Резултати от 1 до 13 от общо 13

Деинсталация на Linux

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #1

    Деинсталация на Linux

    По ред причини, главно незнание, сега на laptop-а имам инсталирани:
    Windows Vista
    Ubuntu 7.10
    Ubuntu 7.10
    Едната инсталация Ubuntu работи както трябва, а другата не ми е нужна.

    Моля да ми посочите кой е начина да премахна ненужната Ubuntu инсталация [на sda4] и то най безболезнено.
    Не ми се преинсталира Vista.
    Искам да останат Vista и Ubuntu, но само едната, работещата.

    Благодаря предварително.

  2.  
     
  3. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #2

    Re: Деинсталация на Linux

    Здрасти, аз бих форматирал партишъна директно , като в работещата инсталация единственно в /boot директорията бих редактирал да не показва вторият линукс

  4. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #3

    Re: Деинсталация на Linux

    Stenly, напиши ми моля те как точно да го направя, стъпка по стъпка.
    Администрацията на Linux ме затруднява, иначе го ползвам на другия компютър повече от две години вече.
    Искам в boot loader-a де се показват само Vista и Ubuntu.
    Както и да си освободя мястото заето о първата Linux инсталация естествено.
    Нищо от нея не ми е нужно.
    Благодаря ти.

  5. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #4

    Re: Деинсталация на Linux

    Довечера като седна пред домашните си машини ще ти кажа стъпка по стъпка какво да правиш , ако до тогава някой друг не ти обясни ,че не помня ма изуст конфигурационният файл на GRUB-a .........в същност кой ти е буут лоадера ? Grub или Lilo ?

  6. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #5

    Re: Деинсталация на Linux

    GRUB

  7. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #6

    Re: Деинсталация на Linux

    Голям талант се иска, да накараш Linux-a да се качи на 2 различни дяла, ама както и да е
    Значи процедурата е следната: Прекръстваш се три пъти, пускаш си Ubunto-то, дето искаш да остане, намираш там файла menu.lst, обикновено е в папката /boot/grub/
    и забърсваш частта дето е втория Ubunto.
    Рестартираш, (би трябвало да имаш вече само Vista i Ubinto в менюто), под Vista отиваш на Disk Management и забърсваш съответния дял /втория/ на Ubunto-то
    Пак се прекръстваш и рестартираш, избираш Ubunto и ако имаш късмет - ще зареди.

  8.  
     
  9. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #7

    Re: Деинсталация на Linux

    Такаааа , влез във работещият линукс и си отвори една конзолка и отиди в директорията на grub-a с командата

    cd /boot/grub

    вкарай си администраторският акаунт с командата

    sudo -s

    след което ще ти иска паролата която си ползваш за да влезеш във системата си.

    Първо ще редактираме кофигурационният файл на Grub-a.
    напиши в конзолата

    gedit menu.lst

    Скролирай до края на файла и ще видиш разписани всичките си ОС на компютъра

    title Ubuntu 7.10, kernel
    root (hd0.1)
    kernel /boot/
    initrd /boot/
    quiet


    Най-доло ще ти е Вистата, предполагам , че срещу root ще пише (hd0,0) тоест твърд диск 0, дял 0 (или първи диск, първи дял)

    Ти търси дяла който отговаря на грешната ти инсталация (мисля ,че се пада(hd0,3) ) и изтрий цялата част. след което рестартирай и пробвай дали зарежда правилно системата, ако всичко е наред влизай под Windows и форматирай партишъна на който е бил разваленият линукс.

    добре би било да напраивш преди това бекъп на файла който редактирахме



    П.С. докато го напиша Black Adder Ме изпревари

  10. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #8

    Re: Деинсталация на Linux

    Всичко направих, както ми казахте, беше наред, форматирах освободеното място, но после ...
    Реших да обединя две логически устройства и ... оплесках положението.
    Сега съм с чисто нов Vista.
    След малко и Ubuntu, но по внимателно.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #9

    Re: Деинсталация на Linux

    ами явно вече линукс дяла не е бил HD0,3 ами е станал HD0,2 или 4 с репаир диск на Убунтото е могло да избегнеш преинсталацията, но както и да е

  12. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #10

    Re: Деинсталация на Linux

    Не, hd0,3 беше, след форматирането [на FAT16, ползвах Linux приложение, gparted, ако не се лъжа] всичко си беше наред, после форматирах в Windows на NTFS.
    И тогава всичко си тръгваше.
    Но после реших да обединя два дяла с ... Acronis Disk Director и ... GRUB-а се оплеска.
    Ако не бях оакал положението ми се искаше да "махна" и единия SWAP, но щях пак да ви занимавам с въпроси.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    1,594
    #11

    Re: Деинсталация на Linux

    Ша ма прощавате за коментара ама:
    1. Трябва да съдя майкрософт за моралните щети, които ми се нанасят всеки път когато видя някой да преинсталира 2 операционни системи вместо да бутне от лайф сиди и да оправи проблема за около 4 мин.
    2. Класически пример за българският манталитет - за какво да исползваме някое безплатно тулче като fdisk наличен за всякакви видове ОС, като можем да исползваме кракнат някой ентърпрайс софтуер.
    3. Не очаквах подобно изпълнение от човек който преди година спореше за сигурността на линукс ядрата (при положение че работя в тази област аз не бих си позволил да правя коментар специално за ядрото)

    И за да не съм голословен и за да не се повтаря тази ситуация ще обясня какво се е получило.

    Партишъните в Линукс се описват като

    a) /dev/hdXY

    Където hd показва че диска е ATA X е буквичка - a, b, c, d означаваща поредността на устройството по ред на броене primary master, primary slave, secondary master, secondary slave, а Y е цифричка която показва номера на партишъна, като стандартно от 1 до 4 са праймъри а от 6 нататък са екстендед.

    б) /dev/sdXY

    Където SD показва че диска е SCSI или SATA, X показва поредността на канала, а Y номера на партишъна, както е обяснено по-горе.

    Но както се казва това го знае всяко хлапе.

    В конфигурационния файл на GRUB са описани партишните в които да търси линукс имиджа от който да бутне, както и партишъните от които да чете бутлоудъра на друга операционна система. В греописаната ситуация се е случило:

    а) Разбъркали са се номерата на партишъните. Решение - бутва се от лайв диск, монтира се дялът на който е /boot и се редактира /boot/grub/menu.lst така че да се посочат правилните дялове. Правилните дялове можем да ги видим с командата fdisk -l /dev/h(s)da в зависимост от това какъв ни е диска.

    б) Великия търд парити ентърпрайз софтуер ни е замазал бут сектора. Пак палиме от лайв диск, монтираме си основният дял като примерно /mnt/linux пускаме една конзола, chroot /mnt/linux /bin/bash след което пускаме grub-install /dev/sda и си свиркаме

    Лесно е нали? Четене му е майката.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #12

    Re: Деинсталация на Linux

    Fori, благодаря за изчерпателния пост, но ... всяко нещо изглежда лесно, когато си го правил поне веднъж.
    Ако смяташ, че това което си написал е лесно разбираемо, лъжеш се.
    Може би е лесно изпълнимо, но да си до мен, да го направим заедно пред 2 чаши бира и да ме предпазваш от грешки.
    И ... не става само с четене, нужни са и грешки. Аз поне в повечето случаи се уча от грешките си. По ми се "набива" в главата.
    --- offtipic ---
    И ... не си разбрал същността на спора преди година. Или си прочел само сегмент от него.
    Цялата идея беше, че не приемам крайните оплювания и крайните суперлативи за която и да е ОС.
    Поне така започна дебата ни, но да не се връщаме назад.

  16. Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    796
    #13

    Re: Деинсталация на Linux

    Всичко което fori написа е така, в допълнение си позволявам да отбележа, че не е необходим live cd, инсталационните дискове на slack, red hat и debian позволяват да се стартира еднопотребителски режим и да се монтира / в режим на запис, след което да се поправят grub.conf и lilo.conf и с така поправените файлове да се поправи 0-вия сектор.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Деинсталация на Norton
    От RoliS във форум Общ - софтуер
    Отговори: 3
    Последно: 11-04-06, 12:05
  2. Windows-Деинсталация
    От BatVez във форум Windows
    Отговори: 6
    Последно: 25-10-04, 01:08
  3. WMP9 деинсталация
    От Jenny във форум Windows
    Отговори: 7
    Последно: 24-05-04, 10:08
  4. Проблем с деинсталация на AVG
    От Sunny във форум Общ - софтуер
    Отговори: 9
    Последно: 23-05-04, 22:21
  5. Internet Explorer - деинсталация?
    От Profita във форум Общ - софтуер
    Отговори: 3
    Последно: 19-06-03, 08:50

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе