Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 19

Проблеми с "дигитализиране"

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #1

    Проблеми с "дигитализиране"

    Случая е такъв:
    Мои близки, преди време са си купили портативна камера Panasonic с малки касети с лента (доколкото разбрах, името на стандарта на касетите звучеше като "Мини ДиВи" ... или май-беше "Микро ДиВи" ... Както се досещате вече, не съм в час с материала и затова пускам тази тема-въпрос). Та правили са доста записи на семейни събития и сега считат, че е дошло време да се "дигитализират" - да прехвърлят филмите от касетките "на компютър" и вече да се грижат за компютърен семеен архив, а не както сега за архив на ленти (притесняват се, че ако камерата се счупи, то ще изгубят възможността да възпроизвеждат записите, защото се предполага че за тези касети няма плейъри, а също така, да се избегне елемента "стареене" на лентите).

    Самата камера има USB-изход и още един изход означен като "DV" и с някакъв кабел (кабела е от фабричната комплектовка на камерата - от едната страна е 1394, а от другата S-video и чинчове) чрез този изход "DV" камерата може да се свърже с АНАЛОГОВ вход на телевизор. (Доста по-късно разбрахме, че този изход "DV" е 1394(FireWire).)
    Моите близки ме помолиха да помогна при свързването на камерата с компютър чрез USB - драйвери и софтуер.
    Направихму връзката, пуснахме Windows Movie Maker, направихме и записи след това, но качеството е изключително незадоволително, сравнено с това което се вижда на телевизора при директна връзка камера-телевизор през изход "DV".
    Тук някъде разбрахме, че порта "DV" всъщност е 1394 - питахме други приятели, които всъщност ни светнаха за означенията и казаха още, че през USB няма да стане заради по-ниската скорост и да ползваме 1394.
    Купихме кабел и повторихме процедурата, но вече през този порт.
    И пак стигаме до почти същото незадоволително качество.

    И тук някъде се сещаме, че се появяват някакви такива въпроси:
    1. Нямаме представа в какъв формат да записваме (пробвахме на всичките които предлага Windows Movie Maker). Като цяло, искаме дигитализираните записи, да се визуализират не по-лошо, отколкото когато ги гледаме при директна връзка камера-DV--чинчове-телевизор. Наясно сме, че цифровите формати могат и ще се развиват до безкрайност, но на нас ни трябва нещо което е актуален цифров формат към днешна дата - горе-долу, нещо което е аналог на днешното DVD-качество.
    2. Дали проблема не е в софтуерните плейъри на компютъра ? Т.е. дали не сме в ситуация при която правим записите добре, но влошаването на качеството да става при последващото визуализиране ?
    3. Дали проблема не е в "лоши" кодеци ? На компютъра е инсталиран последната версия на K-Lite mega codec pack.
    4. Може ли проблема да е в камерата защото е стара ? Да, ама ако беше така, защо тогава при директната връзка с телевизора образа и движенията са с чудесно качество ?

    Ще сме благодарни на всякакви мнения и съвети.


  2.  
     
  3. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #2

    Re:Проблеми с "дигитализиране"

    MitkoS, правилно си се насочил към IEEE1394 порта, това е варианта. За програма за кепчване и обработка ти препоръчвам Pinacle Studio от 10та версия нагоре. Записвай без компресия и чак като ги прехвърлиш си поиграй с различни кодеци или директно пиши на ДВД. Вариант е и с НЕРО да сваляш но редактора му за видеообработка е по-смотан и не ми харесва.


    П.С. При плейване на сваленият материал образа ми излиза и при мен кофти на компа. Но като го запиша на диск и вече се плейва както трябва.

  4. Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    527
    #3

    Re:Проблеми с "дигитализиране"

    пълна подкрепа от написаното от стенли
    "MitkoS" какви кодеци бре това дане ти е преработен пиратски филм дето ги има в изобилие при торентите? Сваляш в АVI !!! на пинакъла и после пускаш презапис в МР2 ! това е кодека на двд дисковете!
    при теб грешката се явява вероятно от резолюцията която вероятно е 320-240 и което качество е по-зле от видео на GSM
    и още един съвет, нека си пазят касетите те са много по-трайни при добро съхранение от най-висококачествения диск!

  5. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #4

    Re:Проблеми с "дигитализиране"

    stenly, GMIR
    Благодаря за съветите.
    Можете ли да дадете някаква оценка за минималната изчислителна мощност на процесора с който да се извърши операцията ?
    Да не би пък да са слабички машините с които правим прехвърлянето ?
    А също, при такива процедури (и точно при тая с прехвърлянето) необходима ли е някаква по-мощна видео-платка ? Щото ползваме разни такива, които са си вградени в чипсетите.

  6. Member Аватара на BaHko_goTuHoTo
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    252
    #5

    Re:Проблеми с "дигитализиране"

    Аз работя с тази програма и съм много доволен. ********************/details.php?id=93...9c953719b2ea26
    И по-стара версия да намериш ще ти свърши чудесна работа.Може да е и по-лека.
    MitkoS качеството се разваля адски много с Windows Movie Maker.Отначало и аз ги правех с нея но тази програмка не записва 25 кадъра а по-малко и после се гледаше все едно насича.

  7. Senior Member Аватара на glarus
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,846
    #6

    Re:Проблеми с "дигитализиране"

    Подобно упражнение правих миналата година, но онази камера нямаше 1394 и се наложи да ги записвам на двд и от там рипване. Качеството стане идеално т.е като това което възпроизвежда камерата.

  8.  
     
  9. Member Аватара на BaHko_goTuHoTo
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    252
    #7

    Re:Проблеми с "дигитализиране"

    Няма как да е същото качество.Една касетка мини DV на бавна скорост LP записва 90 мин. А като се свали тази информация на компютър в суров вид заема около 20GB дисково пространство.И тогава вече може да се компресира в какъвто формат искаш.

  10. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #8

    Re:Проблеми с "дигитализиране"

    Аз, по някакво стечение на обстоятелсвата тръгнах с Adobe Premiere CS2 за момента.
    Ще опитам и с Pinacle Studio, а също и с другите посочени.

    На практика, в момента осмислям процеса (кое какво значи и какво е предназначението) и пътьом се появиха и други въпроси:
    Основния е такъв - може ли да се каже, че след като този изход на камерата е означен с DV, то той има строго определени възможности които не могат да се надскочат ?
    Става въпрос за това, че при Adobe Premiere има доста богати възможности по отношение описанието на кепчър-формата с който искаме да сваляме. Но ако посоча формат с по-висока резолюция от 720x576(DV-PAL), то камерата не се разпознава от Adobe Premiere. А ако посочения формат е с по-ниска резолюция, то камерата се разпознава и кепчър-процеса е възможен.

  11. Member Аватара на BaHko_goTuHoTo
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    252
    #9

    Re:Проблеми с "дигитализиране"

    PAL DV (720x576; 25,000 fps) това е резолюцията на която трябва да сваляш. Зависи също как си снимал 4:3 или 16:9 (PAL DV Widescreen (720x576; 25,000 fps)) Аз ти казах коя е програмата. Не е толкова трудна за работа.Има наистина много неща които незнам за какво са и как се работи с тях но не бих я заменил с друга.Пробвал съм какви ли не.Свалям касетки DV повече от 4 години. Професионалното си е професионално.

  12. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #10

    Re:Проблеми с "дигитализиране"

    Ти ми я каза програмата (благодаря за което), ама не мога да я сваля. И затова се мъча с това с което разполагам в момента.

  13. Member Аватара на panevdd
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    753
    #11

    Re:Проблеми с "дигитализиране"

    MitkoS, преди да си започнал, разгледай темата Проблем при сваляне на видео от DV-камера на PC.
    Според мен ще ти трябват VirtualDub, Night_Raven Codec Pack, свободно място на твърдия диск и свободно време.

  14.  
     
  15. Member Аватара на BaHko_goTuHoTo
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    252
    #12

    Re:Проблеми с "дигитализиране"

    Цитат Първоначално публикувано от panevdd
    MitkoS, преди да си започнал, разгледай темата Проблем при сваляне на видео от DV-камера на PC.
    Според мен ще ти трябват VirtualDub, Night_Raven Codec Pack, свободно място на твърдия диск и свободно време.
    Къде го върна в 2006 г. с тея кодеци?VirtualDub се ползваше преди 10 години.Ти за какво го ползваш между другото?

  16. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #13

    Re:Проблеми с "дигитализиране"

    MitkoS, виж дали можеш да я свалиш от тук:
    http://thepiratebay.org/search/sony%...s%20pro/0/99/0

  17. Member Аватара на panevdd
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    753
    #14

    Re:Проблеми с "дигитализиране"

    Цитат Първоначално публикувано от BaHko_goTuHoTo
    Къде го върна в 2006 г. с тея кодеци?VirtualDub се ползваше преди 10 години.Ти за какво го ползваш между другото?
    Ползвам го за прехващане (capture), елемнтарна обработка (изрязване, например), някои филтри (deinterlace, осветеност, яркост, шум) и компресиране на аудио/видео потоци.
    Би ли посочил по-конкретно кой от кодеците в пакета, който съм посочил, е от 2006 година? Що се отнася до VirtualDub - това, че се е ползвал преди 10 години, не му пречи да се ползва и сега.

  18. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    704
    #15

    Re:Проблеми с "дигитализиране"

    Или аз нещо не чета както трябва, или ... не знам какво. При свалянето на DV видео през DV/1394/Fireweire (и трите термина значат едно и също) порт на камерата НЯМА нужда от кодеци и специализирани програми за "дигитализация" или кепчъринг. DV форматът е вече цифров и "свалянето" му на компютър се заключава единствено в прехвърлянето на един вече ЦИФРОВИЗИРАН сигнал, който ВЕЧЕ е във вид на файл от един външен носител на данни, какъвто е MiniDV лентата на друг носител на данни, какъвто е хард диска в компютъра.
    Пак казвам, според мен не е нужен специализиран софтуер, кодеци и т.н., единствено е нужна една много елементарна програмка, която да вземе данните, постъпващи по 1394 порта и да ги пренасочи на диска във вид на файл. Не се извършва никакво декодиране, транскодиране и т.н., чисто и просто прехвърляне на данни от едно място на друго. Не знам какви да минималните изисквания за процесор, но всеки компютър с DV/1394/Firewire порт, закупен в последните 10 години, би трябвало да може да го направи.

    Програмчето е HDV Split 0.77 Beta. Верно е бета и верно е от 2007, но DV форматът не се е променил от години и програмката си върши работа, тествано под Win 7 64bit дори, включително и с HD варианта на DV, наречен HDV. В резултат получаваме файл на диска, който съдържа пълно и еднакво до последния бит копие на материала от лентата. Това копие, т.е. този файл на компютъра, би трябвало да ни даде същите "образ и движения с чудесно качество", като при възпоризвеждане от камерата. Теоретично, той може да бъде прехвърлен обратно на лентата и по нищо няма да се различава от оригинала, но не всяка камера поддържа тази функция.

    Сега, съвсем друг е въпросът как и с какво да стане обработката и възпоризвеждането на така прехвърленият цифров материал. Тук вече варианти много, включително споменатите кодеци и програми от рода на Pinnacle, Premiere, VirtualDub и още един куп други програми от всякакъв калибър, които вече всяка една от тях имат съвсем различни възможности и изисквания. Тук, естествено, започва да влияе и скоростта на процесора. Но, примерно, този така свален файл, би трябвало да се възпоризведе на специализиран медиа плеър от рода на Popcorn Hour без никакъв проблем и със същото качество, като директно от камерата.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 29
    Последно: 29-01-23, 16:48
  2. Търся филма "Чия е тази песен" , "Whose is this song" на Адела Пеева
    От monto във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 3
    Последно: 25-05-12, 11:23
  3. Отговори: 4
    Последно: 15-01-12, 23:07
  4. Отговори: 6
    Последно: 15-09-10, 17:53
  5. Отговори: 13
    Последно: 07-06-06, 10:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе