Страница 31 от 41 ПърваПърва ... 212930313233 ... ПоследноПоследно
Резултати от 451 до 465 от общо 607
Like Tree172Одобрявам

Термопомпа Въздух-Вода

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2008
    Мнения
    56
    #451

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    не разбрах, две помпи ли може да са необходими...заради това че е повече квадрати ли

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Nov 2021
    Живее в
    Аксаково
    Мнения
    302
    #452

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Подово, конвектори, радиатори- изискванията за дебита на топлоносител (водата) са различни, което довежда до разделянето на кръгове- радиатори отделно от конвектори, както и подово. Това налага усложнение на системата, което е правилно, като изпълнение.
    Лазар обясни, че понякога е възможно и само с една помпа, според мен при малка инсталация, но не всеки може да балансира нещата.

  4. Member Аватара на Ulfhedinn
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    167
    #453

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от cyfka Виж публикацията
    не разбрах, две помпи ли може да са необходими...заради това че е повече квадрати ли
    По-скоро става въпрос за циркулационна помпа, не за втора термопомпа.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,274
    #454

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от cyfka Виж публикацията
    не разбрах, две помпи ли може да са необходими...заради това че е повече квадрати ли
    Правилната схема е Термопомпа - буфер, след буфера - две помпени групи - една смесителна за подовото и една обикновена за конвекторите. Компромисно съм изпълнявал за една къщичка на 2 етажа по 65м2, долния етаж подово, горния с 2 конвектора (един в детската и един в коридора), 2 радиатора тип 33 в спалните и един алуминиев в банята, всичко това без буфер и само с помпата на термопомпата. Успяхме да балансираме хидравликата и всичко си работи без забележки. Не казвам, че винаги е възможно и на всеки му е ясно какво трябва да прави.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2008
    Мнения
    56
    #455

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Доста сложно звучи,не знам дали ще успея да намеря човек, който да го изпълни тук в софия :'( може да заложа само на конвектори или тотално да се откажа от тп и да инвестирам в хубави климатици.
    Благодаря на всички за информацията

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,274
    #456

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    В София има най-много хора/фирми, които могат да изпълнят системата както трябва
    ccankov73 одобрява това.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2008
    Мнения
    56
    #457

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    а някакви препоръки за хора/фирми в софия, които могат да дойдат на оглед, изготвят някаква оферта и да го изпълнят качествено?

  10. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    267
    #458

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    редактирано мнение
    Този пост е редактиран от pip00; 08-09-22 в 00:27.

  11. Member Аватара на Ulfhedinn
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    167
    #459

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Имам проблем и моля за съвет. С термопомпа и конвектори съм, но при отопление се получава кофти ефект, който не знам как да избегна. Докато работи компресора и греят конвекторите температурата в помещенията е ок и е комфортно. След това термопомпата изключва компресора и циркулационната помпа продължава да върти водата в системата докато потока не изстине (от 45 на 29 градуса). Температурата в помещенията пада (например от зададена 22 градуса пада до 19 или дори 18) и докато термопомпата включи компресора и започне наново да топли водата в стаите става хладно. Какво трябва да се настрои, за да поддържа равномерна температура през цялото време и да не се получава тази "дупка"? Един градус надолу не е проблем, например от 22 на 21, но от 22 на 18 е кофти. Имам стаен термостат, но незнайно (за мен) защо позволява помещението да изстине с няколко градуса преди да включи отново компресора.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    74
    #460

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от Ulfhedinn Виж публикацията
    Имам проблем и моля за съвет. С термопомпа и конвектори съм, но при отопление се получава кофти ефект, който не знам как да избегна. Докато работи компресора и греят конвекторите температурата в помещенията е ок и е комфортно. След това термопомпата изключва компресора и циркулационната помпа продължава да върти водата в системата докато потока не изстине (от 45 на 29 градуса). Температурата в помещенията пада (например от зададена 22 градуса пада до 19 или дори 18) и докато термопомпата включи компресора и започне наново да топли водата в стаите става хладно. Какво трябва да се настрои, за да поддържа равномерна температура през цялото време и да не се получава тази "дупка"? Един градус надолу не е проблем, например от 22 на 21, но от 22 на 18 е кофти. Имам стаен термостат, но незнайно (за мен) защо позволява помещението да изстине с няколко градуса преди да включи отново компресора.
    С термовентили на радиаторите не е ли по-добре и да се зададе температура на водата да следи помпата? Т.е. да се зададе температура 37С на водата и помпата да следи да е толкова, а термовентилите да се нагласят на комфортната температура в помещението.

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,274
    #461

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от Zubcho Виж публикацията
    С термовентили на радиаторите не е ли по-добре и да се зададе температура на водата да следи помпата? Т.е. да се зададе температура 37С на водата и помпата да следи да е толкова, а термовентилите да се нагласят на комфортната температура в помещението.
    Аз ли грешно съм разбрал, че няма радиатори, нито термовентили, а има конвектори? Или го съветваш да замени конвекторите с радиатори?

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,599
    #462

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    С калпави термостати така става.

  16. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,876
    #463

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Той е с конвектори не с радиатори. Не е ясно каква термопомпа има и как управлява стайния термостат. Принципно е по-добре със стаен термоста ако е от тези с акъл (модулиращи). Ако няма буферен съд с втора помпа или байпас вентил, и тури тутурудки дето да спират потока термопомпата ще даде грешка.

  17. Member Аватара на Ulfhedinn
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    167
    #464

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Термопомпата е Bosch Compress 6000, а термостатът си е пак на Bosch - CR10. Има и буферен съд 120 литра, и циркулационна помпа Grundfos Magna 1, и два трипътни вентила LK Armatur emv 110-m 89i0.

    Сега нещо гласиха температурната крива и този ефект е минимизиран, но още го има - температурата в помещенията не е константна (например непрекъснато 23 градуса), а варира между 20 и 23 градуса. В момента помпата се регулира само по външна температура (Outside Temperature with base point; Room Influence: Off). Не знам кое е по-добре и кой е по-икономичният вариант - само по външна температура или по външна и вътрешна.
    Този пост е редактиран от Ulfhedinn; 23-12-22 в 22:00.

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,274
    #465

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Според мен е по-добре да си има влияние стайната температура. Единият трипътен предполагам е за бойлера, вторият за какво е?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 31 от 41 ПърваПърва ... 212930313233 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпа вода-вода и вода-въздух
    От rkk във форум Други начини за отопление
    Отговори: 311
    Последно: 03-04-23, 19:21
  2. Отговори: 5
    Последно: 21-01-12, 19:23
  3. Продавам една нова термопомпа въздух вода
    От Tony06 във форум Приключили продажби
    Отговори: 5
    Последно: 16-01-12, 22:26
  4. Термопомпа " въздух - вода"
    От Смехурко във форум Други начини за отопление
    Отговори: 5
    Последно: 29-12-09, 14:26
  5. Преработка на Daikin FTYN60 в термопомпа въздух/вода
    От vanko68 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 13
    Последно: 17-06-09, 17:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе