Калибрация на телевизора - Моите наблюдения са, че почти всеки потребител ползва телевизора си с безумни настройки. На повечето сигурно не им пука, но дано съм полезен поне на тези, които имат желание за хубав образ, но нямат нужните познания или време да събират информация в интернет.
В последно време броя на личните съобщения за това как да си настроят картината започна да се увеличава и да настига броя на тези "какъв телевизор да купя?", реших да пусна тази тема за калибрация за начинаещи.
Ще се опитам с малко обяснения да ви помогна да извлечете максимума от вашия нов телевизор.
Ръководството ще включва обяснения за настройка на основните опции с помоща на тестови схеми, снимки и клипове, но без да се налага наличието на допълнителна апаратура за замерване.
Обща информация.
Каква е целта на калибрацията изобщо? Във света има наложени стандарти, които дефинират как трябва да изглежда калибрирания екран. Много хора смятат, че това е въпрос на лични предпочитания. Това обаче е погрешно. Естествено, никой няма да дойде да ви глоби ако не спазвате тези правила и ако смятате, че имате собствено виждане за правилната картина, то тази тема не е за вас. Мърдайте плъзгачите както искате и откривайте "топлата вода" сами. Правя това уточнение защото много често след като съм загубил 1 час да настроя телевизора на някой познат той възкликва колко убита картината. Това, което ви дава калибрането е възможност да виждате образ точно така както го е планирал и заснел режисьора на филма или така както излиза сигнала от студиото. Ако се оставите да свикнете 2-3 дни с тези настройки ще може да го оцените.
Добре е да знаете, че някои модели помнят различни настройки за всеки видео вход. Други пък помнят различни само за SD входовете /SCART, composite, component../ и за HDMI. Когато правите настройките трябва да го съобразите.
Ето един нагледен пример от резултата след калибрация:
Преди:
След:
Забележете цвета на белите петна, детайлите в тъмните сцени, цвета на кожата и тн.
Баланс на бялото /настройка на сивата скала/
Това е може би най-важния параметър във цветната телевизия. Почти цялата информация от кадъра се съдържа във черно-бял вариант към който в последствие се добавя цвят. Изключително важно за калибрацията на тази сива гама е да е максимално неутрална /чиста/. Общо приетия стандарт за "чисто" бяло и от там най-неутрално сива скала е D65, при който бялото е със температура 6500К.
Ето един груб пример как би трябвало да изглежда правилно настроена сива скала:
Производителите много често в желанието си да привличат по-лесно клиенти залагат на евтини трикове като настройват фабрично моделите си в по-студената гама, което дава фалшиво усещане за по-ярък и контрастен образ. Ето как изглежда сивата гама при тези настройки:
Тези картинки са много условни защото щом четете тази статия най-вероятно вашия екран не е калибриран и няма да ги видите как изглеждат реално, но ще видите все пак разликата.
За съжаление, много от съвремените модели ТВ няма опция в потребителското меню за прецизна настройка на баланса на бялото. Това, което може да направите тогава е просто да изберете режим /температура/ Warm. При всички модели, които аз съм виждал това е настройката най-близка до стандарта D65.
Ако вашия модел има нужните настройки ще може ръчно да коригирате и най-малките отклонения. Ето как изглеждат тези опции:
Първите три са поотделно настройване на количеството Червено/Зелено/Синьо във тъмната част на сивата скала, с втората тройка за тези във светлата част.
Без нужния уред за измерване обаче това е доста трудна задача.
За тест може да ползвате схемата Grey Steps от диска TestDVD1_08 - големината на теста е 161 MB!
Яркост /Brightness/.
Тази настройка коригира нивото на черния цвят и влияе само на тъмните тонове. Идеята е да се настрои така че да се постигне максимално ниска стойност на черното, но без да се загубят детайли в тъмните области.
Пуснете схемата Set contrast от горния диск и мърдайте Brightness докато числото 16 се открои от 1. Разликата трябва да е минимална. Проверете дали разликите между 16 и 18/20... също са видими.
Контраст /Contrast/.
С тази настройка се регулира нивото на светлите тонове.
Докато сте все още на същата схема използвайте Контраст-а да направите числото 239 да се откроява от 254 и 235.
Можете да ползвате долния диск за да проверите какво сте направили и да нанесете корекции в Яркост и Контраст.
HDTV Calibration Wizard DVD
Ползвайте сцените - 3. How Black are Your Blacks? за проверка на Яркост и 4. How Bright are Your Whites? за Контраст.
ЦВЯТ.
За съжаление точни настройки на цветовете е трудно да се направят. Първо е необходим уред за измерване на стойностите и също така телевизора да има нужното меню за Color Management.
Някои марки избягват да го слагат в потребителското меню и разчитат на добра настройка фабрично /като Панасоник, Филипс/. Други ги слагат почти в цялата си гама /LG/. Някои пък, като Самсунг само във високите си класове.
Ако изпълните горните упътвания би трябвало вече да имате едно грубо калибрирана картина, достатъчна за нормална употреба. Ако държите прецизна калибрация е добре да се обърнете към специалист.
В интернет има публикувани много готови настройки. Използването им е малко рисково. Първо не знаете дали човека, който ги е направил изобщо има идея какво е направил. Второ, от бройка до бройка винаги има отклонение. Дори няма гаранция, че вашата бройка ползва същата матрица като на този поместил настройките. И трето, самия източник на сигнал също е различен и дава отклонение. Калибрацията се прави винаги за конкретния дисплей, в съчетание със вашия източник и характеристика на помещението, в което гледате.