Страница 41 от 41 ПърваПърва ... 31394041
Резултати от 601 до 607 от общо 607
Like Tree172Одобрявам

Термопомпа Въздух-Вода

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,863
    #601

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Отговорете си на въпроса дали сте готова да плащате 200-300лв на месец в студените и ако отговора е да тогава действайте.
    Бюджета е крайно недостатъчен, а комбинацията с радиатори е възможно най-лошата от гледна точка на ефективност и сметките няма да са ниски.
    Термопомпата не е хладилник който се включва в контакта има съпътстваща арматура и монтажи. Ако е малко водата в инсталация, а по всяка вероятност е така ще се наложи и буферен съд да слагате.
    Искайте доставка, монтаж и пускане в експлоатация, цена за всичко от една фирма иначе ще ви вкарат в страшен филм.
    На тези термопомпи 60 градуса на водата ще видите само при положителни температури. Под нулата електрическия нагревател постоянно ще работи за да дозагрява водата до 60 градуса.
    Горещо ви препоръчвам да не се хвърляте в тази авантюра при тези условия.
    Ако обаче не не ме послушате поне търсете термопомпа с фреон R290 все още не се предлага голям избор понеже отскоро навлизат на пазара.
    При ТП с фреон R290 високата изходяща температура на водата не е проблем дори и при -20 навън. Това не променя физиката, че колкото е по-висока температурата на водата COP-а намалява, но поне ще е по-ефективна спрямо тези на фреон R32 и R410А.
    В кой град/ село се намира къщата. Дано региона е от по-топлите. Предполагам, че постоянно ще се живее ама все пак да питам че и такива юнаци са ми попадали да питат за вилата.
    Този пост е редактиран от bobivg; 02-06-24 в 08:42.
    ccankov73, Palev и HRS9 харесват това.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Feb 2023
    Мнения
    154
    #602

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    имам малко въпроси относно термопомпа и буферните съдове за отопление - по-скоро теоретично как стоят нещата

    1ви етаж от къща ( 70кв, 4 стаи, 4 стоманени радиатора тип 22 ) , изолация, дограма и т.н. - къщата е топла и се отоплява с минимално количество дърва ( 7-8 кубика на зима заедно с топлата вода) . Може и да се изгради подово , ако ми остане време догодина лятото.

    Като го гледам 6-8 киловата помпа ще са достатъчни? И има ли разлика от китайски моноблок или ако аз реша да си преправя от хубав инвертор ( 63zr-w например ) ? При моноблока виждам ,че препоръчват гликол вместо вода - тоест топлообменник/спирала в буфера ? малко се обърквам от моноблока - помпата грее гликол , който грее буфер , който грее радиаторите - нещо нефелна ми изглежда работата. Ако реша да си правя експерименти , просто ще има едни 20м тръба в топлообменника с фреонец на принципа на вътрешно тяло на нормален климатик - имам познат с преправяна 21ца LG на същия принцип и си грее етажа на радиатори вече над 10г.

    Какъв буферен съд ще трябва в случай ,че радиаторите останат и в случай ,че се изгради подово - предполагам ще са различни литражи ? Има ли разлика в литражите буферните съдове при моноблок и при не-блок ? Или буферния съд се изчислява като коефициент спрямо водата в системата и не зависи от помпата?

    Съществуващия котел си остава , така че не е проблем при някакви супер студени 10 дена в Януари просто да се изключи помпата , ако не смогва.

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,272
    #603

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от Poco Виж публикацията
    имам малко въпроси относно термопомпа и буферните съдове за отопление - по-скоро теоретично как стоят нещата

    1ви етаж от къща ( 70кв, 4 стаи, 4 стоманени радиатора тип 22 ) , изолация, дограма и т.н. - къщата е топла и се отоплява с минимално количество дърва ( 7-8 кубика на зима заедно с топлата вода) . Може и да се изгради подово , ако ми остане време догодина лятото.

    Като го гледам 6-8 киловата помпа ще са достатъчни? И има ли разлика от китайски моноблок или ако аз реша да си преправя от хубав инвертор ( 63zr-w например ) ? При моноблока виждам ,че препоръчват гликол вместо вода - тоест топлообменник/спирала в буфера ? малко се обърквам от моноблока - помпата грее гликол , който грее буфер , който грее радиаторите - нещо нефелна ми изглежда работата. Ако реша да си правя експерименти , просто ще има едни 20м тръба в топлообменника с фреонец на принципа на вътрешно тяло на нормален климатик - имам познат с преправяна 21ца LG на същия принцип и си грее етажа на радиатори вече над 10г.

    Какъв буферен съд ще трябва в случай ,че радиаторите останат и в случай ,че се изгради подово - предполагам ще са различни литражи ? Има ли разлика в литражите буферните съдове при моноблок и при не-блок ? Или буферния съд се изчислява като коефициент спрямо водата в системата и не зависи от помпата?

    Съществуващия котел си остава , така че не е проблем при някакви супер студени 10 дена в Януари просто да се изключи помпата , ако не смогва.
    Има голяма разлика между заводска термопомпа и преправен климатик. С преправения климатик всичко е измишльотини и лъжи - този датчик да излъжем, онова да нагодим и пак нищо не е като хората, не можеш да топлиш бойлер като хората, не можеш да я управляваш като хората. С една дума 0 става, но лично мен ме дразнят много неща и не си струва да хабиш нов скъп климатик. Буферният съд е силно препоръчителен, но не е задължителен. Той служи да осигури достатъчно топлина за цикъл размразяване, не е задължително да е голям - 50л ти е достатъчен за тебе. Най-чистата схема е да бъде вързан като хидравличен изравнител, но и най-скъпа. Най-евтино е да ползваш котела като буферен съд. Задължително магнитен филтър. Никакъв антифриз няма да пълниш, аз досега не съм пълнил система с антифриз, макар да съм монтирал много моноблоци. Има други начини за предотвратяване на замръзване. Антифрост вентилите на Cаlefi е един от тях. Може и с междинен топлообменник, правилно изчислен

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,272
    #604

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от Maggie Виж публикацията
    Здравейте, колебая се между тези две термопомпи (ИНВЕРТОРНА ТЕРМОПОМПА GT-Guang Teng SKR020KBDC-M32, 4770 лв; ИНВЕРТОРНА ТЕРМОПОМПА GT-Guang Teng SKR020KBDC-S32, 5040 лв) и електрическо котле BOSCH TRONIC HEAT 3500 - 4 KW, 1879 лв. От спецификациите на термопомпите не разбрах дали са само за отопление или и за БГВ. Необходим ли е допълнителен бойлер или не?. Ел.котлето е и за двете. Моля за мнения, кое би било оптималното отопление? Само да посоча, че понякога външната температура се понижава до -15 С. Благодаря!
    Маги, и термопомпата, и ел котлето произвеждат БГВ чрез серпентинен бойлер, само че на ел котлето му е достатъчен бойлер 100л за 500лв, а за термопомпата - минимум 200л за 1600лв. С термопомпа отоплението е над 3 пъти по-евтино, отколкото с ел котле. В коя "глуха провинция" се намира населеното място? Аз 2 години се топля без проблеми с 10кВт термопомпа Guang Teng, която беше и като мостра в офиса, но вече трябва да сменям с нова, Bosch 3400, която чака да бъде монтирана. Тъй че за 4500лв мога да ти предложа 10кВт ТП (на две години) + буфер 50л + циркулационна помпа + монтаж и пуск. За транспортните разходи ще видим, като кажеш дестинацията. За твоите майстори ще остане само да се подвържат към буфера, а и това можем да сторим, ако е наблизо мястото на подвързване

  6. Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Мнения
    304
    #605

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Здравейте, имам едно заведение, което е в къщата ми. В момента се топля с пелети и котле Бош и съм много доволен, около 2.5-3т пелети харча за целия сезон октомври-май (Банско около 400м2). Сега обаче искам да добавя и ТП основно за по-топлите месеци и за лятото, като темп са под -2, мисля пак да си ползвам котлето и съм се спрял на 2 помпи:
    Единия тип са HYHC-V22W/D2RN8 380 V,
    а другия е:
    Mitsubishi Heavy Industries HSB140 / FDCW140VNX-A,
    като предпочитам първия понеже е с BLDC и има 30kw вариант, който май само софтуерно е различен от 18-26kw варианти, но все пак и разликата е само 1000лв. Приемам и други идеи, но бюджета съм го сложил макс 16К само за помпата и да е поне 16kw.
    Благодаря
    Този пост е редактиран от eddy; 22-07-24 в 13:21.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,592
    #606

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Ехе 3т. пелети на сезон за 400квадрата.
    Ако това е вярно, спокойно можеш да се топлиш само с 8кВ. ТП, през целия сезон.
    И не знам какво толкова те впечатли този безчетков мотор на Хюндая, да не смяташ МХИ е с четков мотор на компресора.
    По-скоро вземи предвид, че Хюндая е моноблок, а Хевито е сплит.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,272
    #607

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Щом Имаш пелетен котел, няма какво да му мислиш и да товариш бюджета. Аз мога от опит да ти препоръчам и тези:
    https://www.google.com/url?sa=t&sour...DqLv_Z-VYS1ver
    А иначе Хщндая си е Мидея, добре се държи, но бюджета му е двоен на тази от моя линк

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 41 от 41 ПърваПърва ... 31394041

Подобни теми

  1. Термопомпа вода-вода и вода-въздух
    От rkk във форум Други начини за отопление
    Отговори: 311
    Последно: 03-04-23, 19:21
  2. Отговори: 5
    Последно: 21-01-12, 19:23
  3. Продавам една нова термопомпа въздух вода
    От Tony06 във форум Приключили продажби
    Отговори: 5
    Последно: 16-01-12, 22:26
  4. Термопомпа " въздух - вода"
    От Смехурко във форум Други начини за отопление
    Отговори: 5
    Последно: 29-12-09, 14:26
  5. Преработка на Daikin FTYN60 в термопомпа въздух/вода
    От vanko68 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 13
    Последно: 17-06-09, 17:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе