При SDR съдържание, коригирахме режима Filmmaker, за да постигнем най-доброто рендиране тип „Кино“. Въпреки това, мерките не са изключителни, далеч не са. Всъщност, цветопредаването всъщност не е налице. Измерихме средна стойност на Delta E от 4,55, което е над прага от 3, под който човешкото око не може да различи заявения цвят от показания. Режимът „Кино“ е също толкова чувствителен, със средна Delta E от 4,58, според нашите измервания.
Въпреки че средната стойност на гамата е сравнително задоволителна, при 2.2, можем да отбележим, че за най-високите стойности на сивото, измерванията намаляват, което означава липса на яркост в тези случаи. Освен това, средната цветна температура не е близо до идеалната стойност от 6500K, тъй като ние измерихме 8228K, което е много по-хладно изображение, отколкото би трябвало да бъде.
С активиран режим „Filmmaker“, този път успяхме да измерим отлична цветопредаване, тъй като средната стойност на Delta E е 1.88, което е значително по-ниско от 3. Режимът „Cinema“ беше повишен до 2.96, което остава правилно. За по-добро цветопредаване препоръчваме използването на режим „Режисьор“ или „Кино“, докато режим „Стандартен“ определено трябва да се избягва.
Що се отнася до пиковата яркост, телевизорът е особено ярък, тъй като регистрирахме измерване от 2477 cd/m² за тестов шаблон, заемащ 10% от повърхността на екрана, все още в режим Filmmaker. При активиран режим „Кино“, измерването е 2397 cd/m², но референтната крива е много по-зле следвана в режим „Режисьор“, който предлага измервания, изключително близки до това.
За яркост на целия екран, телевизорът се представя много добре с измерване от 798 cd/m² за цялата повърхност.
И накрая, цветовите пространства са особено добре покрити. Всъщност, за DCIP3 отбелязахме 93,16%, а за BT2020 измерихме покритие от 72,02%. Това е по-малко от най-високия клас OLED модели, но е доста задоволително за използваната тук технология.
Определена визия (за) ИИ
На CES 2025 в Лас Вегас, Samsung демонстрира няколко функции с изкуствен интелект, интегрирани в новите си телевизори за 2025 г. Някои вече са налични, а други ще пристигнат до края на 2025 г., по-специално чрез интеграцията на Copilot на Microsoft. Всички те са групирани заедно в рамките на това, което Samsung нарича функции Vision AI (за разлика от Galaxy AI, предлагани в смартфоните на марката).
Сред функциите, налични към момента на писане, можем да разчитаме на възможността за превод на субтитри в реално време. Наричан „Превод на живо“, той ви позволява автоматично да превеждате субтитри от излъчвани канали (TNT, кабелна или сателитна телевизия). Моля, обърнете внимание, че каналът трябва да изпраща и потока от субтитри, което не винаги е така и не работи например по време на реклами.
Успяхме да тестваме Live Translate с различни програми и можем да кажем, че работи много добре. В момента са налични 6 езика (само два са за изтегляне), включително корейски, френски, италиански, английски, немски и испански. Обърнете внимание, че тази функция, следователно базирана на изкуствен интелект, е разработена от екипите за разработка на Samsung, за да адаптира определени локални изрази възможно най-добре. Обработката на превода се извършва локално, чрез вградения процесор.
Другата функция, която успяхме да тестваме, се нарича „Търсене с клик“. Идеята тук е да се показва подходящо съдържание въз основа на това, което е налично в изображението. Натискането на бутона AI (малки звездички) на дистанционното управление показва колона с два раздела. Първият предлага обобщение на програмата, както и съдържание, свързано с това, което гледате в момента. Вторият е предназначен да идентифицира хората в изображението чрез процес на разпознаване на лица и показва един вид информационен лист.
И накрая, третата функция, управлявана от изкуствен интелект, е способността на телевизора да разпознава определени видове програми (спорт, кино, стандартно съдържание) и да прилага автоматично определени настройки. Подобно на телевизорите LG, работещи с WebOS 24 и по-нови версии с техния персонализиран режим, принципът тук е да конфигурирате изображението, което ви харесва най-много.
Веднъж завинаги, вие избирате предпочитаното от вас рендиране, като изберете една от 4-те (малко твърде малки) миниатюри, налични в съответното меню за спортно съдържание. Когато след това гледате футболен мач, например, телевизорът автоматично ще приложи вашите настройки. Процедурата по подбор трябва да се повтори за кино и стандартно съдържание. Това е добре обмислено.
Моля, обърнете внимание, че тази функция е ефективна само за излъчвани програми (DTT, кабелна или сателитна), а не когато гледате съдържание от стрийминг платформи, например, или от външни източници.
Подобно на серията S95F, тази е оборудвана със сензор за присъствие, способен да засече преминаващ наблизо човек. Така че, когато телевизорът е в режим на готовност, той показва само за 2 секунди табло с определена полезна информация, като например времето за деня, бележки, съдържание, което се излъчва в момента на определени стрийминг платформи (например Samsung TV Plus и Prime Video), състоянието на дома (SmartThings) или дори наскоро пускана музикална песен.
Когато вече не сте близо до телевизора, той автоматично се връща в режим на готовност. Тази функция може да бъде деактивирана, ако е необходимо, и всеки ще оцени нейната уместност, в зависимост от употребата си.