Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 32

За гъби

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2004
    Мнения
    23
    #16

    Re: За гъби

    Цитат Първоначално публикувано от tana
    Мдааа и аз съм запален гъбар .Ходихме това лято,обикаляхме балканите,сума ти гъби събрахме.После ги изхвърлям и си купивам от магазина.Там грешка няма.
    Не съм съгласен защото точно така се на трових и така приключи житейският ми опит с гъбите, преди и аз като вас ходих за гъби с баща ми когато бяхме за риба и нямаше проблеми, докато майка ми веднъж не купи купешки и така се на тровихме, че не е истина едва се отървахме на косъм в болницата след многократни промивки на стомаха/клизми/ и от тогава гъба не лизвам , предполагам че или са били преседели повече от необходимото в магазина или е имало прекалена дозировка с химикали... кой знае но мисълта ми е че няма нищо сигурно в този живот,освен може би смъртта и данъците.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Мнения
    282
    #17

    Re: За гъби

    Съжалявам че така се е случило с теб,шегувах се разбира се.Изобщо не съм гъбар и не припарвам до гъба дет не я знам каква е.Просто се надявам тези от магазина да са добри....но няма как човек да е сигурен както казваш

  4. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    286
    #18

    Re: За гъби

    Да ви кажа то и в живота който живеем нищо сигурно няма ,но това е отделна тема.
    Може би се бъркате за червената мухоморка тя е със много изявен мирис на лошо,може би сте я сбъркали със огнената манатарка която е ядлива гъба.Само ще ви кажа че дяволската гъба(една от най отровните гъби) е двойник на манатарката.
    Все пак спазвайте правилата за опознаване на гъби , не се осланяйте само на глед ,както при учебник.Даже сърнелата има много отровен двойник ,дано не ви се пада,това имах в предвид като казах за опознаването с всичики сетива ,даже интуиция трябва да притежава човек.Все пак който го е страх от мечки не ходи в гората.
    Днес си набрах горска печурка ,нямате си представа каква яхния стана.
    Дано утре ви пиша отново

  5. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    16
    #19

    Re: За гъби

    Тото жив ли си бе?
    Аз гъби ям само култивирани печурки и да чукам на дърво, досега са били ядливи. Иначе доколкото знам на отровните гъби коварното им е, че като ти стане зле след някое време се оправяш. Оправяш се ама след още няколко часа черния дроб заминава и angel

  6. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #20

    Re: За гъби

    около мен е имало няколко натравяния, а аз нямам никакъв интерес към събирането на гъби. пресни печурки от магазина хапвам с удоволствие, сушени също, по ресторантчета - разбира се (все пак са били в голямата тенджера, но консервирани не близвам не за друго, а защото знам кои отиват в буркана

    по друга тема пиша - познаването по мирис, близване и т.н.
    човекът е ЕДИНСТВЕНОТО животно, което еволюционно е загубило инстинкта си към опасностите на околната среда (отровни гъби, ядливи плодове, отровни треви и т.н.)

    така че се присъединявам към предупреждението на profyt към toto1 - недей разчита на инстинктите си, а дали е наядена гъбата е точно нулева гаранция. има маса животни които имат имунитет към една или друга отрова. очевидно си гъбар и е малко абсурдно аз да давам акъл, но от книгите това знам, това си следвам

    иначе има доста умрели от ядене на гъби. от неядене на гъби не съм чул един да е умрял

  7. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #21

    Re: За гъби

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe
    иначе има доста умрели от ядене на гъби. от неядене на гъби не съм чул един да е умрял
    Срещат се двама приятели:
    - От какво умря тъщата ти ?
    - От отровни гъби . А твоята ?
    - Моята от удар.
    - Е как от удар ?
    - Не искаше да яде гъби !!!


  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    286
    #22

    Re: За гъби

    Ей жив съм и мърдам ,айде за гъби до година на пролет

  10. Novice
    Тук е от
    May 2008
    Мнения
    2
    #23

    Re: За гъби

    Аз пък съм на 16 години а бера гъби някъде от..... 10 годишен и смятам че познавам добре повечето ядливи видове. Ям купечки гъби само като всичко останали, които сме консервирали през лятото свършат. Дивите печурки, било то горски или полски са много по-вкусни от купечките.Сърнелата я обичам панирана, както toto е отбелязал по-горе.Пърженият пачи крак с чесън и оцет пък е отлично мезе. А най-любимата гъба ми е манатарката, която е чудесна за супи, каши, затваря се в буркани (маринована или не). Специялно манатарки бера цяло лято като хем си ги ядем, хем ги консервираме пък и като ми омръзнат просто си ги продавам на изкупвачи и така си имам пари да си купа нещо друго за ядене Според мен който не познава гъбите и не е заинтересован губи много. Разбира се съгласен съм че трябва да се внимава затова ако някой иска да бере гъби, по-добре да го прави с някого който ги познава (специялно тук, откъдето съм аз има мнооооого хора, които редовно берат гъби така че не вярвам да се натрови някой скоро)

  11. Novice
    Тук е от
    May 2008
    Мнения
    2
    #24

    Re: За гъби

    А забравих да спомена...... някой по-горе беше казал че сърнелите нямат двойник. Е да знаете че имат. Имато и се различават от нея само по това че нямат пръстен на дръжката и са малко по-светли мисля....

  12. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #25

    Re: За гъби

    Сърнелата има много калпав ( бъгнат ) двойник - личи си от км.

  13. Member
    Тук е от
    May 2002
    Мнения
    897
    #26

    Re: За гъби

    В Родопите има една много интересна гъба , която няма (поне аз не знам да има) даже и бъгнат двойник. Кози крак се казва и има изключително високо съдържание на йод. Става чудесна в буркан , маринована.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    286
    #27

    Re: За гъби

    Става въпрос за Пърхутката ,да наистина няма двойник. На времето са я използвали за лечение на повърхностни рани . Тя е ядлива гъба в по ранния си етап на развиване ,в последствие става за лечение.
    Идва времето на манатарките .Скоро бях в Златоград в околностите има изобилие от манатарки
    Знаете ли защо този затънтен град тъй е известен с българските си традициии .Защо черквата е вкопана в земята . Коя е най старата християнска обител в европа.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    48
    #28

    Re:За гъби

    И аз обичам много гъби, и понякога ходим да берем с един приятел който ги разбира. По край него и аз взех да ги научавам, но не смея сам да отида да ги бера - винаги му се обаждам да идва с мен за да съм сигурен че няма да объркам нещо, а пък и така съм по спокоен като знам че с мен има човек който наистина ги познава, той пък от пачия крак прави зимнина в буркани. Сърнелата е много вкусна и манатарката. Обичам ги пържени с червено вино.

  17. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #29

    Re:За гъби

    Темата след 3 години пак е актуална. USAF шета яко
    В събота брах гъбки между Катунище и Жеравна.
    Основно пачи крак - голяма торба / около 3 кг/. Манатарки - малко (десетина). Зелена гълъбка - прекалено много червива.
    И само една булка...
    Много дъждовно беше. Ако пекне малко слънчице пак ще тичам..

    Ама много римляни в гората - брей - направо са като червеи на манатарка............

  18. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #30

    Re:За гъби

    Уфф, тази година още не съм ходил на сериозно бране, но този уикенд съм планувал да отскоча над хижа Вада.
    Ако имам някакви успехи ще се отчета

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 19
    Последно: 29-07-06, 22:05
  2. Хайде за гъби
    От Wise във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 28
    Последно: 08-09-05, 15:25
  3. [:D]За хищните гъби, Intel, Asus и лятната скука
    От Stan във форум Общ - хардуер
    Отговори: 2
    Последно: 09-09-02, 17:32
  4. Гъби ядящи....... компакт дискове...?!
    От afterburner във форум Общ - хардуер
    Отговори: 21
    Последно: 08-09-02, 18:37

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе