Резултати от 1 до 12 от общо 12

4:3 филми на 16:9 тв (Aspect Ratio проблеми)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2007
    Мнения
    64
    #1

    4:3 филми на 16:9 тв (Aspect Ratio проблеми)

    Здравейте,
    Бих искал да започна една тема, която има специфично Българско значение, в смисъл че ние гледаме филмите със субтитри и всички тв провайдъри в България пускат все още филмите в 4:3 формат
    Аз например имам следния проблем. С плазмен дисплей LG 42PX3RVA съм отскоро и при него (за разлика от CRT 32" Sony, който гледах досега) не може да се премества картината нагоре-надолу при zoom режим. Така, ако гледам HBO или Cinemax от сат. приемник и включа режим zoom, няма как да видя долния ред на субтритрите дори когато те пускат филма в letterbox формат.
    Оказа се, че поради тая тъпа причина за мен а и предполагам за повечето Българи, тази малка функционална възможност е много по-важна при избор на тв с широк екран, от това дали е плазма, LCD, CRT и дори качеството на картината.
    Другия възможен приемлив компромис (за моя LG) е да се гледа в режим FULL, но тогава картината сама се сменя за да се намести на целия екран и при липса на субтитри физиономиите на всички стават едни дълги... Голяма е тъпотията. Може би да може да се промени нещо в сервизното меню, но кой да ти каже...
    Нека тук да обмениме информация как е при различните марки и как се решават тези aspect ratio проблеми.

  2.  
     
  3. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #2

    Re: 4:3 филми на 16:9 тв (Aspect Ratio проблеми)

    Пускаш го в режим 4:3 (с черните ленти отсттрани) и всичко си идва на място - виждат се и субтитрите, няма и изкривявания на образа. Като си пусниш нещо от двд-то или компютъра - може да го превключиш в режим 16:9. Компромисен вариянт - гледаш "сплескани" образи (режим 16:9 при сигнал 4:3) и четеш субтитрите.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2007
    Мнения
    64
    #3

    Re: 4:3 филми на 16:9 тв (Aspect Ratio проблеми)

    Цитат Първоначално публикувано от Pat
    Пускаш го в режим 4:3 (с черните ленти отсттрани) и всичко си идва на място - виждат се и субтитрите, няма и изкривявания на образа. Като си пусниш нещо от двд-то или компютъра - може да го превключиш в режим 16:9. Компромисен вариянт - гледаш "сплескани" образи (режим 16:9 при сигнал 4:3) и четеш субтитрите.
    Мерси, но някак си не е приемливо да гледам с ленти от страни, отгоре и отдолу, по тоя начин екрана става значително по-малък и не е приемливо за гледане на филми. Ако става въпрос, има и един режим 14:9, при който съвсем леко се "разплесква", но лентите отстрани макар и по-малки не са приятни при гледане на филми.

  5. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #4

    Re: 4:3 филми на 16:9 тв (Aspect Ratio проблеми)

    Определено не ти препоръчвам, а и 100% в книжката ти пише така, да гледаш образ с тъмни ленти отстрани или отгоре и долу. Рискуваш да ти се "отбележат" трайно на екрана.
    Единствения ти начин е, ако гледаш филм, който е 4:3 формат /без черни черти отгоре и отдолу/, да разтягаш картината по хоризонтала. Да, и аз го мразя това деформиране, защото всички иглеждат супер дебели, но това е положението Минке.
    Виж когато филма, който гледаш е в формат LetterBox /с черни черти отгоре и отдолу/ и субтитрите са в черната лента, си обречен.

    Това наистина е един много гаден проблем. С нетърпение чакам преминаването към изцяло цифрова, 16/9 телевизия, което доколкото знам трябва да станало най-късно 2010 в цяла Европа и България.

  6. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #5

    Re: 4:3 филми на 16:9 тв (Aspect Ratio проблеми)

    orlie, каквото и да обсъждаме - щом си взел widescreen tv ще трябва да решиш кое те дразни по-малко:
    - деформиран образ
    - ядът, че си платил маса пари за 42", а гледаш 34" заради лентите отстрани

  7. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #6

    Re: 4:3 филми на 16:9 тв (Aspect Ratio проблеми)

    Аз не мога да разбера едно , защо трябва дa се самонаказвам да гледам изкривени образи и то при условие съм се изтръшкал няколко хилядарки...? Та.... то това ми прилича като да си купя Hi-end Hi-Fi система и да си пускам на нея музика от мп3 плеар за 50лв....че и по-лошо.

    Телевизора е направен за да служи на човека, а не обратното....като се изхаби - сменяме го. Ако предаванията или филмите които гледаме, в поголямата си част са с формат 4:3, значи още не е настъпил момента за покупка на ТВ 16:9.

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #7

    Re: 4:3 филми на 16:9 тв (Aspect Ratio проблеми)

    То е ясно, че момента още не е дошъл. Не само, че цените им са над 1000-1500 лева /сума непосилна за 90% от населението/, а защото реално почти няма как да гледаш HD видео.
    Реално хората още са на вълна 21" - 29" CRT. Купувачите на над 32" ЛСД и плазми са или ценители или гъзари. Нека сам си прецени към коя точно категория спада.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2007
    Мнения
    64
    #8

    Re: 4:3 филми на 16:9 тв (Aspect Ratio проблеми)

    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18
    Определено не ти препоръчвам, а и 100% в книжката ти пише така, да гледаш образ с тъмни ленти отстрани или отгоре и долу. Рискуваш да ти се "отбележат" трайно на екрана.
    Единствения ти начин е, ако гледаш филм, който е 4:3 формат /без черни черти отгоре и отдолу/, да разтягаш картината по хоризонтала. Да, и аз го мразя това деформиране, защото всички иглеждат супер дебели, но това е положението Минке.
    Виж когато филма, който гледаш е в формат LetterBox /с черни черти отгоре и отдолу/ и субтитрите са в черната лента, си обречен.

    Това наистина е един много гаден проблем. С нетърпение чакам преминаването към изцяло цифрова, 16/9 телевизия, което доколкото знам трябва да станало най-късно 2010 в цяла Европа и България.
    Аз имам решение на въпроса- не гледам вече филми от HBO i Cinemax и им написах едно писмо - да преместят субитрите нагоре малко. Когато няма субтритри или филма е от двд, проблеми няма.

    За цифрова тв знам че трябва да се въведе, но не съм сигурен за формата, 16:9 дали ще стане задължително...

    Въпроса е да кажете как е при различните марки. Например, при CRT телевизорите Sony 32" въпроса е добре решен- има режим SMART, при който е нещо средно като се изпълва докрай екрана, и има лека деформация, която е търпима за повечето неща. Ако се гледа филм във формат "letterbox" т.е. с черни ленти отгоре и отдолу и при ZOOM може да се премести картината нагоре, така, че решението е перфектно - екрана отгоре е изпълнен, а отдолу има черна ивица и субтитри.

    @lazarus18: На LG ивиците отстрани са сиви, а не черни - поради тази причина- да не се получават дефекти на плазмата.
    @FearMe : wide tv гледам от 3 години и никога не съм съжалявал, както и никога не съм гледал деформирани образи. Проблема засяга само определени марки тв, за определени тв канали единствено и може да има решение или в сервизното меню или чрез софтуерен ъпдейт. Освен това е интересно при другите марки тв как е?

  11. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #9

    Re: 4:3 филми на 16:9 тв (Aspect Ratio проблеми)

    orlie, под "деформирани" разбирам 4:3 -> 16:9 или 16:9 -> 4:3

    дори ако трябва да бъдем по-точни, възможностите при гледане на 4:3 на 16:9 са точно 4:

    1. NORMAL - липса на деформация (черни ленти отляво и отдясно)

    2. ZOOM / ENLARGE - режат се ленти от картината отгоре и отдолу

    3. WIDE / FULL - разпъване на картината

    4. PANORAMA / THEATER WIDE / NATURAL - разтегляне на краищата повече отколкото средата; малко рязане и малко разпъване по едно и също време и други частни "трикове" при различните производители, една от които хватки е въпросното 14:9

  12. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2007
    Мнения
    64
    #10

    Re: 4:3 филми на 16:9 тв (Aspect Ratio проблеми)

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe
    orlie, под "деформирани" разбирам 4:3 -> 16:9 или 16:9 -> 4:3

    дори ако трябва да бъдем по-точни, възможностите при гледане на 4:3 на 16:9 са точно 4:

    1. NORMAL - липса на деформация (черни ленти отляво и отдясно)

    2. ZOOM / ENLARGE - режат се ленти от картината отгоре и отдолу

    3. WIDE / FULL - разпъване на картината

    4. PANORAMA / THEATER WIDE / NATURAL - разтегляне на краищата повече отколкото средата; малко рязане и малко разпъване по едно и също време и други частни "трикове" при различните производители, една от които хватки е въпросното 14:9
    При 2. (ZOOM/ ENLARGE) също няма деформация, доколкото под деформация би трябвало да се разбира промяна на формата, а не на размера, т.е. на Aspect Ratio-to. При филмите, които HBO пуска по Bulsatcoм ( 4:3 letterbox) би било перфектно, когато освен ZOOM има възможност за леко повдигане на картината (както например Sony 32CS70) за да се виждат тъпите субтитри на ХБО. На практика, при липсата на нужда от субтитри, проблема просто го няма, в letterbox излъчват всички Европейски филмови програми, които не са преминали на 16:9 и никой не се е оплакал.

  13. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #11

    Re: 4:3 филми на 16:9 тв (Aspect Ratio проблеми)

    приемам уточнението, че в 2. няма промяна в ratio-то, но пък да не виждам част от филма си е още по-ужасно от деформация

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2007
    Мнения
    64
    #12

    Re: 4:3 филми на 16:9 тв (Aspect Ratio проблеми)

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe
    приемам уточнението, че в 2. няма промяна в ratio-то, но пък да не виждам част от филма си е още по-ужасно от деформация
    Говориме за филми, които ги пускат в letterbox т.е. черни ленти отгоре и отдолу. Останалите и без това нямам желание да гледам, щото са вече орязани (тук не говорим за тв бозите, а за кино филмите).

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. 16:9 aspect ratio в Windows Media Player
    От Pat във форум Windows
    Отговори: 4
    Последно: 21-01-16, 16:13
  2. 3D aspect ratio
    От LeBron във форум Системи за домашно кино, плеъри и HTPC
    Отговори: 0
    Последно: 07-10-11, 22:43
  3. DivX player LG DV-8631V и проблеми с някои филми
    От skylark във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 3
    Последно: 14-12-04, 11:19
  4. Aspect ratio 16:9 to 4:3 ?
    От Penta във форум Аудио и Видеокарти
    Отговори: 8
    Последно: 26-02-03, 10:02
  5. Филми
    От nniki във форум Общ - софтуер
    Отговори: 6
    Последно: 20-06-02, 21:52

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе