Резултати от 1 до 6 от общо 6

Топлозагуби "по диагонал" ?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #1

    Топлозагуби "по диагонал" ?

    върти ми се интересен въпрос в главата, на който може да бъде даден точен инженерен отговор (не от мен, признавам си ), но съм сигурен, че може да се формулира и приемливо приблизително правило



    ако приемем, че това е поглед отвътре навън, с колко изолацията трябва да застъпи съседното дясно помещение, за да се сведат до приемлив минимум топлозагубите "по диагонал" от лявото?

    приемаме стената за тухлена, а снижаването на загубите... да речем да не се стига до осезаема температурна разлика

    напълно съм наясно, че формулировката е твърде обща, както и че отговорът лежи някъде между "1 см е прекалено малко" и "1 метър е прекалено излишно"

    вътрешният ми глас подсказва "между един и два пъти дебелината на стената"

    makes sense or what?
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #2

    Отговор: Топлозагуби "по диагонал" ?

    ПО принцип постановката е грешна. Не можеш по този начин да намалиш загубите през съседното помещение, защото те не са по диагонала, а през стената разделяща помещенията. Та искам да кажа, че и един сантиметър е достатъчен, при положение, че няма да изолираш цялата външна стена.

  4. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #3

    Отговор: Топлозагуби "по диагонал" ?

    явно не съм отчел всички фактори и осъзнавам, че при така подадената информация, отговорът е този

    работата е там, че става въпрос за съвсем конкретен случай и макар да знам, че приятелят ми надали чете тук, просто исках да се застраховам в случай, че види, че коментираме казуса му

    реално ситуацията е такава:



    има вътрешна изолация откъм съседа вдясно и собствената си стая отляво, като външната изолация е излязла с около 10-ина см вдясно върху въпросната съседска

    според него е достатъчно, за да елиминира въпросните "загуби по диагонал" в резултат на отсъствието на вътрешна изолация

    аз мисля, че би било добре да е повечко
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2017
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    2,066
    #4

    Отговор: Топлозагуби "по диагонал" ?

    Трябва да покрие така наречения термо мост .
    В случая предполагам ,че е бетон ( колона ,стена )
    За да премести точката на замръзване навън се пресмята изолацията плюс тухли ,мазилки итн.
    Както се опитваш да сметнеш застъпването с прости думи казано : Трябва да изолира и съседската стена .
    Правилото е цялата .Във вашия случай дебелината на съседската стена .
    Примерно ако тя е 20 см , я покривате.
    Май малко тъпо го написах.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,268
    #5

    Отговор: Топлозагуби "по диагонал" ?

    До колкото съм чел, гледал и слушал, препоръчително е да има минимум 30 - 40 см "презастъпване" . Не съм специалист и не мога да потвърдя това твърдение, но скромният ми опит с моето жилище ми подсказва, че това е санитарния минимум.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,600
    #6

    Отговор: Топлозагуби "по диагонал" ?

    Без никакви претенции за точност имам усещането за 30 см. застъпване минимум.
    Както си го начертал +30см. поне.

  8.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 29
    Последно: 29-01-23, 17:48
  2. Избор на малко TV-бюджет около 500-600,диагонал <=26"
    От zapitvashtia във форум Телевизори
    Отговори: 18
    Последно: 27-09-13, 15:42
  3. Отговори: 4
    Последно: 16-01-12, 00:07
  4. Отговори: 6
    Последно: 15-09-10, 18:53
  5. Отговори: 13
    Последно: 07-06-06, 11:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе