Темата е в процес на разработка. За сега събирам само информация
OLED - /organic light emitting diodes/ - органични светодиоди
http://en.wikipedia.org/wiki/OLED
Ентусиазмът се увеличи наскоро когато Samsung Mobile Displays стартира производството на активни матрици OLED (AMOLED) дисплеи 5.5 генерация и обяви плановете си да изгради завод за генерация 8 (2200 × 2500 mm) (също и LG Display), както и няколко други доставчици, които произвеждат OLED дисплей, включително AUO, CMI, IRICO, Tianma, и BOE.
OLED дисплеи могат да осигурят висок контраст, бързо време за отговор, широка цветова гама, и широк зрителен ъгъл, по време на работа в широк температурен диапазон при ниска консумация на енергия. В допълнение, OLED технологията дава възможност за производство на тънки устройства, които могат да бъдат гъвкави и прозрачни.
http://www.displaysearch.com/cps/rde..._tv_market.asp
http://www.displaysearch.com/cps/rde...e_adoption.asp
_________________________________________________
OLED Компоненти
Подобно на LED, OLED е твърдо полупроводниково устройство, което е с дебелина от 100 до 500 нанометра или около 200 пъти по-малка от човешкият косъм. Органичните светодиоди могат да имат два или три слоя от органични материали; в последния вариант, третият слой помага за транспорта на електрони от катода на излъчващият слой. В тази статия ние ще се фокусираме върху дву-слойният дизайн.
Един OLED се състои от следните части:
Субстрат (прозрачна пластмаса, стъкло, фолио) - Основа - подкрепя OLED.
Анодни (прозрачен) - анода премахва електроните (добавя електронни "дупки"), когато тече ток през устройството .
Органични слоеве - Тези слоеве са изработени от органични молекули или полимери.
Провеждащ слой - Този слой е направен от органични полимерни молекули които транспортират "дупки" от анода. Един от използваните полимери е polyaniline.
Емисионен слой - Този слой е направен от органични полимерни молекули, (различни от провеждащият слой), които транспортират електроните от катода, това е мястото, където се емитира светлината. Един от полимерите, използвани в излъчващият слой е polyfluorene.
Катод (прозрачен или непрозрачен в зависимост от вида на OLED) - катода инжектира електрони, когато ток тече през устройството.
_________________________________________________
Най-важната част от производството на OLED екраните е прилагането на органичните слоеве, към основата. Това може да стане по три начина:
Вакуумно отлагане или вакуум термично изпарение (ВТЕ) - във вакуумна камера, органичните молекули се загрявят леко (изпаряват) и се оставя да се кондензират като на тънки слоеве върху охлаждена основа. Този процес е скъп и неефективен.
Органична пара фаза отлагане (OVPD) - при ниско налягане, с горещи стени на камерата на реактора, транспортен газ пренася изпараеите органични молекули върху охлаждени субстрати, където те се кондензират в тънък филм. Използването на транспортен газ се увеличава ефективността и намалява разходите при производството на OLED екрани.
Мастилено-струен печат - С мастилено-струйни технология , OLED екраните се пръскат върху субстрати, точно както мастило се разпръсква върху хартия по време на печат. Inkjet технология, която значително намалява цената на OLED производство и позволява органичните светодиоди да бъдат отпечатани върху много големи филми за големи дисплеи, като 80-инчов телевизионен екран или електронни билбордове.
_________________________________________________
Има няколко типа OLED[*]Passive-matrix OLED (PMOLED) [*]Active-matrix OLED (AMOLED) http://en.wikipedia.org/wiki/AMOLED http://en.wikipedia.org/wiki/Super_AMOLED[*]Transparent OLED (TMOLED) [*]Top-emitting OLED [*]Foldable OLED (FMOLED) [*]White OLED (WMOLED)
Всеки тип има различни приложения. В следващите раздели, ние ще обсъдим всеки тип OLED. Нека започнем с пасивна матрица и с активна матрица OLED екраните.
Passive-matrix OLED (PMOLED) - Пасивна матрица OLED
PMOLED има катодни ленти, органични слоеве и анодни ленти. Анодните ивици са разположени перпендикулярно на катодните ленти. Пресечните точки на катода и анода са в пиксела, където е излъчваната светлина. Яркостта на всеки пиксел, е пропорционална на размера на прилаганият ток. PMOLED са лесни за производство, но консумират повече ел-енергия, отколкото другите видове OLED, главно поради силата, необходима за външните вериги. PMOLED са най-ефективни за текст и икони, и са най-подходящи за малки екрани (2-3-инча диагонал), като например тези, които откриваме в мобилните телефони, PDA устройства и MP3 плейъри. Дори и с външни вериги, РМOLED екраните консумират по-малко ел-енергия, отколкото LCD мониторите.
Active-matrix OLED (AMOLED) Активна матрица OLED
AMOLED имат пълноценни слоеве на катод, органични молекули и анод, но анодният слой е наслоен с транзисторен (TFT) масив, който образува матрицата. Самият TFT масив е сонтролиращ - определя кой пиксела да включи, за да формира изображението.
Transparent OLED (TMOLED) - Прозрачен OLED
Прозрачен органичните светодиоди имат само прозрачни компоненти (субстрат, катод и анод) и, когато е изключен, имат 85% прозрачност като субстрат. Когато е включен, прозрачният OLED дисплей позволява на светлината да преминава в двете посоки. Прозрачните OLED дисплей може да бъде с активна или пасивна матрица. Тази технология може да се използва за водещи дисплеи.
Top-emitting OLED - Най-излъчващи OLED
Най-излъчващите органичните светодиоди е субстрат, който е или непрозрачен или отразяващ. Те са най-подходящи за активна матрица. Производителите могат да използват Top-emitting OLED дисплеи в смарт карти.
Foldable OLED - Сгъваема OLED
Сгъваемите органични светодиоди са, субстрат от много гъвкави метални фолиа или пластмаси. Сгъваемите OLED екрани са много леки и издръжливи. Тяхното използване в устройства като клетъчни телефони и PDA устройства може да намали риска от счупване, една от основните причини за връщане или ремонт. Потенциално, сгъваемите OLED дисплеи могат да бъдат приложени в платове за създаване на "умни" дрехи, като облекло с интегриран чип на компютър, мобилен телефон, GPS приемник и OLED дисплей пришит в него.
White OLED - бели
белите органични светодиоди излъчват бяла светлина, която е по-ярка, по-единни и по-енергийно ефективни, спрямо флуоресцентните лампи. Белите OLED екрани имат цвятовите качества на лампите с нажежаема жичка. Поради това че органичните светодиоди могат да бъдат направени в големи листове, те могат да заменят флуоресцентните лампи, които в момента се използват в домовете и сградите. Тяхното използване може да намали разходите за енергия за осветление.
_________________________________________________
OLED Предимства и недостатъци
OLED екраните предлагат много предимства пред LCD-тата, както и LED LCD-тата:
+ Пластмасите, органичните слоеве на OLED са по-тънки, по-леки и по-гъвкави от кристални слоеве в LED или LCD.
+ Понеже излъчващите светлина слоеве на OLED са по-леки, OLED субстратът може да бъде гъвкав, вместо твърд. OLED субстратите могат да бъдат пластмасови, а не от стъкло, което се използва за светодиоди и LCD монитори.
+ OLED екраните са по-ярки от светодиодните. Тъй като органични слоеве на OLED са много по-тънки отколкото на съответните неорганични слоеве с кристали на LED, проводимите и излъчващи слоеве на OLED могат да бъдат многопластови. Също така, LED и LCD екраните изискват стъкло за здравина, а стъклото абсорбира известна част от светлината. OLED екраните не се нуждаят от стъкло.
+ OLED екраните не изискват задно осветление като LCD дисплеите. LCD дисплеите работят чрез селективно блокиране на области от задното осветяване, за да образува картината, която виждате, а органичните светодиоди генерират собствена светлина. Тъй като OLED екраните не изискват задно осветяване, те консумират много по-малко енергия от LCD дисплеите (най-много от мощността на LCD отива за подсветката). Това е особено важно за устройства на батерии, като мобилните телефони и лаптопите.
+ OLED екраните са по-лесни за производство и може да бъдат произведени по-големи размери. Тъй като OLED екраните са основно от пластмаса, те могат да бъдат направени в големи, тънки листове. Това е много трудно за течно-кристалните дисплеи.
+ OLED екраните имат голям зрителен ъгъл, около 170 градуса. докатото LCD-тата работят чрез блокиране на светлината, и това е пречка за гледане от определени ъгли. OLED екраните произвеждат своя собствена светлина, така че те имат много по-широк зрителен обхват.
+ OLED екраните имат по-бързото време за реакция от стандартните LCD екрани. Катосе има предвид, че LCD дисплеите са способни на между 2 и 16 милисекунди реакция, което предлага честота на опресняване от 50 до 400 Hz, един OLED може теоретично да има по-малко от 0.01 милисекунди време за реакция, което позволява до 100 000 Hz честота на опресняване.
http://www.digitalversus.com/lcd-mon...ews-a1104.htmlКод:tehnology response time 50Hz 100Hz OLED 5.0ms 1.0ms TN matrix 20.0-22.0ms 5.0-10.0ms UV2A matrix 10.0ms 8.0ms S-PVA matrix 20.0-23.0ms 8.0-10.0ms S-IPS matrix 23.0ms 11.0-12.0ms -MVA matrix 18.0ms 15.0ms Plasma 8.0ms
_________________________________________________
Проблеми с OLED
OLED изглежда добра технология за всички видове дисплеи, но също така има някои проблеми:
Живот - Докато червеният и зеленият OLED филми имат по-дълъг живот (от 46000 до 230.000 часа), сиият в момента има много по-кратък живот (около 14.000 часа [източник : OLED- Info.com]) .
Производсвото - производствените процеси са скъпи в момента.
Вода - Водата може лесно да повреди OLED екраните .
_________________________________________________
http://electronics.howstuffworks.com/oled1.htm
http://www.oled-display.net/sonys-xe...-17-000-hours/
http://www.howstuffworks.com/framed....ime/blue_color