Страница 15 от 29 ПърваПърва ... 5131415161725 ... ПоследноПоследно
Резултати от 211 до 225 от общо 427
Like Tree73Одобрявам

Съвет за избор на ресйвър и тонколони

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2011
    Мнения
    345
    #211

    Отговор: Съвет за избор на ресйвър и тонколони

    Не на small са.

    Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Мнения
    1,430
    #212

    Отговор: Съвет за избор на ресйвър и тонколони

    така трябва да са, поиграи си с параметрите и EQ, няма да стане бързо, таман ще научиш менютата наизуст

  4. Member
    Тук е от
    Jun 2010
    Мнения
    652
    #213

    Отговор: Съвет за избор на ресйвър и тонколони

    Цитат Първоначално публикувано от chorlavia Виж публикацията
    Въпроса е, че когато си пусна филм или слушам музика, когато натисна options на ресийвера и там децибелите са на нула.

    Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
    Имаш 2 типа нива.

    1. Тези, които си снимал. Те са универсални, за всеки един от изходите.
    2. Тези в Options, които са ти на 0. Те са за всеки изход по отделно и се запазват ако решиш да използваш бутоните за Quick Settings. Променяй си ги по свой вкус.

    Например: Гледаш телевизия, но чуваш как субвуферът бучи прекалено много, но пък си е окей, когато слушаш музика или гледаш филми. Отваряш Options и намаляш нивото на субвуфера само за входа с телевизията.
    Аз например имам настройка за вечерно гледане, на която са ми увеличени съраундите и центъра, за да се чува по-добре на ниски нива.

    Имаш проблем с калибрацията и той е в субвуферът. - 12.0 dB е долният праг, което означава, че може да е искало да го намали още повече, но не е успяло, защото няма на къде. Трябва да направиш калибрацията отново и да пипаш нивото на суба, за да докараш НАЙ-МНОГО до -11.5 dB корекция. Тогава знаеш, че субът е измерен правилно и можеш да си го настройваш по слух.

    Другият проблем, който ще имаш е, че -12 dB е прекалено тих сигнал и субът ти ще се гаси много, много често. (ако го сложиш на автоматичен режим).
    Трябва да го настроиш така, че да си около - 5dB в ресивера, но не да отидеш ей сега и да го направиш - 5, защото ще започне да бучи и ще стане прекалено силно.

    1. Пускаш калибрацията отново. За суба ти вади ниво, в което трябва да го вкараш използвайки врътката за нивото на гърба на субвуфера. Намаляш го до толкова, че да влезне в горната граница.
    2. Поглеждаш каква корекция му е задало в dB след като свърши калибрацията. Ако е над " - 12.0 ", значи си окей. Ако пак е -12.0, пускаш калибрацията отново и намаляш нивото на субвуфера още повече, когато ти каже да го правиш.
    3. Като си го нагласил да е над "-12" след автоматичната калибрация, трябва да го настроиш внимателно и на малки стъпки, така, че да го свалиш до "- 5" - "- 6" без да променяш драстично нивото. За целта при всяко сваляне на цифричката в усилвателя, трябва да намаляш врътката на субвуфера. Реално държиш нивото едно и също, докато увеличаваш децибелите за субвуфера в ресивера (с по-високите децибели ще се гаси по-рядко докато гледаш филм) и намаляваш усилването на субвуфера от самия субвуфер (за да не започне да бучи заради вдигнатите децибели).
    4. След като стигнеш желаните dB корекция в ресивера (- 5, - 6 или колкото там са нужни, за да не ти се гаси субвуфера поради неактивност на всеки 10 минути), може да увеличаваш/намаляваш нивото директно от субвуфера.

    В идеалния вариант, в ресивера субвуфера ще е на -11.5 и ще компенсираш нивото чрез усилване на субвуфера. Тъй като няма как да го сложиш на -11.5, защото ще ти се изключва постоянно, трябва да намериш най-ниското число, при което няма да се случва това.

    С малко тестове ще го направиш.
    Този пост е редактиран от w00x; 16-05-20 в 19:27.
    npb, chorlavia и tek харесват това.

  5. Member
    Тук е от
    Dec 2011
    Мнения
    345
    #214

    Отговор: Съвет за избор на ресйвър и тонколони

    Благодаря много за изчерпателния съвет и обяснение. След около 15 калибрации успях да го сетна на -11.5 db при врътка на съба около 10 часа. Сега като тръгна да намалям db от ресийвера до 5-6 да кажем трябва чрез врътката да си настроя златна среда където няма бучене нали? Защото, ако тръгна да намалям от калибрацията където врътката беше на 10 часа, то тогава трябва почти да го изключа?

    Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
    Този пост е редактиран от chorlavia; 16-05-20 в 17:51.

  6. Member
    Тук е от
    Jun 2010
    Мнения
    652
    #215

    Отговор: Съвет за избор на ресйвър и тонколони

    Аз моя съб (Taga Harmony 120) го ползвах при врътка на 8 часа. Сегашния ми е на малко повече, но при него свалих около 7dB с корекция на фазата и трябваше да го усиля. Преди да направя корекцията на phase врътката, беше на 8 часа. Сегашният ми обаче се справя по-добре с автоматичното включване от Taga-та. В началото като взех Taga-та се изключваше постоянно при тихи сцени във филмите. Трябваше да го засиля бая от усилвателя, за да не гасне.

    Да. Като тръгнеш да УВЕЛИЧАВАШ db в ресивера от - 11.5 до - 5, -6, трябва да НАМАЛЯШ звука от съба до нива, които не са ти прекалено силни.

    В случая не се борим с бученето обаче, а със силата на баса. Ако имаш бучене, трябва да се с правиш с него преди да пускаш калибрацията. Трябва да си се справил максимално с проблема с бученето при Direct режим, за да може после Audyssey да трябва да се справя с минимално количество проблеми в стаята и да го направи по-добре. Целта на Audyssey е да замери честотите, които се образуват в стаята ти и да направи еквалайзер, който да неутрализира пиковете и да засили падовете, така че да имаш една права линия накрая. Права линия означава, че нивото на звука е еднакво във всички честоти.

    Бученето означава, че субът може да не е на правилното място. Трябва да си сигурен, че и Phase настройката е правилна, защото тя също спомага за липсата/наличието на бучене.

    На колко ти е Crossover-а за суба? 80Hz или 60Hz?

    И още нещо. Audyssey има афинитет към намаляне на субвуферът прекалено. След като си готов с фините настройки може да ти се наложи да го увеличиш (от суба). С някоя песен може да го пробваш.
    Този пост е редактиран от w00x; 16-05-20 в 19:30.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,538
    #216

    Отговор: Съвет за избор на ресйвър и тонколони

    При това разположение на буфера и колоните с бученето няма как да се справи, ако иска да има бас, просто акустиката предразполага към този ефект, колкото по-близо са до ъглите и по-натясно, толкова повече бучи, особено с този буфер със заден порт, трябва да се помисли за някакви бас трапове около буфера, примерно каменна вата облицована в кожа. Аз за това по-горе препоръчах друг буфер, ама кой да слуша

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jun 2010
    Мнения
    652
    #217

    Отговор: Съвет за избор на ресйвър и тонколони

    Кое е "това" разположение на буфера и колоните? Аз нещо май съм пропуснал.

    Аз имах същия вуфер разположен до стената и съм нямал проблеми с бучене причинени от близостта на порта до стената. Пробвал съм да го местя и да го обръшам и нямаше никаква разлика.. Сега имам вуфер с предни портове на същото място.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,538
    #218

    Отговор: Съвет за избор на ресйвър и тонколони

    Буферът го е наврял между секцията и стената, вероятно и много близо до задната стена, надали твоята стая е същата и е бил разположен по същия начин, а и неговата стая е доста малка, което допълнително спомага за въпросния д/ефект.

  11. Member
    Тук е от
    Jun 2010
    Мнения
    652
    #219

    Отговор: Съвет за избор на ресйвър и тонколони

    Моята стая също е малка, но субвуферът не е сложен между две стени/секции. В ъгъл е, като отзад е до стената, от другата страна е до дивана, а третата е свободна. Пак се образува 90 градуса ъгъл от едната страна.

    Заграждането на всякакво озвучително тяло от 3 страни не е добра идея.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,538
    #220

    Отговор: Съвет за избор на ресйвър и тонколони

    Твоето разположение и неговото въобще нямат база за сравнение, в твоят случай вибрациите се предават на дивана и се получава добър ефект при филмите, някои дори си вграждат буферите в диваните, докато при него вибрациите се предават на секцията и става мазало.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Мнения
    1,430
    #221

    Отговор: Съвет за избор на ресйвър и тонколони

    Суба не бучи от степента на усилване , а от неправилно повдигнати честоти. Примерно ако е на +4 дб на 120 хц не ще бучи ами ....Пък ако е на +2 дб на 250 хц ....То зависи и от суба. Ако степента на усилване е над 11 часа има нещо много объркано в настройката.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Jun 2010
    Мнения
    652
    #222

    Отговор: Съвет за избор на ресйвър и тонколони

    В моя опит, бученето се получава заради 60Hz честотите.

    По принцип е препоръчително степента на усилване в суба да е възможно най-висока, като това да бъде съобразено със съответната настройка в ресивера. Затова по-горе написах, че ако е възможно, в ресивера трябва да е -11.5dB, а от там нататък вече да се усилва суба. Тази препоръка е обвързана с идеята, че на ниските нива, усилвателят на суба не развива потенциала си и звукът може да е малко рехав..
    npb одобрява това.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Мнения
    1,430
    #223

    Отговор: Съвет за избор на ресйвър и тонколони

    Степента на усилване на суба ако е над 11 часа има нещо много сбъркано някъде.

  17. Member
    Тук е от
    Dec 2011
    Мнения
    345
    #224

    Отговор: Съвет за избор на ресйвър и тонколони

    Crossover от врътката на субуфера е на около 80-90hz по средата е. Стаята не е чак толкова малка 22 кв.м е. А чисто физически това ми е единственото място където мога да разположа субуфера.

    Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

  18. Member
    Тук е от
    Jun 2010
    Мнения
    652
    #225

    Отговор: Съвет за избор на ресйвър и тонколони

    Цитат Първоначално публикувано от Slusatel Виж публикацията
    Степента на усилване на суба ако е над 11 часа има нещо много сбъркано някъде.
    Тази генерализация не е вярна. Усилвателите рядко подават едно и също количество напрежение при всички нива. Например имам един слушалков усилвател, който от 7 до 9 часа почти нищо не прави, а между 9 и 12 усилва супер много. Усилвателите при субвуферите са същите. Ако може да се набримчи на най-силното и звукът в стаята да е балансиран - най-добре, но това почти никога не е възможно. Едно, защото повечето усилватели започват да изкривяват на максимална мощност и второ, защото ресиверът няма достатъчно негативна компенсация, за да ти позволи подобно усилване.

    Пробвал съм -3dB в ресивера и субвуфера на 8 часа.
    Пробвал съм -11db в ресивера и субвуфера на 12 часа.
    Нивата реално са едни и същи, но при втория вариант се усеща как субвуферът използва повече мощ. По-отчетлив е, защото усилвателя подава повече напрежение и контролира говорителя по-добре.
    Като е намален е някак ... слаб. Басът е някак размит.. Сякаш работи само с част от силата си и тя не е достатъчно, за да движи говорителя.

    Това си е моят опит де. Никой не задължавам с него. Не съм го измислил аз този метод. Чел съм съвети от хора, след които реших да го пробвам. Беше обяснена и технологичната страна, а и има логика. Просто при мен се случи с два различни субвуфера на два различни ресивера.

    Цитат Първоначално публикувано от chorlavia Виж публикацията
    Crossover от врътката на субуфера е на около 80-90hz по средата е. Стаята не е чак толкова малка 22 кв.м е. А чисто физически това ми е единственото място където мога да разположа субуфера.

    Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
    Чакай, чакай.
    Как си свързал субвуфера? Ако си го свързал както трябва, трябва да си използвал кабел за subwoofer свързан в SUB OUT на ресивера и в LFE на субвуфера. Ако си го направил така, врътката CROSSOVER на субвуфера трябва да е завъртяна на максимум и отрязването на Crossover честотата да се контролира от ресивера.

    Не можеш ли да го местиш с някакви сантиметри тоя субвуфер? Понякога дори и 20см преместване в някоя посока може да помогне.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 15 от 29 ПърваПърва ... 5131415161725 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Моля за съвет при избора на тонколони
    От tomkat във форум Тонколони
    Отговори: 3
    Последно: 23-05-16, 08:59
  2. Съвет за ресивър и тонколони
    От ellidess във форум Аудиотехника
    Отговори: 2
    Последно: 18-01-15, 20:51
  3. Отговори: 2
    Последно: 08-02-13, 21:28
  4. Съвет за тонколони за ТВ
    От VID във форум Тонколони
    Отговори: 8
    Последно: 12-05-12, 11:30
  5. Съвет за избор на тонколони
    От hristoslav2 във форум Тонколони
    Отговори: 34
    Последно: 05-03-09, 17:46

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе