S95F използва основни RGB тандемни панели на LG за 83-инчовия си размер , което е най-новата и най-актуална версия на бялата OLED технология на LG. Този избор е продиктуван от необходимостта производителността да се изравни максимално с другите размери: 55", 65" и 77" са QD-OLED дисплеи от последно поколение , изработени със сандвич структура, наречена „ 5-слоен тандем “, тоест с 5 припокриващи се слоя, един повече от 4-те слоя, използвани в предишното поколение.
По отношение на производителността, крачката напред изглежда значителна: първите събрани от нас индикации показват пикова яркост от около 2200 нита с бяло оцветяване на 10% от екрана. Вместо това, тя пада до около 400 нита с бяло по целия екран. Моля, обърнете внимание, че това не са измервания, направени в екстремен режим, а в режим „Режисьор“. Теоретично, Samsung твърди, че е възможно максимум 4000 нита, но това се постига в динамичен или ярък режим.
За да очертаем по-добре стъпките напред, просто имайте предвид, че серията S95D, QD-OLED дисплеите, които в момента са на пазара, се ограничават до около 1600 нита с 10% бяло и 300 нита по целия екран. Основният RGB тандем, който ще бъде оборудван с 83-инчовия, би трябвало да се доближи много до тези характеристики: говорихме подробно за това в тази подробна статия , която ви каним да прочетете.
S95F разполага с панел с честота на опресняване от 165Hz и процесор NQ4 AI Gen3 . И тук невронните мрежи за ускоряване на изчисленията, свързани с изкуствения интелект, са значително увеличени: от 20 през второто поколение (2024 г.) сега сме стигнали до 128. Това не са просто числа, които да запълнят техническите листове: има конкретни последици, като например появата на AI Motion Enhancer , функция, която преди беше достъпна само на 8K телевизори, именно заради по-големия изчислителен капацитет.
По същество това включва работа върху движещи се изображения за намаляване на размазването и увеличаване на детайлите. Тук изкуственият интелект се използва за оптимизиране на интервенции върху сложни изображения, като например движеща се топка по време на футболен мач. AI Motion Enhancer се фокусира върху движещия се обект и минимизира изкривяванията и артефактите, които могат да възникнат при прилагането на подобни функции.
S95F разполага и с второ поколение Glare Free покритие и предлага четири HDMI 2.1b входа , оборудвани с всички функции, описани за Neo QLED 8K (очевидно е, че входната резолюция спира до Ultra HD при 165 Hz). Портовете са разположени на Slim One Connect Box , който е версията от 2024 г. без безжична свързаност. Останалите функции не се променят в сравнение с най-висококачествените Neo QLED телевизори: налични са Tizen Smart TV, съвместимост с всички HDR формати с изключение на Dolby Vision и нови функции, свързани с Samsung Vision AI. Аудиото се обработва от 4.2.2- канална, 70W система, съвместима с Dolby Atmos и Eclipsa Audio.
От серията S95F преминаваме към S90F, съставен почти изцяло от WRGB OLED панели – обърнете внимание: не Primary RGB Tandem, които са ексклузивни за 83-инчовия S95F. Единственият QD-OLED, предлаган в линията S90F, е 65-инчовият . Разликата по отношение на яркостта се оценява на около 700 нита: за S90F говорим за около 1500 нита, в сравнение с 65-инчовите QD-OLED панели. След това честотата на опресняване спада: от 165 Hz тя се понижава до 144 Hz . Другите два компромиса са свързани с обработката Glare Free и външната кутия, като и двата липсват. Аудио системата е 2.1- канална с обща мощност 40 W.
Серията S85F, накрая, използва само WRGB OLED панели с честота на опресняване от 120Hz . Процесорът е NQ4 AI Gen2 , тоест този от 2024 г. с 20 невронни мрежи. Рационализирането на разходите включва и някои компромиси по отношение на аудиото: телевизорите са стерео с обща мощност 20 W. В противен случай функциите са същите като при моделите от по-висок клас.