Резултати от 1 до 5 от общо 5

Въпрос за "странен" роуминг с А1

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Apr 2018
    Мнения
    2
    #1

    Въпрос за "странен" роуминг с А1

    Здравейте колеги,

    Днес, качвайки се до Черни връх ( на около 200-300 метра от върха) получих 3 смс-а, че телефонът ми е превключил на "А1 SRB", като единият от тях гласи, че преносът на данни се таксува по 24.48лв за MB.
    Минавам през този маршрут редовно и никога не ми се е случвало подобно нещо.
    Телефоните ми винаги са с automatic network selection сетнат на On, но роуминг ми се е задействал само при преминаване през граница.
    Погледнах картите и най-близката точка от Сръбската територия е на около 58-60км по пряка линия.
    Моля, запознатите да дадат мнение:
    Възможно ли е базовите клетки/станции да имат такъв обсег?
    А ако отговорът е положителен и това е възможно - възможно ли е телефонът ми (iphone 6s) да успее да изпрати сигнал и да установи връзка с такава базова станция на 60км+ в тероторията на Сърбия?

    Благодаря предварително!

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Отговор: Въпрос за "странен" роуминг с А1

    Цитат Първоначално публикувано от finep Виж публикацията
    Здравейте колеги,

    Днес, качвайки се до Черни връх ( на около 200-300 метра от върха) получих 3 смс-а, че телефонът ми е превключил на "А1 SRB", като единият от тях гласи, че преносът на данни се таксува по 24.48лв за MB.
    Минавам през този маршрут редовно и никога не ми се е случвало подобно нещо.
    Телефоните ми винаги са с automatic network selection сетнат на On, но роуминг ми се е задействал само при преминаване през граница.
    Погледнах картите и най-близката точка от Сръбската територия е на около 58-60км по пряка линия.
    Моля, запознатите да дадат мнение:
    Възможно ли е базовите клетки/станции да имат такъв обсег?
    А ако отговорът е положителен и това е възможно - възможно ли е телефонът ми (iphone 6s) да успее да изпрати сигнал и да установи връзка с такава базова станция на 60км+ в тероторията на Сърбия?

    Благодаря предварително!
    Да, всичко това е възможно, но обяснението му не е никак просто!

  4. Banned
    Тук е от
    Jun 2014
    Мнения
    390
    #3

    Отговор: Въпрос за "странен" роуминг с А1

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    Да, всичко това е възможно, но обяснението му не е никак просто!
    Техническата част е едно, но това ...
    Цитат Първоначално публикувано от finep Виж публикацията
    Телефоните ми винаги са с automatic network selection сетнат на On, но роуминг ми се е задействал само при преминаване през граница.
    Какъв е смисъла, когато не сте извън България?

  5. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #4

    Отговор: Въпрос за "странен" роуминг с А1

    Цитат Първоначално публикувано от finep Виж публикацията
    Възможно ли е базовите клетки/станции да имат такъв обсег?
    Възможно е. Телефонът Ви винаги се свързва към клетката с най-високо ниво на сигнала на конкретното място. Високочестотоният сигнал се разпространява по подобие на светлината в права линия, и при липса на прегради, може да изминава много по големи разстояния, в сравнение с разпространението по повърхността на земята. А ако местата, през които сте минали, имат естествена височестотна сянка, откъм клетките на Вашия оператор, или пък клетката, към която досега Вашия телефон се е свързвал е била изключена, или пък в Сърбия е монтирана нова клетка, след последното Ви излизане, която излъчва към България и Вашия телефон избира нея, а не по-слабия сигнал на вашия оператор. Технически предпоставки за наблюдавания ефект има.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #5

    Отговор: Въпрос за "странен" роуминг с А1

    Има програмки които ти дават местоположението на клетката към която си свързан и околните клетки. Случвало ми се е на виваком на над 20 км от границата да ме метне на гръцки оператор , та тези програмки ми дадоха, че клетката към която съм вързан на роуминг се намира на път Е79, на територията на Р. България.

    - - - - - - - - - -

    В моят случай бях на 2метра от стационарен телефон със сим карта на виваком, работещ без "роуминг".
    Май ръчен избор на оператор важи до рестартирането на телефона.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 29
    Последно: 29-01-23, 17:48
  2. Отговори: 4
    Последно: 16-01-12, 00:07
  3. Странен "аксесоар" към ME MSZ-GC35VA, който не е описан в книжката.
    От Creep във форум Климатици Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy
    Отговори: 18
    Последно: 06-08-10, 20:24
  4. Отговори: 0
    Последно: 10-04-10, 14:09
  5. Fujitsu ASYB12LDC - "странен" шум от вътрешното тяло
    От bicubic във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 5
    Последно: 16-01-10, 18:36

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе