Дисплеят на вашия нов телевизор не е калибриран когато го извадите от кашона. А ако дисплеят ви не е калибриран, можете да изпуснете важни детайли от изображенията. Разбира се, може да платите на професионалист, но може лесно да се справите и сами като използвате професионални инструменти за калибриране.
Често чета по форумите за коригирано на око...Има много такива. Когато същият телевизор беше проверен чрез хардуерни измервания, обикновено се оказваше брутален ужас и кошмарни грешки.
Честно казано - с настройването на око, те просто напуснаха стандартните настройки.
Какво е калибриране?
Калибрирането в най-широкия смисъл на думата е оптималната настройка на оборудването, за предпочитане въз основа на измервания. Думата обаче често се използва погрешно, включително тук във форума, за прости настройки, които можете да промените като потребител. Но калибрирането, разбира се, е нещо повече от това. Калибрирането настройва цвета според индустриалния стандарт, използван при заснемане на филм. По този начин се доближавате възможно най -близо до изобразяването, както са искали създателите на филми. Калибраторът обаче не се занимава само с цвят, но и другите опции и настройки на телевизора са включени, за да се получи картината възможно най-перфектно.
Можете обаче да калибрирате LCD, OLED или плазмен телевизор. Възможно е също така да се подложи проекторът на калибриране. Процесът на калибриране е малко по-различен от процеса, който описвам по-долу, но основната предпоставка е същата. Важно е да определите дали искате да калибрирате само дисплея на 2D материал или също така оценявате оптимален дисплей на 3D материал.
Колко струва?
Както бе споменато, у нас няма професионалисти, които могат да извършат калибриране по ISF за вас. В това отношение България изостава от държави като САЩ и Англия. Там повече потребители виждат предимството на калибрирането и осведомеността за него също е по-голяма. Плащате сума, която е между 180 и 350 евро, в зависимост от разстоянието на пътуване и какво ще калибрирате.
Можете ли да калибрирате всеки телевизор?
Да. В края на краищата имате телевизори от няколко-стотин евро с минимални опции за настройка и телевизори от хиляди евро с всички професионални (isf) опции. Все пак, всеки телевизор може да бъде калибриран, но трябва да го направите с това, което имате. Повечето телевизори, включително тези за стотици евро, имат най-важните опции за настройка за оптимизиране на дисплея на изображението. Помислете за сивата скала, яркостта и баланса на бялото. Не е задължително да имате нужда от стотици опции, скрити в подменютата, за да калибрирате телевизор, но колкото повече опции, толкова по-точно може да се регулира дисплеят.
Очаквания и преживявания
Очакванията са може би най -трудната част от калибрирането. Това, което можете да очаквате, е, че наред с други неща, възпроизвеждането на цветовете отговаря на стандартите, наложени от индустрията, но това, разбира се, е красиво на хартия. Това понякога е малко трудно за хората, които имат калибриран телевизор. Някои хора установяват, че телевизорът им показва по-малко интензивни цветове след калибриране, например, което има смисъл, тъй като тези цветове в предварителните настройки на телевизора често са наситени и следователно не са естествени. В много случаи получавате по-малко цвят, но цвят, който съответства на това, което режисьорът е имал предвид. Това вярно възпроизвеждане е отправна точка на калибрирането.
Предварително зададени настройки/пресети
В резултат на някои въпроси по тази статия добавих заглавието „предварително зададени“. Много телевизори и особено моделите от висок клас имат предварително зададени режими за оптимално показване на изображението, според производителя. Най-известният режим е режимът THX, коригиран от известната компания THX, който поставя различни изисквания към дисплея на изображението. Как тези режими се сравняват с професионално калибриране. Отговорът на това е съвсем прост; режим като THX режим се подрежда, като се разглеждат общите свойства на дисплея и за това се избира средна стойност. Режимът THX никога не е настроен точно на панела, който имате у дома (всеки телевизор, дори със същия номер на модел, е различен) и не отчита точната ситуация и среда на телевизора. Това са две много важни части от професионалното калибриране, също направено от някой, който се ръководи не само от измерванията, но и от опита и окото на експерт. Предварително зададена настройка като „THX Cinema“ е стъпка в правилната посока за реалистично възпроизвеждане на изображението, но никога не се доближава до професионално калибриране. Детайлите, опитът на калибратора, панелът и околната среда са фактори, които наистина определят как да извлечете максимума от вашия телевизор.
Какво трябва да вземете предвид предварително?
В повечето случаи професионален калибратор пуска висококачествен HD сигнал и след това е ред на Blu-ray. Когато възпроизвеждате Blu-ray диск, не е нужно да се занимавате с компресия и изходният материал е близък до това, което създателите на филми са имали предвид. Ето защо е важно да имате Blu-ray плейър, с който да показвате изображения на вашия телевизор. Това няма да е проблем за повечето хора, обмислящи калибриране, тъй като това често са истинските любители на домашното кино, които обичат да гледат филм с най-високо качество няколко пъти седмично.
Въпреки това, Blu-ray плейърът не трябва да бъде изключително скъп модел, дисплеят на изображението може да се регулира оптимално с всеки Blu-ray плейър. Калибраторът обаче не прави нищо с настройките на Blu-ray плейъра. Той трябва да предава сигнала на изображението възможно най-чисто към телевизора, който след това представя правилното изображение с калибрираните настройки. Затова се уверете, че вашият Blu-ray плейър и евентуално приемник, ако е между тях, не прави нищо или почти нищо с изображението.
Мога да си представя, че гледате и много нормални телевизионни програми, но калибрирането на този дисплей е много трудно. Сигналът варира много в зависимост от доставчика/региона и дори може да варира в зависимост от канала. Тогава говорим за възпроизвеждане на цветовете, но и за компресията и общото качество. Blu-ray е основната отправна точка, но използваните за това настройки на картината могат да се използват и за цифровия телевизионен сигнал или друг цифров източник без никакви проблеми.
Много важна част от калибрирането и следователно със сигурност нещо, за което трябва да помислите предварително, е падането на светлината. В коя стая гледате телевизия и по кое време на деня правите това? Светлините са включени и ако да, кои светлини? Слънцето грее ли по това време на деня? Цялата тази информация е важна за калибратора, тъй като засяга например настройките за яркост и гама, които да се използват. Ако често гледате филми на тъмно, например, е желателна по-висока гама настройка. Вашата ситуация трябва да бъде обсъдена с калибратора преди началото на калибрирането и за предпочитане преди той да дойде в дома ви. Препоръчително е да калибрирате телевизора си в момента, в който използвате телевизора най-много.
Калибрирането
След като вземете решението, консултирате се с калибратора и насрочите среща, идва моментът на самото калибриране. За тази цел калибраторът взема собствено оборудване, в този случай състоящо се от сензор (, който е поставен на екрана и може да измерва, наред с други неща, яркостта и цветовото възпроизвеждане, и лаптоп, на който данните, получени от този сензор се показват. В Blu-ray плейъра се поставя кали
бриращ диск, с който тестовите шаблони се появяват на екрана.
Калибрирането обаче не се извършва само чрез разглеждане на числа. Редица важни настройки се извършват визуално и тук идва малкото опит и обучение на калибратора. Ситуацията и времето на деня, както е описано по-горе, също са важни за тези настройки, които се извършват визуално. При различна светлина получавате различни резултати.
В точките по -долу преминаваме накратко през калибрирането. Трябва да получите ясно обяснение на важни измервания или настройки от калибратора, ако се интересувате от това. Очакванията, които имате, също се обсъждат предварително, за да може това да се вземе предвид. В тази статия няма да навлизам твърде дълбоко в конкретни настройки, това е нещо, което е най-добре да се направи със самия професионалист.
1. Както бе споменато, първо обсъждате собствените си очаквания от калибрирането и калибраторът обяснява какво точно е намерението. Можете да посочите какво трябва да се вземе предвид и калибраторът ще посочи какво иска да постигне.
2. Сензорът е поставен на вашия телевизор и е свързан към лаптопа на калибратора. Специалният Blu-ray диск с тестови модели се възпроизвежда и калибрирането започва.
3. Въпреки това, преди да калибрира телевизора, той първо разглежда текущите настройки и стойности. Създава се еталон, от който да се работи. По този начин текущият дисплей се анализира от сензора и от него се връщат измерванията.
4. След това калибраторът преминава през общите настройки на вашия телевизор, за да направи корекции, ако е необходимо. Помислете например за опциите или настройките за движение, които увеличават динамичния контраст. В крайна сметка искаме чист и естествен образ, така че ще видите, че много от тези опции са деактивирани. Ако е необходимо, ще получите обяснение защо те трябва или не трябва да бъдат активирани при съответните настройки.
5. Сега започва действителното калибриране с измервания, като се използват различни тестови модели. Калибраторът започва с оттенъци на сивото, от 0 до 100 процента, и след това идва измервания, които позволяват на калибратора да регулира настройките на телевизора. На малки стъпки дисплеят се издърпва към стандартите, наложени от индустрията. Също така гамата, яркостта и контрастът се доближават, всичко въз основа на тестови модели. Филмовият материал не се гледа, защото трябва да имате калибрирана начална точка.
6. След това се добавя цветният триъгълник. Това е спектър от цветове, през който преминава линия, която телевизорът трябва да следва възможно най-отблизо. Калибраторът работи, наред с други неща, с яркостта, наситеността и оттенъка на основните и вторичните цветове, за да постигне това вярно възпроизвеждане. Тази настройка на цвета отнема най-дълго време, но е може би най-важната част от калибрирането.
7. След цветовете отново се обръща внимание на сивите стойности и балансът на бялото също се регулира, и двете въз основа на измерванията. Очите обаче също играят важна роля в това. Например, едно измерване може да каже, че е перфектно, но окото на експерта все още може да види леко червен оттенък, например. Следователно това е комбинация от измервания, анализи, опит и окото на експерт. Други настройки, които също се регулират визуално, са яркостта и остротата.
8. Последната стъпка е може би най-забавната за човека, който е извършил калибрирането. Сега ще използвате калибратора, за да видите някои филмови материали, които той или тя е донесъл със себе си или които искате да видите. Различните настройки се проверяват отново и разбира се окото трябва да даде одобрението.
Обширното калибриране, както е описано по-горе, може да отнеме 1,5 до 2 часа, така че трябва да отделите време. Но дали резултатът е същият?
След калибриране
Веднага след като телевизорът е калибриран, естествено искате да започнете незабавно с най-добрите си филми, но страхотното е, че получавате и отчет за калибрирането. Калибраторът ви предостави документ, в който графики и цифри показват какви са измерванията преди и след калибрирането. Ще получите кратко обяснение, за да можете също (частично) да разберете какво точно е направено и да видите, че показването на изображението вече е по-близо до наложените норми и стандарти. В допълнение, Записвате си най-важните настройки, включително управление на цветовете, баланс на бялото и гама, така че винаги да имате резервно копие, ако загубите настройките на вашия телевизор.
https://fwd.nl/beeld/tv-professionee...-ultra-hd-hdr/
За да схванете адекватно информацията в тази тема, е необходимо:
- да имате апаратни средства за провеждане на процедурата
- да разбирате как влияят на процеса входният сигнал и външното осветление
- да сте наясно с възможните настройки във вашият телевизор чрез обикновеното потребителско, и желателно сервизно меню
- да разбирате методиките на калибрация по баланса на бялото и CMS (Color Management Space)
- да умеете да ползвате поне една програма за оценка качеството на калибрация
И така, предлагам собствениците на колориметри и спектро(радиометри/фотометри), а по съвместителство и собствениците на TV да се присъединят в изработването на препоръки за апаратната настройка на различни марки.
За калибрацията са ви нужни, минимум 3 неща и малко знания :
1. Датчик/сензор (колориметър, още по-добре спектрофотометър, спектрорадиометър)
Добър сензор, първоначално подходящ, професионално ниво днес струва 12 до 17 хиляди долара за спектрометър. Но в работата се нуждаете от два сензора. Вторият е тристим. Това е с около 7-8 хиляди долара повече.
Те са много, с порядъци по-точни от човешкото око. Разбира се има и любителски за по няколко стотин долара, но тяхната точност е ниска.
Водещите производители на датчици и техните модели:
Внимание!
След 1 година ще ви се наложи да хвърлите колориметъра или да го отправите в околосветско пътешествие, на производителя - за прекалибрация (услугата струва $100, без транспорта) - след известно време (1 година) заводската калибрация се променя (остаряване на филтрите, деградация и т.н.).
Съвет - не съхранявайте колориметъра на открит въздух или даже в кутия в шкафа. Датчика "плава" - заради влагата. За това, най-добре го съхранявайте в закрита кутия и е добре да положите някакъв влагопоглъщащ гел /силикагел/.
2. Софтуер
За професионални цели (студия) - използвайте LightSpace/ColourSpace, а за полу-професионални и любителски цели препоръчвам Calman. първият е по добър и точен, докато вторият е по-удобен.
Много сложен. Безумно мощен. Невероятно гъвкав. Просто: най-добрият инструмент в света за професионална работа с корекции на цветовете.
Да! Няма нищо близко и няма да има нищо като "едно копче".
Да! Тук малко трябва да помислите сами. И преди да бутате нещо, трябва да знаете темата.
И дълбоко. Какво правиш тук всъщност и защо
Но работи така, че всички онези нещастни 2-3 хиляди души за цялата сфера, които наистина имат нужда от изключително качествена настройка на екраните и които разбират, какво представляват правят с тях и каквото искат да получат. Те използват само този софтуер. Няма други опции.
https://www.lightillusion.com/colourspace.html
https://www.lightspace.lightillusion...ightspace.html
https://www.lightillusion.com/madvr_manual.html
https://www.lightillusion.com/forums...e-cms-732.html
https://www.lightillusion.com/forums/index.php
Безплатeн.
- LightSpace CMS - http://www.displaycalibrations.com/
- Argyll Color Management System
- Spectra-view
- HCFR - http://sourceforge.net/p/hcfr/wiki/Home/ няма автоматизиран режим с вградени патерни
Платен:
Calman, дори в Ultimate версията (за която плащате $3000 и след това - всяка година, за подновяване на абонамента, те изстискват още $800)
Това е, в крайна сметка: просто детински "едно бутонен инструмент" направен - наистина - за пълни тъпаци
Нивото там е - бутни онези цветни копчета, които ние самите ще покажем. Изобщо не е нужно да мислите. Става за теб. Каква е уловката?
Факт е, че Калман наистина не работи по дяволите! Но той е добър в това да те измами. За да те убедя, че всичко при теб е наред.
Той ще ви нарисува много красиви, разбираеми за всеки глупак, сграфики. Но всичко това е лъжа.
http://www.videovantage.com/?p=318
3. Еталонен източник на сигнал
За професионалистите - видеопроцесори, генератори и анализатори
Murideo
accupel
https://www.quantumdata.com/products.html
DVDO
Lumagen
imatest
hdfury
spectracal
Chromapure
- DVE Digital Video Essentials HD Basics - безплатно теглене
- DVE Digital Video Essentials HD Basics - платен 30$
- High-Definition-Benchmark е тестван при различни модели телевизори, дава добри резултати, и ще ви помогне да определите как точно видео настройките от менюто на вашия телевизор засягат качеството на изображението.
- AVS HD 709 диск от AVSForum Трябва само да го изтеглите и да го запишете на диск, като е добре да знаете, че безплатната версия ви дава достъп само до основните тестове за калибриране като яркост, контраст и цветове.
- HCFR Colormeter
https://www.avsforum.com/threads/col...#post-60185865
https://www.itu.int/dms_pubrec/itu-r...7-I!!PDF-E.pdf
3D Lut
Има 3D Lut за SDR, за HDR, потребителските телевизори нямат 3D Lut. Тед преди няколко години обясни защо на практика кубът за HDR няма да работи върху домашни 3D Lutq ако си спомням правилно, една от или дори основната причина е сериознrsт дрейф. Затова HDR се калибрира или ръчно с помощта на класическите WB и CMS точки, или с помощта на т.нар. 1DLUT чрез Калман.
3D Lut може да се качва в LG чрез инструмента DeviceControl:
https://displaycalibrations.com/lg_t...e_control.html
Трябва да загреете екрана и сензорите - три часа преди старта.
http://www.calibrationforums.com/forum/
Калибрирането на OLED / плазмен телевизор се прави след 200 часа работа на дисплея (колкото повече, толкова по-добре). Следващото рекалибриране трябва да бъде след 1500 часа употреба.
http://madvr.com/
DaVinci Resolve е единственото в света решение, което комбинира редактиране, корекция на цветовете, визуални ефекти, графики за движение и аудио постпродукция в един софтуерен инструмент!
https://www.blackmagicdesign.com/pro...avinciresolve/
И най-главното - нужна ви е теоретична база и обучение за работа в тази област. Калибровката се прави в различни режими показване на картинки и входове на ТВ. Отнема минимум 2-3 часа. Стойноста започва от 300$ и стига до 450$.
примери с цени
http://www.dbtheatrical.com/dBtheatriCAL-Services.html
http://www.cir-engineering.com/services_01.php
Най-близките сертифицирани по ISF калибратори
Гърция
http://www.imagingscience.com/dealers.php?search=Greece
Manolis Kastrounis - неговия уебсайт: http://www.perfectimage.gr/
http://www.imagingscience.com/dealers.php?search=Greece
Хърватия - Jasmin Čustović - това е неговия уебсайт: http://hdportal.hr/
http://www.imagingscience.com/dealer...search=Croatia
Най-близките сертифицирани по THX калибратори
http://extranet.thx.com/training/findTech.html?f=h3
Kevin Miller - САЩ
http://www.tweaktv.com/
_________________________________________________
Калибрацията става по технология и методи описани на този сайт.
http://www.imagingscience.com/
Калибрацията си заминава с течение на времето. Ако сте маниак е желателно, да я повторите след 6 месеца.
Калибрира се всяка връзка източник-приемник. За това имате няколко HDMI порта и всеки се наименува поотделно.
[*]При това, ако източника (РС например) може да възпроизвежда сигнал в различни цветови пространства (http://en.wikipedia.org/wiki/Rec._601, http://en.wikipedia.org/wiki/SRGB, http://en.wikipedia.org/wiki/Rec._709), то за бързо превключване трябва да използвате различни откалибрирани модове в телевизора за различните източници.Код:✎When a PC with a resolution of 1920 x 1080 @60Hz is connected to the HDMI IN 1(DVI) port, you should set to DVI PC mode under Edit Name. ✎✎When connecting an HDMI/DVI cable to the HDMI IN 1(DVI) port, you should set to DVI PC or DVI Devices mode under Edit Name.
Внимание: При връщане на заводските настройки на телевизора, ще изгубите калибрацията!
За целта, предварително си запишете стойностите от менюто преди да ресетнете телевизора - така после ще може да ги въстановите ръчно.
_________________________________________________
Някои калибратори ползват DIY система на база устройство от TAOS
http://www.taosinc.com/
Продават се и готови
http://members.aceweb.com/dlarsen/
Тук има схеми
http://www.homecinema-fr.com/colorimetre/sonde.php
http://www.homecinema-fr.com/colorimetre/sonde3.php
http://www.homecinema-fr.com/colorim...u-colorhcfr-2/
Обсъждането на френски тук http://www.homecinema-fr.com/forum/viewforum.php?f=50
Обсъждането на английски тук http://www.avsforum.com/t/799521/hcfr-colorimeter-parts
https://www.itu.int/dms_pubrec/itu-r...7-I!!PDF-E.pdf
Форуми
http://www.avsforum.com/f/139/display-calibration
http://www.colorforums.com/index.php...9572a017cb58ee
Audio & Video Calibration
http://www.beisammen.de/board/index....ID=82&1aa07f22
http://w3.homecinema-fr.com/forum/vi...129&t=29904796
http://www.avsforum.com/t/1134710/ep...-6500ub-7500ub
Корекцията на цветовете 3D LUT
https://pbs.twimg.com/media/EqErYVIW...jpg&name=large
Корекцията на цветовете 3D LUT осигурява най-точното показване на цветовете; защото позволява индивидуално регулиране на цветовете на 17 x 17 x 17/33 x 33 x 33 / N x N x N цветни точки, много повече от 8-те цветови точки на традиционната корекция на цветовете: локализиране на цветовете между тези точки се интерполират чрез изчисление с по-голяма точност.
"Докато много телевизори имат 3D LUT в своя видео канал за известно време, моделите на LG са първите, които предлагат директен достъп за AutoCal. Това позволява ниво на контрол и производителност, което никога досега не е било достъпно на телевизор.
В този момент телевизорът използва тези 8 точки, за да изчисли милионите други цветове, които виждате. LUT кубът обикновено е с определен размер, може би 3x3x3 или 9x9x9, които имат съответно 27 или 729 точки. Тези точки се изчисляват и съхраняват и след това цветовете в тези точки, както подсказва името, се търсят и коригират. Цветовете, които попадат между тези точки, са „интерполирани“ или изчислени. На практика това може да работи добре, но не винаги и колкото по-голям е размерът на куба LUT, толкова по-малко е необходима интерполация.
Някои телевизори са много добри в изчисленията между точките. След като настроите тези 8 основни точки да бъдат правилни, те могат да правят изчисленията и да накарат останалите цветове да бъдат на място. Въпреки това много телевизори не могат да направят и това. Ако коригирате основните цветни точки твърде много, това може да създаде грешки в изчисленията, които се разпространяват надолу, докато се опитва да изчисли математиката."
https://referencehometheater.com/201...t-is-a-3d-lut/
"Практическите размери на 3D LUT инсталирани във видео дисплеи, варират от 17x17x17 калибрирани цветни точки с данни, до 33x33x33 точки с данни, до евентуално до 65x65x65 точки с данни. 3D LUT коригира всички 1,07 милиарда цвята в цветовото пространство на 10-битов дисплей, но данните за корекцията за цветовете, попадащи между точките с данни 3D LUT, се получават чрез извършване на трилинейна интерполация между калибрираните точки.
Предимството на наличието на повече точки с цветни данни в LUT е, че тогава има по-малко интерполирани точки между съседни калибрирани точки. Това позволява по-точна интерполация, по-малко грешки в квантуването и по-добра непрекъснатост на изходната стойност в калибрираните точки с данни, което дава по-малко артефакти на изображението и по-плавни цветови градиенти в изобразеното изображение. Основният недостатък на 3D LUT с повече цветни точки за данни е увеличеното съхранение в паметта, което изисква."
https://kb.portrait.com/help/3d-lut-...-manufacturers
„За непосветените 3D LUT или таблицата за търсене е златният стандарт за точност на видеото във филмовата и излъчващата индустрия: къщите за постпродукция разполагат 3D LUT или чрез външна 3D LUT кутия, или вътрешно на съвместими излъчващи монитори, за да постигнат референтен нивелират цветовете на техните монитори за класиране."
https://www.liftgammagain.com/forum/...5/#post-130445[/SPOILER]
https://displaycalibrations.com/lg_t...the_LG_OLED_TV
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%...B8%D0%BD%D0%B0
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%...D0%BA%D0%B0%29
http://en.wikipedia.org/wiki/Color_calibration
Скала на сивото & цветова гама за начинаещи
GREYSCALE & COLOUR CALIBRATION FOR DUMMIES (OLD VERSION)
Дисплей гами:
- REC-601 SMPTE-C for SMPTE-C primaries (NTSC SD & HD, 90% of bluray discs as well, and some PAL DVD's)
- REC-601 EBU Tech. 3213 for EBU primaries (PAL/SECAM SD and european bluray discs)
http://en.wikipedia.org/wiki/Rec._601
- Стандарт D65 http://en.wikipedia.org/wiki/Illuminant_D65
- Rec. 709 (for US and EUR HDTV) http://en.wikipedia.org/wiki/Rec._709
Сравнение на гамите
http://www.homecinema-fr.com/forum/d...e.php?id=54227
Evolution of color vision in primates - http://en.wikipedia.org/wiki/Evoluti...on_in_primates
Color vision - http://en.wikipedia.org/wiki/Color_vision
Преобразуване на осветеност - http://atlantissolar-bg.com/light.html
Color balance - http://en.wikipedia.org/wiki/Color_balance
xvYCC - http://en.wikipedia.org/wiki/XvYCC
YCbCr - http://en.wikipedia.org/wiki/YCbCr
RGB color space - http://en.wikipedia.org/wiki/RGB_color_space
sRGB - http://en.wikipedia.org/wiki/SRGB_color_space
Gamma correction - http://en.wikipedia.org/wiki/Gamma_correction
http://en.wikipedia.org/wiki/Color_management
http://en.wikipedia.org/wiki/CIE_1931_color_space
http://www.walvisions.com/statics.html
CIE | International Commission on Illumination / Comission internationale de l'Eclairage / Internationale Beleuchtungskommission
http://en.wikipedia.org/wiki/Interna...n_Illumination
http://shadrin.rudtp.ru/Personal/Shadrin_CAD.htm
http://www.morepc.ru/monitor/crt/dis...libration.html
http://www.teksite.co.kr/osilo/down/...nd%20gamut.pdf
http://www.cambridgeincolour.com/tut...conversion.htm
http://www.integrated-color.com/cedp...esdisplay.html
CHROMiX - Color Management, Custom ICC Profiles, ColorSync