Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 30

Хладилник Електролукс - натрупва лед, възможни начини за отстраняване на проблема

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2011
    Мнения
    59
    #1

    Хладилник Електролукс - натрупва лед, възможни начини за отстраняване на проблема

    Здравейте, уважаеми съфорумци.
    Притежавам Електролукс EN 4000 AOW . Работеше си нормално. Впоследствие забелязах,че започна да натрупва буца лед ниско долу в хладилната част,зад отделенията за зеленчуци. Това е само от дясната страна. Температурата в отделението за зеленчуци е +4 градуса, а във фризера е от -18 до -19 градуса.Проучих малко въпроса. Доколкото успях да стигна до извод,той е,че най-вероятно има заводски дефект,като бих искал да дискутирам няколко неща с вас,ако ми разрешите.

    1. Както считам,тръбите на охлаждането минават много близо до стената на хладилника в тази част,а може и дори не са добре обгърнати от изолацията,която се слага в завода. Въпросът ми е,бих ли могъл сам да изрежа частта от полиуретана в задната страна на хладилника и впоследствие да сложа отнова някаква пяна там. Каква пяна да избера?
    2. Нужно ли е слагам някаква изолация около тръбите,нещо от сорта на това,което се слага около тръбите при монтажа на климатик?
    3. Възможно ли е да има някаква пукнатина откъм отделението за зеленчуци, в стената на хладилника, през която да влиза влага във стената с изолация, и за това да се образува тази буца лед. Как мога да запуша тази пукнатина,ако я има и с какъв материал? Може би двукомпонентното течно желязо на фирмата "Бисон" ? Или нещо друго?
    4. Възможно ли е да има миниатюрна дупка в тръбите ,които минават през задната страна на хладилника и точно за това да се прави този лед? Тоест,няма ли да е по-добре направо да извикам хладилен техник, въпреки че,поне за мен нямам изтичане на фреон, защото все пак температурите са в нормата.

    Хладилникът е с изтекла гранция.Това са общо взето моите притесненения за момента. Благодаря предварително на всеки отзовал се. Поздрави.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,744
    #2

    Отговор: Хладилник Електролукс - натрупва лед, възможни начини за отстраняване на проблема

    Написаното говори, че притежаваш известни технически умения.Но все пак хладилната техника си има своята специфика.
    Най-вероятната причина е именно изтичане на част от хл.агент.
    Тръбите не просто минават покрай, а са залепени с алуминиево фолио към пластмасата.Извикай техник.Сам няма да се справиш.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2011
    Мнения
    59
    #3

    Отговор: Хладилник Електролукс - натрупва лед, възможни начини за отстраняване на проблема

    Цитат Първоначално публикувано от badr Виж публикацията
    Най-вероятната причина е именно изтичане на част от хл.агент.
    Тръбите не просто минават покрай, а са залепени с алуминиево фолио към пластмасата.
    Благодаря за отговора. Ако както твърдите,че има изтичане, как тогава в момента температурите са нормални? Според мен,пробие ли се системата,би трябвало да изтече всичкият фреон,не би го спряла нито изолацията,.нито фолиото за което говорите.

  5. Member Аватара на frick
    Тук е от
    Apr 2011
    Мнения
    501
    #4

    Отговор: Хладилник Електролукс - натрупва лед, възможни начини за отстраняване на проблема

    Проблема е в намокрената изолация, която замръзва и после не успява да се разтопи получения лед докато е изключен хладилника. И така лека полека започва натрупването на леда.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2011
    Мнения
    59
    #5

    Отговор: Хладилник Електролукс - натрупва лед, възможни начини за отстраняване на проблема

    Цитат Първоначално публикувано от frick Виж публикацията
    Проблема е в намокрената изолация, която замръзва и после не успява да се разтопи получения лед докато е изключен хладилника. И така лека полека започва натрупването на леда.
    Така мисля и аз.
    Иначе,какво ви кара да мислите,че има теч на фреон? Питам,за да знам към какво да насоча вниманието си.
    Въпросът ми също така е,ако има само проблем с изолацията,дали ще мога сам да го отстраня. Тоест, режа обвивката на хладилника отзад ( тя е някакъв вид мека пластмаса, като поликарбонат ,не съм точно сигурен) . След това издълбавам изолацията, побутвам малко тръбите,за да се отдалечат от задната вътрешна страна на хладилника. Подсушавам със сешоар например. После пръскам с някаква пяна, като тук прроблема ми е,че понеже пяната се разширява,дали няма да притисне тръбите , пък и ще се разшири извън габаритите на хладилника,но това вече ще го изрежа. Докато чакам да се втвърди пяната,проверявам хубаво от вътрешната страна къде има пробив по стените на хладилника,сигурен съм че има,защото тоя лед понякога съм го махал малко по-агресивно. А и техниците,които виках преди време за същият проблем, отстраняваха леда с отвертка. за съжалениуе,не ми признаха,че има проблем и така и не можах да се възползвам от гаранцията. Но това вече си го считам като моя грешка. Та значи,като открия пробива, го залепя с някое гъвкаво монтажно лепило и нещо такова. Накрая поставям отново решетката на кондензатора на гърба на хладилника и включвам кабела в контакта и се радвам на живота.

  7. Member
    Тук е от
    Sep 2016
    Мнения
    159
    #6

    Отговор: Хладилник Електролукс - натрупва лед, възможни начини за отстраняване на проблема

    Ono, като чета написаното, си мисля, че ще се вкараш в приключение. Не разбрах и как махаш и слагаш пак на гърба на хладилника кондензатора. Писах на лично да го следиш от време навреме и да не предприемаш интервенции, ако са добре температурите и работния режим, но все пак- пусни една снимка да се види тая буца лед.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,744
    #7

    Отговор: Хладилник Електролукс - натрупва лед, възможни начини за отстраняване на проблема

    Цитат Първоначално публикувано от onogondur Виж публикацията
    Така мисля и аз.
    Иначе,какво ви кара да мислите,че има теч на фреон?.
    Огромен опит.Ето това ме кара да мисля, че има теч на фреон.Разбира се до категоричен извод е трудно да се достигне дистанционно.
    Тоест, режа обвивката на хладилника отзад ( тя е някакъв вид мека пластмаса, като поликарбонат ,не съм точно сигурен) . След това издълбавам изолацията, побутвам малко тръбите,за да се отдалечат от задната вътрешна страна на хладилника. Подсушавам със сешоар например. После пръскам с някаква пяна, като тук прроблема ми е,че понеже пяната се разширява,дали няма да притисне тръбите , пък и ще се разшири извън габаритите на хладилника,но това вече ще го изрежа.
    Заради възможни подобни прояви препоръчах хл.техник.Видно е, че се каниш да съсипеш хладилника.Нарушаване на полиеритановата изолация се прави само и единствено при ремонт или подмяна на изпарителя.
    Ако е пробита пластмасата, в което се съмнявам, защото би било видимо, тогава може да се сложи залепващо алуминиево фолио,
    https://www.kamini-germant.com/bg/al...kso/p1452.html
    5см-овата лента е достатъчно широка.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2011
    Мнения
    59
    #8

    Отговор: Хладилник Електролукс - натрупва лед, възможни начини за отстраняване на проблема



    Така изглежда ,мисля последно съм го чистил тоя лед като пуснах темата. След време става още по-голямо.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  11. Member Аватара на frick
    Тук е от
    Apr 2011
    Мнения
    501
    #9

    Отговор: Хладилник Електролукс - натрупва лед, възможни начини за отстраняване на проблема

    Според мен това е от намокрена изолация.

  12. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,744
    #10

    Отговор: Хладилник Електролукс - натрупва лед, възможни начини за отстраняване на проблема

    И как този лед не се разтопява при температура +4.Дори да допуснем тази изключително смела хипотеза, намокрена изолация,то кой пречи на леда в хладилника да се стопи? Леда не е в изолацията.
    Не е ясно този изпарител дали се заскрежава целият.Подозирам че останалата част от изпарителя въобще не се заскрежава.

  13. Member Аватара на frick
    Тук е от
    Apr 2011
    Мнения
    501
    #11

    Отговор: Хладилник Електролукс - натрупва лед, възможни начини за отстраняване на проблема

    Имал съм подобни случаи, затова изказвам съмнение за намокрена изолация. А сигурен ли сте, че намокрената изолация под пластмасата не е замръзнала и стова тя не подпомага леда над пластмасата да остава не разтопен до край и така лека полека да се натрупва.

  14.  
     
  15. Member Аватара на batalski
    Тук е от
    Nov 2007
    Живее в
    София
    Мнения
    348
    #12

    Отговор: Хладилник Електролукс - натрупва лед, възможни начини за отстраняване на проблема

    Изолацията се е напоила и е замръзнала. Подобни случаи съм имал на няколко Whirlpool хладилници а на едно Gorenje му беше замръзнало отводнението вътре във пяната. Преди години така се подуваха и Мраз 270 правеха буца лед отгоре и отзад на хладилника.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2011
    Мнения
    59
    #13

    Отговор: Хладилник Електролукс - натрупва лед, възможни начини за отстраняване на проблема

    Здравейте отново.
    Да,в дъното на хладилника се образува доста лед,но също така и вода се натрупва. Съжалявам,че пропуснах да го споделя още в началото. Мислех,че ще е от запушен дренаж,но все пак успявам да го поддържам незапушен.

    Относно последното развитие на нещата.Успях да издебна да няма никой у дома,за да мога да проверя колко време работи и почива компресора,без да се отваря вратата на хладилника или фризера.Резултатите никак не са нормални. Работи 2ч04м ,като в края температурата измерена с датчик върху най-долното стъкло в хладилното отделение (стъклото под което са пластмасовите кутии за зеленчуци) беше 5 градуса. Температура във фризерното отделение - минус 20,минус 21 градуса(датчика ми измерва през едно деление, така че приемем е нещо средно,да речем минус 21,5). След това компресора не работи 2ч05 минути, като в края на цикъла температурата на същото място в хладилното отделение е 5,5 градуса средно. Не съм мерил във фризерната част. Всичко това без да се отварят вратите,освен веднъж,за да изместя датчика. Мисля,пък и един от съфорумците ми написа в ЛС, че би трябвало времетраенето на циклите да е различно. Термостата на хладилника е на степен почти 2 от 6 възможни.

  17. Member
    Тук е от
    Sep 2016
    Мнения
    159
    #14

    Отговор: Хладилник Електролукс - натрупва лед, възможни начини за отстраняване на проблема

    Оно, имах дерт с работните режими на хлдилника вкъщи. Работеше: 2-3 часа ON, 3-4 часа OFF. Обаче температурите падаха доста, нямах проблем с компресор, фреон или запушване. Смених термостата, но новия се оказа боклук и почовърках стария (двете болтчета ), докато ми харесат режимите на работа и температурите. При теб- или е малко фреон, или запушване, или дъвчи компресора, щом не падат температурите след 2 часа работа. Виж дали загрява компресорът и топъл ли е кондензаторът от страна на компресора.

  18. Member Аватара на frick
    Тук е от
    Apr 2011
    Мнения
    501
    #15

    Отговор: Хладилник Електролукс - натрупва лед, възможни начини за отстраняване на проблема

    Колко време ще работи и колко ще почива хладилника зависи от температурата на осезатела на термостата и от това на коя степен е настроен. След като си поддържа нормални градуси в двете отделения термостата не е проблемен.
    Този пост е редактиран от frick; 28-02-20 в 23:49.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 3
    Последно: 06-10-18, 09:12
  2. Отговори: 4
    Последно: 30-03-17, 15:44
  3. Хладилник натрупва доста лед Zanussi ZRT27100WA
    От radit68i във форум Хладилна техника
    Отговори: 0
    Последно: 04-08-16, 17:47
  4. Отговори: 8
    Последно: 29-06-13, 12:22
  5. Хладилник Електролукс - издава дрънчащи звуци
    От plameni_p във форум Ремонт и сервиз - Хладилна техника
    Отговори: 4
    Последно: 10-01-10, 12:41

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе