До колко разбирам до сега си бил с котел на дърва. Може ли да кажеш колко кубика на сезон харчиш, както и лятото колко пари горе долу гълта електрическия бойлер на месец.
До колко разбирам до сега си бил с котел на дърва. Може ли да кажеш колко кубика на сезон харчиш, както и лятото колко пари горе долу гълта електрическия бойлер на месец.
10 кубика горя на сезон, лятото съм на слънчев бойлер, електрическия го ползвам зимата и ми харчи между 40-50лв., в най-студените месеци, когато го ползвам само него.
Тази 14kW машина топли 120м2 в Трявна с панелни радиатори. Температурата на водата варира от 40-45°C. Преди бяха на камина с водна риза. Сега вместо да микнат дърва и да чистят печки си свиркат с уста и не се занимават с глупости.
Извинявам се че ползвам темата на колегата, но малко се притесних.
Преговарям за закупуването на новопостроена къща, която е проектирана за отопление с ТП въздух/вода. Подово навсякъде и конвектори. Има трифазен ток, но още не знам точния модел помпа. Само, че е Mitsubishi.
Строителя ми се кълне, че няма да имам проблеми дори при много ниски температури и комфорта щял да бъде съизмерим с този на газ както съм сега.
Като чета тук и леко се шашкам.
Шашкане може да има само от цената на инсталацията, която не е включена в цената.
Иначе разпитвам за цените и разхода, защото реших да поразуча една програма (разработка на конкретен производител), която принципно не ми трябва, но ми е любопитно, би трябвало да прави енергиен анализ спрямо различни варианти на отопление. Мисля си, че на този етап не е редно да споделям резултати, защото не съм запознат дали софтуера е коректно написан, както и дали аз съм задал коректни входящи параметри.
Този пост е редактиран от bobivg; 22-01-21 в 22:58.
Днес ме увериха, че няма да имам проблем да се отоплявам с термопомпа, като самите помпи имали нагревател във вътрешното тяло за по-екстремни условия.
Питах и за климатици, казаха, че разходът откъм ел.енергия щял да бъде сходен.
Аз лично се съмнявам и смятам, че с клими ще се отоплявам доста по-икономично, разбира се за сметка на комфорта, но пък поне със сигурност няма да гледам прогнозата за времето като мач на националите.
Това е така но, но при термопомпата загряваме допълнителен топлоносител, водата, която пък от своя страна трябва да отдаде топлина, в моя случай на радиатори, които чрез естествана конвекция да я отдадат на помещението, докато климатика директно отдава топлината на конвектора(вътрешното тяло), заради това според мен кпд-то на термопомпата в моя случай ще е доста по-ниско и от там по-големия разход.
Разликата е в това, че едното топли въздух с прогнозирума ефективност докато другото зависи и от подготовката на вътрешната инстанция за ниско температурно отопление, което може да има голямо финансово отражение при експлоатацията.
Ама кой продавач от двата вида техника му пука за това. И на мен не му пука. Пука му само тоя дето плаща сметките, ама той е от другия отбор
Няма и не искам да споря с никой. Хората питат, аз споделям опит. Всеки си решава как да постъпи. Има един лаф "кеф цена няма" .
Всеки втори пост в темата е, че няма как да се затопли жилището при ниски външни температури.
Искам да настроя термостата и да не го мисля. Както с газта.
Не искам да му пускам духаллки, да паля кюмбе и тн. в студените дни.
Иначе термопомпата е сложена в гаража на самата къща. Щяла да топли и водата.
Строителя казва, че на тях им е излезнала 11000 лева и си влиза в цената на къщата.
Ако е сложена в гаража, то няма ли да се получи същото, за което говорех по-горе (да сложа моята в затворено помещение)?
Или имаш предвид върешното тяло?
Този пост е редактиран от Rakeem; 23-01-21 в 01:05.
Проблема/ите са при ползване с радиатори .