Резултати от 1 до 12 от общо 12

Уиндоус ХР на виртуална машина и лицензиране

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Banned
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    879
    #1

    Уиндоус ХР на виртуална машина и лицензиране

    Уиндоуса, ако е на виртуална машина, заради няколко специфични програми, ще има ли проблем с лицензирането му при евентуална проверка във фирма? За Виста-та, а сигурно и за 7-цата, до колкото знам искат лиценз и за виртуална машина, но за ХР и по-старите версии, дали е така?

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,700
    #2

    Re:Уиндоус ХР на виртуална машина и лицензиране

    Уиндоуса си е уиндоус, ако ще и в задния джоб да си го инсталираш пак ще ти искат лиценз.

  4. get
    get е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    1,405
    #3

    Re:Уиндоус ХР на виртуална машина и лицензиране

    За всеки Уиндоус се иска лиценз.
    Ако ползваш Windows XP Pro и имаш закупен лиценз за Windows 7 Pro - надали ще те закача някой, но ако нямаш...

  5. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #4

    Re:Уиндоус ХР на виртуална машина и лицензиране

    Не казваш каква версия е - ОЕМ или Retail.
    Ако е ОЕМ, то лицензът Е обвързан с хардуера, към който е закупен - удостоверява се с показването на фактурата, залепения за кутията лицензионен стикер и със холограмния инсталационен диск (доскоро, сегашните инсталации, когато ти продават само стикера, а исото си го теглиш отнейде - за това не знам все още, мога да попитам!). От което веднага се изключва възможността да се инсталира върху друг хардуер - вкл. и виртуалния, презентиран от виртуалната машина.
    Ако това е твоята ситуация - тръгнал си натам, където аз се връщам... Стигнах чак до супервайзора на хелпдеска им, бая си поговорихме. Аз питах за XEN Server как стоят нещата, отговорът е по-горе. И понеже много се пънах, той за дочуване ми го нахака с указанието, че не мога да копирам холограмния диск, дори и с превантивана цел (предпазване на унищожаване от пожар, наводнение, земетресение или кражба). Ако ми се случело, да си говоря със застрахователя, ако и той не го признае- губя си лиценза. Точка!

    Но ако си с Retail - можеш да го слагаш на какъвто си искаш хардуер, би следвало дори и на виртуален. Остава въпросът със стикера, можеш да им го зададеш - понеделник–петък от 8:00 до 20:00 на безплатния 080015555 или селищния 029657100! Интересено ще ми е какво са те информирали

    Успех!

  6. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #5

    Re:Уиндоус ХР на виртуална машина и лицензиране

    Цитат Първоначално публикувано от emos
    Но ако си с Retail - можеш да го слагаш на какъвто си искаш хардуер, би следвало дори и на виртуален. Остава въпросът със стикера, можеш да им го зададеш - понеделник–петък от 8:00 до 20:00 на безплатния 080015555 или селищния 029657100! Интересено ще ми е какво са те информирали
    При FPP-версията (FPP в терминологията на Майкрософт означава това което ние разбираме под Retail-версия) на Windows, стикера не се лепи върху компютъра, а си стои (и си остава) на кутията на самия Windows (при FPP винаги има шарена картонена кутия).

    Аз самия съм инсталирал FPP Win 7 Pro на виртуална машина, с мисълта че не правя нищо нередно.

    Цитат Първоначално публикувано от get
    За всеки Уиндоус се иска лиценз.
    Ако ползваш Windows XP Pro и имаш закупен лиценз за Windows 7 Pro - надали ще те закача някой, но ако нямаш...
    OEM-версията на Win 7 Pro не дава даунгрейд права до Win XP Pro, но пък FPP дава - грешка, обратното е

  7. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #6

    Re:Уиндоус ХР на виртуална машина и лицензиране

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    При FPP-версията (FPP в терминологията на Майкрософт означава това което ние разбираме под Retail-версия) на Windows, стикера не се лепи върху компютъра, а си стои (и си остава) на кутията на самия Windows (при FPP винаги има шарена картонена кутия).
    Така е, съжалявам за неточността си...
    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    OEM-версията на Win 7 Pro не дава даунгрейд права до Win XP Pro, но пък FPP дава
    Абсолютно вярно, познати купуваха фирмени машини с тази версия само заради безпроблемния downgrade към WindowsXP Professional

  8.  
     
  9. dva
    dva е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    86
    #7

    Re:Уиндоус ХР на виртуална машина и лицензиране

    Единственото изключение, което знам, е виртуалната машина с Windows XP върху Windows 7 Professional, Enterprise или Ultimate - не се изисква допълнителен лиценз за XP-то.

  10. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #8

    Re:Уиндоус ХР на виртуална машина и лицензиране

    Цитат Първоначално публикувано от dva
    Единственото изключение, което знам, е виртуалната машина с Windows XP върху Windows 7 Professional, Enterprise или Ultimate - не се изисква допълнителен лиценз за XP-то.
    Тук вероятно става въпрос за недоразумение.
    Но преди това, да кажа, че не съм експерт и вместо да разсея недоразумението, може и да го задълбоча.

    Та:
    В Win 7 Pro си има вграден виртуализатор. Но той се ползва с една единствена цел и при това човек дори не разбира, че работи с виртуална машина.
    А целта е такава - да може да се пусне приложение, което непременно изисква WinXP и не ще да тръгне под Win7.
    Съответно при такова приложение човек пуска приложението в WinXP Compatibility Mode, което означава следното:
    Първо, потребителя посочва (еднократно), че приложението трябва да работи в WinXP Compatibility Mode (Properties/Compatibility и т.н....)
    После, при стартиране на приложението в Win7, вместо приложението се стартира виртуална машина с WinXP.
    Но тя няма интерфейса такъв какъвто сме свикнали да го виждаме, а директно пуска приложението в целия си прозорец и работещия няма усещане за виртулна машина, а за най-обикновено приложение в прозорец.
    И накрая, при затваряне на приложението, автоматично се затваря и виртуалната машина.

  11. dva
    dva е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    86
    #9

    Re:Уиндоус ХР на виртуална машина и лицензи

    Митко,
    Не става въпрос за режим съвместимост, WinXP Compatibility Mode, а за виртуалната машина Virtual PC.
    MS Virtual PC e виртуална машина, която MS купиха от Connectix през 2003 и оттогава развиват като свой продукт - Microsoft Virtual PC 2004, Microsoft Virtual PC 2007, Windows Virtual PC.
    Ако човек разполага с посочените версии на Windows 7, има възможност да си изтегли виртуалната машина от сайта на MS (около 20М), а после и около 700MB Windows XP image.
    Това е виртуалното XP, за което съм сигурен, че не иска допълнителен лиценз. Boot-ва си и се хибернира или спира след ползване. Вижда локалните дискове на хостващата машина като допълнителни дискове, има възможност да прехваща USB устройства и т.н. Не се наемам да правя пълно сравнение с VMWare или Virtual Box, но е факт, че доста хора не знаят за тази полезна възможност на Windows 7 Professional, Enterprise или Ultimate. Наречена е Windows XP Mode (без Compatibility). С това се подкарват и стари устройства, за които няма драйвери за Win 7 или x64.
    http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/
    http://windows.microsoft.com/bg-BG/w...indows-xp-mode

  12. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #10

    Re:Уиндоус ХР на виртуална машина и лицензиране

    Цитат Първоначално публикувано от dva
    ... за което съм сигурен, че не иска допълнителни лиценз. ...
    Ей това не съм срещал като информация (не твърдя, че не е вярно).
    Отвреме-навреме посещавам разни Майкрософтски лекции на местна почва, в които доста се говори и за лицензиране и там научавам доста неща и детайли. Такова нещо със сигурност не съм чул, щото щеше да ми направи впечатление. Но пак казвам, това че не съм го чул на лекциите, не значи непременно, че не е вярно.
    Трябва да се прочете (ама ме мързи) EULA-та , там няма как да не го пише.

    ПП.
    Ми то си го пише на втория линк който си посочил

    ПП2
    Както се казва, "писали сме едновременно", ама в случая ти си писал, а пък аз съм чел в тоя момент . Извинявай.

  13. dva
    dva е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    86
    #11

    Re:Уиндоус ХР на виртуална машина и лицензиране

    Аз ЗАТОВА съм сложил и два линка

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #12

    Re:Уиндоус ХР на виртуална машина и лицензиране

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    OEM-версията на Win 7 Pro не дава даунгрейд права до Win XP Pro, но пък FPP дава
    Това било точно наопаки (проверих го току що) - OEM-версиите дават даунгрейд права , FPP не дават. "VL-версиите" също дават.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Клониране на РС във виртуална машина
    От milenk във форум Общ - софтуер
    Отговори: 3
    Последно: 26-11-11, 00:00
  2. интернет на виртуална машина
    От konchetooo във форум Общ - софтуер
    Отговори: 4
    Последно: 22-07-08, 08:48
  3. Отговори: 4
    Последно: 14-07-08, 13:03
  4. Linux на виртуална машина
    От nocToRHHo 3JIo във форум Linux
    Отговори: 13
    Последно: 01-02-07, 19:43
  5. Лицензиране на игри?!
    От solaris във форум ИГРИ
    Отговори: 6
    Последно: 11-11-04, 09:56

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе