Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 24

Топла, средна или студена настройка на картината?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Infraction Users
    Тук е от
    Sep 2011
    Мнения
    2,116
    #1

    Топла, средна или студена настройка на картината?

    Здравейте! Бих желал да чуя вашите предпочитания, относно настройката на температурата (студена/топла/средна) на картината.

    Забелязвам че не ми харесва студена картина като цяло... Много неестествено някак изглежда... От друга страна настройката средна или т.нар "medium е като че ли най-оптимална, но почти навсякъде, с малки изключения из интернет могат да се намерят калибриращи настройки на телевизори и там винаги се посочва топла картина като настройка. Дали не е по-добре да си дам време да свикна с топла настройка на цветовете, за да може да гледам оптимална картина, предвид настройките които се намират в нета?

    Въпросът ми е, ако определените настройки за калибрация са с профил на картината топла и ако всичко друго си остане същото, но се смени от топла на студен или средна температура на картината, то означава ли че всички настройки по картрината, които са непроменени губят своя смисъл и са строго свързани към цветовия профил на картината?

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на svetlio1
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    11,565
    #2

    Отговор: Топла, средна или студена настройка на картината?

    За тв канали може и "средна" , но в повечето случаи предпочитам на "топла" , а и повечето "калибрирани" са на топла - така постигат необходимата точност . Дай си малко време да свикнеш , след "студена" и "средна" на "топла" картината сигурно ти се струва "убита" - аз пък като сменя от "топла" и ми се струва ,че ще ми извадят очите и всичко става със странни цветове - да ярко и шаренко ,но далеч от точното .

  4. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #3

    Отговор: Топла, средна или студена настройка на картината?

    А бе хора, те тия настройки за това ги слагат в телевизорите за да може всеки според СОБСТВЕНИТЕ СИ предпочитания да ги променя така, че на него самия да му харесат. Нали в това е цялата идея на персоналните настройки. Иначе производителя щеше да го калибрира според някакъв си стандарт и така да го продава без възможност за промяна.
    Аз си ги настройвам така че картинката като цяло да ми харесва на МЕН самия и въобще не ме интересува какво пише по форуми или как го гледал тоя или оня.... на мен топлите настройки ми червенеят като на стар износен кинескоп, затова и никога не бих гледал при такива настройки, пък ако ще и целия свят така да гледа Все едно някой да ми казва при какви настройки на силата, ниските и високите да си слушам музиката....

  5. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #4

    Отговор: Топла, средна или студена настройка на картината?

    Естествено, че никой няма право да ти казва как ТИ да си гледаш телевизора. Просто ти казват какво да направиш за да гледаш коректен образ - това, което е записано.
    Това е и целта на професионалната калибрация да си сигурен, че виждаш образа точно както е записана и заснета. За тази цел са направени и персоналните настройки.


    Цитат Първоначално публикувано от Dominator Виж публикацията
    Въпросът ми е, ако определените настройки за калибрация са с профил на картината топла и ако всичко друго си остане същото, но се смени от топла на студен или средна температура на картината, то означава ли че всички настройки по картрината, които са непроменени губят своя смисъл и са строго свързани към цветовия профил на картината?
    Промяната на температурата/баланса на бялото ще промени драстично в негативна посока образа. Всички останали настройки се правят върху вече правилно настроената температура.

  6. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #5

    Отговор: Топла, средна или студена настройка на картината?

    Това е и целта на професионалната калибрация да си сигурен, че виждаш образа точно както е записана и заснета. За тази цел са направени и персоналните настройки.
    Това важи ако гледаш само студийни предавания или турски серияли. Няма холивудски филм при който крайната визия да е същата като оригинално заснетата. Напротив правят се какви ли не корекции за да се предаде уникалност на визията. Същото се отнася и за всички профисонални клипове и музикални продукции. Така че дотук с "вярното" изображение"....

    Освен това в момента не говорим за професионална калибрация, а за персонални настройки в телевизор за шир потреба....две съвсем различни неща.
    Ако някой купувайки си 50' ТВ за 2-3 хиляди си мисли че взема нещо "професионално" - излъгал се е !

  7. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #6

    Отговор: Топла, средна или студена настройка на картината?

    Под "оригинално заснетата" имам предвид крайния резултат, записан на диска/лентата. Издателите на филма са използвали целия този пост-процесинг за да създадат визия, която ти трябва да пресъздадеш 1:1 /доколкото е възможно/. Цялата тяхна техника ползва същите стандарти, към които се стремят и потребителите. Вече почти всеки дисплей от средния клас и нагоре има менюта за прецизна и професионална настройка и може да постигне феноменално точни резултати.
    Досега съм настройвал лично и чел куп ревюта и винаги основата, от която се тръгва е при Топъл режим на картината. Минеш ли на Нормал или пък Студен вече си далеч от оригинала и то с много.
    Под правилен, коректен или истински образ нямам предвид всичко да изглежда реално все едно гледаш през прозореца.
    Вярно, че аз сигурно съм професионално деформиран, работейки близо 20 години на калибриран дисплей и част от работата ми е да контролирам как изгледат нещата на екран и на печат. Сигурно на повечето хора не им пука и не се и замислят за това, но ако човек се постарае поне малко да се образова и опита да понастрои техниката си ще е много по-доволен.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2013
    Мнения
    17
    #7

    Отговор: Топла, средна или студена настройка на картината?

    Дано тук е мястото да помоля някой да каже,постне или даде линк за настройки на PANASONIC TX-L47WT50E-днес си купих такъв и ще съм изключително благодарен ако някой направи това-вярвам ще е от полза и на много други потребители.Благодаря Ви предварително.

  10. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #8

    Отговор: Топла, средна или студена настройка на картината?

    lazarus18, именно това е разликата, ако става въпрос за монитор/телевизор на който се обработват изображения, там с цел получаване на "ясен" краен резултат, т.е. какво точно се получава в крайна сметка, те трябва да бъдат калибрирани по даден стандарт, НЕЗАВИСИМО дали на мен, на теб, или на който и да е му харесват тези настройки.
    НО когато става въпрос за уред за развлечение (какъвто е телевизора), там логично е всеки да си го настрои така както на него му харесва, защото това касае само него и неговите ЛИЧНИ възприятия. Не съм мазохист за да "свиквам" с някакви настройки само защото според някой стандарт били "правилните".

  11. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #9

    Отговор: Топла, средна или студена настройка на картината?

    За мен няма такава логика. Каква е идеята да имаш хубав телевизор и да гледаш сбъркана картина.
    Хората са похарчили милиони да постигнат определена визия на даден филм, но ти им теглиш една - те ли ще ми кажат как трябва да изглежда. Няма да гледам Списъка на Шиндлер черно-бял, а някакъв синкав примерно.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2013
    Мнения
    17
    #10

    Отговор: Топла, средна или студена настройка на картината?

    Обърнахте го на спор а можеше и да предложите нещо-визирам lazarus18

  13. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #11

    Отговор: Топла, средна или студена настройка на картината?

    В сайтовете, които чета не намерих за твоя модел готови настройки.
    По принцип не съм привърженик на практиката да се ползват готови, свалени от нета настройки защото може да има големи отклонения. Всичко зависи от конкретната бройка, източника и условията, в които се гледа.
    Сложи го на режим True Cinema, поиграй си с Яркост, Контраст и подсветката за да ги нагласиш според твоите условия и това ще ти даде съвсем приличен резултат.

  14.  
     
  15. Infraction Users
    Тук е от
    Sep 2011
    Мнения
    2,116
    #12

    Отговор: Топла, средна или студена настройка на картината?

    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18 Виж публикацията
    В сайтовете, които чета не намерих за твоя модел готови настройки.
    По принцип не съм привърженик на практиката да се ползват готови, свалени от нета настройки защото може да има големи отклонения. Всичко зависи от конкретната бройка, източника и условията, в които се гледа.
    Сложи го на режим True Cinema, поиграй си с Яркост, Контраст и подсветката за да ги нагласиш според твоите условия и това ще ти даде съвсем приличен резултат.

    Има и малки изключения, като да се пробват и сравнят няколко настройки вече публикувани в нета за конкретен модел или близък до него. В случая - аз попаднах на едни много добри настройки на които засега се спрях след много пробване на други такива. Според мен, в светла стая режима на топла картина никак не е добре, като най-оптимално/компромисен вариант е средна температурна стойност.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2013
    Мнения
    17
    #13

    Отговор: Топла, средна или студена настройка на картината?

    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18 Виж публикацията
    В сайтовете, които чета не намерих за твоя модел готови настройки.
    По принцип не съм привърженик на практиката да се ползват готови, свалени от нета настройки защото може да има големи отклонения. Всичко зависи от конкретната бройка, източника и условията, в които се гледа.
    Сложи го на режим True Cinema, поиграй си с Яркост, Контраст и подсветката за да ги нагласиш според твоите условия и това ще ти даде съвсем приличен резултат.
    Пределно ми е ясно,че най-вече завизи от предпочитанията на ,,потребителя,,За един ,,потребител,, добри може да са лоши за друг ,,потребител,, но ми се искаше все пак да почна от някъде.Все някой може и да е поуцелил настройките и да има база от която да се почне,Бгаодаря на lazarus18,че си е направил труда да се ,,паразрови,,заради мен.Аз също търсих ,но не открих нощо-затова и попитах,но багодаря все пак

  17. Senior Member Аватара на svetlio1
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    11,565
    #14

    Отговор: Топла, средна или студена настройка на картината?


  18. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2013
    Мнения
    17
    #15

    Отговор: Топла, средна или студена настройка на картината?

    Цитат Първоначално публикувано от svetlio1 Виж публикацията
    Предполагам визираш най-вече първия пост.На мен обаче пак не ми е ясно защо дават за RGB-та като при мен в опзията за RGB са 9 ? ( 6 са при ,,баланс на бялото,, но за ,,режим цветове ,, са 9 опции за RGB а предполагам се има предвид това за цветовете,или греша ?)

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. средна възраст във форума
    От fanta orange във форум Анкети
    Отговори: 41
    Последно: 25-03-17, 07:40
  2. Настройка на картината
    От magic83 във форум Ремонт, сервиз и калибрация на телевизори
    Отговори: 3
    Последно: 10-08-14, 14:53
  3. Настройка на картината на Samsung 2013 - UEF6XXX серия
    От Dominator във форум Samsung телевизори
    Отговори: 0
    Последно: 22-07-13, 23:21
  4. Апарат за топла и студена вода
    От bright във форум Малки домакински уреди
    Отговори: 15
    Последно: 18-02-13, 01:16
  5. Отговори: 2
    Последно: 09-05-11, 08:50

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе