Резултати от 1 до 3 от общо 3

Мрежа от 6 PC & 1 MAC, как? Споделяне на Интернет

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    47
    #1

    Мрежа от 6 PC & 1 MAC, как? Споделяне на Интернет

    Здравейте,



    Весели празници на всички!

    Значи имам следния проблем:

    На едно PC имам кабелен модем и интернет с доста голям капацитет, как да свържа още няколко PC-та, така че да мога да споделя интернета по между им.

    Та въпроса ми е как да изградя мрежата при положение, че 6 от компютрите са Intel Pentium PC и един е Apple Mac (Power G4). Искам само от PC-to с интернет да пусна интернет и на другите компютри.

    Какво обурудване ми е необходимо (имам лан карти май на всички компютри), суйтч и маршрутизатор ли са необходими?

    Какви настройки да правя при положение, че PC-то с нета е на Win98?

    Някой преди от вас правил ли е мрежа между МАС и РС-та?

    Как да споделя интернета при това положение.

    Извинявям се, че съм малко ламер в тази област, но преди не съм правил подобно нещо. Надявам се да съм конретизирал достатъчно проблема.

    Моля за конкретни съвети и настройки.

    Предварително благодаря на отзовалите се.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jan 2002
    Мнения
    3,368
    #2

    Мрежа от 6 PC & 1 MAC, как? Споделяне на Интернет


  4. Member Аватара на sclera_bg
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    475
    #3

    Мрежа от 6 PC & 1 MAC, как? Споделяне на Интернет

    Преди всичко: Честита Нова 2005!! Пожелавам ви Всичко най-евентуално и фактически!!!



    По вьпроса: От години ползваме такава хетерогенна мрежа - MAC и PC. по-точно 3 макинтоша и 2 пи-сита. Всичките са свързани помежду си със суич C-NET, 5 port. Едното РС е с две мрежови карти - изпълнява ролята на рутер, с Windows 2000 е; интернет връзката е шерната. Другото РС е с Windows XP. Няма да се спирам на връзката между РС тата - мисля че вьпроса е ясен.



    За маковете много важно е с каква ОС са:



    Ако са с Mac OS до 9.х. версия включително е необходим софтуер от трети производители. Ние ползваме DAVE (version 2.5.2) (www.thursby.com)

    Нямаме и не сме имали никакви проблеми с този софтуер - Маковете виждат РС-тата и обратното (шернатите неща), могат да се шерват принтери и т.н. DAVE е платен, но ние сме му намерили цаката (за гореспоменатата версия). Що се отнася до интернета - трябва правилно да се направят настроиките в контролния панел TCP/IP:







    и няма никакви проблеми (освен със сайтовете на кирилица, но това е отделен въпрос)



    При наличието на Mac OS X нещата са доста по-различни. При инсталацията системата беше достатъчно любезна да се настрои сама за връзка и интернет и останалите компютри (без значение Макове или РС-та) само при отговор на лесни вьпроси. Обаче така и не успях да шерна цели дискове или поне фолдери различни от предварително зададените от системата Public fodlers за съответните потребители, така че РС-тата да ги виждат. Маковете се виждат по Apple Share и там няма проблеми. Така или иначе Мак-а вижда РС-то, така че връзка все пак има. Нямах достатъчно време да поразуча нещата, аз самият ползвам Mac OS X едва от около 2 месеца, на практика това е UNIX, от който не разбирам нищо или почти нищо, прочетох че трябва ръчно (в конзолен режим) да се пишат някакви конфигурационни файлове, но честно казано не ми стиска да се ровя навътре в тези неща.



    Така че няма да имаш никакви проблеми с мрежата и интернета.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Споделяне на интернет
    От sss във форум Мрежи
    Отговори: 13
    Последно: 23-05-12, 11:48
  2. Споделяне на Интернет
    От etg във форум Мрежи
    Отговори: 108
    Последно: 22-02-07, 22:48
  3. Отговори: 0
    Последно: 02-11-05, 16:45
  4. Интернет споделяне
    От Raziel във форум Мрежи
    Отговори: 2
    Последно: 30-11-04, 18:59
  5. споделяне на LAN+I-net по домашна мрежа
    От ИВО66 във форум Мрежи
    Отговори: 16
    Последно: 29-12-03, 03:23

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе