Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 48
Like Tree2Одобрявам

хубав нож

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #16

    Re:хубав нож

    За хубавия нож имам кой да ми го направи, но не съм ни ловец, ни рибар...
    Работил е извън България в завод за ножове и други такива инструменти, включително е изработвал и поръчкови ножове...
    Поне знам, че като кажа искам острие от шведска стомана действително ще е от такава, не от ресори на камиони...

    Ще ме извиняваш, но на хора отраснали и възпитани по комунистическо време не се доверявам-всички са БАШ МАЙСТОРИ и дори и да има други не съм срещал.Предпочитам на 100% млади хора.От циганин хубаво не чакай-те са като скакалците- номадско племе, нищо не произвежда/твори само обезкостява и консумира и като не остане нищо се мести на друго място където има.Познавам само 2-3 изключения които работят и си вадят парите с честен труд.



    А тея за които говориш "правят" ножовете си от ресорна стомана... нямам думи-масов случай е това, ама по стар български "обичай" нали е по-евтино за производителя и му "гарантира" максимална печалба...

  2.  
     
  3. Novice
    Тук е от
    Mar 2012
    Мнения
    4
    #17

    Re:хубав нож

    Току що разгледах ножовете в къщи.Имам FISKARS,PADERNO,KAIMANO,BAHKO и естествено"Двата щъркела".Много съм доволен от всичките.За туризъм и риболов са ми CRKT и GERBER.
    На пазара в момента се предлагат много добри марки.Важното е да знаеш за какво ще го ползваш точно,универсален нож няма.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    71
    #18

    Re:хубав нож

    Цитат Първоначално публикувано от Kasap
    Вервай ми... имам поне 4 бруса, 3-4 купешки точила /с метални дискове, с абразивни дискове, с керамични и с волфрамови пластини/, няколко масата. Чинията е незаменима.
    колега обясни ми за таз чиния
    нищо не разбрах
    в къщи ножовете са всякаш са рязали арматура
    постоянно ги точа на бруса ама мойте режат желязо с тях
    през няколко дена ги изтъпяват

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #19

    Re:хубав нож

    Цитат Първоначално публикувано от justify
    .......
    А тея за които говориш "правят" ножовете си от ресорна стомана... нямам думи-масов случай е това, ама по стар български "обичай" нали е по-евтино за производителя и му "гарантира" максимална печалба...
    Няма да коментирам първата част на поста ти, поради твърде лековатия му характер. И няма връзка с темата. Но за последния ти бисер не мога да се въздържа! Били ги правили от ресорна стомана! Мислиш ли, че е некачествена? Какво въобще знаеш за стоманите и тяхната обработка? Чувал ли си за термични обработки, закаляване, циментация, азотиране???
    Тия "бургуджиии", за които ти говоря правеха бургии от бетонно желязо и те имаха 3-4 пъти по голяма износоустойчивост от произведените в прочутия габровски завод. Да не говорим колко бяха жилави и не се трошаха лесно. Чувал съм от стари майстори да се разказват легенди за методите им на закаляване. Виждал съм с очите си как директора на военен завод става и посреща циганина (возещ се в черна "Волга", каквато ползваха само окръжните секретари на БКП, с личен шофьор), който им беше нещо като шеф и търговец. Ако дам на така хвалените от теб млади хора с магистърска степен по металообработка парче желязо и го накарам да обясни как от него да се направи завършен детайл, който да отговаря на определени изисквания в 99% от случаите ще имаме поглед на теле пред боядисана порта! Не случайно най-добрите неща в тази област се правят от майстори занаятчии, наследили опита на бащите и дедите си.

  6. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #20

    Re:хубав нож

    Цитат Първоначално публикувано от tonivp
    колега обясни ми за таз чиния
    нищо не разбрах
    в къщи ножовете са всякаш са рязали арматура
    постоянно ги точа на бруса ама мойте режат желязо с тях
    през няколко дена ги изтъпяват
    То няма нещо особено за обясняване. След като заточиш ножа на брус, обърни една порцеланова чиния, и прекарай няколко пъти ръба на острието по грапавата част, от край - до край. Все едно е брус, но доста по-фин. Ще получиш острие с много по-добър ряз, макар че визуално е неразличимо.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    71
    #21

    Re:хубав нож

    мерси
    ще пробвам

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Mar 2012
    Мнения
    4
    #22

    Re:хубав нож

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    .......Какво въобще знаеш за стоманите и тяхната обработка? Чувал ли си за термични обработки, закаляване, циментация, азотиране???
    ...... бургии от бетонно желязо .... парче желязо....
    Виждал ли си" парче желязо"?
    Явно НЕ.

  10. Member
    Тук е от
    Oct 2002
    Мнения
    396
    #23

    Re:хубав нож

    потърси марка Wusthof. Скъпи но си заслужават.

  11. Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    531
    #24

    Re:хубав нож

    Ок, като стигна до някоя железария, ще видя какво имат налично и ще се похваля.

    Досега никога не съм се занимавал да точа ножовете. Просто, като заминат и купувам нови за по 2-3-4-5 лв. Реших сега да си взема по-хубави и да ги поддържам.

    Виждам, че има разбирачи. Приемам съвети за правилно точене.

  12. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #25

    Re:хубав нож

    Цитат Първоначално публикувано от Балък
    Виждал ли си" парче желязо"?
    Явно НЕ.
    Дали ще е "парче желязо", "къс стомана" или "заготовка" все е тая. Важно е какво ще получиш от него като крайно изделие и дали то ще ти върши рабора. Не само съм виждал, но и много пъти ми се е налагало собственоръчно да прилагам върху него различни методи на обработка.
    Цитат Първоначално публикувано от ops5
    ..... Приемам съвети за правилно точене.
    Нож можеш да наточиш по много начини, но истинското професионално заточване иска доста опит и търпение. Ако това представлява интерес ще го опиша.

  13. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #26

    Re:хубав нож

    хубава тема сте за формили, за солингена наистина не мога да споря , но в мола във варна ми дадоха такъв нож с подобен надпис - целия беше нашарен от преплитането на стоманите вътре - изглежда много го бяха месили
    та това нещо така звънеше докато режеше хартийки - не се забравя. но съответно много скъпо, а аз си отнесах една керамична белачка за картофи от която съм много доволен - за друго не стигнаха паричките
    в икея съм мяркал подобен нашарен нож - 100тина лева което е доста по-достъпно, но и шатката не е така красива...
    за съжаление още не съм си позволил подобно удоволствие в кухнята.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    531
    #27

    Re:хубав нож

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    Ако това представлява интерес ще го опиша.
    Чак професионално, едва ли. По-скоро, колко често. Също уж има някакъв чалъм към теб ли или напред. Горе долу колко пъти така да се минава по точилото. Знам, че има някакви такива "правила" за добро точене.

  16. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #28

    Re:хубав нож

    Цитат Първоначално публикувано от ops5
    Чак професионално, едва ли. По-скоро, колко често. Също уж има някакъв чалъм към теб ли или напред. Горе долу колко пъти така да се минава по точилото. Знам, че има някакви такива "правила" за добро точене.
    Разбира се непрофесионално (нямаш техните машини и инструменти) но поне грамотно. Ето няколко правила:
    1. Необходими пособия - брус (с едро зърно, но не много), билгия (с финно зърно за заглаждане) парче твърдо дърво (бук или дъб) парче вестник, от най-евтината хартия.
    2. Процедура:
    Поставяш бруса на равна повърхност, намокряш го с вода или машинно масло и започваш да движиш острието на ножа косо по него, като редуваш страните. Заточването става срещу острието и тогава прилагаш натиск. Процедурата продължава според това колко е затъпен ножа. Най-добрата проверка е с парче намокрен вестник. Добре заточения нож трябва да го реже без да го мачка. (става и с мек домат теста). Когато ножа е заточен сменяш бруса с билгията и пак с такива движения повтаряш процедурата (по десетина пъти за всяка страна). И пак тестваш с мокрия вестник. Добре заточения нож вече го реже с гладък срез без усилие. Сега ако погледниш внимателно под лупа острието, че видиш по него останали власинки от хартията. Това е от така наречения "косъм". Това е тънка нишка от метала, която не може да се отдели от заточеното острие. За да се отървеш от нея, прекарваш ножа няколко пъти перпендикулярно с добър натиск през твърдото дърво. тази операция отделя "косъма". И сега вече имаш добре заточен нож.
    Тези описани по-горе "точила" (Керамични или от твърда стомана) служат само за оперативно заглаждане по време на работа. За мен най-добра работа върши парче легирана стомана за стругарски нож.

  17. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #29

    Re:хубав нож

    Повечето от написаното от Lupus е истина, но една част не е.Оставих го да пише поради демонстрираното самочувствие да видя какво ще напише.

    А циганите бургуджии отдавна избягаха: https://www.youtube.com/watch?v=9bx_PkNIfK4# -известни са си хората от през 9 села та в десето точат ножове...

    Истината е че за всеки нож заточването е индивидуално и зависи както от материала от който е направен ножа, така и вида на острието и ъгъла зададен от производителя за заточване.


    За добре наточен нож се приема ако след наточване го прекараш по кожата си на ръката и без натиск ти обръсне космите.Тогава със сигуроност няма как да има и конец, защото "конеца" пречи на "сухото бръснене" на космите

    Дали ще заточваш с "бутане" или "дърпане" на ножа зависи от вида камък както и от вида на стоманата.
    Според мен за начинаещ е по -лесно с дърпане да заточи отколкото с бутане, защото е по-лесно да поддържа един и същ ъгъл на заточване(той Вълка нищо на каза за ъгъла, може би най-същественото при заточване на нож...но от неговата гледна точка може и да няма никакво значение...).

    И една демонстрация как от скпалия се хард диск, да си направите точило.Сигурен съм, че бургуджиите на Lupus не владеят този хай-тек метод за заточване http://www.vbox7.com/play:a00618da


    Повече за различните режещи инструменти и поддържането им(включително заточване) ето тук



  18. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #30

    Re:хубав нож

    Цитат Първоначално публикувано от justify
    Повечето от написаното от Lupus е истина, но една част не е.Оставих го да пише поради демонстрираното самочувствие да видя какво ще напише.
    .......
    Аз описах собствения си опит и това което съм научил от по-старите и опитни от мен хора. Не твърдя никъде, че това е универсална рецепта. Молбата ми това, което считаш за невярно да го посочиш точно с цитат и да кажеш как според теб е правилно да се направи. Така ще сме по-полезни на другите, а не с голословни твърдения. Така че давай твоята версия.
    Апропо - цитирай къде съм писал, че бургуджиите са точилари???

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Хубав 40'-42' LCD TV до 1000 лв.?
    От soon във форум Телевизори
    Отговори: 5
    Последно: 20-10-11, 15:39
  2. Нов хубав GSM до 50 лв.?
    От soon във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 6
    Последно: 11-08-11, 23:47
  3. HD (хубав) сателитен приемник до 300 лв.
    От soon във форум Сателитни, кабелни и ефирни приемници
    Отговори: 21
    Последно: 08-01-11, 18:43
  4. Хубав евтин фотоапарат?
    От kod във форум Фото и видеокамери
    Отговори: 58
    Последно: 06-04-09, 22:31
  5. Хубав хотел
    От mike_bg във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 14
    Последно: 05-09-04, 20:37

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе