Резултати от 1 до 12 от общо 12

Топлоизолация на таван

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2021
    Мнения
    39
    #1

    Топлоизолация на таван

    Здравейте, колеги съфорумци!
    Пускам нова тема с молба за съвет относно топлоизолиране на таван на къща. Тавана е гредоред, като идеята е да попълня пространството между гредите с каменна вата 10см, след което напречно на тях да бъдат поставени греди 5х10см, отново напълнени с 10см каменна вата и затворени с дюшеме или ОСБ. Питането ми е най-вече свързано с необходимостта от пароизолация преди поставянето на ватата. Задължителна ли е? Каква трябва да бъде? Достатъчна ли е дебелината на изолацията, която планирам да поставя? В някои от стаите таваните са с ГК и минерална вата 5см без поставена пароизолация. Ще съм благодарен ако споделите опит и знания!

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #2

    Отговор: Топлоизолация на таван

    Каменната вата е със сравнително добра хидрофобност и няма нужда от пароизолация, освен в случаите, когато се поставя във вентилируеми фасади или на покрив, но и там пароизолацията е по-скоро заради осб-то.
    20см. е напълно достатъчно.
    Сложи с ниска плътност, не повече от 30кг. на кубик.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2021
    Мнения
    39
    #3

    Отговор: Топлоизолация на таван

    А ако в бъдеще решим да усвоим подпокривното пространство, тъй като има необходимите условия препоръчително ли е основния етаж да е отделен чрез пароизолация от подпокривния, за да не задържа влагата между гредите и настилката или отново не е задължително? И ако евентуално се наложи да поставя паропреграда ще създаде ли пък проблеми при помещенията, където имам ГК с минерална вата, тъй като доколкото знам тя е склонна към подмокряне, което да доведе до мухъл? Благодаря, че се включихте по темата !

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #4

    Отговор: Топлоизолация на таван

    Няма нужда от пароизолация, още по-малко ако ще усвоявате втория етаж.
    Пароизолацията е силно хидрофобен материал, който блокира водните пари във въздуха.
    Ако сложиш пароизолация под каменната вата и над минералната, това означава, че влагата ще се задържа в минералната.
    Ако я сложиш над каменната, влагата ще се задържа в каменната и ако подпокривното пространство не се отоплява ще се образува конденз под мембраната, който ще замръзне в много студени дни.

  6. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #5

    Отговор: Топлоизолация на таван

    Всичко зависи как ти е направен покрива и колко ще се живее там. Ако покрива ти е направен добре т.е. с наковани дъски една до друга и хидроизолационна мембрана и смяташ да го обитаваш не си играй с тия осб-та слагай гипсокартон да стане като хората. Ако не ти е добре направен покрива каквото и да сложиш влагата ще минава през всички каменни вати и ще се събира върху обшивката която си решил да направиш като финиш в твоя случай осб или там каквото е.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #6

    Отговор: Топлоизолация на таван

    На пода на тавана няма как да сложи гипскартон.
    Друг е въпросът, ако този таван ще се усвоява, има ли смисъл въобще да се полага изолация на пода, по-добре да се изолира покрива, ако няма изолация.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2021
    Мнения
    39
    #7

    Отговор: Топлоизолация на таван

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    На пода на тавана няма как да сложи гипскартон.
    Друг е въпросът, ако този таван ще се усвоява, има ли смисъл въобще да се полага изолация на пода, по-добре да се изолира покрива, ако няма изолация.
    За покрива идеята е отново с вата, парна изолация и вече ГК, но все пак мисля, че е удачно да се изолират добре таваните на основния етаж или греша?
    Този пост е редактиран от MishelNikolov; 27-12-21 в 21:04.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #8

    Отговор: Топлоизолация на таван

    Зависи какво точно ще се случва на таванското.
    Ако ще се обитава, може да сложиш, може и да не сложиш, ако ще се ползва за склад, то 10см. ще са достатъчни + изолация на покрива.
    Тези тавани на гредоред не са като таваните с плоча и топлината не се губи толкова лесно, само едно дюшеме да наковеш и да затвориш въздуха между гредите ще е достатъчна изолация, отделно вече имаш изолация на първия етаж.
    По-скоро ватата ще е нужна като звукова бариера, ако таванското се ползва за спалня.
    На покрива мембрана се слага под ватата и над осб-то.

  11. Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    301
    #9

    Отговор: Топлоизолация на таван

    Форумите помагат много. Понякога, обаче, е по-добре човек да се консултира със специалист в конкретната област! Специалистите по всичко са само по филмите

  12. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2022
    Мнения
    19
    #10

    Отговор: Топлоизолация на таван

    Здравейте, да събудя темата, че и при мен тавана е гредоред. На последен етаж съм, покрива е наскоро ремонтиран, имам предвид с плътни дъски, подпокривно фолио и т.н. Нямам намерение за вата и гипскартон. Идеята ми за тавана е директно върху мазилката да залепя фибран 3 или 5 см., като го захвана освен с лепило, то и с видии с големи шайби. След това шпакловка. Стаята е с една външна стена изолирана от вътрешната страна. Мисълта ми е дали ще се образува конденз, а също ще има ли опасност за гредореда с летвите от загниване или нещо подобно. Или тъй като между гредореда и фибрана ще си стои старата мазилка, няма да има опасност за дървенията - гредореда. Ще съм благодарен за споделен опит, съвети.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #11

    Отговор: Топлоизолация на таван

    Ако говорим за подпокривно пространство, гредоред и отдолу стая, то нищо няма да му стане на гредореда, фибрана е хидроизолациоенен, а влагата се генерира в обитаемото помещение и се издига нагоре.
    Друг е въпросът дали искаш да си запечаташ тавана с фибран, по-удачно е със стиропор.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2022
    Мнения
    19
    #12

    Отговор: Топлоизолация на таван

    Започнах го вече с фибран, тъй като е по трудно запалим.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Въпрос за топлоизолация
    От Legal76 във форум Бяла техника
    Отговори: 2
    Последно: 10-07-19, 09:08
  2. Топлоизолация на таван
    От Arsenal1886 във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 1
    Последно: 22-09-17, 15:55
  3. Топлоизолация на стена към съседи
    От anonim4o във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 15
    Последно: 12-01-17, 11:53
  4. изолация на таван
    От pondzi във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 1
    Последно: 21-03-12, 15:55
  5. Топлоизолация на климатик
    От vyrhara във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 6
    Последно: 19-12-11, 00:34

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе