Закрепване на плоскопанелни ТВ на стена
В началото когато производителите на плазменни панели започнаха да изобретяват технически приспособления за закрепване на стена-стойките бяха малко неинтересни, от дизайнерска гледна точка. Резултата - беше плачевен, често разработените "монтажни комплекти" подхождаха само за определен модел на един производител, не говоря за съвместимоста с продукцията на конкурентите. Инсталационите компании се объркаха в съвместимоста,поръчителите бяха объркани от несъизмеримата цена (заради малкосерийното производство на "електроните гиганти").
В самото начало на 21 век производителите на телевизионна техника и производителите на стойки бяха помирени от международната организация VESA, предложила единни стандарти за закрепване на плазменни и LCD телевизори VESA 75 и VESA 100. В днешен ден повече от 140 производители подържат тези стандарти.
http://www.vesa.org/
Първите стойки изпълняваха само закрепваща функция , без да се гледа на естетиката, като функционалноста и удобството бяха на нула. Закрепването ограничиваше мястото на гледане, неговата висота и сектор на обзор. Но след утвърждаването на единни стандарти VESA 75 и VESA 100 в създаването прекрасно се включиха многочислени производители, предлагащи на пазара широка номенклатура от стойки за всеки вкус. След което инженерите, производители на стойки почнаха да отделят внимание на дизайна, качеството на боята и ергономиката.
Изборът на подходяща стойка за телевизор не е труден, но е препоръчително да обмислите как и къде ще бъде използван вашият телевизор. Като цяло, има 4 критерия, които да се вземат под внимание: Зрително пространство, Зрителна височина, Зрителна Гъвкавост / Удобство и стайно осветление. Така например, ако ще поставяте вашият телевизор горе високо над камина, неподвижната стойка не може да ви даде добър ъгъл на видимост. Ако имате прозорец зад дивана от който гледате, трябва да си вземете накланяща се стойка. Или, ако имате голяма стая или всекидневна с широка зрителна зона, вие вероятно ще искате гъвкава стойка - ръчно подвижна, или моторизирана. В усилията си да ви водя през процеса на подбор, ето някои полезни съвети за определяне типа на стойката, която трябва да изберете.
Видове стойки
Днес стойките е прието да се разделят на няколко категории:
Фиксирани стойки
Фиксираните стойки, изпълняват само функция на здраво закрепване, затова поради своята ограниченност се използват преимущественно в професионалната сфера (виж по-надолу ).
Наклонени стойки
Наклонените стойки имат възможноста да променят ъгъла във вертикална плоскост. Като правило, ъгъла на завъртане не превишава 15 градуса. Позволяват да се адаптира телевизора по висота на расположение. Често се използват в спални стаи в които очите на зрителите са расположени низко.
Въртящи се стойки
Въртящите се стойки имат възможноста да променят ъгъла в хоризонтална плоскост. Ъглите на завъртане са до 15 градуса. Най распространеният вид стойка. Позволяват захващането на най- тежките плазменни панели до 63 инча, добър вариант за гостна с несиметрична зона на гледане.
Многосъставни стойки
Многосъставни стойки- специализирани, имат в конструкцията 2 състава или степени на свобода (понякога - 3). Позволяват да се увеличи ъгъла на обзор до 180 градуса. Заради дългото рамо се налагат повишени инженерни изисквания към мястото на закрепване. В днешно време този вид стойки позволяват закачването на плазменни панели до 42 инча. Най-често се използват в детски стаи, и кухни-/трапезарии/.
Моторизирани стойки
Моторизираните стойки са най-авангардната технология за монтаж , позволяваща ви да повдигате, накланяте, или завъртате вашият телевизор с дистанционно управление. Така имате удобството да препозициониранете телевизора си от всяка точка на стаята.
Висящи стойки/от тавана/
В основни типове на пазара присътстват тясно-специализирани стойки, такива като въртящи се стойки за мебелни ниши - Omnimount 75/100FD.
Освен това сериозните производители разделят стойките на битови и професионални серии. Последната се отличава с повишени изисквания към експлоатацията, тя е длъжна да издържи петкратно натоварване по тегло (в отличие от 3- кратното в битовата серия), шарнирните съединения не трябва да предават на изделието постоянна вибрация, боята е длъжна да бъде устойчива към висока влажност и спадане на температурите.
Съществуват няколко правила (или даже аксиоми) за правилно располагане на плоскопанелни телевизори. Те помагат на дизайнерите да избегнат най-често срещащите се грешки. По-долу са представени основните правила и резултати от несъблюденията на тези правила:
1. Ъгъл на гледане
Расположете LCD и Плазменните телевизори по такъв начин, че оста на гледане във вертикална и хоризонтална плоскост да съставя 90 градуса към поверхноста на екрана. Това е свързано с технологическите особенности на панелите, особенно чувствителни към това правило са LCD телевизорите.
При несъблюдаване: прекалено малки или прекалено големи ъгли на гледане- водят до некоректно цветопредаване и забележимо снижение на яркоста.
2. Ъгъл на отражение
Не располагайте LCD и Плазменни телевизори срещу прозореца, а така също отчитайте отражението на светлината от лампи, прозорци и т.н. в хоризонтална плоскост. За предотвратяване на вертикалното отражение и за анатомически комфортно гледане очите на гледащия трябва да са на ниво 1/3 част от горният ръб на екрана
При несъблюдение: възникаващите отблясъци и отражения се отразяват отрицателно на въсприятието на изображението, плътно до ефекта на пълно затъмняване на изображението от отраженията.
3. Парников еффект
Не располагайте LCD и Плазменни телевизори в тесни интериорни и мебелни ниши, защото така нарушавате процеса на естественна вентилация. С две думи: съвременните плазменни панели могат да потребяват до 8 Ампер, т.е.1,8 кВт, а това е мощноста на една ютия!
При несъблюдение е възможно прегряване на оборудоването, което води до много ефектно излизане от строя.
Използването на правилно подбрани стойки ,позволява без излишни сложности да се съблюдават всички правила и да се избегнат пагубни грешки.
В днешен ден, явни фаворити са холандските Vogel's, израелските Barcan и американските Omnimount.
http://www.vogels.com/pages/countrypage.aspx Фирмата вносител е Виго ООД http://vigo-bg.com/
http://www.barkanmounts.com/
http://www.sonorous.com/
http://www.omnimount.com/consumer/Default.aspx
http://www.opusstand.com/
http://www.e-visionuk.co.uk/
http://audiovideo.meliconi.com/Home-Page_hm_1.aspx
http://www.vobix.ru/
http://sihbrackets.bttradespace.com/
Hamma - вносител е фирма Vali
http://www.vali.bg/?group=235&conten...rderby=name_up
В случай ,че закачате телевизора на стена е добре да вградите кабелите в стената
http://forum.ixbt.com/post.cgi?id=at...2:17009:2209:1
Ако това е невъзможно има компромисен вариант
Отидете в някой магазин за строително оборудване(Мосю Бриколаж,Практикер,Алати,Баумакс)
http://www.praktiker.bg/praktiker-in...849/index.html
http://www.baumax.bg/c/cms/frontpage
http://www.mr-bricolage.bg/
http://www.alati.bg/index-bg.html
и си купете пластмасови кутии за проводници. Има с различно сечение (правоъгълни) и често са бели на цвят.Навярно сте ги виждали по офисите -в тях крият ел.розетките,телефонни,етернет и прочие проводници.
Отрязвате парче с дължина колкото ви е нужно ,прикрепвате го към стената с дюбели (ако искате го залепете) и прекарайте кабелите през него след което поставете капака.Можете и да го боядисате в цвета на стената ви (да не се забелязва).
http://www.mdk.kiev.ua/images/korytka.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=dKsaaS1_d4E#ws
Ако монтирате телевизор на стена от гипсокартон използвайте дюбели за гипсокартон тип "охлюви"- с формата на конус и резба- издържат 80 кг на дюбел (0.8кN) , така че 18-24 кг се разпределят без проблеми на 4 дюбела. Желателно е да ги завиете в профилите зад картона.
Распорнен анкер. Най-масовият вид анкери.С диаметър от 4 до 20 мм и дължина от 20 до 120 мм. Най-добре е да се използват в бетон и тухли. Някои модели анкери са предназначени за използване и в кухи материали.
http://gngroup.ru/images/upload/articles/8-5.jpg
http://gngroup.ru/images/upload/articles/8-16.jpg
Универсални дюбели /анкери/. Обикновенно пластмасови анкери - имат гъвкава, еластична средна част. Често това се достига за сметка на дълги продълговати процепи в средата на изделието. Главното е главната и опашната части да не са разрязани. При навиване те се притягат една към друга , а централната част се разтваря в страни. Тя може плътно да се притисне както към бетон, така и към меки материали, удержайки на триене. За преграда от кухи тухли или за гипсокартонен лист централната част на дюбела се стяга и играе ролята на надежна "котва".
http://gngroup.ru/images/upload/articles/8-14.jpg
http://gngroup.ru/images/upload/articles/8-15.jpg
_________________________________________________
Hi-Fi мебели
В Техномаркет ще ви предложат Sonorous
http://www.sonorous.com/
В Технополис ще ви предложат Vogels и Rivasound
http://www.vogels.com/
http://www.rivasound-furniture.com/f...ts.php?catid=6
Когато избирате TV-стенд вземете с ширината на телевизора или по-широк
също така ако имате ресивър-проверете височината на етажерките-дали ресивъра ще се побере и дали ще има достатъчно място над него за охлаждане/ поне 5 см/
не се притеснявайте дали ще издържи -правят се от темперирано /закалено/ стъкло така че спокойно може да издържат-50кг-на стелаж
_________________________________________________
Ако искате да ви е удобно докато гледате телевизия си вземете една лежанка на Le Corbusier /Льо Корбюзие/ - един от най известните дизайнери. Цената е около 2000 лева. Има я в 2 цвята , адреса на фирмата.http://359interior.com/luxus/lejanka_lc4.html
http://www.modern-source.com/product_detail.php?pid=753
http://www.steelform.com/corbusier_l...iselongue.html
лежанката има много варианти
[img width=709 height=600]http://image.made-in-china.com/2f0j00gMTaeQSGOZch/Le-Corbusier-Chaise-Lounge-S1024-.jpg[/img]
http://www.apartmenttherapy.com/ny/a...-france-053707
и различни цветове
http://www.made-in-china.com/product...er_Chaise.html