За начало, какво е «правилна настройка». Ако сте били в магазин за електроника, то веднага сте забелязали, че всички изложени телевизори показват различна картина. С какво е свързано това? Кой е най-добрият?
Ще се съгласите, че телевизора трябва не просто да показва някаква картина, но и да внася колкото може по-малко изкривявания в изходното съдържание. Самото съдържание винаги се създава с оглед на стандартите и препоръките на индустрията, и главната цел на всеки телевизор - е да донесе до вас именно това изображение, което искат да ви покажат. Тук всичко е важно: и отенъка на кожата на актъора, и цвета на небето, и кои детайли от изображението трябва да се виждат, а кои скрити. Съществуват международни стандарти, описващи какво трябва да бъде изображението на екрана на вашият телевизор. Всички сте срещали абревиатури PAL, NTSC, или HDTV, ето зад тизи букви са скрити свойствата на видеосигнала и различните параметри на изображението. С навлизането на HDTV в нашият живот, голяма част от стандартите вече са остарели и фактически, най-актуалният днес се явява стандарт REC709, който се използва в телевизията с висока резолюция (HD) и в Blu-Ray видеото.
Общите параметри на правилното изображение са:
— температура на цвета 6500К (D65) http://en.wikipedia.org/wiki/Color_temperature
— линейна гама, препоръчителна стойност 2.22, за затъмнено помещение 2.4 http://en.wikipedia.org/wiki/Gamma_correction
— препоръчителна яркост ~120 cd/m2
— цветови обхват по REC709 (аналогичен на обхвата sRGB). http://en.wikipedia.org/wiki/Rec._709
За съжаление, съвременните производители на телевизори настройват своята продукция откровенно зле, защото не са заинтересовани техните дисплеи да съответстват на съществуващите цветови стандарти, а в увеличените продажби на тези дисплеи. В стремежа си да продават повече телевизори, производителите постоянно се опитват да представят по «ярко сини» и «живи червени» цветове, отколкото при техните конкуренти. Те специално усилват яркоста на някои цветове, за да изглежда продукцията по-съблазнителна на стелажите в магазините в сравнение с аналозите на другите фирми. На стелажите с външно еднаква продукция, купувача избира най-яркият телевизор, или този, чийто цветове му изглеждат «дълбоки». Ако производителите отделяха достатъчно внимание за правилната настройка на своята продукция, то всички изложени по стелажите телевизори щяха да показват много сходни изображения.
Единственият верен способ за получаване на правилно изображение на екрана на телевизора е апаратната калибровка. Тя се заключава в това, че на входа на телевизора се подават еталонни изображения, а от екрана се свалят замервания. По-нататък се регулират настройките на телевизора докато параметрите на изображението не станат максимално близки до необходимите по стандарта. Но дадената настройка е достатъчно трудоемка, и изисква знания, и преди всичко оборудване.
Може ли да направим изображението от екрана на своя телевизор по-вярно, без да прибягваме до апаратната настройка? Привеждам ви няколко съвета, основани на опита за настройки на различни телевизори.
Какъв режим на изображение да избера (стандартен/динамичен/кино)?
На абсолютното болшинство от телевизори най-правилен се явява режим Кино/Кинотеатър. Не използвайте за преглед режима «Динамичен»: заради нелинейната гама на изображението-която никога не е вярна, заради силно завишената яркост в този режим която напряга очите, особенно ако гледате телевизора при приглушенно осветление или в тъмнина.
Какъв режим на цветовата температура да избера (студен/стандартен/топъл)?
На абсолютното мнозинство телевизори най-близкият до стандартната цветова температура (6500К) се явява режим Топъл. При наличие на избор Топъл1/Топъл2 (на телевизорите Samsung), определете сами, кой ви изглежда най-добре. Обикновенно това е Топъл2, но може да има и изключения.
Кои настройки се препоръчва да се изключат за получаването на най-доброто изображение?
Необходимо е да се изключат всички настройки, които поднастройват яркост/контраст на телевизора. То ест, следва да изключите «динамичен контраст», «режим еко», «датчик за осветление», «динамична подсветка» и не използвайте режим «Динамичен».
Как да настроим правилно параметър «контраст»?
В крайна сметка, е погрешно този параметър да се нарича «контраст», тъй като контраста - е съотношение между максималната яркост на бялото поле (ниво на бялото) към нивото на черното (нивото на минималната светимост на панела). Тъй като, параметъра «контраст» в менюто на телевизора променя именно нивото на бялото, то ест нивото на максималната яркост на изображението.
За плазми:
— направете настройката на параметъра «контраст» най-добре в тъмнина;
— изкарайте на екрана изображение с прозорец с ниво на бялото (100IRE) (линкове в края на поста);
— поставете параметъра «контраст» на значение близко до максималното (90-95);
— намалете параметър «контраст», докато картинката с нивото на бялото (100IRE) не престане да «тормози очите».
В плазмените телевизори Samsung има параметър «яркост на клетките» (cell light), който има голямо влияние на общата яркост на изображението. Вие можете веднага да го поставите на значение близко до максималното (18-20), и нататък да следвате препоръките.
LCD-телевизорите са устроени по-различно, При тях има параметър «яркост на подсветката» (понякога наричан «контраст на подсветката»), който има най-голямо значение за общата яркост на изображението.
За LCD/LED:
— направете настройката най-добре в тъмнина;
— поставете параметъра «контраст» на значение близко до максималното (90-95);
— изкарайте на екрана изображение с прозорец с ниво на бялото (100IRE) (линкове в края на поста);
— поставете параметъра «яркост на подсветката» на максимално или значително по-високо значение отколкото е необходимо;
— намалете параметъра «яркост на подсветката», докато картинката с ниво на бялото (100IRE) не престане да «тормози очите».
Не ви препоръчвам да използовате максималните значения на параметъра «контраст», защото в някои телевизори при установка на максимални стойности възникват нелинейности в цветовата температура.
Излишно яркото изображение (а за реалната яркост в телевизора отговарят «контраст»/«яркост на подсветката») напряга вашето зрение и води до умора и напрежение в очите, запомнете това, когато настройвате дадените параметри.
Как да настроя правилно параметъра «яркост»?
Параметъра «яркост» определя нивото на черното. За настройването му в правилно положение може да се възползвате от специалните изображения «Pluge pattern». На даденото изображение крайната лява вертикална полоса съответства на черният цвят. За да настроите параметъра «яркост» в нужното положение, отначало го увеличете, докато започнете ясно да виждате всички полоси, а после намалявайте параметъра «яркост» докато крайната лява вертикална полоса не се слее с фона. Освен това, можете да се възползвате от специалният диск за настройка, например AVSHD (линк в края на поста), където в раздел «Basic Settings» ще намерите необходимите изображения за настройки на основните параметри на телевизора.
Какво е това «острота»? Как да я настроим правилно?
«Острота» (sharpness) — това е остротата на изображението. Даденият параметър е нужен, за да може от различно разстояние на проглед да получите еднакво ясно изображение. За настройката на този параметър може да се възползвате от специалните изображения «Sharpness pattern». Методиката за настройка на «острота» е такава:
— седнете на разстояние от което ще гледате телевизора;
— изкарайте на екрана на телевизора «Sharpness pattern»;
— увеличете параметъра «острота» до максимума, или до значение, при което явно ще се виждат артефакти от излишната «острота»: светли ореоли около обектите и удебеляване на тънките линии;
— намалете параметъра «острота», докато не пропаднат артефактите в изображението, такива, като светлите ореоли около обектите и удебелените тънки линии.
Как да настроя правилно параметър «цвят/наситеност»?
Правилното настройване на даденият параметър без замервания е сложно. Моите препоръки - изкарайте на екрана на телевизора качествени фотографии на природна тематика с множество отенъци на зеленият цвят (тъй като очите са най-чувствителни към него, и именно той на много телевизори е преекспониран) и регулирайте параметъра «цвят/наситеност», докато изображението не почне да изглежда максимално реалистично. Допълнително трябва да проверите настройките на качествени фотографии на хора, отенъците на кожата трябва да бъдат естествени.
В моя телевизор има настройки за баланса бялото и система за управление на цветовете (CMS), как да ги настроя правилно?
Само с помощта на апаратна калибровка. Настройването на дадените параметри «на око» е безполезно.
http://store.spectracal.com/
http://www.calibrationforums.com/forum/
Благодаря че отделихте от своето време. Конструктивната критика се приветства.
_________________________________________________
Линкове:
Стандарт REC709 — http://en.wikipedia.org/wiki/Rec._709
Ниво на бялото (100IRE) за настройки на «контраста» — http://www.w6rz.net/irewindow100.zip
Диск за настройки AVSHD — http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=948496
Картинки:
http://tvcalibration.ru/wp-content/u...bars_pluge.jpg
http://tvcalibration.ru/wp-content/u.../sharpness.jpg
http://tvcalibration.ru/wp-content/u...12/nature2.jpg
_________________________________________________
http://www.pbase.com/jackcnd/1080p_tests
http://tvcalibration.ru/
http://www.lagom.nl/lcd-test/
http://www.burosch.de/
http://www.testbilder.de/