Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 28

Въпрос за 4k HDR

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    87
    #1

    Въпрос за 4k HDR

    Здравейте,
    след много четене пак сме до кривата круша За това бих предпочел да си поставя въпроса по следния начин, ако ми позволите:

    Домашна мрежа изградена от:

    1. Гигабитов рутер
    2. NAS устройство или външен хард диск през USB 2.0 на рутера
    3. Телевизор - Sony KD55XG8196, който ползва Wi-Fi 5 GHz връзка с рутера ( Archer C5 ), не е свързан чрез Lan кабел. Каква е скоростта на тази връзка не мога да кажа, защото не знам как да я измеря.
    4. Компютър за сваляне на торенти.

    Въпроса ми е: Какво още ми е необходимо за да мога да гледам UHD HDR + Dolby TRUE HD филми на телевизора през неговия си плеър от NAS-a или външния H-Disk, като в случая използвам Archos video player?

    Kodi ми е прекалено сложно и не мога да се оправя с него. За сега си свалям торенти на компа, после ги качвам на външния диск и от там плейвам през wi-fi на ТВ-то, за HD филми нямам проблем, макар и през usb 2.0 на рутера. Пробвах да плейна 4к филм и не тръна, който резолтат се очакваше. Обаче, скоро четох във форума или нета, че не е възможно да плейна филм UHD HDR + Dolby TRUE HD (примерно) дори и през мержов NAS, който ще е с Гигабитова мрежа. За това си поставям въпроса така, по разбираемо за мен. Ако този вариант също се окаже невъзможен единственото за което се сещам е плеър с вграден твърд диск, през който да се плейвът такива файлове, а може и да греша...

    Извинявам се за въпроса ми, но информацията е прекалено много в нета и понякога е объркващо. Благодаря!

  2.  
     
  3. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #2

    Отговор: Въпрос за 4k HDR

    Аз плейвам филми през NAS-a с Movian. Като изключим, че от време на време забързва картината и се налага да го спра и пак да го пусна, други забележки нямам. Мисля, че и VLC плейваше без драми от NAS.

  4. tek
    tek е офлайн
    Member Аватара на tek
    Тук е от
    Jan 2019
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    977
    #3

    Отговор: Въпрос за 4k HDR

    И кое му е сложното на Kodi?
    Кажи до къде си стигнал и ще помагаме.
    Истината е плейване от външен диск или флашка от плеър-а Kodi на телевизора или Kodi от външен Android TV Box, вместо да пускаш 4K HDR по мрежата с висок битрейт.
    За да не възникват проблеми и да си гледаш спокойно.

    Другият вариант е (ако имаш добър компютър), чрез инсталиране на DLNA медиа сървър, като си избереш някой от посочените:

    DLNA - медийни сървъри
    Този пост е редактиран от tek; 17-02-20 в 18:54.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    87
    #4
    [QUOTE=tek;955381]И кое му е сложното на Kodi?
    Кажи до къде си стигнал и ще помагаме.
    Истината е плейване от външен диск или флашка[/Quotе]

    А този външен диск включва ли мрежов NAS?
    С коди съм до никъде, просто се пробвах да го разуча, но не съм задълбочавал, защото до сега Archos ми вършеше работа за плейване на HD файлове. Но явно ще трябва да се науча на Коду. Имам и достатъчно мощен компютър за всичко, но идеяте ми е той да не върви.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2019
    Мнения
    35
    #5

    Отговор: Въпрос за 4k HDR

    То много зависи освен от мрежата ти, как ще се енкондва много от cheap-ass NAS-овете са им слаби процесорчетата за 4К. Иначе имам Netflix и 15МБита са достатъчни за 2к. Netflix не пуска по-бързо в България, дори и на скъпият план.

    Вземи си 4-глав змей (4 ядрен андроид бокс и му качи Коди например) и гледай да е с повече РАМ и със съвременен надорид.

  7. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #6

    Отговор: Въпрос за 4k HDR

    Ако не е DLNA за какво енкодване иде реч?

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    87
    #7

    Отговор: Въпрос за 4k HDR

    Ако ще трябва да се избира външна памет - преносим хард дикс или флашка, който да се свърже в телевизора през USB 3.0, кой ще бъде найй-подходящия вариант ? Ревално тази памет ще работи постоянно докато е включен телевизора...

    1. Външен хард диск 2.5 без отделно захранване 12V, a само през USB 3.0?
    2. Външен ХД 2.5 с външно захранване 12V?
    3. Външен SSD - 256 GB ( до толкова пари мога да си позволя) не знам дали имат с външно захранване 12V, а не през USB порта?
    4. Флашка 256 GB USB 3.0/ 3.1?

  10. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,166
    #8

    Отговор: Въпрос за 4k HDR

    Аз досега не съм виждал външно HDD 2.5" с външно захранване.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    87
    #9

    Отговор: Въпрос за 4k HDR

    Ако не греша виждал съм в ОЛХ, но може да е стар модел. Да приемем, че съм в грешка !

  12. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,166
    #10

    Отговор: Въпрос за 4k HDR

    С външно захранване са 3.5". По-добре е с външно захранване. Защото макар и малко се генерира някаква допълнителна топлина през телевизора или компютъра, като се взема от USB. Някои телевизори са много крехки по отношение на захранване и дънни платки.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    87
    #11

    Отговор: Въпрос за 4k HDR

    Добре, значи най-добрия вариант е 3.5" Външе хард диск със самостоятелно захранване.

    Обаче излиза, че не мога да плейна файл с UHD HDR + Dolby True HD / DTS HD през домашната мрежа 1000 Mbit/s от NAS устойство или външен HDisk ( мрежов) от плеъра на ТВ-то, то тогава как е възможно да плейвам клипове от youtube, които са UHD HDR ( не знам какъв им е звукът)?

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2019
    Мнения
    35
    #12

    Отговор: Въпрос за 4k HDR

    Цитат Първоначално публикувано от Dares Виж публикацията
    Добре, значи най-добрия вариант е 3.5" Външе хард диск със самостоятелно захранване.

    Обаче излиза, че не мога да плейна файл с UHD HDR + Dolby True HD / DTS HD през домашната мрежа 1000 Mbit/s от NAS устойство или външен HDisk ( мрежов) от плеъра на ТВ-то, то тогава как е възможно да плейвам клипове от youtube, които са UHD HDR ( не знам какъв им е звукът)?
    1GBit/s е напълно достатъчно, дори 100Мбит/с ще ти стигне за 4К, телевизорът ти с гигабит порт ли е? Ютюб ползват проприетари кодеци и намачват нещата вътре, но според Нетфликс 25Мбит/с е достатъчно за 4К, аз гледам 2К капнато на 15Мбит/с. Проблемът при теб е най-вероятно е стриймъра (старият ти НАС)

  16. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    87
    #13

    Отговор: Въпрос за 4k HDR

    Цитат Първоначално публикувано от xpact Виж публикацията
    1GBit/s е напълно достатъчно, дори 100Мбит/с ще ти стигне за 4К, телевизорът ти с гигабит порт ли е?
    До колкото знам няма телевизор с Гигабитова мрежа, всички са на 100 Мбит/с, моя съм го вързал през Wi-fi 5 Ghz уж за по бърза от ЛАН порта, в което обаче не съм сигурен. Защото не мога да измеря скоростта, по-скоро не знам как да я измеря !
    За 4к видео през мрежата не е проблем, проблема е когато трябва да се прекара 4к HDR + HD звук, и не мога да разбера защо.Но така като чета в нета по скоро причината е софтуерна в мрежата, а не толкова хардуерна. И до тук стигам с извода, че единствения начин да се насладиш на това 4к HDR + HD звук е през USB 3.0/3.1 на телевизора през външна памет ( Диск, флашка ). Може и да греша, но до това заключение стигам след много прочетени материали, сравнени таблици и т.н. В крайна сметка излиза, че и да си купиш мега як ТВ за много пари и да изградиш перфектната дом. мрежа, пак ще ти е нужен външен диск с USB 3.0/3.1, който да включиш директно в телевизора. А ако ТВ-то ти е със слаб хардуер ( проц, рам) и се затруднява да плейва такива файлове ще трябва външен плеър с диск, чрез който да избегнеш мрежовото плейване. По този случай се оказва, че телевизорът се превръща в обикновен монитор, а в повечето време в най-добрия случай се наслаждаваш на телевизия с уж HD качество BTV ( примерно ) или на Нова ТВ с резолюция 560p, ако не бъркам.
    Има още нещо, което не ми е ясно - когато се плейва филм от външен плеър ( връзката между ТВ-то и Плеъра е с HDMI кабел ) този поток от информация минава ли през обработване на процесора на ТВ-то или не?

  17. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    87
    #14

    Отговор: Въпрос за 4k HDR

    И допълнително във връзка с разсъжданията ми за възможна конфигурация за плейване на видео 4к HDR + HD звук моля някой, който е наясно да сподели доколко е от значение версията на DLNA в свързаните устройства. Доколкото знам има различни версии DLNA и те са 1.0/1.5/2.0/3.0 и 4.0. Може би и това е от голямо значение, за да може да се изпълни желанието ми.

    - - - - - - - - - -

    Може би въпросите станаха доста объркващи /поне за мен са такива/, защото с много неща от теорията не съм запознат. И в тази връзка може да се окаже по-полезно за мен /а също и за всички, които се интересуват от темата/ някой, който иска да помогне да опише една конфигурация с необходимите устройства и мрежови изисквания, с които бих могъл в домашни условия да имам удоволствието да гледам филми с видео 4к HDR + HD звук от наличните в известните торент сайтове.
    Този пост е редактиран от Dares; 20-02-20 в 13:18.

  18. Member Аватара на NeRoX
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    228
    #15

    Отговор: Въпрос за 4k HDR

    Здрасти! И аз съм пред същия като твоя проблем в момента и за сега не съм намерил решение. Свалих и настроих KODI, но при мен не работи много стабилно. Скоростта е непостоянна, не мога да се свържа със сървърите за субтитри и ми насича дори и 1080p FHD съдържание. Превъртането също е тромаво. Не съм доволен за сега, ще чета и питам още, може пък и да не съм настроил нещо коректно. Пробите ми по домашната мрежа с DLNA също е неуспешно. Пробвах със Serviio и вградения плейър, също и с VLC. Забива доста и няма гледане. Имам два 4K UHD филма свалени от торент тракерите на хард диска на лаптопа и се опитвам да ги пускам от там директно на телевизора. Връзката м/у рутера и телевизора ми е по LAN кабел, а м/у лаптопа и рутера по Wi-Fi /лаптопа ми няма LAN/. И си забива... Вчера пробвах с PLEX Media Server по съвет на съфорумник. Най-добрия резултат до сега. Плеъра е страхотен, с удобен и бърз интерфейс, но пак забива през определено време. Изгледах снощи един FHD филм без никакъв проблем и забиване, връщах напред, назад без никакво влачене и буфериране. Но с 4К филмите не става... В информацията за файловете на PLEX има битрейт данни. Нещо, което не бях виждал досега. FHD филма беше с 10.8 Mbps, а UHD филма беше 55 Mbps. По принцип не би трябвало това да е проблем, като се има предвид, че само Download скоростта ми 75 Mbps и се постига с лекота по кабел /тествано/, какво да говорим за домашната мрежа... Сигурно и аз пропускам нещо. Отворен съм към предложения.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе