Какво мислите по въпроса?Все пак пишете, че е практика да се сменят тези уплътнение след години?

  5. Moderator Аватара на avenger
    Тук е от
    Mar 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    759
    #4

    Re:Хладилник - дали е за смяна?

    Не знам доколко можеш да се довериш на твоя познат,ама щом си работи добре уреда,едва ли трябва да го сменяш.Има хора/сервизи,които изработват уплътнения за хладилници по поръчка.По-добре пиши откъде си,може някой да знае.

  6. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,744
    #5

    Отговор: Хладилник - дали е за смяна?

    Цитат Първоначално публикувано от ontario Виж публикацията
    Здравейте,

    от известно време се замислям за смяна на хладилника, четох че той е един от най-важните консумиращи ток уреди ако не работи както трябва.
    Ако те притеснява консумацията на хладилника, то знай, че колкото и зле да работи повече от 25лв на месец не може да изхарчи.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,205
    #6

    Отговор: Хладилник - дали е за смяна?

    badr,
    Бихте ли обяснили на базата на какъв разход в рамките на 1 час сте посочили 25лв. сметка за еленергия?
    Аз вече не помня точно колко е 1kWh по дневната тарифа, но май беше около 0,18ст.
    Питам, защото уплътненията на моя "любим" Gorenje също са тръгнали и искам да преценя какво да го правя.
    В случай, че този разход е верен, то 12х25=300лв., което е една трета от цената на нов AEG примерно.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,744
    #7

    Отговор: Хладилник - дали е за смяна?

    Този разход е максимално възможния - например при повреден термостат.24hх150w(мощност на компресора)=3,6кw.х 30дни=108кв.х 0.21лв и ето приблизително 20-25 максимален разход.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,205
    #8

    Отговор: Хладилник - дали е за смяна?

    Благодаря за разясненията!

  11. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    1,384
    #9

    Отговор: Хладилник - дали е за смяна?

    Гена,така и така си му свикнал да го ремонтираш,що не вземеш уплътнител и да си го смениш.Да не говорим,че е голям смях безумни сметки от битов хладилник и търсене на "икономични"модели;а тва АЕГ-то конденза ли ще си преработва на ток,няма ли да харчи.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,205
    #10

    Отговор: Хладилник - дали е за смяна?

    За смяната на уплътненията - мина ми мерака да се занимавам с ремонти на остарялата техника!
    А и гадът е вече на над 8 години все пак.
    Да AEG-то ще харчи ток, разбира се. Но се надявам поне електрониката му да не е толкова "жълта", като на Gorenje.

    Относно големите сметки - имам опит по въпроса с два хладилника.
    Последния беше Obod - Югославски от 1991, компресор Panasonic (май сингапурски), обем около 220л, с горна камера.
    Смених го през 2007 с Liebherr CP-35030 (Made in Germany, не е български), 322л. При еднакви други условия, консуматори и т.н. разликата в сметките за ток беше от порядъка на 5-10лв. на месец тогава. Да не говорим, че сега чувам само щракането при превключването на двата охладителни кръга.
    Другото животно е един "Смоленск" със 140W хоризонтален компресор, който харчи два пъти повече от Gorenje-то и звучи при работа като трактор. Нищо, че е само 100л.
    Този пост е редактиран от Gena_bs; 20-09-12 в 00:54.

  13. Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Мнения
    174
    #11

    Отговор: Хладилник - дали е за смяна?

    към badr,
    Този разход е максимално възможния - например при повреден термостат.24hх150w(мощност на компресора)=3,6кw.х 30дни=108кв.х 0.21лв и ето приблизително 20-25 максимален разход.
    Сметките по-принцип са верни. Направих малка проверка - за себе си. Аз съм към EVN. Към днешна дата, консумацията от 108 киловата месечно = ~ 18 лева. При това - само на дневна тарифа. Това за мен не е толкова важно, интересува ме - ще издържи ли компресор (и каква марка/производство), която ще работи нонстоп 30 дена Х 24 часа ? Защита някаква, няма ли да сработи ? Щото имам наблюдения от руски и чешки (стари-но работещи още) - 4-5 дена работят нонстоп в жегите лятото, но не се пипат с ръка-грее яко !. Защитата им е само от пусковото реле, няма кликсон. Но термостатите са изправни (степен 3 от 7 възможни), уплътненията са заминали отдавна, вратите - провиснали.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    1,384
    #12

    Отговор: Хладилник - дали е за смяна?

    Едва ли при равен обем разликата ще е повече от 5 лв на месец.Още стои (вече изключен) един Минск с отделна горна камера на R12 от началото на 80те години,без ръжда вътре/вън или скъсани уплътнения.Прави сибирска зима,новите ряпа да ядат,само дето много бръмчи.Те това е машина(за хора с леки увреждания на слуха),не тези нови пикливи хладилници,от които една студена вода не можеш да пиеш и се развалят през година.До Минска е сложен вертикален фризер Снайге от 92 година (мисля,че също е на R12),на който лятото околната Т е 40 градуса и може цял ден да не изключва-нито се е развалял,нито сметката за ток е голяма.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,205
    #13

    Отговор: Хладилник - дали е за смяна?

    Обемът не е равен. Аз просто съм забравил точните стойности. Liebherr е 322л, а Obod - поне 100л по-малък.
    И аз сравнявам 8 годишен с 2xDanfoss R600a и нов AEG, на който не знам типа на хладилния агент. За хладилник Минск (топ модела от времето на СССР, ако не греша) с R12 и минимум 2мм стоманен корпус е ясно, че ще работи много по-добре по дефиниция.
    Относно студената вода - нямам оплаквания по този показател от Gorenje, а от Liebherr пък въобще никакви. И двата са настроени на 6 градуса и си ги поддържат.
    Далеч съм от мисълта, че новите хладилници са поне четвърт толкова добри, колкото моделите от преди 1997! Просто оттогава всички стоки са доста "пожълтели".

  17. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    1,384
    #14

    Отговор: Хладилник - дали е за смяна?

    Gena,тия на 134 май не карат дълго,като предишните на R12.А Горенето ти не е старо и не е по-различно от ново АЕГ(новите и те са на R600),ako АЕГто не е ноуфрост де,та да има изменения.Само че Данфосите са ти словенски и профитата не се изказват ласкаво за тях (мой бегли наблюдения са ,че много бързо им се разхлопват пружините,яко загряват и дебита нещо го няма-иска бая работа,докато почне да сваля Т).Но щом си работи-слагай едни гуми (10-20 лв) и си свиркай.
    Ти остави "пожълтяването",ами и всичко направено,та да не подлежи на ремонт-мъка за бедния българин.

  18. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,744
    #15

    Отговор: Хладилник - дали е за смяна?

    Цитат Първоначално публикувано от *George* Виж публикацията
    към badr,
    Това за мен не е толкова важно, интересува ме - ще издържи ли компресор (и каква марка/производство), която ще работи нонстоп 30 дена Х 24 часа ? Защита някаква, няма ли да сработи ? Щото имам наблюдения от руски и чешки (стари-но работещи още) - 4-5 дена работят нонстоп в жегите лятото, но не се пипат с ръка-грее яко !. Защитата им е само от пусковото реле, няма кликсон. Но термостатите са изправни (степен 3 от 7 възможни), уплътненията са заминали отдавна, вратите - провиснали.
    Руските хоризонтални компресори КХ-13 мисля че се казваха.Окомплектоваха се с тях Минск. Бирюса и Зил.Те единствени могат да издържат този режим.
    Всичко останало - минат ли 20-тина дни без да изключат - компресорите им заминават във вечните фреонови полета.Много рядко в единични случаи може да оцелее такъв, но и той е прегряван.
    Най-често поредицата е такава.Спира термостата, а седмица по късно и компресора.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Хладилник-фризер Привилег 7970 - дали е инверторен?
    От Raicho във форум Ремонт и сервиз - Хладилна техника
    Отговори: 3
    Последно: 25-06-14, 00:22
  2. Хладилник Мраз 140 - смяна на лампа
    От producer във форум Ремонт и сервиз - Хладилна техника
    Отговори: 0
    Последно: 03-08-13, 09:10
  3. Смяна уплътненията на хладилник?
    От petarpiperov във форум Ремонт и сервиз - Хладилна техника
    Отговори: 2
    Последно: 20-08-10, 23:33
  4. Уж запушен хладилник? Дали е така наистина?
    От Nuclear във форум Ремонт и сервиз - Хладилна техника
    Отговори: 3
    Последно: 08-10-07, 07:06
  5. Смяна компресор на хладилник
    От PATRIOT BG във форум Ремонт и сервиз - Хладилна техника
    Отговори: 2
    Последно: 17-08-06, 01:10

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе