Модернизация на телевизор LG OLED48C1RLA
https://webos-forums.ru/post172511.html#p172511
Модернизация на телевизор LG OLED48C1RLA
https://webos-forums.ru/post172511.html#p172511
Този пост е редактиран от evdiko; 04-01-24 в 16:56.
https://www.flatpanelshd.com/news.ph...&id=1704330002
LG разработва първия в света 480Hz 1440p OLED панел
04 януари 2024 | Расмус Ларсен
LG Display върви към ултрависоки честоти на опресняване и днес обяви успешното разработване на 27" 480Hz OLED панел с 1440p резолюция.
Конкуренцията в OLED се разгаря между Samsung и LG.
След като LG обяви 27" 240Hz 1440p OLED монитор в края на миналата година , видяхме появата на по-бърз 27" 360Hz 1440p QD-OLED монитор от Samsung вчера .
Днес LG Display отвръща на удара, като потвърждава, че е разработил още по-бърз 27" 480Hz 1440p OLED панел, който ще бъде представен през първата половина на 2024 г.
– „Най-новият Gaming OLED дисплей на LG Display използва уникалната OLED технология на компанията, която позволява на всеки пиксел да излъчва светлина независимо без модул за задно осветяване, за да осигури безпрецедентна честота на опресняване от 480Hz, потапяща QHD (2560 x 1440) резолюция и най-бързото време за реакция (0,03 ms) от всеки панел на пазара днес, комбинирайки се за постигане на оптимално гейминг изживяване за запалените геймъри“, обяви LG Display.
Може би си спомняте, че LG вече обяви 32" 480Hz OLED монитор, но всъщност това е 4K 240Hz монитор, който може да работи на 480Hz при Full HD резолюция чрез специален режим "Dual-Hz". Този предстоящ 27" панел доставя 480Hz при своите естествена резолюция 1440p.
MLA технология в мониторите
Всички най-нови OLED мониторни панели на LG Display използват технологията MLA (Micro Lens Array) за увеличаване на яркостта.
– „За да укрепим нашето лидерство на пазара на дисплеи за игри от висок клас, ние ще продължим да използваме силата на отличителните качества на OLED като ултрависоки честоти на опресняване, бързо време за реакция и перфектно черно за изживяване при гледане от следващо ниво,“ каза Won-seok Kang, вицепрезидент и ръководител на отдела за планиране на продукти за големи дисплеи в LG Display.
Предстоящият 27" панел ще бъде част от гама, която вече обхваща 27, 32, 34, 39 и 45" панели, които ще видите в новите монитори от LG Electronics, Asus, HP и други марки тази година.
Пазарът на материали за изпаряване на AMOLED ще нарасне до $2,7 милиарда до 2027 г., актуализация на Phosphorescent Blue
https://www.displaysupplychain.com/p...nt-blue-update
Този пост е редактиран от hristoslav2; 09-01-24 в 00:25.
https://www.avsforum.com/threads/ces...#post-63072143
2023 Samsung и LG са моите данни, Panasonic е Vincent Data, а Sony A95L е средното за някои проби. Тогава моделите 2024 са футурология.
страница 10 на графиката, показваща загубата на яркост с течение на времето между W-OLED и QD-OLED
https://info.innovate.samsungdisplay...24_English.pdf
Още един интересен момент, те говорят за измерването на XCR и виждаме, че стойностите в XCR (все още) нямат единица и стойността им е по-ниска от тази в нитове. Така че стойността от 3000 нита наистина е 3000 нита, впечатляващо.
Още повече с цял екран от 300 нита.
400 нита = 258 XCR (QD-OLED)
400 нита = 223 XCR (OLED)
проверка за LG G3 спрямо Sony A95K и Samsung S95C
https://www.rtings.com/tv/1-11/graph...ed/37849/31217
https://www.rtings.com/tv/1-11/graph...ed/37849/37894
Много странно! Кривата на осветеността след 1200 часа работа спада. После след достигане на минимума при 2400 часа, се вдига и там спира теста?
статията е от миналата година
https://www.hdtvtest.co.uk/n/Samsung...on-costs-by-30
https://www.sammobile.com/news/canon...t%2C%20cheaper.Текущата цена на 65-инчов QD-OLED панел е около $1100, каза DSCC. Но докато Samsung Display вярва, че може да намали това до само $750 до края на годината, печалбите в производителността през следващите години ще бъдат по-ограничени. До 2026 г. DSCC каза, че Samsung Display се стреми да намали производствените разходи до $600.
За съжаление на Samsung Display, неговият конкурент LG Display не седи безучастно и също планира да намали разходите за собствените си OLED панели. Той каза, че цената на 55-инчов WOLED панел, произведен в завода му в Гуанджоу, Китай, вероятно ще падне до под $400 в края на тази година, след това до $300 до 2024 г. и в крайна сметка само $200 през 2026 г. Цената на 65-инчов WOLED панел, произведен в същото съоръжение, ще струва $500 тази година.
Производството на QD-OLED панели с помощта на технологията на Samsung Display изисква индий, материал, който е доста рядък (намира се само в Китай) и следователно много скъп. Съобщава се, че QD-OLED технологията на Canon използва олово, което е по-широко достъпно и в резултат на това е по-евтино. Според Nikkei Asia количеството олово, необходимо за производството на QD-OLED панели с помощта на технологията на Canon, може да струва сто пъти по-малко от количеството индий, необходимо за производството на QD-OLED панели с помощта на технологията на Samsung.
TCL Huaxing планира да изгради пробна производствена линия за печатни OLED панели от 5,5-то поколение в Ухан
https://news.znds.com/article/65312.html
Следобед на 23 януари TCL Group и Комитетът за управление на зоната за развитие на нови технологии в Ухан Ийст Лейк подписаха „Споразумение за сътрудничество относно следващото поколение производствена линия за нова технология за печатни OLED дисплеи и проект за разширение на гъвкави OLED модули от 6-то поколение“. Проектът по споразумението планира да изгради пробна производствена линия за печатни OLED дисплеи от 5,5-то поколение и производствена линия за модули с годишен производствен капацитет от 10 милиона бройки.След завършването се очаква да се постигне световно лидерство в технологиите и продуктите за печатни дисплеи.
Печатният дисплей се счита за важен технически метод за моята страна за пробиване на пътя на изпаряване и маршрута на QD-OLED на корейските производители в областта на OLED с голям размер. В сравнение с традиционната OLED дисплейна технология, базирана на вакуумно покритие, печатният дисплей има значителни характеристики като ниска цена, гъвкавост и производство на големи площи.Това е ефективен начин за решаване на проблеми с високи разходи и постигане на масово производство на свръхголеми площи.
Разбираемо е, че TCL Huaxing е лидер в индустрията в областта на печатните дисплеи, на първо място в света по отношение на броя на наличните патенти за изобретения.Нейната технология има предимства в широка цветова гама, ниска консумация на енергия, висока разделителна способност, прозрачен дисплей , и гъвкав дисплей В момента се ускорява Насърчаване на индустриализацията на печатни OLED продукти. През декември миналата година TCL Huaxing официално обяви на 2023 Global Display Ecology Conference, че ще постигне масово производство на печатни OLED панели през втората половина на 2024 г. и ще бъде първият, който ще се използва в ИТ (таблети, лаптопи, монитори) и медицински специални дисплейни продукти. „Ние използваме среден размер като пробив, за да ускорим напредъка на индустриализацията на печатните OLED.“, каза изпълнителният директор на TCL Huaxing Джао Джун в интервю за медиите.
https://www.flatpanelshd.com/focus.p...&id=1706685316
Бъдеще на дисплеите: Прозрения от нашите посещения на LG Display и Samsung Display
FlatpanelsHD посети както LG Display, така и Samsung Display, за да проучи техните най-нови дисплеи, прототипи и технология. Ето нашите прозрения за близкото до средносрочното бъдеще на дисплеите.
LG Display и Samsung Display са два от най-големите водещи производители на дисплеи за потребителски устройства, включително телевизори, монитори, телефони и различни други устройства от Apple, Asus, Dell, LG Electronics, Panasonic, Philips, Samsung Electronics и Sony.
На CES 2024 FlatpanelsHD посети изложбените зали на двете компании само с покана. Това, което остана с нас след посещенията, е, че OLED технологията е настроена да разшири своя обхват, завладявайки нови сегменти с по-ярки, по-бързи, по-тънки панели с по-висока разделителна способност от всякога. Потребителите ще спечелят от засилената конкуренция между двата гиганта.
Samsung Display напълно прекрати изследванията, разработките и производството на LCD, продавайки патенти и фабрики предимно на TCL CSOT, докато LG Display все още запазва една фабрика за LCD.
Както може би сте чували, microLED е обещаваща нова технология за дисплей, както и NanoLED, но в близко до средносрочен план нито една компания не обсъжда тези потенциални алтернативи. Всъщност microLED разработката на Samsung изобщо не е в сферата на Samsung Display.
По-ярки OLED телевизори
Ако сте следили многото съобщения от CES 2024 , разкритието, че OLED дисплеите ще станат по-ярки тази година, не трябва да е изненада.
Както LG Display, така и Samsung Display рекламират пикова яркост от 3000 нита при прозорец от 3% съответно за своите 2024 MLA OLED и QD-OLED телевизионни панели. Въпреки това остава да се види реалното представяне на яркостта на потребителските телевизори, но очакваме да е по-ниско. Samsung Display заяви, че яркостта на цял екран на 2024 QD-OLED TV панел достига 300 нита, докато LG Display заяви 250 нита за яркост на цял екран на 2024 MLA OLED TV панел.
Станахме свидетели на ясна разлика в демонстрациите и изглежда невероятно. Яркостта от 3000 нита трябва да бъде запазена за много малки елементи в картината, което позволява на звездите да блестят и светлините да светят интензивно, когато съдържанието е овладяно до тези високи пикови нива на яркост.
В една демонстрация Samsung Display сравни WOLED панела на LG (очевидно не версията 2024) със собствения си 2024 QD-OLED, за да разкрие, че QD-OLED работи значително по-хладно. Както може би знаете, топлината може да ускори стареенето на OLED пикселите.
Междувременно LG Display показа още по-ярък MLA OLED панел, предназначен за 2025 г. За съжаление, в пресата, не успяхме да видим ранния прототип, но вътрешни лица от индустрията съобщават ( връзка ), че в момента той може да достигне 3700 нита. Ще се изненадаме, ако не достигне 4000 нита до момента, в който бъде готов през 2025 г.
Това ли е ограничението за OLED телевизори? Въобще не. Напредък като син PHOLED (фосфоресценция) и плазмоника в пътната карта за OLED материали предполагат, че по-високата яркост, активирана от подобрената енергийна ефективност, е тенденция, която вероятно ще продължи. Тук си струва да се отбележи, че яркостта на OLED всъщност е постижима в малки огледални акценти, където са предназначени такива нива на яркост, тъй като няма зони, както при miniLED LCD телевизора, които трябва да бъдат контролирани и балансирани, за да не издухат други части на картината.
По-бързи OLED дисплеи с по-висока разделителна способност
Имаше лавина от нови OLED монитори, обявени на CES 2024 , включително 32-инчови 4K, 27-инчови 1440p, ултрашироко извити и други. Това бележи монументално подобрение за компютърните геймъри, които в продължение на години трябваше да се борят с IPS LCD дисплеи с ниско качество. HDR игрите най-накрая са възможни на компютри.
LG Display пое лидерството в скоростта с представянето на първия 480Hz панел, докато Samsung Display предлага 360Hz панел. Като се има предвид присъщото предимство на OLED от поне 50% за замъгляване на движението в сравнение с LCD със същата спецификация, дори 360Hz OLED панел трябва да надмине 500Hz LCD. Разликата е осезаема за хората и има убедителен аргумент за още повече в тази статия от Blur Busters , която се застъпва за стремеж към 1000Hz и повече.
Напротив, 2024 OLED мониторни панели все още се движат около 1000 нита пикова яркост. Въпреки че са по-бързи от телевизионните панели, те не са толкова ярки.
Разделителната способност е друг решаващ фактор. LG Display и Samsung Display пускат 32-инчови 4K OLED мониторни панели тази година. Samsung Display, със своя усъвършенстван метод за мастиленоструйно производство на QD мастило, се подготвя да скочи до 160ppi (пиксела на инч) през 2025 г. или по-рано, увеличение от 140ppi с 32-инчовия 4K QD-OLED панел. 140ppi също е това, което се изисква за 65-инчов 8K OLED телевизор, докато 160ppi ще позволи на Samsung Display да произведе 27-инчов 4K QD-OLED панел на монитора.
Така че достигаме там по отношение на разделителната способност.
OLED превзема ИТ
Но това са само външни монитори. Samsung Display показа своите „ултра тънки“ 0,7 мм AMOLED панели (QD-OLED няма да се използва в нищо под 27" за момента), както се вижда по-долу. Тези панели ще направят преносимите потребителски устройства още по-тънки и леки.
OLED панелите „UT“ са изградени върху оксидна задна платка вместо аморфен силиций и имат намалена консумация на енергия до 47%, според Samsung Display. Това се постига отчасти чрез поддържане на променлива честота на опресняване без трептене до 1Hz – 1 опресняване на дисплея в секунда – за първи път (и до 120Hz). Освен това беше изложен панел „Дупка в дисплея“.
Учтиво попитахме Samsung Display дали могат да ни покажат OLED панелите с двоен стек, предназначени за iPad и MacBook на Apple. Те се засмяха и ние продължихме. Понастоящем обаче вече нямаме съмнение, че Apple ще започне прехода към OLED в ИТ устройствата – започвайки с iPad Pro – тази година. Очаква се ходът на Apple значително да ускори отдалечаването на ИТ индустрията от LCD.
От обиколката беше очевидно, че Samsung Display се подготвя за това цунами. В момента компанията изгражда първия си OLED завод от 8.6-то поколение (8.6G) за производство на OLED панели за ИТ устройства. На 8.6G основно стъкло, той може да произведе 88 14-инчови панела, в сравнение с 24 на 5.5G основно стъкло, което води до значително намалени производствени разходи.
LG Display, от друга страна, подчертава, че OLED е по-добър не само за вашите очи, но и за околната среда, тъй като консумира значително по-малко пластмаса от LCD.
OLED в нови типове устройства
FlatpanelsHD е посетил редица холивудски студиа през годините, най-скоро Company 3, която твърди, че се справя с цветното градиране за 80% от всички големи холивудски филми и сериали. Компания 3 ни информира, че въпреки преминаването на Sony към двуслойни LCD дисплеи в референтните мастеринг монитори, те все още използват главно RGB OLED на Sony като техен референтен главен монитор, след като са придобили всички останали запаси, след като Sony го прекрати.
Освен референтни монитори, холивудските студия все повече използват потребителски телевизори като допълнителни клиентски референтни дисплеи. Фирма 3 използва (W)OLED телевизори Panasonic. Миналата година компания, наречена Flanders Scientific, обяви 55-инчов QD-OLED монитор за управление, базиран на панела 2023.
На CES 2024 Samsung Display ни информира, че си сътрудничи с Flanders Scientific за разработването на по-малка 31,5-инчова QD-OLED версия (XMP310). Този обаче е ограничен до 1000 нита пикова яркост.
Има смисъл. Доколкото ни е известно, никое холивудско студио не използва miniLED LCD телевизори като клиентски референтни дисплеи в пакети за оценяване и няма голям интерес към използването на двуслойни LCD като основни референтни монитори. QD-OLED набира популярност благодарение на увеличаващата се яркост и способността на създателите на филми да работят с разширена цветова гама и обем.
OLED също прави крачки в микродисплеите за слушалки. Докато Meta в момента използва нискокачествени LCD дисплеи във всичките си слушалки Quest, стартирането на Apple Vision Pro тази седмица е настроено да вдигне значително летвата с двата micro-OLED дисплея с висока разделителна способност.
Както LG Display, така и Samsung Display гледат това пространство и на CES 2024 Samsung Display показа два от най-новите си micro-OLED дисплеи, известни още като OLED-on-Silicon: RGB OLED (1,03" с 3000 нита и 3500ppi) и бял OLED (1,31" с 3000 нита и 4193ppi).
LG Display имаше силен фокус върху прозрачните OLED дисплеи. LG Electronics планира да пусне 77-инчов прозрачен телевизор по-късно тази година на потребителския пазар, но LG Display предвижда, че прозрачните екрани могат да служат за различни други цели.
Смятаме, че е малко трудно да си представим широко разпространени потребителски приложения, но LG Display може да се насочи към нещо с прозрачни екрани в търговското пространство, като прозорци, витрини и потенциално дори хладилници.
OLED навсякъде
OLED постепенно превзема LCD, сегмент по сегмент. Въпреки обещанията на micro-LED и NanoLED, трудно е да видим забавяне на инерцията на OLED през това десетилетие.
Тук не са включени всички останали OLED дисплеи, които двамата производители на дисплеи бяха донесли на CES; плоски, извити и подвижни OLED дисплеи за автомобили, набор от сгъваеми OLED дисплеи за преносими устройства като смартфони и таблети и много повече.
Всъщност, по време на моето посещение на LG Display и Samsung Display на CES, не си спомням да съм виждал друг тип дисплей освен OLED, с изключение на LCD дисплеите, които двете компании бяха донесли, за да покажат превъзходството на OLED.
Този пост е редактиран от hristoslav2; 31-01-24 в 22:33.
Здравейте съфорумци, чета ви с удоволствие и не веднъж съм взимал съвети и дойде момента отново да почерпя малко опит.
Влезе ми мухата да сменя сегашния 40 инчов TCL в дневно/кухнята след офертата в ЕМАГ за 42 инчовия C3 - 1699 лв.
До тука супер, обаче имам няколко чуденки. 1 - реално телевизора ще се ползва в сравнително светла стая (има опция за затъмняване с щори все пак де, но се чудя проблем ли е, понеже знам че не обичат много много светлината). 2 - Стандартна при ОЛЕД колебанията - основен ТВ е и се случва често да седи включен за фон (стандартно действие пак на дамската част от домакинството) и 3 - Понеже пространството е ограничено - кухненски плот, няма да има разстояние отляво и отгоре (60см е височината, ТВ е 57.7 със стойката).
На база трите, мислите ли че е разумно минаването към олед или да потърпя стария ЛЕД още малко.
Благодаря ви и поздрави!
Не сте за oled щом ще седи включен за фон. А и както сте отбелязал, светлината също ще е фактор. Търсете читаво lcd (или ползвайте TCL-a, докато си работи).
Може, не съм се интересувал толкова. Гледам, че много препоръчвани модели са QN95/90C. Предполагам си заслужават (даже не знам дали се предлагат в малки размер), но там вече трябва да се вдигне и бюджета.
Този пост е редактиран от AntrAcsA; 03-02-24 в 20:04.
Хавиер Суарес от AVPasion изразява загрижеността си относно риска от прогаряне на логото на определени OLED телевизори, по-стари от да речем 2021 г., след бъдещия преход на испанския канал 1 към UHD (4K) + HDR, тъй като те са внедрили лошо своето лого, което ще се показва в синьо и следователно...(правилният вариант е полупрозрачно лого - без цветове!)
Той дава някои съвети за ограничаване (но не и премахване) на този риск, надявайки се, че поне 1 испанец ще прегледа видеото му...
Това с логото пък върви го обяснявай на нашите телевизии... На всичките им е плътно, ярко, цветно, за да се знае кой канал гледаме, иначе ще има да се чудим. Преди не ми е правило впечатление как на повечето западни телевизии им е сиво, едноцветно, полупрозрачно логото... просто за да не се набива на очи и да стои като пъпка на екрана. А нашите даже оставят и по още едно рекламно лого да стои постоянно - "Еди-кое-си-предаване" очаквайте от нам-си-кой април.
Няколко пъти съм писал на тъпаците от диема спорт относно скапаното им лого. Естествено отговор няма, само четат написаното и до там Много жалка държавица сме. Но така е, когато всичко е пране на пари.
Влиянието на деутерия върху OLED дисплеите
https://www.oled-info.com/deuteriums...-oled-displays