Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 22

Запис от касета

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2006
    Мнения
    69
    #1

    Запис от касета

    Не знам дали т'ва е точния раздел...
    Някой може ли да ми каже дали е възможно да запиша нещо от видео касета на компа ? :>

  2.  
     
  3. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #2

    Re: Запис от касета

    няма никакви проблеми, стига видеокартата ти да има video-in

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2006
    Мнения
    69
    #3

    Re: Запис от касета

    Има. Ш ми обясниш ли как става ? :>

  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    1,029
    #4

    Re: Запис от касета

    Трябва ти и видео плеър. (кутийката под телевизора ти, в която слагаш видеокасетите).

    Трябва ти и кабел, който е единия край е S-Video (най-вероятно ти е такъв видео входа), а в другия е SCART или пак S-Video, ако видеото ти е модерно и има такъв изход.

    Трябва ти и съответния софтуер. VLC би свършил работа.

    Комбинираш всичките тези неща и си готов

  6. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #5

    Re: Запис от касета

    Необходимо е и компютъра ти да е сравнително бърз. По време на записа да нямаш други пуснати програми, така че целият ресурс на процесора и паметта да отиват за видеообработката. Иначе ще се получи или пропускане на кадри или разминаване между звук и картина. Не очаквай да останеш очарован от качеството на фона на съвременните DivX филми например. Можеш да използваш и NERO за сваляне на видеото. Там имаш няколко опции - в какъв формат да се запише файла, резолюция. Ако компютъра ти не е бърз - по-добре е да намалиш резолюцията на записа за да не се получат споменатите по-горе проблеми.

    За сваляне на видео (S-VHS) вече използвам не компютъра, а самостоятелен DVD рекордер и така става много по-добре.

  7. KTT
    KTT е офлайн
    Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    531
    #6

    Re: Запис от касета

    Плюс бърза програма за кепчър от рода на TheFlyDS или iuVCR + бърз lossless кодек от рода на huffyuv.
    Освен това за вдигане на качеството трябва да се записва с максималната разделителна способност при която нямаш загуба на кадри. Например ако камерата е 320х240 а компютъра ти позволява 640х520/480/ без пропускане на кадри, то правиш кепчъра при тази разделителна способност. При кодирането правиш обратен ресайз на тази на камерата - при този пример - към 320х240. Разбира се трябва и достатъчно дисково пространство. Примерно около 40 гб на час. Не е добра практика да се кодира директно в MPeg4.

  8.  
     
  9. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #7

    Re: Запис от касета

    Цитат Първоначално публикувано от KTT
    ...Не е добра практика да се кодира директно в MPeg4.
    да не говорим, и че за въпросното е нужен процесор на около 3GHz с задължително 512+ cache

  10. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    190
    #8

    Re: Запис от касета

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe
    да не говорим, и че за въпросното е нужен процесор на около 3GHz с задължително 512+ cache
    Дали е възможно малко повече инфо? В смисъл - имам същия проблем и въпроса ми е моята машина (Семпрон 2800+, 512 РАМ и Ати Радеон 9550) ще се справи ли с тази задача успешно?
    Благодаря предварително!

  11. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #9

    Re: Запис от касета

    Цитат Първоначално публикувано от lord_ice
    Дали е възможно малко повече инфо? В смисъл - имам същия проблем и въпроса ми е моята машина (Семпрон 2800+, 512 РАМ и Ати Радеон 9550) ще се справи ли с тази задача успешно?
    Благодаря предварително!
    не, няма да се справи по никакъв начин

    разбира се, трябва да се знае на каква резолюция искаш да направиш capture-a, но приемаме за база запис от телевизията. на твоята машина не е възможно дори да запишеш предаване в пълен PAL размер, а ще трябва да избереш някаква резолюция от рода на 300 и нещо на 200 и нещо. всичко нагоре ще насича (ще се записват около 10-15 кадъра в секунда). и в случая говорим за запис в MPEG с висок bitrate, т.е. натоварването на процесора ще е ниско, поради слабите изисквания за компресия.

    divx/xvid компресията от своя страна изисква сериозна процесорна мощ, която трябва да бъде допълнителна спрямо вече заетата за capture-а.

    за да получиш ясна представа на какво е способен процесора ти си направи експеримент - вземи един записан видеоклип от телевизията (с G-Spot проверяваш каква е резолюцията му. избираш този с най-високата, която ти попадне) и го прекодираш в divx/xvid. предполагам, че знаеш как се работи с virtual dub. скоростта (в кадри в секунда), с която се извършва прекодирането ти дава представа за възможностите на процесора ти.

    въпросните 15-ина кадъра, които ще направи машината ти (защото тя ще направи именно нещо от рода , са ясна индикация, че прекодиране на 25-те кадъра в секунда на системата PAL е далеч над възможностите на компа ти, като не забравяш, че освен тази мощност, ти трябва допълнителна такава за първоначалния capture в реално време!

  12. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #10

    Re: Запис от касета

    Прав е FearMe.
    Преди използвах лаптоп с процесор Pentium 3,06 GHz и памет 512 Mb като вкарвах видеосигнала с S-Video кабел. При прехвърляне на видеокасета 45 минути (от S-VHS камера) постепенно нарастваше разминаването между звук и картина, което се дължи на пропуснатите кадри. Та в края на тези 45 минути имаше разминаване от близо цяла една минута! Изображението изпреварва звука, защото той си е с нормалната продължителност, а картината - със скъсена продължителност от липсващите кадри.
    Още веднъж ще повторя за тези, които имат по-големички архиви на видеокасети и искат да ги прехвърлят на HDD или DVD - засега няма по-добро нещо за целта от самостоятелен DVD рекордер. Никакви пропуски на кадри, картината е точно такава, каквато излиза от видеото, става бързо и веднага го имате в DVD формат. Ако рекордера е с вграден HDD - това е още по-удобно, защото позволява точно редактиране на вече прехвърленият в HDD-то материал преди да се запише на DVD диск. А един DVD рекордер има всички входове за свързване с видео - композитeн (камбанки), S-Video, SCART.

  13. KTT
    KTT е офлайн
    Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    531
    #11

    Re: Запис от касета

    Цитат Първоначално публикувано от lord_ice
    Дали е възможно малко повече инфо? В смисъл - имам същия проблем и въпроса ми е моята машина (Семпрон 2800+, 512 РАМ и Ати Радеон 9550) ще се справи ли с тази задача успешно?
    Благодаря предварително!
    Дори и да се справи не е желателно да се прави. Обясних по-горе защо - за изстискване на максималното възможно качество. Задачата е да се прави кепчър с максимално висока резолюция без пропуск на кадри. Затова и се ползва бърз lossless /без загуба на информация/ кодек и бърза кепчър програма. След това можеш да кодираш, да чистиш, да деинтерлейсваш и т.н.
    Ако кодираш директно в Мпег 1,2,4 постигаш обратното - караш процесора да се занимава с глупости и съответно "постигаш" възможно най-ниското качество + материал записан с кодек със загуба на информация/т.е. не става за никакво допълнително обработване/.
    Преди години успявах със селерон 600 да свалям с 720х576 без пропуснати кадри като ползвах huffyuv и TheFlyDS. /Аудиото не се кодира при кепчъра/ . След това ресайзвах надолу и компресирах в Мпег 4. Единственият проблем би бил дисковото пространство. За huffyuv е около 40 Гб на час. Така че това е според мен верния начин за аналоговия кепчър.
    Успех.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    May 2006
    Мнения
    66
    #12

    Re: Запис от касета

    С уважение към колегите, изказали мнение до момента, искам да добавя и още едно решение на проблема, за което не беше споменато, а именно използването на тунер с хардуерна поддръжка на MPEG2. При наличие на такъв тунер, въпроса с мощта на процесора отпада. На практика с такъв тунер процесор като напр. Celeron 1,8 Ghz, 128 cache е повече от бърз, а споменатия семпрон да не говорим...
    Та,.. с такъв тунер липсват и проблеми като интерлизинг, загуба на кадри, разминаване на говор и картина ( звука се предава по PCI шината ) , липса на дисково пространство ( напр. 1 ч. - 4 ГБ при 720х576 ), допълнителни обработки и т.н.
    Качеството според мен не отстъпва при горепосочените от колегите методи на работа. Дори напротив - наличието на технологии като TBC (Time Base Correction), спомагат за постигане на по-добър запис от VHS касети. Възможноста при тези тунери за корекция на контраст на картината, яркост, наситеност и т.н. също не е за пренебрегване, защото при по-стари записи на видеокасета се налага да се пипне туй-онуй. Наблюденията ми са върху тунери от марките Pinnacle и AverMedia в ценовия диапазон около 100-120 $.

    Поздрави !

  16. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    898
    #13

    Re: Запис от касета

    Aver Media AverTV Studio 303 е около 100 лв. Дори може да се намери доста по-евтин.
    Работя с такъв и не съм имал проблеми при capture директно в MPEG2. Процесора ми работи на 2140MHz
    @Velocyraptor е изразил правилно мнение, според мене.

  17. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    268
    #14

    Re: Запис от касета

    Давам ти линк към това, на руски е и доста добро.
    Иначе колегите са прави, най-добре е кепчър с хардуерна подръжка да MPEG. Аз съм с такъв тунер на ATI. Работи.


  18. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #15

    Re: Запис от касета

    предложението за хардуерен кепчър е най-доброто, разбира се, но е отклонение от темата. надали p3ps1 ще даде допълнителни 100лв, затова нека се концентрираме върху наличния му хардуер.

    КТТ, позволи ми да не се съглася частично с написаното от теб за MPEG1/2/4. разяснявам:
    - свалянето в mpeg1 дава лош резултат заради вътрешните технологични ограничения на кодека
    - свалянето в mpeg4 (divx/xvid) дава лош резултат при слаби машини заради недостига на производителност на процесора. ако обаче човек може да си позволи capture с bitrate 2000+ не мисля, че резултатът, цитирам: "не става за никакво допълнително обработване"
    - свалянето в mpeg2 е нещото, за което съм най-несъгласен с теб. за особено претенциозните си има изключително висок bitrate (последно с Ulead свалих оня ден на 9500). резултатът по нищо не се отличаваше от оригинала (dv camcorder)

    N.B. свалянето задължително трябва да се прави през 1394/firewire!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Плазмена касета на FD25
    От heller във форум Климатици Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy
    Отговори: 0
    Последно: 05-03-11, 15:02
  2. Касета за HP лазерен НЕОТВАРЯНА NEW
    От chiMol във форум Продава
    Отговори: 18
    Последно: 24-02-10, 11:12
  3. въпрос за тонер касета hp
    От imegogo във форум Общ - хардуер
    Отговори: 2
    Последно: 07-12-08, 00:53
  4. Тонер касета за HP LJ1100...
    От Garu във форум Продава
    Отговори: 1
    Последно: 27-06-06, 13:53
  5. музика от касета на рс
    От RISTAKI във форум Общ - софтуер
    Отговори: 3
    Последно: 15-08-05, 23:50

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе