2 Прикачен файл(ове)
Мнения и избор на OLED телевизор
Ако трябваше да посъветвам някого и да създам йерархия на телевизионните технологии от гледна точка на качеството на изображението, класацията щеше да изглежда по следния начин:
- 1. QD-OLED
- 2. WOLED
- 3. LCD RGB Mini LED (VA)
- 4. LCD QLED Mini LED (VA)
- 5. LCD QLED Mini LED (ADS/IPS)
- 6. LCD QLED Direct LED (VA)
- 7. LCD QLED Direct LED (ADS/IPS)
- 8. LCD Edge LED (VA)
- 9. LCD Edge LED (ADS/IPS)
Спорен е въпросът дали позиция номер 5 трябва да е по-висока от номер 3, тъй като въпросът дали едната е по-добра от другата не е толкова очевиден. Въпреки това, OLED доминира и няма индикации, че скоро ще бъде детрониран.
О, още нещо: не включих микро светодиоди, защото за сега са просто трик на Samsung (до краят на годината).
Всичко, което трябва да знаете за OLED телевизорите
Въпреки че OLED дисплеите са на пазара от 2013 г., не всеки знае какво точно представляват те и как се различават от другите видове дисплеи. Нашето ръководство обяснява най-важните термини и понятия, свързани с тази изключително интересна и многообещаваща технология.
Какво е OLED?
OLED е акроним за органичен светодиод , излъчващ светлина . OLED се отнася също до дисплей, изграден от такива диоди, както и в ежедневната реч, телевизор, оборудван с този тип дисплей.
Как работи OLED?
OLED дисплеят се състои от десетки изключително тънки слоеве от органични материали, които светят, когато са изложени на електрически ток. Това означава, че самият панел произвежда светлина, поради което този тип дисплей се нарича „емисионен“ или „самоемисионен“. OLED дисплеите са в същата категория като плазмените дисплеи, които също са емисионни панели (макар и работещи на различен принцип).
Това е разликата между OLED дисплеите и LCD (течнокристални) дисплеи, които модулират светлината, произведена от независим модул за подсветка. За разлика от OLED, LCD дисплеите се наричат „пропускащи“, защото пропускат светлина от външен източник, който е подсветката.
Струва си да се отбележи, че горната диаграма представя и двата вида панели по много опростен начин. Всъщност, самият OLED панел се състои от повече слоеве от LCD, но те са от порядъка на няколко или дузина ангстрема (10-10 м) , докато целият LCD модул се състои от по-малко, но много по-дебели слоеве (подсветка, дифузори, поляризатори и др.).
Какви видове OLED дисплеи има?
Изключително важно е да се осъзнае, че OLED дисплеите, използвани в телевизорите, са различни от OLED дисплеите, използвани например в смартфони, таблети, монитори или лаптопи. Разликите се отнасят както до конструкцията, така и до метода (технологията) на производство.
Какво е WOLED?
WOLED е съкращение от White OLED, буквално „бял OLED“. Това е OLED, чиито генериращи светлина елементи (емитери) заедно излъчват бяла светлина (въпреки че могат да се състоят от няколко емитера с различни цветове). WOLED е един от няколкото термина за технологията за органичен дисплей, изобретена и разработена от LG Display. Друг термин за същите тези дисплеи е RGBW OLED, който е OLED с четири вида подпиксели: червен (R) , зелен (G), син (B) и бял (W).
Какво е RGB OLED?
RGB OLED е OLED дисплей с три вида субпиксели: червен (R) , зелен (G) и син (B).
В момента RGB OLED дисплеите могат да бъдат намерени в смартфони и таблети и в по-малка степен в лаптопи и монитори. Заслужава да се отбележи обаче, че RGB OLED дисплеите някога са били използвани в телевизорите. Това обаче бяха първите OLED телевизори от ниски серии, като например Sony XEL-1 от 2007 г. или Samsung KE55S9 (от 2013 г.). QD-OLED дисплеите, представени през 2021 г., също са RGB OLED.
Какво е QD-OLED?
Това е името на OLED дисплеите, които Samsung Display произвежда от 2021 г. В тези дисплеи основните емисионни слоеве излъчват синя светлина, част от която преминава непроменена, а друга част се преобразува в червена и зелена от квантови точки (QD). При QD-OLED нещата са различни. Ненапразно QD слоят се нарича QDCC, където CC означава ColorConverter, където над 90% от светлината се конвертира.
QD-OLED дисплеите се използват в телевизори и компютърни монитори. През 2021-2024 г. само 2 марки предлагаха QD-OLED телевизори: Sony и Samsung.
Какво е PMOLED?
Това са OLED дисплеи с пасивна матрица . Тяхното предимство е по-простата конструкция и по-ниската цена. PMOLED дисплеите се използват много често във фитнес гривни, като например Fitbit.
Какво е AMOLED?
Това са OLED дисплеи с активна матрица ( Active Matrix OLED ). Всички съвременни OLED телевизори използват AMOLED дисплеи.
Какво е OLED EX?
OLED EX е името, дадено на OLED дисплея от второ поколение. Тези дисплеи се появиха на пазара през 2021 г. Това стана възможно благодарение на използването на нов генериращ слой.
В момента по-голямата част от WOLED телевизорите имат EX панели.
Какво е OLED Evo?
OLED Evo е маркетингов термин използван само от LG Electronics.: OLED evo не е име на панел и е колекция от технологии на LG
OLED Evo по-добър ли е от OLED EX?
Не, защото това са напълно различни понятия. Първото е за телевизора, а второто е за дисплея. OLED Evo панелите могат да бъдат намерени само от LG Electronics, докато телевизори с OLED EX панели се предлагат от много различни производители (Philips, Samsung, Sony и др.).
Кой е по-добър: WOLED телевизор или QD-OLED телевизор?
Няма ясен отговор на този въпрос. WOLED има предимства в следните области:
- повече диагонали (42-97 инча);
- по-добро поглъщане на черно (този, който се вижда в осветена стая);
- по-голям избор от модели телевизори от различни производители (до 2024 г. включително QD-OLED се предлагаха само от 2 марки: Samsung и Sony).
QD-OLED, от друга страна, има предимства в следните области:
-по-широка цветова палитра (особено покритие на Rec.2020);
-без промяна в белия нюанс под ъгъл;
-няма изкривяване, причинено от белия подпиксел (защото няма такъв);
-матови дисплеи (само при някои модели).
Какво е OLED MLA?
OLED MLA е термин за OLED EX дисплей, в който е добавен слой от специални микролещи (Micro Lens Array). Целта на тези микролещи е да насочат колкото е възможно повече от светлината, произвеждана от дисплея, към зрителя.
Какво е OLED MLA+?
Това е второто, подобрено поколение на MLA технологията, пусната на пазара през 2024 г. Чрез подобряване на формата на лещите за възстановяване на още повече разсеяна светлина, яркостта на панела е увеличена.
MLA+ не се счита за пълноценно поколение OLED панели, а за усъвършенстване на технологията на панелите от трето поколение, MLA.
MLA+ е второто и последно поколение на MLA. Поради високата цена на производството на слоя от микролещи, технологията MLA няма да бъде продължена и вместо това през 2025 година се въвежда изцяло ново поколение панели.
Колко поколения LG WOLED панели са представени на пазара досега?
Има четири основни поколения:
- първо: 2013 г.
- второ: 2021 г.
- трето: 2023 г.
- Четвърто: 2024 Primary RGB Tandem OLED.
Разбира се, това е официално съобщение до потребителите. На свой ред, специалисти и експерти в индустрията разграничават 6, а някои дори 7, поколения WOLED дисплеи, представени на пазара от LG Display между 2013 и 2025 г. Най-новото поколение е така нареченият Primary RGB Tandem OLED.
Какво е първичен RGB тандемен OLED?
Това е най-новото поколение WOLED дисплеи от LG Display, демонстрирано на CES в Лас Вегас през януари 2025 г. Броят на емитиращите слоеве на дисплея е увеличен от 3 на 4. С други думи, оставени са 2 слоя, генериращи синя светлина, докато предишният слой няма... 3 е разделен на две, които отделно генерират червен и зелен цвят.
Това направи възможно получаването на червени и зелени цветове с по-тясна спектрална линия, което на обикновен език означава, че те станаха „по-чисти“. Това от своя страна води до разширяване на цветовата палитра (увеличаване на покритието на пространството BT2020).
Бих искал да отбележа, че терминът „Primary RGB Tandem OLED“ е донякъде несполучлив и може да подвежда по-малко осведомените потребители. Ами, в гореспоменатото. Терминът „RGB“ се отнася до емисионните слоеве на панела, а не до субпикселната структура. Последното ще остане непроменено като WRGB, т.е. с бял подпиксел. С други думи, RGB OLED може да бъде и WRGB OLED (но и двата акронима се отнасят до различни неща: първият до емитери, вторият до субпиксели).
Накрая, две важни неща, които трябва да се отбележат за Primary RGB Tandem OLED панелите:
-ще бъде наличен в серията G5 и по-горните модели;
-ще се предлага в размери от 48 до 83 инча.
Изгарят ли все още най-новите OLED дисплеи?
Рискът от отпечатване на фрагменти от изображението все още съществува, въпреки че е значително намален. С други думи, вероятността от прегаряне на OLED дисплей в момента е много по-ниска от тази на OLED дисплеите от първо поколение.
Какво е изместване на пиксели?
Това е един от методите за предотвратяване на прегарянето на OLED панела. Изображението периодично се измества хоризонтално и/или вертикално с няколко пиксела, което премества фиксирани елементи (например логото на станцията) от една част на екрана в друга и по този начин намалява риска от „прегаряне“ на панела. На някои телевизори тези функции се появяват непреведени като Pixel orbiter или Pixel shift.
Какво е основното предимство на OLED екраните?
Основното предимство на OLED телевизорите е способността им да показват перфектно емисионно черно, т.е. нулево излъчване на светлина върху целия екран или част от него. Липсата на светлинно излъчване на ниво субпиксел (най-малкият елемент на дисплея) е това, което придава на OLED телевизорите безкраен контраст. Това им дава огромно предимство пред други технологии за показване на изображения (LCD, плазма).
Какви други предимства имат OLED екраните?
Други предимства на органичните дисплеи включват:
- много ниско влошаване на цветовете дори при много големи ъгли – много по-ниско, отколкото при LCD екраните (особено тип VA);
- практически нулев спад на контраста под всякакъв ъгъл ; при LCD телевизорите, особено IPS тип, черното става по-ярко под ъгъл, което води до намаляване на контраста и по този начин до влошаване на качеството на изображението;
- Остротата на движещите се изображения е практически независима от яркостта на екрана ; Това дава предимство на OLED дисплеите пред LCD екраните, особено в HDR режим, т.е. при висока яркост, когато конвенционалните механизми за подобряване на остротата на движението в LCD телевизорите, базирани на вмъкване на черни кадри на изображението, стават по-малко или напълно неефективни; С други думи, поради дизайна си и произтичащото от това по-кратко време за реакция на панела, OLED дисплеите имат предимство пред LCD екраните;
- херметичност – OLED екраните преминават през процес на капсулиране, което означава, че прах и други замърсители нямат шанс да попаднат в дисплея; Това дава предимство на OLED дисплеите, тъй като утаяването на прах между някои слоеве на LCD екрана не е необичайно.
Има ли OLED някакви недостатъци?
Няма перфектни решения в технологиите, а OLED също не е такъв. Недостатъците на OLED телевизорите включват:
- висока цена ;
- по-малък избор от диагонали в сравнение с LCD ; В момента наличните размери на екраните на OLED телевизорите са 42, 48, 55, 65, 77, 83 и 97 инча, което означава, че няма OLED телевизори под 42 инча или над 97 инча; Струва си да се помни, че не всички производители предлагат всички диагонали, както и че 42и 48-инчовите телевизори имат по-ниска яркост от моделите с по-големи диагонали, което се дължи на размера на пикселите;
- ниска яркост в режим на цял екран ; при показване на бяла дъска, покриваща цялата повърхност на екрана, яркостта пада до 150-160 cd/m^2 или дори по-ниско; въпреки че най-модерните OLED дисплеи от AD 2024 вече са достигнали 300 cd/m^2, говорим за най-скъпите флагмански модели; повечето OLED дисплеи светят доста под 200 cd/m^2, а има и такива, които дори не достигат 120 cd/m^2 на цял екран; на малка тестова платка е различно - тук резултатите ще бъдат много по-добри;
- по-ниска яркост в HDR режим в сравнение с LCD дисплеите ;
- Не е възможно да се показват статични изображения (напр. снимки или презентации) за дълго време, защото това води до намаляване на яркостта на екрана и след това до включване на скрийнсейвъра. Също така не и желателно заради възможността от прегаряне/отпечатване
Какъв е основният недостатък на OLED екраните?
Основният недостатък на OLED дисплеите е рискът от задържане на изображението на екрана.
https://www.rtings.com/tv/tests/long...es-and-results
Един производител описва това явление и как да се справи с него, както следва (оригинален правопис):
Цитат:
Задържането на изображението е явление, което се среща при всички OLED панели. Това може да се случи, когато показвате едно и също изображение за дълго време. Дори след 30 минути показване на статично изображение, този ефект може да се появи на екрана. Производителите използват редица решения, за да намалят вероятността от възникване на това явление. OLED телевизорите Panasonic са оборудвани с функция за регулиране на панела. […] Ако функцията за регулиране на панела не намали ефекта на задържане на изображението, това означава, че OLED клетките в екрана са трайно повредени поради неспазване на принципите за правилна работа на приемника.
https://help.na.panasonic.com/answer...-oled-fire-tv/
LG, от своя страна, го описва така (оригинален правопис):
Цитат:
OLED дисплеите са решения за дисплеи със самоизлъчващи диоди, които осигуряват значителни предимства в качеството на изображението и производителността. Както при всички други дисплеи, използващи гореспоменатата технология за самоизлъчване, при използване на OLED телевизори може да възникне проблем с показването на моментно неподвижно изображение в определени ситуации, например когато статично изображение се показва за продължителен период от време. LG OLED телевизорите имат специални функции, които помагат за предотвратяване на временното показване на статично изображение.
https://www.lg.com/hk_en/tv/oled-tv/oled-reliability/
https://www.lg.com/us/experience-tvs...tv/reliability
Sony обяснява проблема по следния начин (оригинален правопис):
Цитат:
Поради характеристиките на използваните материали, OLED телевизорите са податливи на задържане на изображението (прегаряне). Задържане на изображение може да възникне, ако изображенията се показват на едно и също място на екрана многократно или за продължителни периоди от време. Това не е грешка на телевизора. Моля, избягвайте показването на изображения, които могат да причинят задържане на изображението.
https://www.sony.co.uk/electronics/s...icles/00173479
В обобщение, струва си да се направи разлика между две явления. Първите са краткотрайните остатъци от изображението на екрана, т.е. така наречените послеизображения или остатъчни изображения, които обикновено изчезват сами след известно време. Второто е постоянното присъствие на изображението на екрана (прегаряне, задържане и др.).
Какво съдържание може да причини горепосочените проблеми?
Нека първо дадем думата на Sony:
Цитат:
По-долу са дадени примери за изображения, които могат да причинят задържане на изображението:
- съдържание с черни ленти в горната и долната част и/или от лявата и дясната страна на екрана. (например „пощенска кутия“, 4:3, стандартно съотношение);
- статични изображения, като например снимки;
- видеоигри, които могат да показват статично изображение в някои части на екрана;
- екранни менюта, телевизионни програми, лога на канали и др.;
- статично съдържание от приложението;
- екранни блокове, например блокове, използвани за показване на новини и заглавия.
Според LG, рисковите фактори са сходни:
Цитат:
-снимки или непроменящи се изображения, съдържащи определена информация, показвана непрекъснато на екрана, като например номера на канали, лога на телевизионни станции, имена на програми, новини или субтитри и заглавия на филми/сериали;
-непроменени менюта или икони от конзолни видеоигри или активирани приемници;
-черни ленти, показани отляво и отдясно или отгоре и отдолу, видими например, когато съотношението на страните на изображението е 4:3 или 21:9.
Как да предотвратим проблеми при използване на OLED телевизор?
Преди всичко, трябва да използвате устройството съгласно инструкциите. Това означава, че след определен период от време OLED телевизорът ще трябва да компенсира или „опресни“ екрана. Има няколко вида компенсации:
-по-често, но по-малко интензивно (OFF-RS), извършвано след няколко (обикновено 4) часа употреба,
-по-рядко, но по-интензивно (JB), извършвано след приблизително 2000 часа употреба.
Тези времена може да варират в зависимост от производителя и модела на вашия телевизор.
Особено важно е:
- Когато приключите с гледането, изключете телевизора с дистанционното управление и го оставете свързан към захранването (т.е. в режим на готовност), за да може да компенсира OLED панела.[Не изключвайте от контакта!!];
- Не прекъсвайте процеса на компенсация, който вече е започнал.
Струва си да се помни, че OLED телевизорите са способни да броят и записват не само броя на правилно изпълнените, но и прекъснатите цикли на компенсация, благодарение на което услугата разполага с информация дали телевизорът е бил използван в съответствие с инструкциите или не (т.е. дали потребителят не е прекъснал циклите на компенсация). Това се проверява от сервизните инженери в случай на рекламация от потребител, като при констатиране на нарушения на инструкциите за употреба , информацията се използва за отказ на гаранционно обслужване.
Ако следваме препоръките, посочени в ръководството за употреба на телевизора, и го използваме разумно, без да показваме статични изображения с часове, OLED телевизорът ще ни възнагради с дълга и безпроблемна работа и най-вече с отлично качество на изображението.
Ключови неща, които трябва да запомните за OLED дисплеите:
✅ OLED = Перфектно черно : OLED телевизорите имат безкраен контраст благодарение на възможността за пълно изключване на светлинните емисии на подпикселите, осигурявайки перфектно черно.
✅ Изберете WOLED или QD-OLED:
WOLED (напр. LG, Panasonic, Philips, / Samsung -в някои серии и диагонали) – по-голям избор от размери, по-добро поглъщане на черно.
QD-OLED (Samsung, Sony) – по-добри цветове, без промяна в нюанса под ъгъл.
✅ Пазете от прегаряне: Избягвайте дългосрочното показване на статични изображения (лога, игри, менюта) или гледане по цял ден на една и съща тв програма..
✅ Активиране на пикселно изместване: Предпазва екрана ви от прегаряне (някои специалисти препоръчват да се изключи).
✅ Оставете телевизора да си извърши компенсацията на панела:
Дневна компенсация след няколко часа гледане (не изключвайте телевизора от контакта).
Голяма компенсация на всеки ~2000 часа.
✅ OLED MLA и MLA+: Дисплеи с микролещи, които увеличават яркостта на екрана (премиум моделите на LG от сериите G3 и G4).
✅ Primary RGB Tandem OLED (от 2025 г.): Най-новите OLED дисплеи на LG с подобрена цветова палитра (LG G5, Panasonic Z95B, Philips и по-нови).
✅ Недостатъци на OLED: По-висока цена, ограничена яркост на цял екран, по-малък избор от диагонали в сравнение с LCD.
Закупуването на OLED телевизор е страхотен избор, но има няколко важни неща, които трябва да знаете, за да направите правилния избор. Ето основните фактори, които да вземете предвид:
1. Предимства на OLED телевизорите
- Перфектно черно и безкраен контраст – OLED пикселите се изключват напълно, осигурявайки дълбоко черно.
- Живи цветове и широк зрителен ъгъл – картината изглежда добре от всяка точка в стаята.
- Много бързо време за реакция – отличен избор за геймъри и спортни предавания.
- Тънък и елегантен дизайн – панелът е значително по-тънък от LED/LCD моделите.
2. Недостатъци и потенциални рискове
- Burn-in (изгаряне на екрана) – ако статични изображения (например лога на канали или HUD от игри) остават на екрана дълго време, може да се появи остатъчен отпечатък. Това обаче рядко е проблем при нормална употреба.
- По-висока цена – OLED телевизорите са по-скъпи от стандартните LED модели.
- Яркостта не е най-високата – в силно осветени стаи QLED или Mini LED може да са по-добър избор.
- Живот на пикселите – макар и OLED дисплеите да издържат дълго време, с годините сините пиксели могат да се износят по-бързо от червените и зелените.
3. Как да изберете правилния модел?
- Размер – най-добрият избор зависи от разстоянието, на което ще гледате телевизора.
- Яркост и HDR поддръжка – търсете модели с HDR10, Dolby Vision и HLG за най-добро качество.
- Честота на опресняване – 120 Hz е оптималният избор за гейминг и спортни събития.
- Гейминг възможности – ако играете на PS5/Xbox Series X, търсете HDMI 2.1, VRR, ALLM и G-Sync/FreeSync подръжка.
- Операционна система – различните марки предлагат различни платформи (Bang&Olufsen - webOS, LG – webOS, Loewe - Tizen OS, Sony – Google TV, Samsung – Tizen OS, Philips – Android TV, Panasonic - Fire TV OS).
Производители на OLED телевизори
LG, Samsung, Sony, Panasonic, Philips, Xiaomi, Visio, Skyworth, Hisense, Hier, Konka, Changhong, Sharp, Huawei, Grundig, LM Tokyo, Metz, Loewe, Bang & Olufsen, Vestel, JVC(Vestel) and Grundig(Beko)
https://www.lg.com/bg/oled-tv
https://www.samsung.com/bg/tvs/all-tvs/?oled
https://www.panasonic.com/bg/consume...v/oled-tv.html
https://www.sony.bg/electronics/tv/t/oled-televisions
https://www.philips.bg/c-m-so/tv/lat...E_TV%3A48%3A65
https://www.loewe.tv/eu/en/tv/categories/oled-tv
https://www.bang-olufsen.com/en/int/televisions
https://metzblue.com/bg-BG/
https://www.grundig.com.tr/4k-oled-tv https://www.grundig.com/de-de/produkte/oled
https://www.skyworth.net/global/oled-tv.html
https://vestel.com/iq-en/86-4k-oled-tv
https://horizon-europe.com/en/catego...urora-oled-tv/ - румънска фирма, която поръчва от турски или китайски производители
https://jvctv.eu/mt/tvs/oled
https://www.oled-info.com/devices
Актуални модели OLED телевизори.
Внимание:
Samsung използват двата типа в своите телевизори. За да разберете с точност, с какъв панел е даден модел - погледнете темата за Samsug OLED телевизори във форума.
OLED TV |
Bang&Olufsen | Grundig (Beko) | Hisense | Horizont | LG | Loewe | Metz (Skyworth) | Panasonic | Philips | Sony | Samsung | Xaomi |
WOLED | WOLED | WOLED | WOLED | WOLED | WOLED | WOLED | WOLED | WOLED | QDOLED | QDOLED or WOLED | WOLED |
Beovision Harmony (2024)
Grey Melangé - 65 "
Dark Oak - 65"
Oak Wood - 77"
Light Oak - 83"
Light Oak - 88"
Light Oak - 97" | OLEDGH970 (2024) | Серия A85Q
65A85Q
55A85Q | СерияHZ9930(2022) 65HZ9930U/B
55HZ9930U/B | Серия M5
97OLEDM5
83OLEDM5
77OLEDM5
65OLEDM5 | Серия Stellar (2024)
stellar 77 dr+ alu
stellar 65 dr+ alu
stellar 55 dr+ lava
stellar 48 dr+ concrete
stellar 42 dr+ concrete | Серия MOD9500
65MOD9500
55MOD9500
48MOD9500 | Серия Z95B
TV-77Z95BEG
TV-65Z95BEG
TV-55Z95BEG | Серия 950
65OLED950/12
77OLED950/12 | Серия BRAVIA 8 II
K-65XR8M25BP.CEI
K-55XR8M25BP.CEI | Серия S95F
QE83S95F (woled0
QE77S95F (qd-oled)
QE65S95F (qd-oled)
QE55S95F (qd-oled) | OLED Vision TV |
Beovision Theatre Ferrari Edition 55", Black Anthracite, Grey Melange, Table Stand
65", Natural, Oak, Motorised Floor Stand
65", Black Anthracite, Dark Oak, Motorised Wall Mount
77", Gold Tone, Light Oak, Motorised Floor Stand | OLEDGG970 (2023) | | | Серия G5
97OLEDG5
83OLEDG5
77OLEDG5
65OLEDG5
55OLEDG5
48OLEDG5 | | | Серия Z90B
TV-77Z90BЕ6
TV-65Z90BЕ6
TV-55Z90BЕ6
TV-48Z90BЕ6
TV-42Z90BЕ6 | Серия 910
77OLED910/12
65OLED910/12
55OLED910/12 | | Серия S90F
QE83S90F (woled)
QE77S90F (woled)
QE65S90F (qd-oled)
QE55S90F ()
QE48S90F (woled)
QE42S90F (woled) | |
| | | | Серия C5
83OLEDC5
77OLEDC5
65OLEDC5
55OLEDC5
48OLEDC5
42OLEDC5 | | | Серия Z80B
TV-65Z80BEG
TV-55Z80BEG
TV-48Z80BEG | Серия 860
65OLED860/12
55OLED860/12
48OLED860/12 | | Серия S85F
QE83S85F (woled)
QE77S85F (woled)
QE65S85F (woled)
QE55S85F (woled) | |
| | | | Серия B5
83OLEDB5
77OLEDB5
65OLEDB5
55OLEDB5
48OLEDB5 | | | | Серия 850
65OLED850/12
55OLED850/12
48OLED850/12 | | | |
| | | | | | | | Серия 820
77OLED820/12
65OLED820/12
55OLED820/12
48OLED820/12
42OLED820/12 | | | |
| | | | | | | | Серия 810
77OLED810/12
65OLED810/12
55OLED810/12
48OLED810/12
42OLED810/12 | | | |
| | | | | | | | Серия 770
77OLED770/12
65OLED770/12
55OLED770/12
48OLED770/12 | | | |
| | | | | | | | Серия 760
77OLED760/12
65OLED760/12
55OLED760/12
48OLED760/12 | | | |
Нека ви напомня, че производството на WOLED панели е мащабно, а техният производител, т.е. LG Display, произвежда над 4 милиона WOLED панели годишно. Няколко процента от всяка производствена партида се отхвърлят като нестандартни панели, а над 90% от панелите са годни за употреба. Според корейски източници, WOLED дисплеите от LGD са разделени на три степени на качество: R, M и B. Производителите на телевизори (т.е. купувачите на OLED панели) са тези, които решават кой клас панели ще закупят и използват в своите телевизори.
130-инчовият модел в момента се затруднява поради теглото и необходимата здравина на рамката на видеопанела. Парадоксално е, че OLED всъщност би имал ясно техническо предимство тук, благодарение на гъвкаво, самосветещ панел тип фолио. LG и Samsung обаче сякаш все още мислят твърде консервативно, карайки OLED да изглеждат като LCD телевизори, вместо последователно да развиват концепцията за тапет (купуват се навити на руло в цилиндрична кутия + външна кутия за електрониката от магазина, след което се развиват у дома и се закрепват на стената с магнитен държач). Тук OLED би имал ясно предимство пред LCD, което просто не се използва.
Ако бях LGD, щях да заложа всичко на това и да управлявам фабриката 11G изключително с гъвкави OLED телевизионни панели, които са последователно насочени към фундаментално преоткриване на концепцията за телевизора. Да, тогава нямаше да има нагревателна плоча и те нямаше да са толкова ярки, колкото при конвенционалния дизайн на кутията, но самото логистично предимство, ефектът на начина на живот, уникалността и лекотата на инсталиране обещават успех на масовия пазар. Много по-голям от това да се основава единствено на качеството на изображението и постоянно да се предлага най-новият, най-ярък телевизор. Дотогава дори лаик би разбрал защо LCD е остаряла технология, без значение колко мини-LED-а са интегрирани и колко ярки са компонентите. Тапетът ще се превърне в синоним на OLED и напълно ще революционизира начина, по който трябва да изглежда и да се сглобява един съвременен телевизор.
Гъвкавите OLED телевизори биха били генерационният скок, от който се нуждаем, точно както скокът от тръбни към плоски телевизори.
Отговор: Мнения и избор на OLED телевизор
1. Не инсталирайте телевизора в ниши - това може да наруши неговото охлаждане.
2. Не инсталирайте телевизора над работеща камина.
https://www.reddit.com/r/hometheater...n_in_have_run/
3. Поставете телевизора далеч от пряка слънчева светлина.
Излагането на слънчева светлина може да промени характеристиките на телевизионния екран и да доведе до неравномерност.
Цитат:
Това е резултата от oled, изложен на пряка или косвена слънчева светлина (ясно виждаме покрива на къщата отсреща)
Трябва да се отбележи, че щетите могат да бъдат причинени от косвени лъчи , отразени например от керемидите на отсрещната сграда, огледалото в стаята, стъклената масичка пред телевизора, мебелите или друг отразяващ предмет.
https://www.homecinema-fr.com/forum/...tml#p180843855
https://www.homecinema-fr.com/forum/...tml#p180844021
В процеса на поддръжката на OLED панела, софтуера получава информация от вградените в дисплея термо датчици - продължителност на работа и при каква температура. На базата на тези данни, софтуерният алгоритъм определя режима за поддръжка за всеки пиксел поотделно. При получени погрешни данни, като в случаят от линковете горе, се взема и грешно решение за поддръжка - от там и влошаването в тези участъци.
Какво да търсите, когато проверявате OLED телевизор?
В допълнение към основните проверки, които са от значение за всяка техника (целостта на опаковката, без разкъсвания, повреди и т.н.), трябва да обърнете внимание на следните потенциални дефекти на панела:
- Бандинг (ленти) при ниска яркост (5%). Вертикални ивици на тъмен фон.
- Броят на мъртвите пиксели. Допускат се единични мъртви пиксели и субпиксели до 0 ярки и до 16 тъмни ( https://www.lg.com/ru/support/produc...-1347276421471 ), но не трябва да са един до друг.
- В някои случаи могат да се наблюдават петна с различни форми при ниска яркост.
- розови или зелени нюанси при сиви заливки
- Кривина, неравности в горната тънка част на телевизора.
https://drive.google.com/drive/folde...SENT_635890%7D
https://drive.google.com/file/d/18Aw...BvonzNJo8/view
https://disk.yandex.ru/d/LRxrc8lu3GZ4Gg
Как да почистя екрана на моя OLED телевизор?
След като сте похарчили за нов – и доста скъп телевизор, със сигурност не искате изживяването ви от гледане да бъде разрушено от патина от прах, така че ще искате да го почиствате редовно и правилно.
Трябва да направите почистването на вашия телевизор част от обичайната си рутина за почистване и винаги трябва да правите това при изключен телевизор. Ще искате първо да го избършете добре, за да премахнете праха и потенциално абразивни материали от повърхността. Това се постига най-добре с чиста кърпа от микрофибър. Препоръчвам да навлажнете мека кърпа с чиста вода или разреден неутрален препарат – Обикновено 1-част препарат на 100 части вода – за наистина упорити петна, но внимавайте да не търкате силно.
След това можете да премахнете всякакви следи, като използвате специализирани кърпи за почистване на екрани, които са създадени за почистване на деликатните екрани на OLED и LED TCV. Не се изкушавайте да използвате търговски продукти за почистване на прозорци или вода, тъй като това със сигурност ще повреди деликатната повърхност против отблясъци на вашия екран.
Предотвратяване на изгаряне:
- Не оставяйте статични изображения (напр. лога, менюта) за дълго време.
- Включете функции като Pixel Refresher и Screen Shift, които повечето OLED телевизори имат.
- Избягвайте максималната яркост при статични сцени.
- Ограничете игрите със статично движещо се съдържание като хъбове. Опитайте се да скриете инфо центровете в игрите.
- Ако купувате OLED телевизор, за да гледате CNN, Fox News, MSNBC, ESPN и т.н. станции с тикери/инфо барове през целия ден, тогава просто не си правете труда да купувате OLED, той ще изгори.
- НЕ използвайте режим VIVID/Динамичен, ако искате това, тогава просто купете Samsung LCD.
- Регулирането на яркостта на логото трябва да бъде настроено на високо.
- OLED светлина/подсветка НИКОГА не трябва да е на 100. Опитайте се да отидете възможно най-ниско.
- Избягвайте попадането на слънчева светлина върху вашия OLED дисплей.
- Да, субтитрите също могат да доведат до изгаряне.
- НЕ прекъсвайте захранването на вашия OLED телевизор, за да може да изпълнява цикли на компенсация в режим на готовност, ако е необходимо.
- Преместването на картината(pixel shift) е активирано по подразбиране, вие избирате.
- НИКОГА не поставяйте телевизора на пауза.
Използвайте функцията за изключване на панела, ако е необходимо. Настройки -> Всички настройки -> Енергоспестяване -> Изключване на екрана
От 2022 година , новият голям цикъл на компенсация продължава само ~10 минути, но това е еквивалентно на 1 час при по-старите модели.
Причината за това е, че LGD премахна някои от сензорните линии от новия панел EX и вместо това те използват AI, за да предвидят стареенето на субпиксела. Също така интервалът е съкратен от 2000 на 500 часа, така че ще работи по-често.
https://www.rtings.com/tv/learn/real...d-burn-in-test
https://www.rtings.com/tv/learn/long...update-3-month
https://www.rtings.com/tv/learn/long...fter-10-months
https://www.rtings.com/tv/tests/long...es-and-results
Телевизорите LG и Sony имат много малко общо. Те споделят един и същ OLED слой (тоест частта от екрана, която излъчва светлина), но изглежда има други разлики между крайните панелни стекове, включително горното стъкло. Всички те използват и платки за тайминг контрол или T-CON, произведени от LG Display, но точната платка варира от един модел до друг. Освен тези два основни компонента, почти всичко е различно. Те използват различни захранвания, дънни платки и повечето основни компоненти. Те също така имат големи разлики в софтуера/фърмуера и дори модели от една и съща компания, споделящи един и същ основен панел.
Понякога имат значителни разлики помежду си, включително честотата на техните цикли на компенсация (повече за това по-късно).
Brand | Model | Size Tested | Production Month/Year | Advertised Processor | OLED Stack | Long Compensation Cycle Interval |
Sony | A80J | 55" | April 2021 | XR | WBC | Unknown |
Sony | A80K | 65" | May 2022 | XR | WBE | Unknown |
Sony | A8H | 55" | April 2020 | X1 Ultimate | WBC | Unknown |
Sony | A90J | 55" | February 2021 | XR | WBE | Unknown |
Sony | A90K | 48" | June 2022 | XR | WBE | Unknown |
LG | A1 | 65" | March 2021 | α7 Gen 4 | WBC | 2000 |
LG | A2 | 65" | April 2022 | α7 Gen 5 | WBC | 500 |
LG | B1 | 55" | June 2021 | α7 Gen 4 | WBC | 2000 |
LG | B2 | 65" | April 2022 | α7 Gen 5 | WBC | 2000 |
LG | BX | 55" | May 2020 | α7 Gen 3 | WBC | 2000 |
LG | C1 | 55" | March 2021 | α9 Gen 4 | WBC | 2000 |
LG | C2 | 65" | March 2022 | α9 Gen 5 | WBE | 500 |
LG | CX | 55" | February 2020 | α9 Gen 3 | WBC | 2000 |
LG | G1 | 65" | May 2021 | α9 Gen 4 | WBE | 2000 |
LG | G2 | 65" | March 2022 | α9 Gen 4 | WBE | 500 |
Цикли на компенсация
Водещата ни теория за този проблем е, че разликите в производителността на „burn-in“ (прегаряне) са свързани главно с циклите на компенсация. Всички OLED дисплеи, включително мониторите, имат два вградени цикъла на компенсация, предназначени да намалят временното задържане на изображението или проблемите с еднородността. Всеки производител прилага това малко по-различно, но почти всички имат два отделни цикъла на компенсация. Първият, по-малкият цикъл, се стартира автоматично, след като телевизорът бъде поставен в режим на готовност след четири часа кумулативна употреба. По-големият цикъл се стартира след много по-голям брой часове, между 500 и 2000 кумулативни часа, в зависимост от марката и модела. В този случай обаче се интересуваме главно от малкия цикъл на компенсация, тъй като е по-вероятно да окаже влияние върху краткосрочните резултати от този тест.
От първоначалния ни период на меко пускане на пазара знаем, че телевизорите LG и Sony прилагат цикъла на малка компенсация по различен начин. И двата модела го изпълняват след четири часа пълна употреба, след като телевизорът е в режим на готовност, но докато телевизорите LG изпълняват цикъла веднага след превключването им в режим на готовност, телевизорите Sony го правят едва след като е бил в режим на готовност още четири часа. Тази разлика означава, че по време на този тест телевизорите LG ще изпълняват 21 цикъла на малка компенсация седмично, докато телевизорите Sony ще изпълняват само 3. Изглежда, че тази разлика в цикъла на компенсация може да обясни защо наблюдаваме повече задържане на изображението, а сега и „прегаряне“, при телевизорите Sony, отколкото при LG.
Отговор: Мнения и избор на OLED телевизор
Отговор: Мнения и избор на OLED телевизор
Отговор: Мнения и избор на OLED телевизор
https://www.youtube.com/watch?v=6pWjYNRRIiQ&ab_channel=RTINGSHomeTheater
Loewe пуска най-големия си телевизор досега
Новата 97-инчова версия на високия клас Stellar OLED телевизор на Loewe ще струва приблизително колкото 97-инчовия OLED телевизор на LG.
Loewe представи своята гама Stellar от MLA OLED телевизори в средата на 2024 г. , първоначално с размери от 42 до 83 инча.
Новият 97-инчов модел запазва същия дизайн с бетонен гръб, алуминиева рамка и лента за амбиентно осветление „magic.light“, само че по-голяма по размер. Има обаче някои ключови разлики по отношение на технологиите.
Не е MLA OLED, но поддържа Dolby Vision
За разлика от по-малките модели, 97-инчовата версия не използва MLA OLED панела на LG Display (или по-новия RGB Tandem OLED панел), просто защото тези панели не съществуват в 97-инчов размер.
Вместо това, той е оборудван със стандартния WOLED (OLED EX) панел.
Друга ключова разлика е, че 97-инчовата версия работи с Vidaa OS на Hisense вместо Tizen OS на Samsung. В резултат на това, тя поддържа Dolby Vision – отново за разлика от по-малките версии. От потребителския интерфейс има директен достъп до стрийминг услуги като Apple TV+, Disney+, Netflix и други.
Телевизорът разполага и с 4K резолюция, пикова яркост до 1100 нита, поддръжка на multi-HDR, мощна 300W озвучителна система, Dolby Atmos и Art Mode.
Същата цена като 97-инчовия OLED на LG
Това е най-големият телевизор на Loewe досега – не само най-големият OLED – и се сглобява в Кронах, Германия. Ще бъде наличен от този месец в Европа и избрани други региони.
Loewe казва, че 97-инчовият Stellar ще се продава на цена от 30 000 евро, което е равна на цената на 97-инчовите OLED модели на LG в Европа. Въпреки че Loewe обикновено се свързва с премиум цени, високата цена тук отразява главно все още много високите производствени разходи за 97-инчовите OLED панели.